Kurti udhëton në Vjenë, pritet ta pranojë çmimin “Partneri i Vitit 2023”

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka udhëtuar sot për në Vjenë.

Ai do të marr pjesë në edicionin jubilar të 20-të të Forumit Ekonomik të Vjenës.

Zyra e Kryeministrit ka njoftuar se Kurti do të pranojë Çmimin Vjetor të Forumit Ekonomik “Partneri i Vitit 2023”, që do t’i ndahet Republikës së Kosovës për bashkëpunimin dhe kontributin 15-vjeçar në zhvillimin ekonomik në nivel kombëtar dhe rajonal, si dhe do të jetë pjesëmarrës në panelin e diskutimit me titull “Ndërtimi i Bashkëpunimin Ekonomik në Kohë të Vështira”, nesër prej orës 14:05. 

Po ashtu, Kurti nesër do të jetë mysafir i ftuar nga Karl-Renner-Institut për të diskutuar mbi temën “Kosova: Shteti i ri demokratik si peng i interesave gjeopolitike”.

Ndërkaq, të martën do të zhvillojë takime me përfaqësues të kompanive private të sektorit të energjisë, për t’i njoftuar më për së afërmi me mundësitë për investime që Kosova ofron në këtë fushë“, thuhet në njoftim.

Ndryshe, Kurti gjatë këtyre ditëve ka qëndruar në Paris të Francës, ku mori pjesë në Forumin e Paqes. /KultPlus.com

Vjena, qyteti më i mirë në botë për të jetuar

Vjena ka kryesuar listën e qyteteve më të këndshme për të jetuar për herë të katërt në pesë vjet, ndërsa protestat kundër reformës së pensioneve të Francës ndëshkojnë Parisin dhe Lionin, sipas një renditjeje vjetore të publikuar sot.

Kryeqyteti i Austrisë mbetet në krye të renditjes së Economist Intelligence Unit, një institut kërkimor i lidhur me revistën The Economist. Në Francë, “protestat për reformat e pensioneve shkaktuan rënien e qyteteve të saj në renditje”, shpjegojnë autorët e studimit. Kështu Parisi ra nga vendi i 19-të në vitin 2022 në i 24-ti në 2023-ën, Lyon-i nga vendi 25-të në të 30-tën. Londra zë vendin e 46-të në 2023, Nju Jorku i 69-ti.

Indeksi i EIU bazohet në 30 kritere cilësore dhe sasiore në fusha specifike: stabiliteti, sistemi shëndetësor, kultura, mjedisi, arsimi, infrastrukturë. Kryeqyteti austriak ofron një kombinim pothuajse ideal në këto zona dhe nuk penalizohet përveç mungesës së eventeve të mëdha sportive. Vendin e dytë e zë Kopenhaga.

Midis vendit të 3-të dhe të 9-të, ka qytete në Australi, Zvicër, Kanada, si dhe Osaka (Japoni) dhe Auckland (Zelanda e Re), të cilat së bashku zënë vendin e 10-të. Në vitin 2023, në të gjitha qytetet e studiuara, indeksi mesatar i cilësisë së jetës arrin nivelin më të lartë në pesëmbëdhjetë vjet, veçanërisht në aspektin shëndetësor, arsimor dhe kulturor, pas përfundimit të masave kufizuese të lidhura me pandeminë. Në të kundërt, rezultatet bien për stabilitetin në shumë qytete, veçanërisht në Evropë, për shkak të protestave që përjetuan. Qytetet në Azi dhe Oqeani shohin rritjen më të madhe në një vit: Wellington (Zelanda e Re) ngrihet 35 vende, Hanoi (Vietnam) 20, Kuala Lumpur (Malajzi) 19.

Shumë qytete kineze gjenden në pozitat e mesme të renditjes.

Kievi, kryeqyteti i Ukrainës, kthehet në renditje në vitin 2023, por tani ka rënë në vendin e 165-të, ndërsa Damasku, kryeqyteti i Sirisë, mbetet që nga viti 2015 qyteti i botës i karakterizuar nga EIU si më i keqi për një. jetojnë./abcnews.al/ KultPlus.com

“Arbnoriilire”, krijohet teatri i Diasporës shqiptare në Vjenë

Është prezantuar në prag të krishtlindjeve në Vjenë Teatri i Diasporës “ARBNORIILIRE”. Ky teatër është finalizimi i një iniciative të ndërmarrë nga një grup artistësh të Diasporës, me shkrimtarin Gjergj Jozef Kola, këngëtaren lirike Gesu Zefi, pianisten Enxhi Rroji si dhe piktorët Bujar Zela dhe Kol Mileta.

Misioni i teatrit është promovimi i veprave dhe autorëve shqiptarë, siç edhe thuhet në njoftim ”Ky teatër do të ngjisë në skenë vetëm autorë shqiptarë dhe tematika që shqetësojnë shoqërinë shqiptare”.

“Ideja e pagëzimit të një teatri shqiptar, na lindi nga vetë hapësira vjeneze ku thuajse çdo komunitet i huaj  në Europë ka nga një teatër të tijin“, thotë Gjergj Jozef Kola, bashkëthemelues i ketij teatri.

Në nëntor të këtij viti një teatër shqiptar, ai i Maqedonisë së Veriut për F&R përfaqësoi kombin shqiptar me dramën “Requiem për Musine Kokalarin“ në Festivalin “Nata e teatrit europian” ku shumë nga protoganistë e tij u vlerësuan me diploma nderi, sic është edhe vete autori i dramës Gjergj Jozef Kola.

Kështu pendat shqiptare premtojnë shumë për të konkurruar me dinjitet edhe në fushën e Teatrove në shkallë ndërkombëtare.

Kola thotë se për vitin 2023 janë siguruar fondet për sallën e teatrit dhe zyrat reale të teatrit, i cili do të funksionojë si realisht ashtu edhe virtualisht. “Mbështetja e ministrisë se jashtme austriake dhe bashkisë së Vjenës ka qene jetike për ketë teatër shqiptar të mbare trojeve shqiptare e mbarë Diasporës. Ndërkohë qe nga ministritë e Diasporës apo nga ambasadat tona nuk ka pasur asnjë mbështetje apo se paku një përshëndetje të miresjellë për këtë akt të lartë të kulturës shqiptare”, thotë ai.

