Del në ankand paketa e cigareve të Kurt Cobain, sa do të shitet

Një paketë e pahapur e cigareve American Spirit, në pronësi të këngëtarit të Nirvana, Kurt Cobain, do të dalë në ankand këtë javë. Ajo po cilësohet si “ndoshta paketa më e shtrenjtë e cigareve ndonjëherë”.

American Spirit, të ruajtura ende në mbështjelljen origjinale të celofanit, po shiten nga Julien’s Auctions si pjesë e ankandit të saj “Played, Worn, & Torn: Rock ‘N’ Roll Iconic Guitars And Memorabilia”.

“”American Spirit” ishte marka e preferuar e yllit të ndjerë të rock-ut,” thuhet  në përshkrim.

Kjo paketë u shpëtua nga shoku i dhomës i Cobain në klinikën e rehabilitimit në Los Angeles, ku ai qëndroi për pak ditë disa ditë përpara se të vriste veten.

Paketa vlerësohet në 800-1200 dollarë (740 – 1100 euro). Deri në momentin e shkrimit, oferta më e lartë aktuale është 2,000 dollarë (1,845 €). / KultPlus.com

Xhaketa ikonë e Michael Jackson del në ankand

Një xhaketë ikonë e veshur dikur nga ylli i popit Michael Jackson do të dalë në ankand në Londër në nëntor.

Xhaketa ishte veshur nga Jackson në një reklamë të Pepsit në 1984 dhe është në mesin e më shumë se 200 gjërave që lidhen me muzikë e që do të dalin në shitje, shkruan BBC, transmeton KultPlus.

Xhaketa e lëkurës bardh e zi, e cila ishte bërë me porosi për Jackson për reklamën, pritet të kushtojë nga 200,000 £ (245,000 dollarë) deri në 400,000 £.

Xhaketa do të dalë në ankand nga shitësi i kostumeve dhe rekuizitës Propstore, së bashku me xhaketën La Rocka të George Michael, të cilën ai e veshi gjatë duetit me Aretha Franklin në 1987.

Të tjera gjëra me vlerë që do të dalin në këtë ankand lidhen me David Bowie, Elvis Presley dhe The Beatles.

Një kitarë Gibson që i përkiste Angus Young të AC/DC mund të kushtojë deri në 120,000 £, ndërsa një rrip shtrëngues që i përkiste John Lennon vlerësohet deri në 60,000 £. / KultPlus.com

Një pulovër i Dianës shitet për 1,14 milionë dollarë

Pulovra me motive baritore e princeshës së Uellsit, Diana, është shitur për 1,14 milionë dollarë (920 000 paund) në ankand.

Pulovra e kuqe që princeshë Diana veshi kur ishte e sapofejuar në një ndeshje polo në qershor 1981, u shit për 1 143 000 dollarë në ankandin Sotheby’s në Nju Jork, duke tejkaluar parashikimin prej 50 000 – 80 000 dollarë.

Pulovra, e cila ka një dele të zezë midis një rreshti me dele të bardha, u zbulua në një papafingo në muajin mars nga stilistja, Joanna Osborne.

Organizatorët e ankandit nuk e zbuluan identitetin e blerësit.

Sotheby’s e përshkroi pulovrën me motive të çuditshme të deleve bardh e zi si një nga modelet e para të Sally Muir dhe Joanna Osborne të trikotazheve të ngrohta dhe të mrekullueshme të krijuara në 1979.

Shënimi i katalogut të Sotheby’s thotë “e veshur nga Diana Spencer në 1981 në një ndeshje polo të princit Charles”.

Së bashku me një fotografi të vërtetuar nga Sotheby’s, kjo pulovër me motive baritore e humbur dhe e gjetur në një papafingo konfirmohet të jetë veshur nga princesha Diana 40 vjet më parë.

Ankandi online u hap më 31 gusht, në 26 vjetorin e vdekjes së Dianës në një aksident automobilistik në Paris./ atsh /KultPlus.com

Shitet për 190 000 dollarë një iPhone i rrallë i vitit 2007

iPhone zakonisht bie në vlerë sapo i nxirrni nga dyqani. Por ka disa raste të veçanta, siç u pa në një ankand në SHBA, ku një model i parë 4 GB u shit për 190,372,80 dollarë, shkruan BBC.

