Me banera në dorë kundër Putinit, qytetarët protestojnë në Podgoricë

Një protestë kundër presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, është mbajtur të dielën në qendër të kryeqytetit të Malit të Zi, Podgoricë, me sloganin “Putini është vrarës”.

Dhjetëra persona u mblodhën në sheshin qendror të Podgoricës duke mbajtur në dorë banerë që kërkonin lirimin e Alexei Navalny, liderit të burgosur opozitar rus.

Protesta e 20 gushtit ishte pjesë e një fushate të organizuar nga ekipi i Navalny në gjithë botën me sloganin “Putini është vrasës”.

Këto protesta po mbahen për ta shënuar trevjetorin e tentim vrasjes të Navalny, për çka ai ishte evakuuar nga Rusia në Gjermani për t’u shëruar nga helmimi me një agjent nervor të epokës sovjetike.

Më 17 gusht, SHBA-ja i sanksionoi katër rusë për të cilët thotë se ishin të përfshirë në helmimin e Navalny, dhe të cilët janë të lidhur me Shërbimin Federal të Sigurisë së Rusisë.

Kremlini e ka mohuar përfshirjen në helmimin e Navalny, i cili u arrestuar pasi u kthye në Moskë nga Gjermania në janar 2021.

“Putini po vret. Ai po i vret mijëra njerëz – ukrainasit dhe qytetarët e vet”, thuhej në njoftimin e ekipit të Navalny për thirrjen e protestave.

Leonid Volkov, ish-shef i fushatës zgjedhore të opozitës ruse, shkroi në rrjetet sociale se është e rëndësishme të theksohet me zë të lartë se “Putini është vrasës”, sepse, siç thotë ai, vetëm një e treta e qytetarëve të Evropës Perëndimore janë të gatshëm ta thonë këtë në protesta, sipas një studimi të ekipit të Navalny.

Alexei Navalnyt i janë shqiptuar dy dënime me burg, me 11 vjet dhe 19 vjet, nën akuzat për ekstremizëm dhe përvetësim.

Ai e ka hetuar korrupsionin në autoritetet ruse dhe i ka cilësuar akuzat ndaj tij si të nxitura politikisht. /rel/ /KultPlus

Me tatuazhin e Putinit në gjoks, teatri në Milano anulon shfaqjen e balerinit

Teatri Arcimboldi në Milano ka anuluar dy shfaqjet e balerinit Serghei Polunin. Yllit i kërcimit rock me origjinë nga Khersoni, por pro rus, ishte në qendër të polemikave, për shkak të tatuazhit të portretit të Putinit në gjoks, të cilat çuan në anulimin e shfaqjes.

“Vendimi u mor në marrëveshje me kompaninë. Nuk ka klimë që të përfaqësojë një shfaqje arti dhe të nxjerrë ndjesitë e duhura prej saj. Ndoshta klima ka ndryshuar përgjithmonë”, shpjegoi drejtori i Arcimboldi, Gianmario Longoni.

Vendimi për të anuluar shfaqjen e Polunin e cila ishte planifikuar të ishte në Teatrin Arcimboldi në Milano në dhjetor 2019 dhe më pas u shty pesë herë për shkak të Covid-it dhe një dëmtimi të balerinit, nuk ishte “i sferës kulturore, por  i përgjegjësisë sociale”, kanë shpjeguar drejtuesit, transmeton a2news.

“Në një klimë tensioni dhe kërcënimesh, e kemi të vështirë të mbajmë zgjedhjet tona artistike, vlerat e pacifizmit dhe tolerancës së të cilave janë të natyrshme në programimin e vetë teatrit, i cili tashmë ka marrë anë kundër mizorive të luftës duke organizuar Gala-n “Dance for Peace” në prill 2022″. Spektatorët që kanë blerë bileta për shfaqjen do të mund të kërkojnë rimbursim duke ndjekur udhëzimet në faqen e internetit të teatrit./a2news/ KultPlus.com

Biden alarmon për Armagedon nuklear, thotë se Putin nuk po tallet

Rreziku i një Armagedoni nuklear është në nivel më të lartë që nga Kriza Kubane e Raketave e vitit 1962, ka thënë Presidenti i SHBA Joe Biden.