Pagëzimin e tij ky teatër e kishte me dramën epistolare: “Urime për Krishtlidje” e cila mund të ndiqet edhe ne youtube.

Drejtuesit ftojnë të gjithë ata autorë shqiptar të Diasporës që kanë pjesë teatrale që ti afrohen këshillit të dramaturgjisë për të provuar shansin e tyre dhe për ti parë në skenë veprat./diasporashqiptare/ KultPlus.com

Ministri Hajrulla Çeku, pjesë e Samitit të Rinisë së Ballkanit Perëndimor në Vjenë


Ministri i Kulturës Hajrulla Çeku së fundmi ka marrë pjesë në Samitin e Rinisë të Ballkanit Perëndimor, me ftesë të kancelarisë federale të Republikës së Austrisë, përcjell KultPlus.

Ai pati rastin që të iu drejtohet 200 të rinjve që përfaqësojnë organizata jo-qeveritare nga e gjithë Austria, në ngjarjen përmbyllëse të Vitit Europian të Rinisë 2022.

Më poshtë gjeni postimin e plotë të tij:

Dy ditë produktive pune në Vjenë

Me ftesë të kancelarisë federale të Republikës së Austrisë, mora pjesë në Samitin e Rinisë të Ballkanit Perëndimor. Gjatë vizitës pata takime me Ministren e BE-se dhe Kushtetutës së Austrisë, znj. Karoline Etdstadler dhe Sekretaren Austriake të Shtetit për Rini, Claudia Plakolm. Në fund, pata rastin t’u drejtohem 200 të rinjve që përfaqësojnë organizata jo-qeveritare nga e gjithë Austria, në ngjarjen përmbyllëse të Vitit Europian të Rinisë 2022. / KultPlus.com

Vepra e Albana Ejupit zë vend në muret e Ministrisë së Drejtësisë në Vjenë

Artistja nga Kosova, Albana Ejupi së fundmi ka bërë të ditur se piktura e portretit të Ministrit të Drejtësisë, Dr.Moser ka zënë vend në muret e Ministrisë së Drejtësisë në Vjenë, përcjell KultPlus.

Nëpërmjet një postimi, Ejupi ka falënderuar ministrin për besimin që i është dhënë.

“E nderuar që piktura e portretit të Ministrit të Drejtësisë Dr. Moser, zuri vend sot në muret e Ministrisë së Drejtësisë në Vjenë. T’falenderoj për besimin”, ka shkruar ajo. / KultPlus.com

Escobar në koncertin e pianistit kosovar në Vjenë, Popaj: Të duash kur nuk ka asgjë në këmbim, tregon dashuri të vërtetë

I dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, mbrëmë ka ndjekur koncertin e pianistit kosovar, Zakir Popaj, në Vjenë, përcjell KultPlus.

Popaj ka publikuar fotografi bashkë me emisarin pas koncertit në ‘Palais Schönborn-Batthyány’ teksa për takimin me të thotë se “rasti është mbret i botës”.

‘RASTI MBRET I BOTËS’

Gabrijel Eskobar

Pas koncertit në Palais Schönborn-Batthyány në Vjenë.

Çdokush mund të ju dojë kur ka diçka për të fituar nga ju, por të duash kur nuk ka asgjë në këmbim, tregon dashuri të vërtetë dhe një zemër të pastër“, ka shkruar Popaj në rrjetet sociale. / KultPlus.com

Moti ekstrem ia dëmton fytin, Eddie Vedder anulon koncertin e “Pearl Jam”

Nxehtësia, pluhuri dhe tymi nga zjarret franceze ia kanë dëmtuar kordat vokale, frontmentit të grupit “Pearl Jam”, Eddie Vedder me ç’rast është anuluar edhe koncerti në Vjenë, përcjell KultPlus.

Vedder ka pësuar dëmtime në fytin e tij dhe ia atribuon atë kushteve ekstreme të motit në Francë këtë javë.

Pearl Jam performoi në festivalin Lollapalooza Paris të dielën, ku temperaturat arritën një maksimum prej mesditës prej 36 gradë Celsius.

Ata anuluan një koncert në Vjenë të mërkurën, duke deklaruar: “Për shkak të rrethanave ekstreme në vendin e fundit në natyrë, jashtë Parisit (nxehtësia, pluhuri dhe tymi nga zjarret) fyti i këngëtarit tonë Ed Vedder u la i dëmtuar. Ai ka vizituar mjekët dhe ka pasur trajtim, por deri më tani, kordat e tij vokale nuk janë rikuperuar. Ky është një lajm brutal dhe një kohë e tmerrshme… për të gjithë të përfshirë.”

Ata shtuan se u vjen shumë keq dhe se fansave do të ofrohen rimbursime.

Zjarret në pyje shpërthyen në rajonin jugperëndimor Gironde të Francës javën e kaluar. Gati 40 mijë njerëz janë evakuuar nga shtëpitë e tyre, me mbi 20 mijë hektarë tokë të djegur.

Data e ardhshme e planifikuar e Pearl Jam është në Pragë, në një turne të përshkruar si “një vizion i ri i ndjeshëm, subversiv për rock klasik”. /KultPlus.com

Qytetet më të mira në botë për të jetuar, Vjena rikthehet në vendin e parë

Pas dy vitesh, Vjena ka kaluar Auckland-in si qyteti më i miri për të jetuar në botë, sipas një raporti nga Economist Intelligence Unit (EIU).

Vjena u rendit e para në vitin 2018 dhe 2019, por u tejkalua nga Auckland, Zelanda e Re, gjatë pandemisë dhe ra në vendin e 12-të në vitin 2021, sipas Indeksit Global të Jetesueshmërisë 2022.