Jo shumë prej tyre u bënë në atë kohë, duke bërë që modeli të konsiderohej si “grali i shenjtë” nga koleksionistët e iPhone.

Tarifa përfundimtare përfshin kostot e administrimit mbi ”çmimin e çekiçit” që i paguhet shtëpisë së ankandit nga blerësi.

Faqja e internetit e përshkroi modelin si një “model jashtëzakonisht i rrallë, i ruajtur në fabrikë në gjendje të jashtëzakonshme.

Fillimisht e shitur me pakicë në 599 dollarë (457 £), loti pritej të kapte në rajonin prej 50,000-100,000 dollarë – por arriti të thyente të gjitha rekordet e mëparshme.

I prezantuar për herë të parë në 2007 nga CEO i atëhershëm i Apple, Steve Jobs, gjigandi i teknologjisë mori vendimin për të ndërprerë modelin 4 GB vetëm dy muaj pasi u prezantuara, për shkak të shitjeve të vonuara.

Shumica e njerëzve vendosën të blinin modelin 8 GB, i cili u lançua në të njëjtën kohë dhe u dha përdoruesve dyfishin e hapësirës së ruajtjes, për vetëm 100 dollarë më shumë.

Çdo disa muaj, disa kujtime të rralla të Apple ose relike të jetës dhe karrierës së Jobs shiten në ankand.

Ato përfshijnë një poezi që ai shkroi në librin vjetor të shkollës së mesme të një shoku të klasës, foto të tij në kolegj dhe një kartëvizitë nga viti 1978. / atsh / KultPlus.com

Portreti i Klimt që u shit për 100 milionë euro në ankand

Portreti i piktorit austriak, Gustav Klimt, i “Zonjës me Freskuese” u ble për rreth 100 milionë euro në një ankand të mbajtur nga Sotheby’s në Londër, duke u bërë kështu shitja më e shtrenjtë ndonjëherë në një ankand në Evropë.

Pas një beteje dhjetë minutëshe në ankand midis katër klientëve në telefon dhe të pranishëm në dhomë, piktura u rrit në rreth 100 milionë euro, duke vendosur kështu për një vepër arti evropiane një rekord të ri ankandi për Gustav Klimt.

Një vepër mbi temën e preferuar të Gustav Klimt-it, formën femërore, “Gruaja me Freskuese” pasqyron ndikimin e lëvizjes japoneze në artin modern dhe stilin unik të Klimt-it. Piktura, një nga veprat e fundit të artistit vjenez, u përfundua në vitin 1918, vitin kur vdiq Klimt.

Veshja e gruas dhe freskuesja në dorë kanë gjithashtu dizajne të zbukuruara. Porta është gjithashtu plot me elementë dekorativë dhe pasqyron lëvizjen e arteve dhe artizanatit që u shfaq në Angli në shekullin e 19-të./ a2cnn / KultPlus.com

Kapela ikonë e Michael Jackson së shpejti në ankand për shifrën e guximshme

Shtëpia e ankandeve të Guernsey do të nxjerrë në ankand rreth 1100 artikuj të kujtimeve të familjes Jackson më 30 dhe 31 maj në Hard Rock.

Kapela e zezë e veshur nga ikona legjendare e pop-it pak para performancës së tij legjendare në shëtitje në hënë do të blihet gjatë një ankandi prestigjioz në kryeqytetin francez në shtator, raportoi AFP.

Gjatë performancës së tij të hitit ikonik, Billie Jean, Michael Jackson hoqi pa mundim kapelën e tij dhe bëri hapin që shpejt u nderua si ecja në hënë, një pjesë e pashlyeshme e historisë së kulturës pop. Prandaj, nuk është befasi që vlera e kapelës së zezë varion midis 60,000 dhe 100,000 euro. / KultPlus.com

Letra e Mozartit që zbulon dramën e tij të dashurisë del në ankand për çmimin marramendës

Një letër e kompozitorit austriak, Wolfgang Amadeus Mozart, të cilën e ka shkruar në moshën 26-vjeçare ku zbulon dramën e dashurisë që po jetonte në atë kohë, pritet të dalë në ankand muajin e ardhshëm nga Christie’s në Londër.