Presidenti amerikan ka theksuar se Presidenti rus Vladimir Putin nuk po tallej kur foli për përdorimin e armëve nukleare taktike, pasi përjetoi humbje në Ukrainë

Biden shtoi se SHBA po përpiqet të shoh rrugën se si do të dalë nga lufta Putin.

Edhe më parë SHBA dhe BE kanë tërhequr vërejtjen së vringëllimi me armë nukleare i Putin duhet të merret seriozisht.

BBC shkruan se Këshilltari për Cështje të Sigurisë Kombëtare i Biden, Jake Sullivan, javën e kaluar theksoi se pavarësisht sinjaleve nga Moska, rusët nuk janë duke u përgatitur të përdorin menjëherë armët nukleare në Ukrainë.

Tutje, Biden ka thënë se arsyeja pse lideri rus nuk është tallur kur foli për përdorimin e armëve nukleare, biologjike apo kimike është se ushtria e tij nuk është duke performuar si duhet.

“Për herë të parë që nga Kriza Kubane e Raketave kemi një kërcënim direkt për përdorimin e armëve nukleare”

”Nuk jemi ballafaquar me një mundësi Armagedoni që nga koha e Kenedit dhe kriza kubane e raketave”  ka thënë Biden gjatë një fjalimi para demokratëve.

Armagedon është shprehje biblike që figurativisht nën nënkupton betejë finale që implikon shkatërrim masiv. / Express / KultPlus.com

Skulptura e Putinit ulur mbi një tank shfaqet në Nju Jork (FOTO)

Fëmijët që kishin shkuar për të lozur në “Central Park”, një nga vendet më ikonike të Nju-Jorkut, kanë hasur në një lodër të re befasuese.

Megjithëse fëmijët nuk e njihnin domosdoshmërisht figurën me të cilën po luanin, ishin të rriturit ata të cilët e identifikuan menjëherë presidentin rus Vladimir Putin të ulur në një tank të vogël.

Skulptura është vepër e artistit francez James Colomina, i cili dikur ka qenë teknik dentar përpara se të kthehej në artin e rrugës. Për të vepra e tij është një “art i lirë”.

“Është kur ti vendos çfarë të duash, ku të duash, pa kërkuar leje. Është një art që çliron veten nga kufizimet. Është art publik, art urban. Është një art që adreson të gjitha grupmoshat dhe të gjitha klasat shoqërore. “- tha ai për Euronews Culture, transmeton Klan Kosova.

Edhe pse ai nisi të vendos krijimet e tij në qytetin e tij të lindjes në Toulouse, artisti tani po shfaq punën e tij në të gjithë botën: Berlin, Barcelonë dhe tani, Nju-Jork, ku i pari i Kremlinit duket se portretizohet si një figurë duke luajtur lojëra lufte.

“Angazhimi politik është një pjesë thelbësore e punës sime. Përpiqem të mbroj kauzat sa më mirë që të mundem përmes artit tim. Për të denoncuar problemet sociale, unë reagoj ndaj padrejtësisë, intolerancës dhe konsumizmit,” shpjegoi Colomina./ KultPlus.com

Tabloidi britanik: Baza detare e NATO-s në Shqipëri është paralajmërim për Vladimir Putin

“Shqipëria i ka dërguar një sinjal paralajmërues presidentit rus Vladimir Putin me ndërtimin e një baze të NATO-s në Durrës”. Në lajm pasqyrohet vizita e kryeministrit Edi Rama, të mërkurën e 13 korrikut në Bruksel me shefin e NATO-s Jens Stoltenberg për të diskutuar propozimin.

