“Mos pyesni çfarë mund të bëj vendi juaj për ju, pyesni ju çfarë mund të bëni për vendin tuaj”

Thënie nga John F. Kennedy

“Sigurisht që është punë e madhe, por nuk e njoh asnjë i cili mund të e bëjë më mirë se unë.”

“Rruga më e mirë e përparimit është rruga e lirisë.”

“Injoranca e një votuesi në demokraci dëmton sigurinë e të gjithëve.”

“Koha për ta riparuar çatinë është kur dielli është duke ndritur..”

“Shtetet e Bashkuara duhet të lëvizin shumë shpejtë për të qëndruar në vend.”

“Gjërat nuk ndodhin. Gjërat janë të krijuara që të ndodhin.”

“Ata të cilat nuk kanë frikë të dështojnë tmerrshëm mund të arrijnë shumë.”

“Ata që e bëjnë revolucion paqësor të pamundshëm do ta bëjnë revolucionin e dhunshëm të pashmangshëm.”

“Ne duhet shfrytëzuar kohën si mjet, jo shtrat.”

“Ne do të dëshirojmë të jetojmë siç kemi jetuar më parë, por historia nuk do ta lejojë këtë.”

“Ne filluam lundrimin në këtë det të ri sepse në të ka dituri për tu fituar.”

“Ne nuk duhet harruar se arti nuk është formë e propagandës; është formë e së vërtetës.”

“Na duhen njerëz të cilët mund të ëndërrojnë gjërat që asnjëherë nuk kanë ekzistuar.”

“Ne duhet gjetur kohë që të ndalojmë dhe t’i falënderojmë njerëzit të cilët ndryshojnë jetën tonë.”

“Atyre që u jepet shumë, nga ata shumë kërkohet.”

“Një person mund të bëj ndryshim, dhe të gjithë duhet provuar.”

“Një lajthitje nuk bëhet gabim në një kohë që nuk refuzon të e përmirësosh.”

“Batica në rritje ngrit të gjitha anijet.”

“Udhëtimi njëmijë milje fillon me një hap.”

“Krizat e mëdha prodhojnë njerëz të mëdhenj dhe punë me kurajë.”

“Të gjithë ne nuk kemi talent të njëjtë, por të gjithë ne duhet të kemi shans të njëjtë të zhvillojmë talentin tone.” /KultPlus.com

Kantautori amerikan Bob Dilan sjell këngë të re, teksti rrëfen vrasjen e Presidentit Xhon Kenedi

Kantautori i famshëm amerikan Bob Dilan, ka befasuar këtë të enjte të gjithë fansat e shumtë anembanë botës, shkruan KultPlus.

Bob Dilan i cili për 5 dekada qëndroi në skenë duke shkruar qindra këngë që ndikuan tek shumë artistë të rinj, për këtë ndikim Dilan arriti që mes shumë çmimeve të rëndësishme, ta fitoi edhe çmimin “Nobel” për letërsi.

Këtë të enjte, Dilan lajmëroi fansat se ka lëshuar këngën e tij më të re. Ai nuk ka publikuar ndonjë këngë që nga viti 2012.

Bëhet fjalë për këngën “Murder most foul”, për të cilën ai nuk ka jep asnjë detaj se kur është incizuar.

“I përshëndes gjithë fansat e mi për mirënjohjen, mbështetjen dhe besnikërinë ndër vite” ka shkruar ai.

“Kjo këngë është e pa publikuar, është incizuar kohë më parë dhe mund të jetë interesante. Zoti qoftë me ju!”.

Teksti i këngës rrëfen vrasjen e Presidentit Xhon Kenedi, por zgjerohet në një udhëtim impresionist, elegant, që bëhet gjithnjë e më apokaliptik. Në këtë këngë shohim Dilanin e viteve të hershme, ku shohim atmosferën e viteve ’60, dhe stilin e Dilanit me referenca për Woodstock, Altamont, e gjithë muzikën e Amerikës së shekullit 20.

Kënga është e disponueshme në webfaqen e Bob Dilanit si dhe në kanalin e tij zyrtar në YouTube. /KultPlus.com

Murder Most Foul

Greetings to my fans and followers with gratitude for all your support and loyalty across the years. This is an unreleased song we recorded a while back that you might find interesting.Stay safe, stay observant and may God be with you.Bob Dylan

Gepostet von Bob Dylan am Donnerstag, 26. März 2020