E shkruar në verën e vitit 1782 , letra me dy faqe tregon se ai kërkon këshilla nga një mik i ngushtë pas një “keqkuptimi” me vjehrrën e tij të ardhshme.

Mozart shkroi shumë letra gjatë jetës së tij, por kreu i librave dhe dorëshkrimeve të Christie, Thomas Venning tha se është e rrallë të shohësh një të tillë në ankand.

Mozart dhe Constanze u martuan pak pasi u shkrua letra dhe ishin bashkë deri në vdekjen e tij në 1791 në moshën 35 vjeçare.

Letra pritet të shitet çmimin më të lartë për një letër të Mozartit deri më sot me një vlerësim midis 300,000 – 500,000 £. / KultPlus.com

“Buste de femme” e Pikasos në ankand

Piktura e Pablo Picassos “Buste de femme” (”Bust gruaje”), të cilën ai e krijoi dy vjet para vdekjes së tij në 1971, do të dalë sot në ankand në qytetin gjerman të Këlnit për një vlerë prej 1,5 milionë eurosh.

”Është hera e parë në të paktën 25 vjet që një pikturë e madhe e artistit spanjoll del në ankand në Gjermani”, sipas shtëpisë së ankandit ”Van Ham”.

Historianët e artit njohin në pikturë bashkëshorten e dytë të Pikasos, Jacqueline Roque (1927-86), nga pasuria e së cilës erdhi fillimisht.

Tani vjen nga një koleksion privat gjerman me një vlerë totale të vlerësuar prej 10 milionë eurosh.

Ai përfshin gjithashtu vepra nga Louise Bourgeois, Paul Klee, Sigmar Polke, Egon Schiele dhe Kurt Schwitters.

Picasso, i cili vdiq 50 vjet më parë, krijoi gjithsej 400 portrete të Roque, i cili ishte 46 vjet më e re.

Ish-shitësja e qeramikës më vonë i ndaloi fëmijët e tij të merrnin pjesë në shërbimin e varrimit të Picasso-s.

Ajo vdiq në vitin 1986./ atsh / KultPlus.com

Image shows painting named ‘Bust of a Woman’, by Pablo Picasso from 1971. It will go under the hammer in the city of Cologne, Germany, for the first time in 25 years at the value of between EUR 1.5 million (GBP 1.3 million) and EUR 2.5 million (GBP 2.2 million). (VAN HAM Kunstauktionen KG/Newsflash)

Madonna nxjerr në shitje fotot e saj nudo me një çmim marramendës

Diva pop e muzikës, Madonna, i ka nxjerr në shitje fotot e saj nudo.

Albumi prej 40 fotove eksplicite ka një çmim marramendës. Ato do të shiten për 240 mijë paunds apo (mbi 276 mijë eurosh).

Fotografitë do të vendosen në një ankand që pritet të mbahet në muajin tetor në Christie’s, në New York.

“Libri i Seksit”, i DIVA-s amerikane është publikuar një ditë pas lansimit të albumit të saj të pestë “Erotica”, në vitin 1992.

Albumi me fotografi do të nënshkruhet nga Madonna dhe Steve Mersel, i cili është edhe producent i këtij albumi. / KultPlus.com

Kavanozët e dinastisë Qing të blera për 25 dollarë, mund të arrijnë shifrën mbi 60,000 dollarë

Një palë kavanoza të blera si pjesë e një serie qeramike nga një dyqan artikujsh në Londër për 20 £ (25 dollarë) në fakt datojnë që nga dinastia Qing, e shekullit të 18-të dhe mund të shiten deri në 50,000 £ (62,700 dollarë).

Dy kavanoza perandorake kineze doucai “lotus dhe krizantemë” do të dalin në Roseberys në Londër më 16 maj.

Doucai është një teknikë e lyerjes së porcelanit. Është përdorur në dinastinë e mëparshme Ming ku dizajnet janë të përshkruara në blu përpara se të lustrohen, tha të enjten për CNN Bill Forrest, drejtor i asociuar dhe kreu i artit kinez, japonez dhe aziatik juglindor në Roseberys.