EIU tha se pozicioni i Auckland-it në indeks u ul në vendin e 34-të këtë vit, për shkak të niveleve më të larta të infeksionit COVID-19 dhe kontrolleve të rrepta kufitare në vitin 2021.

Sidoqoftë, nuk ka gjasa që Auckland të kishte zënë pozitën e parë në renditjen e këtij viti edhe pa një pandemi, sipas EIU.

“Rënia e qyteteve të tjera ishte arsyeja pse Auckland ishte në krye herën e fundit. Pa COVID, ka të ngjarë të ishte 10-shi i parë, por jo numri një ,”tha Simon Baptist, kryeekonomist global në firmën kërkimore dhe këshilluese.

Pesë qytete të tjera evropiane: Kopenhagen, Cyrih, Gjenevë, Frankfurt dhe Amsterdam, u renditën gjithashtu në dhjetëshen e parë. Calgary e Kanadasë dhe Vankuveri zunë përkatësisht vendet e treta dhe të pesta. Osaka e Japonisë dhe Melburni i Australisë ndanë vendin e dhjetë, dy qytetet e vetme “aziatike” që hynë në top 10-she.

172 qytetet që u përfshinë në garë, u vlerësuan në këto kategori: Stabilitet, kujdes shëndetësor, kulturë dhe mjedis, arsim dhe infrastrukturë.

Edhe qytete të tjera të rajonit ranë në renditje.

Singapori ra me tre pika në vendin e 37-të këtë vit, ndërsa Hong Kongu ra në vendin e 62-të nga i 49-ti vitin e kaluar.

Pushtimi rus i Ukrainës bëri që renditja e Moskës për jetueshmërinë të bjerë me 15 vende, ndërsa Shën Petersburgu ra me 13 vende, raportoi EIU.

Lufta kundër Ukrainës ndikoi gjithashtu në renditjen e qyteteve të tjera të Evropës Lindore që janë përballur me ngecje politike, kërcënime të sigurisë, pasiguri ushqimore dhe energjetike dhe inflacion në rritje, tha EIU.

Këto janë qytetet më jetueshmëri më të mirë në botë, sipas The Global Liveability Index 2022:

 1. Vjenë, Austri
 2. Kopenhagë, Danimarkë
 3. Cyrih, Zvicër
 4. Calgary, Kanada
 5. Vankuver, Kanada
 6. Gjenevë, Zvicër
 7. Frankfurt, Gjermani
 8. Toronto, Kanada
 9. Amsterdam, Holandë
 10. Osaka, Japoni
 11. Melburn, Australi./ KultPlus.com

Vjena është shpallur qyteti më i mirë në botë për të jetuar

Kryeqyteti i Austrisë, Vjena është shpallur në një listë të fundit si qyteti më i mirë për të jetuar, teksa ndiqej nga afër nga Kopenhagen e Zurihu në listën e përvitshme të rrjetit liberal The Economist.

Lista dominohej nga qytetet evropiane dhe kanadeze që zinin nëntë nga dhjetë vendet e para të listës së njohur si ‘2022 Global Liveability Index’.

Një nga dy qytetet jashtë Evropës e Kanadasë ishte Osaka në Japoni dhe Melbourne në Australi, që ishin përsëri mes vendeve të ideologjisë perëndimore, shkruan Daily Mail.

Lista e Economist rendiste 172 qytete sipas një serie faktorësh, sipas të cilëve ishin niveli i krimit, stabiliteti politik, infrastruktura, hapësirat e gjelbra apo kujdesi shëndetësor.

MailOnline bënte në katalog të qyteteve të zgjedhura duke llogaritur gjithashtu si kritere muzeumet e restorantet, arkitekturën dhe mikpritjen.

Viena me 1.9 milion banorë qëndronte në krye në 2022 edhe se një vit më parë ishte në vend të 15 prej izolimeve drastike të pandemisë dhe protestave.

Tashmë qyteti ka rihapur muzeumet e restorantet e saj të cilat shoqërohen nga arkitektura perandorake dhe pallatet e shkëlqyera të kulturës e operas.

Edhe Kopenhagen është ngritur me 13 vende nga lista e vitit të kaluar me pikaverash të fortë për infrastrukturën, arsimin dhe stabilitetin, në pika totale prej 98.

Danimarka ishte një nga vendet e para të BE që hoqi të gjitha kufizimet e pandemisë duek hapur evenet kulturore, baret dhe restorantet.

Zurih renditej i treti në indeksin e qyteteve më të mira për të jetuar me një pikaverazh prej 96.3

Qyteti i masës së mesme është mjaft i pasur dhe autorët thonin se kjo ishte një prej arsyeve që ksite rezultuar mirë në sondazh.

Calgary është ringritur nga pozicioni i 18-të në të tretin me një pikaverazh prej 96.3, sipas Daily Mail.

Edhe këtu autorët dhanë pikët e tyre prej heqjes së kufizimeve drastike të pandemisë që kanë lejuar qytetarët të zhvillojnë aktivitetet e tyre të përditshme në mënyrë njerëzore e të natyrshme.

Kanada kishte tre qytete të përfaqësuara mes 10 vendet e para të listës së qyteteve më të mira dhe Vancouver është një prej tyre me pikaverazh 96.1.

I vendosur në brigjet perëndimore të Kanada, Vancouver ka popullatën më të lartë në vend, edhe pse me indeksin më të lartë të diversitetit etnik.

Osaka në Japoni dhe Melbourne në Australi renditeshin së bashku në vendin e dhjetë.

Kryeqyteti i Francës Paris vinte i 19-ti, edhe ai në ngritje 23 vende nga viti i kaluar.

Kryeqyteti belg ishte i 24ti, pas Montrealit në Kanada.

Ndërsa Londra ishte qyteti i 33-të në botë më i mirë për të jetuar ndërsa Barcelona e Madrid renditeshin respektivisht i 35të e 43-të.

