Vjena hap dyert e kafeneve dhe restoranteve

Austria rihapi të gjitha kafenetë dhe restorantet të premten në mëngjes, duke ndërmarrë një hap të mëtejshëm drejt përfundimit të masave të bllokimit të që erdhën për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Vendi ishte një nga të parët në Evropë që solli masa bllokimi në fillim të vitit, së bashku me Italinë fqinje, një nga vendet më të prekura nga rajoni.

Mysafirët e parë filluan të arrijnë në orën 8 në njërën nga kafenetë të quajtur “Café Sperl”, një kafene tradicionale vjeneze në rrethin e 6-të të qytetit, raporton AP, transmeton Klan Kosova.

Austria deri më tani ka konfirmuar 16.055 raste me Covid-19 me 626 vdekje. /KultPlus.com