“Ata padyshim kanë një prani që është e vështirë të shpjegohet,” tha Forrest. “Një pjesë me të vërtetë e mirë prej porcelani perandorak është prodhuar aq mirë, aq mirë e prodhuar me një aftësi dhe kujdes të tillë, saqë ato nxjerrin një lloj pranie që është disi shumë e vështirë për t’u shpjeguar.”

Porcelani perandorak kinez është “i rrallë” dhe nuk del shpesh, pasi është porositur vetëm për Oborrin Perandorak, tha Forrest.

Kavanozët 11,5 centimetra (4,5 inç), të lyer me delikatesë, shfaqin koka krizanteme të lulëzuara dhe gjethe zambak uji dredha-dredha në të kuqe, të verdhë dhe jeshile të smaltuar të gjallë me një lustër blu.

Megjithëse një prototip për këtë dizajn të veçantë nuk është gjetur, modeli njihet në tasat që janë gërmuar nga furrat perandorake Ming, sipas listimit.

Sipas Forrestit, shitësi i kavanozëve, emri i të cilit nuk bëhet i ditur, është një “koleksionist i pasionuar” i objekteve qeramike. Ata i panë artikujt në një dyqan artikujsh vitin e kaluar dhe thjesht “u desh t’i blinin”, pa e ditur as vlerën e tyre.

“Unë mendoj se kushdo që e sheh porcelanin perandorak kinez, pavarësisht nga përvoja e tyre, do të ndihet i tërhequr pas tyre në njëfarë niveli,” tha Forrest.

Vetëm kur shitësi hulumtoi mbishkrimin e gjetur në një etiketë në bazën e një prej kavanozëve – “Qianlong” – ata kuptuan rëndësinë e mundshme të porcelanit. Më pas ata i çuan sendet në shtëpinë e ankandit për inspektim. Të dy bazat janë të vulosura me vulën me gjashtë karaktere.

Qianlong ishte perandori i katërt i dinastisë Qing që mbretëroi për gjashtë dekada.

“Zemra ime fundoset kur lexoj për objekte kineze që shiten përmes bërxollave për bamirësi për një shumë të vogël,” tha Forrest. Por, ai shtoi se porcelani kinez është një fushë shumë e specializuar dhe, duke pasur parasysh donacionet që marrin bamirësitë, punonjësit e bamirësisë mund të falen për mospërfilljen e tyre.

Megjithatë, ai tha se shitësi do të dhuronte një “pjesë të konsiderueshme” të fitimeve për bamirësinë që zotëronte dyqanin e ushqimit, megjithëse nuk është dhënë shuma e saktë.

Kavanoza me të njëjtin dizajn janë shitur në ankandet e kaluara. Një palë e shoqëruar me kapakët e tyre u shit në Sotheby’s Londër për 277,200 £ (rreth 347,000 dollarë) në nëntor 2021./cnn/KultPlus.com

Skulptura ‘Spider’ e Louise Bourgeois mund të arrijë në 40 milion dollarë në ankand

Një koleksionist me xhepa të thellë dhe me hapësirë ​​të lirë mund të ngrejë një nga skulpturat më të famshme bashkëkohore në rrjetin e saj ose të tij muajin e ardhshëm, kur ” Spider” i famshëm i Louise Bourgeois del në bllokun e ankandeve në Sotheby’s në Nju Jork.

Puna, mbi 10 metra e gjatë dhe më shumë se 18 metra e gjerë, pritet të sjellë nga 30 milionë deri në 40 milionë dollarë – që do të thotë se ka shumë të ngjarë të thyejë të paktën një rekord ankandi, nëse jo disa.