Milano renditej numër 49, New York-u renditej 51, ndërsa Pekini në Kinë 71. /KultPlus.com

Vienna, Austria

Anëtari i Parlamentit Europian: Kemi nevojë për më shumë njerëz si Albin Kurti në Evropë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka udhëtuar për në kryeqytetin e Austrisë, Vjenë, për të zhvilluar një vizitë zyrtare dyditore, shkruan KultPlus.

Në një intervistë për institutin Karl-Renner-Institut në Vjenë, Kurti, shpalosi shumë detaje rreth plan programit të tij për katër vitet e ardhshme qeverisje.

Edhe pse ky prezantim ishte i paraparë që të mbahej drejtpërdrejt në një sallë teatrale dhe me publik, një gjë e tillë nuk ndodhi për shkak të gjendjes së përkeqësuar me COVID-19.

Instituti vendosi që këtë takim ta mbajë me dyer të mbyllura, por prezantimi të bëhët në mënyrë virtuale, konkretisht përmes rrjetit social “Facebook”.

Gjatë bisedës që po zhvillohej aty, Kurti mori një koment nga Hannes Swoboda, politikan socialdemokrat austriak, anëtar i Parlamentit Europian për gati dy dekada.

Komenti i tij ishte shumë i shkurtër, ku theksoi se kemi nevojë për më shumë njerëz si Albin Kurti në Evropë.

Në intervistën e tij, kreu i parë i shtetit bisedoi për oligarkët, negociatat me Serbinë, situatën në vend, zgjedhjet nacionale e lokale. /KultPlus.com

Komenti nga Hannes Swoboda, i cili erdhi gjatë transmetimit LIVE të emisionit në Facebook

Vjena të martën shënon përvjetorin e parë të sulmit terrorist

E marta, më 2 nëntor, do të shënojë përvjetorin e parë të natës së terrorit në Vjenë. Krerët e Republikës do të  përkujtojnë viktimat në qendër të qytetit, raporton albinfo.at.

Ceremonia përkujtimore, e cila do të zhvillohet në orët e vona në kishën “Ruprechtskirche”, të udhëhequr nga kardninali Christoph Schönborn, do të mbledhë së bashku të gjithë krerët e lartë të shtetit austriak, nga presidenti federal, Alexander Van der Bellen, kancelari Alexander Schallenberg, kryetari i Parlamentit,  Wolfgang Sobotka, si dhe kryetari i Bashkisë së Vjenës, Michael Ludwig, bëjn më dije mediat austriake.

Pak ditë para përvjetorit të sulmit të tmerrshëm terrorist në Vjenë, i cili vrau 4 persona dhe plagosi 23 të tjerë, kryetari i Bashkisë së Vjenës ka deklaruar se qyteti i Vjenës do të paraqesë një analizë të parandalimit të ekstremizmit. Dhe kjo analizë është pozitive.

“Si qytet, ne duam të dimë nëse masat që po marrim për të parandaluar akte të tilla të çmendura janë efektive apo kanë kuptim. Dhe sigurisht duhet të dimë se ku dhe si mund të përmirësohemi”, ka thënë ai.

Për këtë arsye, vitin e kaluar qyteti i Vjenës ka emëruam shkencëtarin e njohur Dr. Nikolaus Stockhammer, nga i cili kërkon të vlerësojë masat në fushën e parandalimit të ekstremizmit.

“Qytetet si Vjena kanë një përgjegjësi themelore. Ata kanë strukturat institucionale që mund të kundërshtojnë ideologjitë dhe rrjetet ekstremiste me një paketë parandaluese gjithëpërfshirëse. Strategjia e parandalimit të qytetit të Vjenës përfshin fusha veprimi, si fushat e “shkollës”, “punës integruese” dhe së fundi, “institucioneve të tjera arsimore” (trajnim i avancuar dhe i avancuar për stafin në institucionet e fëmijëve dhe rinisë). Duke vepruar kështu, WNED (“Rrjeti i Vjenës për Kulturën dhe Parandalimin e Demokracisë”) ndjek skemën e provuar dhe testuar 3-B (“Mbikëqyrje-Këshilla-Edukim”)”, ka shtuar, Michael Ludwig. / KultPlus.com

Vjena, kryeqyteti i valsit dhe shqiptarët

Vjena, kryeqyteti i Austrisë, luajti një rol me rëndësi në kulturën e shumë popujve që ishin në përbërjen e monarkisë Austriake, por edhe të popujve të tjerë të kontinentit.

Shqiptarët, si popull i vogël, por me kulturë të lashtë, ishin gjithnjë pikë interesimi e shumë shkencëtarëve evropianë, ku dallohen në veçanti ata nga hapësira gjermano- folëse. Këtu duhet përmendur dokumenti i vjetër me fjalë të shkruara nga shqipja, fjalori i gjermanit Arnold Von Harfit para pesë shekujsh, i cili merret si njëri nga burimet e vjetra të gjuhës shqipe.

Vjena duke qenë si qendër e kulturës dhe politikës evropiane, edhe shqiptarët ishin të interesuar për shkollim në universitetet austriake e veçanërisht në UN-Vjenës, si njëri nga më të njohurit jo vetëm në Evropë.

Ndjenja e miqësisë e shprehur nga vendasit ndaj kulturës e historisë shqiptare bëri që Vjena të jetë një qendër me peshë në historinë tonë dikur dhe në historinë tonë më të re.

Emra të njohur të shkencës kanë ndihmuar edhe në shumë fusha hulumtuese rreth gjuhës, kulturës dhe etnisë shqiptare.

Njëri nga këta, pa dyshim, është Norbert Jockli, albanolog dhe Franz Nopca, ndër të parët themeltarë të albanologjisë si shkencë. Veprimtari i njohur Dr. Gjergj Pekmezi me iniciativën e tij në Institutin e Orientalistikës së Vjenës hapi katedrën e gjuhës shqipe (viti 1903) njëra nga të parat në Europë dhe në botë, ku do studiohej gjuha shqipe. Ai ishte edhe nga të parët ligjërues të gjuhës shqipe në UN-e Vjenës deri në vitin 1938.