 “Shqipëria i ka dërguar një sinjal paralajmërues presidentit rus Vladimir Putin me ndërtimin e një baze të NATO-s në Durrës”, kështu e nis shkrimin e saj tabloidi britanik “Ekspres”. Në lajm pasqyrohet vizita e kryeministrit Edi Rama, të mërkurën e 13 korrikut në Bruksel me shefin e NATO-s Jens Stoltenberg për të diskutuar propozimin.

Shqipëria po i dërgon një sinjal paralajmërues presidentit rus, Vladimir Putin, përpara një takimi të NATO-s për bazën e re detare në vend. Lajmi vjen pasi kryeministri i Shqipërisë Edi Rama do të ulet me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO -s, Jens Stoltenberg për të diskutuar propozimin.  Rama do të takohet me Stoltenberg të mërkurën e kësaj jave për të diskutuar projektin pas një njoftimi që do të publikojë lajmin më 1 korrik. Porti do të jetë i vendosur në Porto Romano, Durrës, 40 minuta nga kryeqyteti dhe do të përfshijë një seksion tregtar dhe një bazë detare ushtarake. Financimi do të sigurohet nga shteti shqiptar ashtu edhe nga NATO. Shqipëria shpenzon aktualisht rreth 1.53% të PBB-së së saj vjetore për mbrojtjen , shumë më pak se shifra minimale e sugjeruar prej 2%.

Duke folur për planin, Rama tha: “Do të kthehemi së shpejti në Bruksel për të vazhduar diskutimet në lidhje me propozimin tonë…për instalimin e një baze detare të NATO-s në portin e ri në Durrës”.

Në maj, Rama tha se qeveria e tij i kishte ofruar NATO-s bazën detare të Pashalimanit. E vendosur në jug të Vlorës, ajo ishte e vetmja bazë e Bashkimit Sovjetik në Mesdhe gjatë viteve 1950, në një kohë kur regjimi komunist i Shqipërisë ishte në linjë me Moskën. Pas rënies së komunizmit, ajo u rindërtua me ndihmën e Turqisë, e cila ruajti të drejtën e përdorimit. Marina shqiptare ende sot e përdor bazën për disa operacione dhe stërvitje.

NATO po transformon gjithashtu një ish-bazë ajrore ushtarake të epokës komuniste në Kuçovë. Rinovimi i bazës do të kushtojë rreth 40 milionë euro dhe do të bëhet funksional në vitin 2023.

Baza do të shërbejë si një depo për municionet, si dhe do të veprojë si një qendër furnizimi me karburant. Aktualisht po punohet edhe për rikthimin e pistës dhe kullës së kontrollit në përdorim të plotë. Baza origjinale u ndërtua duke përdorur punën e të burgosurve nën regjimin e diktatorit komunist Enver Hoxha.

Pas gati 50 vitesh komunizëm, Shqipëria doli dhe u kthye nga perëndimi, duke iu bashkuar aleancës në vitin 2009 dhe me shpresën për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian, megjithëse ka qëndruar në dhomën e pritjes së unionit për mjaft kohë.

Sipas  Globalfirepower.com , Shqipëria ka aktualisht 8000 personel aktiv në radhët e saj ushtarake. 500 personel rezervë janë gjithashtu në dispozicion. Ushtria ka rreth 76 automjete të blinduara. Asetet aktuale detare të Shqipërisë përbëhen nga 19 mjete lundruese, të cilat të gjitha përbëhen nga anije patrullimi me detyrë të përgjithshme./ KultPlus.com

Putin i bën rusë të gjithë fëmijët ukrainas jetimë

Me mijëra njerëz janë evakuuar nga rajoni i Donbasit të Ukrainës në drejtim të Rusisë që prej fillimit të luftës. Shpesh, Kievi ka akuzuar Moskës se po i merr peng qytetarët e atyre zonave, ndërsa në anën tjetër Kremlini rrëzon akuzat dhe ka deklaruar se i ka strehuar dhe po u plotëson të gjitha nevojat.