Nëse vepra arrin në vlerësimin e saj të ulët, pasi të llogariten tarifat e Sotheby’s, ajo ka të ngjarë të bëhet vepra më e shtrenjtë e artistit në ankand dhe skulptura më e shtrenjtë nga një artiste femër e shitur ndonjëherë në ankand, duke tejkaluar një tjetër borgjeze “Spider” që u shit për 28 milionë dollarë (32.1 milionë dollarë me tarifa) në Christie’s në maj 2019. Nëse shitet në ose mbi vlerësimin e saj të lartë, “Spider” i tanishëm mund të jetë në distancë të madhe nga rekordi për çdo vepër të një artisteje femër në ankand, aktualisht 44.4 milionë dollarët ( me tarifa) që trashëgimtarja e Walmart, Alice Walton’s Crystal Bridges Museum në Bentonville, Arkansas pagoi për pikturën e Georgia O’Keeffe “Jimson Weed” në 2014.

“Spider” po ofrohet nga Fundação Itaú, dega jofitimprurëse e bankës braziliane Itaú Unibanco. Skulptura u ble nga Olavo Setubal, një koleksionist arti dhe bashkëthemelues i bankës, pasi u shfaq si pjesa qendrore e një prezantimi të veçantë të veprave të Bourgeois në Bienalen e São Paulo 1996, për të cilën artisti francezo-amerikan projektoi gjithashtu një logo e veçantë, spirale. Skulptura ishte huazuar në Muzeun e Artit Modern të São Paulo nga viti 1997 deri në vitin 2017, dhe më pas u shfaq në institucione të ndryshme braziliane.

Në vitet që nga blerja e “Spider’s”, Fundação Itaú i ka zhvendosur prioritetet e tij të koleksionit për t’u fokusuar në veprat e artistëve me bazë në Brazil. Të ardhurat nga shitja e skulpturës do të mbështesin këto përpjekje.

Veprat nga seria “Spiders” e Bourgeois janë ekspozuar në shumë prej muzeve kryesore të botës, duke përfshirë Muzeun Guggenheim në Bilbao, Galerinë Kombëtare të Kanadasë në Otava, Dia Beacon në Nju Jork dhe Tate Modern në Londër.

“Spider” është bërë një ikonë globale, e njohur nga të gjithë duke pasur parasysh praninë e saj të spikatur në institucionet kulturore në mbarë botën,” tha në një deklaratë David Galperin, kreu i artit bashkëkohor të Sotheby në Nju Jork. “Nuk është vetëm një shembull i skulpturës moderne, por ka marrë një prani më të madhe simbolike brenda kulturës bashkëkohore ndërkombëtarisht.”

“Spider” i pranishëm do të shfaqet në selinë e Sotheby’s në Nju Jork më 6 maj përpara se të ofrohet në shitjen e artit bashkëkohor në mbrëmje të shtëpisë më 18 maj. E njëjta shitje do të shfaqë një vepër të ngjashme të ashpër në shkallë të gjerë nga Jean  Michel Basquiat, “Tani është koha”, e cila pritet të sjellë më shumë se 30 milionë dollarë./cnn/ KultPlus.com

Tasi kinez ‘shumë i rëndësishëm’ shitet 25 milionë dollarë në ankand

Një tas delikat prej porcelani, me diametër nën 4,5 inç, u shit për më shumë se 25 milionë dollarë gjatë një jave të parakohshme të shitjeve të artit kinez në Hong Kong.

E përshkruar nga shtëpia e ankandeve Sotheby’s si “shumë e rëndësishme”, antika vjen nga një grup i rrallë qeramikash të dekoruara në punëtoritë perandorake të Pekinit në shekullin e 18-të.

Tasi u prodhua gjatë kohës së perandorit Yongzheng, i cili sundoi Kinën nga viti 1722 deri në 1735 (megjithëse smalti ka të ngjarë të jetë pikturuar menjëherë pas vdekjes së tij). Është pjesë e një tradite të njohur si “falangcai”, ose “ngjyra të huaja”, një emër që i është dhënë porcelanit me origjinë nga furrat perandorake të Jingdezhen, por të emaluar nga artizanët në Qytetin e Ndaluar të Pekinit.

Duke marrë 198.2 milionë dollarë Hong Kong (25.3 milionë dollarë) të shtunën, tasi përshkruan dy dallëndyshe, një pemë kajsie të lulëzuar dhe një shelg. Dizajni përmban gjithashtu një fragment nga një poezi që mendohet se është porositur nga paraardhësi i dinastisë Ming të Yongzheng, perandori Wanli.