Në dhjetëvjetëshit e parë të shekullit të kaluar në Vjenë studionin e vepronin shumë intelektualë shqiptarë ndër ta figura të njohura të kulturës e shkencës shqiptare.

Në atë kohë ata ishin të organizuar kryesisht në shoqërinë “Albania”. Emra që kanë lënë gjurmë në historinë tonë si: Eqrem Çabej, Hil Mosi, Lasgush Poradeci, Aleks Buda, Aleksander Moisiu, Nush Bushati, Fuad Asllani, Jani Basho, Raku Buda, Remzi Baçe, Safet Butka, Gjovalin Gjadri, Kristë Maloki e shumë të tjerë.

“Albania” e Vjenës krahas shoqërive simotra nga Bukureshti, Stambolli, Bostoni, Kajro etj. do të ketë një rol historik në formësimin e kombit shqiptar dhe aspiratave kombëtare. Kjo shoqëri studentore mblidhte rreth vetes studentët shqiptarë ( rreth tridhjetë), por edhe atdhetarët e miqtë tjerë në aktivitetet me rëndësi kombëtare.

Dy vjet pas formimit të shoqërisë studentore “Albania” , në mars të vitit 1920, kjo merr vendim për nxjerrjen e revistës së saj “Djalëria”, numri i parë i së cilës e sheh dritën në prill të po atij viti. Tani e më shumë se nëntëdhjetë vjet më parë, kjo revistë përhapi dije, informata nga kultura, nga jeta e studentëve në Vjenë, pjesë letrare, ide të zhvillimit ekonomik sipas modelit të zhvilluar të shteteve evropiane

Pa dyshim revista “Djalëria” u bë tribunë e botimeve të studiuesve shqiptarë, por edhe e të tjerëve. Pas gati një shekulli, kur në kohën e lindjes së revistës së ,”Djalërisë” studionin në Vjenë disa dhjetëra studentë shqiptarë, tani numri i tyre është diku rreth 700 student në të gjitha drejtimet.

Shpata dhe përkrenarja origjinale e heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, janë në Vjenë dhe ende nuk mund të ekspozohen në muzeun Historik të Tiranës. Është e vështirë që një gjë e tillë edhe të ndodhi pasi nuk është e lejuar nga drejtuesit e muzeut të Artit të Historisë në Austri, ku janë armët origjinale të Skënderbeut. Këto pjesë origjinale të kryetrimit tonë qëndrojnë këtu prej më shumë se 300 vjetësh.

Aleksandër Moisiu, (2 prill 1879 – 22 mars 1935) vdes në moshën 56-vjeçare prej sëmundjes së rëndë të tuberkulozit. I magjishmi i skenës, që fitoi zemrat e publikut me rolet e interpretuara i patën pikërisht këtu fillesat e para, në teatrot e Vjenës të asaj kohe. Shqiptar, qytetar i botës, ky ishte Moisiu, që korrte suksese njëra pas tjetrës në skena të mëdha botërore. Në atë kohë ishin vite të artistëve të mëdhenj.

Talenti, mënyra e të jetuarit, skandalet, dashuritë, xhelozitë, i bashkonin të gjithë, megjithatë Moisiu konsiderohej më i madhi. Interpretim i paarritshëm, një mimikë që fliste më shumë se fjalët, sy të thellë sa një oqean dhe një zë. Ai është Aleksandri i madh i Shqipërisë, pushtuesi i skenave të botës.

Ishte ai që theu rregullat e ngurta të teatrit dhe interpretoi në mënyrën më të mirë të mundshme veprat e emrave të njohur të letërsisë botërore.

Këtu duhet theksuar edhe botimin e disa numrave të revistës Universitas, si organ i Shoqërisë së Studentëve nga Maqedonia në Vjenë për disa vite me radhë.

Në këtë qytet janë të vendosur edhe një numër i madh i mërgimtarëve shqiptarë nga të gjitha trojet shqiptare që janë integruar në sistemin e jetës së këtij qyteti paralelisht me kohën.

Përgatiti: Albert Vataj. / KultPlus.com

DW: Në mesin e të dyshuarve për sulmet në Vjenë janë edhe dy kosovarë

Pas sulmeve terroriste në Vjenë, analiza e disa videove të bëra me celularë nga vendi i ngjarjes nuk ka lënë të kuptohet se ka pasur atentator tjerë, shkruan “Oe24.at”.

Ministri i Brendshëm i Austrisë, Karim Nehammare, në mbrëmjen e djeshme tha se nuk ka ndonjë dëshmi se ka pasur atentatorë tjerë, pos shqiptarit nga Maqedonia Veriore, Kujtim Fejzulai. Por në lidhje me sulmin në Vjenë dje u arrestuan 14 persona.

Policia ka arrestuar personat dhe po kërkon edhe katër tjerë të dyshuar, raporton “Deutsche Welle”.

Bëhet fjalë për dy shtetas të Maqedonisë Veriore të lindur në Austri dhe dy kosovarë.

“DW” në raportim bazohet në një listë nga burime jozyrtare. Në të gjenden edhe emrat Argent G. dhe Uzeir A. Po ashtu në listën e dyshuarve me sulmin janë edhe dy persona nga Kosova.

Autoritetet e Maqedonisë Veriore kanë konfirmuar me iniciale për Argent G. dhe Uzeir A. Nga ministria e Brendshme e Maqedonisë Veriore është thënë se po bashkëpunohet me autoritetet austriake./ KultPlus.com

Tre nga policët që luftuan mbrëmë me terroristët janë shqiptarë nga Kosova

Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla, ka bërë të ditur se tre nga policët që luftuan terroristët mbrëmë në Vjenë, kanë qenë shqiptarë nga Kosova.

Këto fjalë kryediplomatja kosovare i tha gjatë një konference për media së bashku me Ministrin e Jashtëm gjerman, Heiko Mass. “Tre nga policët që luftuan me terroristët mbrëmë në Vjenë janë shqiptarët të Kosovës”, thotë Haradinaj-Stublla.

