Nora Gjakova fituese e medaljes së bronztë

Sot, Distria Krasniqi u shpall për herë të parë kampione e Evropës në xhudo. Në po të njëjtën garë, Nora Gjakova fitoi medaljen e bronztë, përcjell KultPlus.

Në luftë për vend të tretë në kategorinë deri 57 kilogramë, Nora e mposhti gjeorgjianen Eteri Liparteliani.

Nora e nisi ditën me fitore bindëse ndaj spanjolles Carla Ubasart Mascaro. Më pas e mposhti edhe më bindshëm rusen Daria Mezhetskaia. Por në gjysmëfinale, pas 11 minutave luftë, humbi nga portugezja me përvojë, Telma Monteiro.

Lufta gjysmëfinale ishte e vështirë dhe Monteiro është ndalë disa herë më arsye për të kërkuar ndihmë nga mjeku. Vlerësimi i gjyqtarëve po ashtu është vlerësuar i dyshimtë. Por Monteiro në fund realizoi hedhje dhe shkoi në finale, ndërsa Nora mbeti të luftojë për të bronztën. / KultPlus.com