Putin i bën rusë të gjithë fëmijët ukrainas jetimë

Me mijëra njerëz janë evakuuar nga rajoni i Donbasit të Ukrainës në drejtim të Rusisë që prej fillimit të luftës. Shpesh, Kievi ka akuzuar Moskës se po i merr peng qytetarët e atyre zonave, ndërsa në anën tjetër Kremlini rrëzon akuzat dhe ka deklaruar se i ka strehuar dhe po u plotëson të gjitha nevojat.

Së fundmi, presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka nënshkruar një dekret për marrjen e shtetësisë ruse nga të miturit ukrainas të cilët kanë mbetur jetimë ose janë pa prindërit në Rusi, veçarëisht nga zonat e pushtuara.

Lajmi është raportuar nga “Ukrainska Pravda”, e cila citon një dokument të publikuar nga agjencia ruse e lajmeve “Ria Novosti”. /A2CNN / KultPlus.com