“Kosova dënon njëzëri sulmet e natës së shkuar në Vjenë. Nuk do të jap komente mbi burime të pakonfirmuara, por do të doja të nënvijëzoja disa fakte të rëndësishme mbi atë çfarë ka ndodhur dje. Tre prej efektivëve të policisë që iu përgjigjën sulmeve të mbrëmshme ishin shqiptarë, shtetas të Kosovës, të cilët jetojnë të mirë integruar në Vjenë dhe punojnë e luftojnë krahas qytetarëve austriakë për të mbrojtur vlerat dhe qëllimet që ne ndajmë me popullin austriak”, tha ministrja e Jashtme e Kosovës. Ajo tha se Kosova qëndron përkrah aleatëve në luftën kundër ISIS-it dhe terrorizmit. Deri tani pesë persona kanë vdekur nga sulmi me kallashnikov që u krye në mbrëmjen e së hënës në Vjenë, përfshirë njërin nga sulmuesit. / KultPlus.com

Vjena, një nga destinacionet më të sigurta të udhëtimit në Evropë

Vendet evropiane gradualisht po hapin kufijtë e tyre, hotelet dhe linjat e fluturimit. Portali i udhëtimit “Destinacionet më të mira evropiane” ka bërë një listë për t’i orientuar të gjithë ata që nuk dinë ku të shkojnë dhe cilat masa të sigurisë merren në vende individuale dhe rajone.

Ndër “20 destinacionet më të sigurta në Evropë” janë ato që u preken më pak nga Covid-19, qytete të cilat kanë ndërmarrë masa të përshtatshme sigurie si dhe kanë një infrastrukturë të përshtatshme shëndetësore.

Vjena është një nga qytetet që bën pjesë në atë listë, shkruajnë mediat austriake, transmeton Albinfo Austria.

Norbert Kettner, drejtor menaxhues i “Wien Tourismus”, tha: “Standardet e larta të sigurisë dhe pastërtisë së Vjenës janë vërtetuar se janë një pasuri në pozicionimin e publikut të udhëtimit për vite me radhë – aq më tepër në kohën e Covid-19”.

Sipas portalit “Destinacionit më të mira evropiane”, Vjena vizitohet gjatë gjithë vitit nga udhëtarët, “të cilët po kërkojnë një destinacion udhëtimi të sigurt dhe paqësor”.

Shkalla e krimit është deri në tri herë më e ulët se në kryeqytetet e tjera evropiane. “Me shumë parqe dhe mjete transporti, Vjena është një nga qytetet me cilësi më të mirë të jetës në Evropë”, theksoi Kettner.

Përveç kësaj, muaj më parë Vjena ishte shpallur si qyteti më i gjelbëruar në botë. / KultPlus.com

Vjena hap dyert e kafeneve dhe restoranteve

Austria rihapi të gjitha kafenetë dhe restorantet të premten në mëngjes, duke ndërmarrë një hap të mëtejshëm drejt përfundimit të masave të bllokimit të që erdhën për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Vendi ishte një nga të parët në Evropë që solli masa bllokimi në fillim të vitit, së bashku me Italinë fqinje, një nga vendet më të prekura nga rajoni.

Mysafirët e parë filluan të arrijnë në orën 8 në njërën nga kafenetë të quajtur “Café Sperl”, një kafene tradicionale vjeneze në rrethin e 6-të të qytetit, raporton AP, transmeton Klan Kosova.

Austria deri më tani ka konfirmuar 16.055 raste me Covid-19 me 626 vdekje. /KultPlus.com

Bashkia e Vjenës nderon me titullin “Ambasadorë të Paqes” disa figura shqiptare

Bashkia e Vjenës i ka nderuar me titullin “Ambasadorë të Paqes” një sërë figurash nga Kosova, Shqipëria e Maqedonia e Veriut, shkruan KultPlus.

Një nga personalitetet e nderuar me këtë titull është famullitari nga Shkodra Don Vlash Palaj për kontribut për mesazhet që përcjell për shoqërinë dhe për punën e tij në famulli.

Edhe ish-kryetarja e qarkut të Shkodrës Greta Bardeli është nderuar me këtë titull për kontributin e saj në jetën politike dhe sociale.

Arjeta Kokalari, mes emrave të nderuar janë shqiptarët: Vlora Ademi, Xhenc Bezhi dhe Hazir Mehmeti nga Kosova, Greta Bardeli, Arjeta Kokalari dhe Vlash Palaj nga Shqipëria si dhe Dijana Toska e Abidin Krasniqi, shqiptarë nga Maqedonia e Veriut. /KultPlus.com

Rrugët vjeneze të pasura me histori qindravjeçare

Përktheu: Bujar Meholli

Stilet e larmishme arkitekturore të Vjenës i bëjnë jehonë historisë së saj; gjithçka duhet bërë për ta përjetuar të kaluarën e saj intriguese është thjeshtë një shëtitje nëpër rrugët e kryeqytetit austriak, shkruan KultPlus.

Një rrugicë romake, kopshti zoologjik më i vjetër në botë, janë vetëm disa nga vendet më interesante që mund të hasen në Vjenë, e po ashtu edhe shtëpitë e disa prej kompozitorëve më të famshëm në botë.

Që nga themelimi i saj në epokën Romake, Vjena ka pasur histori të gjatë. Ishte qendër kulturore e rëndësishme gjatë mbretërimit të dinastisë Habsburg, dikur ishte kryeqyteti i Perandorisë Austro-Hungareze, atëherë kur mirëpriti mendimtarë dhe artistë të mëdhenj nga mbarë bota.

Kjo trashëgimi e pasur shihet qartë në arkitekturën mbresëlënëse që e popullon qytetin me pallatet baroke, përkrah strukturave moderniste të pasluftës. Këtu janë disa nga vendet më të mira për t’i shijuar nëpër rrugët vjeneze.

Osterreich, Wien 1, Karntner Strasse

One of Vienna’s original trade routes, Kärntner Strasse has been in the city since Roman times | © Hackenberg-Photo-Cologne / Alamy Stock Photo

Vendndodhja e kësaj kështjelle në historinë e hershme të Vjenës, tregon pasazh të vogël e intim të asaj lavdie të lashtë. E vendosur në të djathtë të Universitetit të Vjenës, kjo rrugë skenike u përdor si lokacion në filmin “The third man” të vitit 1949, ku luajti Orson Welles.