Së fundmi, presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka nënshkruar një dekret për marrjen e shtetësisë ruse nga të miturit ukrainas të cilët kanë mbetur jetimë ose janë pa prindërit në Rusi, veçarëisht nga zonat e pushtuara.

Lajmi është raportuar nga “Ukrainska Pravda”, e cila citon një dokument të publikuar nga agjencia ruse e lajmeve “Ria Novosti”. /A2CNN / KultPlus.com

Përkujtohet Lufta e Dytë Botërore, kancelari gjerman: Kurrë më gjenocid, kurrë më sundim të dhunës

Në fjalimin e tij me rastin e përkujtimit të fundit të Luftës së Dytë Botërore, kancelari gjerman, Scholz kujtoi përgjegjësinë historike të Gjermanisë, dhe akuzoi Putinin për manipulim të historisë në lidhje me Ukrainën.

Përkujtimi i Luftës së Dytë Botërore këtë 8 dhe 9 Maj është errësuar nga lufta që po zhvillohet në Ukrainë. Kancelari gjerman, Olaf Scholz mbajti një fjalim të posaçëm dje me rastin e përfundimit të Luftës së Dytë Botërore. 8 Maji 1945 shënon kapitullimin e Gjermanisë hitleriane. Por 8 Maji 2022 e gjen Europën në një luftë të re. Scholz përmendi në këtë kontekst përgjegjësinë historike të Gjermanisë, nga e cila rrjedh përgjegjësia për mbështetjen e Ukrainës. Gjermania e ka nxjerrë mësimin qendror nga historia katastrofike mes vitete 1933 dhe 1945, tha Scholz: “Kurrë më! Kurrë më luftë. Kurrë më gjenocid. Kurrë më sundim të dhunës. E megjithatë ka ndodhur sërish luftë në Europë.” Për kancelarin gjerman kjo mund të nënkuptojë vetëm “ne ndihmojmë me qëllim që të marrë fund dhuna.” Për këtë arsye janë dërguar për herë të parë armë në një zonë lufte, tha Scholz.

Si “poshtërsi dhe manipulim të historisë” e quajti Scholz barazimin e “luftës barbare sulmuese” që po zhvillon Rusia me luftën kundër nacionalsocializmit. “Gjermania atëherë ka qenë fajtore me të dyja kombet, atë rus dhe atë ukrainas. Me të dy ne synojmë prej dekadash pajtimin”, tha Scholz. Por tani presidenti rus kërkon të nënshtrojë Ukrainën, të shkatërrojë kulturën dhe identitetin e saj. Kancelari gjerman premtoi ndihma të mëtejshme për Ukrainën, edhe armë të rënda. “Ne e mbështesim Ukrainën në luftë kundër agresorit. Të mos e bësh këtë do të thotë kapitullim para dhunës së qartë dhe forcim i agresorit.”

“Ndërrim epokash”

Bundespräsident Frank-Walter Steinmeier - DGB Bundeskongress

Edhe presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier mbajti një fjalim me rastin e përfundimit të Luftës së Dytë Botërore Steinmeier bëri fjalë për një “ndërrim epokash”. 8 Maji nuk ka qenë vetëm një ditë e kujtimit dhe paralajmërimit, por “për një kohë të gjatë” edhe një “ditë e shpresës”, tha Steinmeier në Kongresin Federal të Shoqatave të Sindikatës Gjermane, DGB. “Por sot në këtë 8 Maj është shkatërruar ëndrra e një shtëpie të përbashkët europiane; makthi ka zënë vendin e saj”, tha presidenti gjerman. “Ky 8 Maj është një ditë e luftës.” /DW/ KultPlus.com

Zelenskyy: Jam gati për negociata me Putinin

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy thotë se është gati për negociata me Presidentin rus Vladimir Putin, por paralajmëroi se dështimi për të arritur një marrëveshje do të thoshte: “se kjo është një Luftë e Tretë Botërore”.

