Kitara e Elvis Presley-it shitet në ankand për më shumë se 1 milion dollarë

Është shitur në ankand për 1.32 milion dollarë kitara ikonike akustike e Elvis Presley, Martin D-18 e 1942. Kjo është pa diskutim aseti më i vlerësuar i Presley-it, transmeton BW njoftimin.

Elvisi e ka mbajtur këtë kitarë në karrierën e tij nga viti 1954 dhe 1956. Është quajtur ‘Sun Sessions’ sepse mbreti i Rok and Roll e ka përdorur në studiot ikonike të Sun Studios të Memphis për të regjistruar disa nga këngët e tij më të famshme dhe të paharrueshme, mes të cilave ‘That’s All Right (Mama)’, ‘Blue Moon of Kentucky’ dhe ‘Good Rockin’Tonight’.

Elvis e kishte blerë këtë kitare nga O.K. Houck’s Piano Store, një dyqan instrumentesh muzikore në Memphis, duke dorëzuar Martin 000-18 e tij. Ai dekoroi trupin e kitarës me germa metalike që formonin emrin e tij ‘ELVIS’. Mbeti vetëm ‘ELVI’, sepse ‘S’ kishte rënë. / KultPlus.com