Liebenberg, Monument in the front of the University of Vienna

Mölker Bastei is home to a number of notable buildings, and featured in an Orson Welles movie | © Roman Plesky / Alamy Stock Photo

Shumë godina mund të gjenden në “Mölker Bastei”, si Shtëpia “Pasqualati” ku jetonte dikur Betoveni, apo monumenti grandioz “Liebenberg” që i shërbente ish-kryebashkiakut të Vjenës Johann Andreas von Liebenberg.

Pranë Pallatit “Schönbrunn” dhe kopshtit zoologjik më të vjetër në botë “Tiergarten”, gjendet rruga “Altgasse”, njëra nga rrugët më të vjetra në botë. Aty gjenden disa godina me gur të verdhë që t’i kujtojnë muret me ngjyra agrumesh. Përgjatë rrugës ka një përzierje të kafeneve, dyqaneve antike dhe bareve që janë të njohura dhe të frekuentuara nga turistët.

Njëra nga rrugët më të njohura të qytetit është “Kärntner Strasse”, e cila ekziston qysh nga kohërat romake. Për fat të keq, shumica e godinave të asaj kohe janë shkatërruar gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Sot, rruga është e pasur me larminë e saj të arkitekturës historike. Kjo rrugë ka qenë zonë këmbësorësh që nga viti 1974 dhe është shumë e përshtatshme për shëtitje gjatë kohës së lirë.

Wien, Wohnbau, Barenmuhlenhaus, Operngasse 18, Heinrich Schmid und Hermann Aichinger. Verbauung der Operngasse durch den Assanie

Operngasse is named after the opera that dominates the area | © allOver images / Alamy Stock Photo

Natyrisht, “Operngasse” është e famshme për shkak se aty është vendndodhja e Operës Shtetërore të Vjenës, e cila është me famë botërore. Kjo rrugë ka shumë histori, në të kanë ndodhur një mori ngjarjesh, duke përfshirë atentatin ndaj Mbretit Zog të Shqipërisë në vitin 1931, kur ky po dilte nga Opera pasi kish dëgjuar një shfaqje tw Pagliacci-t.

Vienna, Austria - January 8, 2014: Sign to Marx Augustin on the facade of Griechenbeisl, Vienna, Austria

The historic Fleischmarkt was named after the butchers who used to be located here | © Roman Babakin / Alamy Stock Photo

Në gjuhën gjermane, “Fleischmarkt”, do të thotë “Tregu i mishit”. Kjo rrugë mori këtë emër sepse ishte dikur shtëpia e kasapëve të shumtë në vitet 1200. Godinat e bukura të ndërtuara sipas stilit të artit modern i japin shumë bukuri, sikurse Kisha Ortodokse Greke e Trinisë së Shenjtë që është veçanërisht tërheqëse.

Pest Column, Graben street, Vienna, Austria, Europe

Graben started out as a ditch before becoming a residential street in the 18th century | © Lucas Vallecillos / Alamy Stock Photo

Rruga “Graben” është njëra nga më të vjetrat, e mbushur po ashtu me histori. Në shekullin e 18-të aty banonte kompozitori Moxart. Sot, kjo rrugë është e njohur edhe si rrugë tregtare.

Rruga “Blumenstockgasse” është vendndodhja e manastirit të Shën Agnes-it i cili u mbyll më 1783. Arkitektura e saj neoklasike dhe shëtitoret e saj tërheqin mjaft turistë. Rruga gëlon nga kafenetë, aty gjendet edhe kafeneja e parë e njohur si “kafeneja e maceve” e quajtur “Cafe Neko”. Aty pari në një rrugicë të ngushtë mesjetare dikur banonte kompozitori Betoven. Culture Trip /KultPlus.com

Vjena shpallet qyteti më i mirë në botë për të jetuar

Vjena mbetet qyteti më i mirë për të jetuar prej 140 qyteteve të renditura nga revista “The Economist”, transmeton Rel.

Pasi zhvendosi Melburnin, nga vendi i parë më 2018, duke i dhënë fund një rekordi prej shtatë vitesh radhazi, Vjena ruajti pozicionin e saj në krye të sondazhit edhe në vitin 2019.

Dy qytete të tjera australiane shfaqen në dhjetëshen e parë: Sidnej (në të tretin) dhe Adelaide (e dhjeta), ndërsa vetëm një qytet tjetër evropian, Kopenhaga në Danimarkë renditet i nënti.

Qytetet e tjera më të mira për të jetuar janë Osaka dhe Tokio në Japoni, si dhe Vankuver dhe Toronto në Kanada.

Damasku në Sirinë e shkatërruar nga lufta mbeti qyteti i fundit për cilësinë e jetesës, duke u pasuar nga qyteti, Lagos në Nigeri dhe kryeqytetit i Bangladeshit, Daka.

Në mesin e 56 qyteteve që kanë regjistruar përmirësime në renditjen e përgjithshme, gjatë pesë viteve të fundit, është edhe Beogradi, kryeqyteti i Serbisë.

Në 12 muajt e fundit, Beogradi ka kaluar nga vendi i 82 në të 77-in, si rezultat i përmirësimeve në infrastrukturë dhe kujdes shëndetësor.

Renditja e qyteteve për cilësinë më të mirë të jetesës, bëhet në bazë të parametrave si stabiliteti, kultura dhe mjedisi, si kategoritë më të rëndësishme. Më pas merren parasysh edhe kujdesi shëndetësor, infrastruktura dhe arsimi. / Koha.net/KultPlus.com

Qytetet më të mira për fundvit, Vjena në vendin e parë

Një qytet ideal për të jetuar atmosferën magjike të Krishtlindjeve është Vjena, kryeqyteti i mrekullueshëm austriak, ku nga fundi i nëntorit deri në mes të janarit, zbukurohet me mijëra drita, për t’ju dhuruar emocione unike.

