Vdes John Cornell, komediani i njohur australian

Personaliteti i njohur australian, John Cornell ka vdekur në moshën 80 vjeç, pas një beteje të gjatë me sëmundjen e Parkinsonit.

I lindur në Kalgoorlie në vitin 1941, Cornell u zhvillua shpejt në fushën e gazetarisë, ku u bë pjesë e Daily News në Perth, ku më pas u bë redaktor në moshën 26 vjeç.

Më vonë ai shfaqi talentin e tij përmes gazetarisë duke u bërë producent i “A Current Affair”.

Gjatë punës në këtë program, ai u takua me aktorin australian, Paul Hogan dhe të dy formuan një dyshe të njohur komedie, ku Cornell luajti personazhin shumë të dashur “Strop”, transmeton KultPlus.

Cornell gjithashtu punoi me Kerry Packer me të cilin krijoi Cricket World Series.

Në një deklaratë të lëshuar nga familja, Cornell u cilësua si “një nga dritat kryesore të Australisë”.

Ai vdiq të premten në mëngjes në shtëpinë e tij në Gjirin e Bajronit, në Bregun e Veriut të New South Wales./ KultPlus.com