Unë mendoj se pa negociata, ne nuk mund t’i japim fund kësaj lufte”, tha ai për rrjetin televiziv CNN, në një intervistë të transmetuar të dielën.

Zoti Zelenskyy ka bërë thirrje për bisedime gjithëpërfshirëse për paqe me Moskën falë së cilave do të rivendosej siç tha ai integriteti territorial e do të sigurohej drejtësi për Ukrainën. Apeli i zotit Zelenskyy për një raund tjetër bisedimesh erdhi një ditë pasi negociatori kryesor i Rusisë tha se palët janë afruar më pranë marrëveshjes lidhur me çështjen e heqjes dorë nga Ukraina prej qëllimit të saj për t’u anëtarësuar në NATO. Por negociatori ukrainas Mykhailo Podolyak shkruante në Twitter se pozicionet e Kievit janë të pandryshuara, duke përmendur kërkesën për armëpushim, tërheqje të trupave ushtarake ruse dhe garanci të forta sigurie, shoqëruar me një formulë konkrete.

Zoti Zelenskyy i tha CNN-it se forcat ruse hynë në Ukrainë: “për të na shfarosur, e vrarë”, por ai tha se Ukraina nuk do të hiqte dorë nga sovraniteti apo integriteti i saj.

Rusët kanë vrarë fëmijët tanë. Nuk mund ta kthejmë pas atë që ka ndodhur. Nuk mund të kërkosh nga Ukraina të njohë disa territore si republika të pavarura. Këto kompromise janë thjesht të gabuara”, tha zoti Zelenskyy.

Moska i referohet veprimeve të saj në Ukrainë si një operacion special për të dobësuar aftësitë ushtarake të fqinjit të saj jugor dhe për të goditur ata që i quan nacionalistë të rrezikshëm. /VOA/ KultPlus.com

Muzeu i dyllit në Paris ka çmontuar figurën e Putin, në pjesë të ndara është futë nëpër kuti

Fotografitë: Julien de Rosa/AFP via Getty Image

Figura e presidentit të Rusisë Vladimir Putin është ndarë në pjesë dhe është futë nëpër kuti, ka raportuar Reuters, përcjell KultPlus.

Drejtori i Muzeut ka shpjeguar se kjo figurë tashmë ishte dëmtuar, mirëpo stafi nuk deshi ta rregullonte këtë figurë dylli. Sipas fotografive shihet që është çmontuar kjo figurë, përderisa koka e Putin është vendosë në një kuti.

Përndryshe, nga ky muze është bërë e ditur se për herë të parë në historinë e muzeut, po tërhiqet një figurë prej dylli. “Ne po tërheqim një figurë për shkak të zhvillimeve aktuale”, ka thënë Yves Delhommeau.

“Duke pas parasysh atë se çfarë është duke ndodhë, ne dhe stafi ynë nuk duam që cdo ditë të rregullojmë flokët dhe pamjen e tij”, ka thënë më tutje ai.

Statuja e Putin ishte në mes të presidentit të SHBA-ve Joe Iden dhe presidentit kinez Xi Jinping, por vendin e Putin do ta zë statuja e presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelenski. / KultPlus.com

Vajza e Roman Abramovich kundër Putin

Sofia Abramovich, vajza e pronarit të Chelseas, Roman Abramovich, godet në Instagram “propagandën e Kremlinit” që pretendon se “shumica e rusëve qëndrojnë me Putinin” mbi vendimin e tij për të bërë luftë në Ukrainë.

Babait të saj dhe Presidentit të skuadrës nga Londra, Roman Abramovich do t’i ndalohet të jetojë në Britani, pasi që konsiderohet si një nga 35 oligarkët që e mbështesin presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, përcjell GazetaBlic Sport.

Megjithatë, kjo nuk e ka penguar vajzën e tij që të dal me një deklaratë kundër Putinit. Ajo në postimin e saj la për të kuptuar se është kundër tij dhe se Rusia nuk është në mbështetje./KultPlus.com