Ndër destinacionet më të mira për t’u vizituar gjatë festave të fundvitit në Evropë është Vjena, ku rrugët, sheshet dhe ndërtesat zbukurohen me miliona drita për t’u dhuruar vizitorëve një përvojë të mrekullueshme; ose Amsterdami, ku mund të vizitoni atraksionet kryesore të qytetit, duke ndjekur projektimet dhe instalimet e shndritshme të “Light Festival”.

Destinacione të tjera ideale për festat e fundvitit janë Oslo dhe Stokholmi, ku tregjet e Krishtlindjeve, pistat e akullit dhe zbukurimet në qytet ndriçojnë ditët e gjata të dimrit, transmeton ‘monitor’.

Një tjetër destinacion që nuk duhet ta humbisni kurrsesi është Moska. Gjatë periudhës së Krishtlindjeve, që sipas traditës ortodokse festohet më 7 janar, Moska vishet me zbukurime të mrekullueshme dhe ofron atraksione unike si pistat e akullit përpara Kremlinit, përcjell albinfo.ch.

1.Vjenë, tregjet e Krishtlindjeve dhe pallate mbretërore

Një qytet ideal për të jetuar atmosferën magjike të Krishtlindjeve është Vjena, kryeqyteti i mrekullueshëm austriak, ku nga fundi i nëntorit deri në mes të janarit, zbukurohet me mijëra drita, për t’ju dhuruar emocione unike. Gjatë ditëve të fundvitit në Vjenë, ju do të zhyteni në një atmosferë dritash, ngjyrash dhe aromash që shoqërojnë atraksionet kryesore të këtij qyteti.

Gjatë periudhës së fundvitit ju këshillojmë të vizitoni tregjet e ndryshme të Krishtlindjeve. Ndër më të bukurit është Christkindlmarkt, në sheshin e Bashkisë, pranë të cilit edhe një pistë e madhe akulli, apo tregun antik të Freyung, i cili daton në 1700. Një tjetër përvojë që nuk duhet ta humbisni kurrsesi është pallati Schönbrunn, për të shijuar spektaklin e borës që mbulon rrugët e parkut që e rrethon.

2.Amsterdam, përgjatë itinerareve të “Light Festival”

Amsterdami është një tjetër destinacion europian për të përjetuar magjinë e Krishtlindjeve. Ndër të tjera, temperaturat në këtë qytet, më të buta se ato të kryeqyteteve të mëdha të Europës së Veriut e bëjnë edhe më të këndshme kohën që do tw kaloni jashtë, në zbulim të zbukurimeve të Krishtlindjeve në qytet dhe të shumë tregjeve dhe atraksioneve në të.

Deri më 20 janar, qyteti ndriçohet nga Amsterdam “Light Festival”, lojëra dritash dhe projektime që i bëjnë edhe më magjike kanalet, dritat dhe sheshet e tij.

Këtë festival dritash mund ta shijoni duke ndjekur dy itinerare, një në ujë dhe një në tokë. Ju nuk duhet t’i humbni kurrsesi edhe tregjet e Krishtlindjeve në Leidseplein dhe Museumplein si dhe pistat e patinazhit pranë tyre.

3.Oslo, pista patinazhi dhe traditat e Krishtlindjeve

Nëse dëshironi të kaloni ditët e fundvitit në Europë, një ndër qytetet më të bukura në këtë periudhë është Oslo. Kryeqyteti i Norvegjisë ju dhuron, të mëdhenj e të vegjël, emocionin për t’i jetuar ditët si në përrallë, mes dritave, zbukurimeve me rastin e festave dhe tregjeve, ku aroma e ëmbëlsirave dhe pistat e patinazhit janë mu në qendër të qytetit.

Ndër atraksionet më të bukura është tregu i Krishtlindjeve në Spikersuppa, në qendër të qytetit, me një pistë patinazhi pranë tij dhe ai në muzeun Norsk Folkemuseum ku mund të zbuloni edhe traditat e ndryshme të Krishtlindjeve në rajone të ndryshme të Norvegjisë. Nëse i ftohti është i acartë ju këshillojmë të vizitoni Galerinë Kombëtare të Oslos, ku mund të admironi veprat e pikturuara nga fundi i shekullit 19 deri në Luftën e Dytë Botërore nga disa prej piktorëve më në zë europianë. Ndër pikturat e ekspozuara janë vepra të Monet, Manet, Renoir, Degas, Cézanne, Matisse, Picasso dhe “Britma” e famshme e Munch.

4.Stokholm, tregje tipike dhe dyqane luksoze

Një tjetër destinacion fantastik për të kaluar fundvitin është Stokholmi, kryeqyteti i Suedisë. Ju nuk duhet ta humbni kurrsesi një shëtitje mes Gramla Stan, qendra antike historike dhe piktoreske e zbukuruar me rastin e festave, pranë së cilës ndodhen tregje të mrekullueshme, ose zona Stureplan, me dyqanet e saj luksoze, restorante dhe bare. Ju këshillojmë edhe Nordiska Kompaniet, ku mund të admironi zbukurimet që do t’ju lënë pa mend me rastin e Krishtlindjeve.

5.Moskë, kupola të mbuluara me borë dhe shfaqje teatrore

Nëse i bëni ballë të ftohtët, t’i kaloni pushimet e fundvitit në Moskë mund të jetë një përvojë unike për ditë të paharruara. Kupolat e mbuluara me borë të Shën Vasilit dhe Sheshi i Kuq mbushen me qindra dyqane të vogla me rastin e festave.

Por këto nuk janë të vetmet atraksionetkryesore në Moskë gjatë periudhës së fundvitit. Ju këshillojmë një shëtitje, mes dritave dhe zbukurimeve të shumta përgjatë Tverskaja deri në sheshin me të njëjtin emër ku vihen në skenë disa përralla ruse nga kompani teatrore që vijnë nga e gjithë bota. Mos humbisni as pistat e akullit përballë Kremlinit!