Në katalogun e ankandit, ekspertja e qeramikës Regina Krahl tha se motivet me zogj dhe lule ishin të njohura në periudhën Yongzheng. Ajo gjithashtu e përshkroi tasin si mes një grupi të vogël artikujsh që përfaqësonin “kulmin e pikturës në porcelan, një art që nuk u tejkalua kurrë”.

“Pjesë të pikturuara me motive të rralla dhe të rafinuara të natyrës siç shihen këtu, “të mbështjella” rreth enës si një rrotull dore të shpalosur, u bënë në Pekin vetëm për një periudhë shumë të shkurtër,” shkroi ajo, duke shtuar se shumica e shembujve të mbetur tani mbahen. në Muzeun e Pallatit në Tajvan.

Dikur pjesë e një çifti, artikulli u regjistrua për herë të parë në një koleksion të mbledhur nga tregtari i anijeve me bazë në Shangai, kapiteni Charles Oswald Liddell në fund të shekullit të 19-të. Të dy kupat u ndanë në vitin 1929, kur secila u shit për 150 £ (që shkon në pak më shumë se 7,600 £, ose 9,400 dollarë, në paratë e sotme). “Binjaku” i tasit mbahet tani në Muzeun Britanik në Londër, tha Sotheby’s.

Ai i shitur të shtunën ndërkohë kaloi duart disa herë gjatë dekadave, me pronarë të mëparshëm duke përfshirë socialisten amerikane Barbara Hutton. Ajo u ble së fundi nga biznesmenja dhe koleksionistja Alice Cheng, e cila e bleu atë për një rekord prej 151.32 milionë dollarë në Hong Kong (19.3 milionë) në vitin 2006.

Pjesa ishte ndër lotet më të spikatura në serinë pranverore të Sotheby’s Hong Kong, një varg shitjesh të profilit të lartë që shënuan 50 vjet që kur shtëpia e ankandeve filloi të funksiononte në Azi. Ankande të tjera përfshinin orë, çanta dhe verëra të cilësisë së mirë, ndërsa shitjet e ndryshme të artit kinez arritën në një total prej 1.64 miliardë dollarë Hong Kong (208.5 milionë dollarë).

Artikujt historikë në shitje përfshinin vazo, statuja dhe thesare perandorake duke filluar nga një vulë nefriti deri te një grup unazash harkëtarësh.

Ndër shitësit më të mëdhenj ishte një anije blu dhe e bardhë, e njohur si një vezë, e cila u shit për 107.5 milionë dollarë Hong Kong (13.7 milionë dollarë). Që daton nga dinastia Ming, antika prej porcelani u prodhua për përdorim personal të Perandorit Yongle.

Diku tjetër, pikturat dhe veprat e kaligrafisë tërhoqën gjithashtu oferta shumë milionëshe. Të mërkurën, një pikturë e vitit 1973 nga piktori me origjinë kineze Zhang Daqian, “Lotuset rozë në ekranin e artë”, arriti në 251.6 milionë dollarë Hong Kong (32 milionë dollarë). Megjithëse nuk është një emër i njohur në Perëndim, Zhang – i cili shpesh njihet si “Picasso i Lindjes” – është vazhdimisht ndër artistët më të mirë të tregut të artit.

Në një deklaratë, kryetari i Sotheby’s Asia, Nicolas Chow i përshkroi rezultatet e javës si “të jashtëzakonshme”, duke shtuar se arti kinez mbetet “në ballë të biznesit tonë”./cnn/KultPlus.com

Atletet e Michael Jordan thyen rekordin, më të vlefshmet të shitura ndonjëherë në ankand

Atletet e ndeshjes finale të NBA të Michael Jordan, në vitin 1998, pritet të jenë atletet më të vlefshme të shitura ndonjëherë në ankand.

Palët e atleteve parashikohet të shitet nga 2 deri në 4 milionë dollarë, por tashmë ka një ofertë gati mbi çmimin e lartë të vlerësuar.

Kreu i shtëpisë së ankandit Sotheby, Brajm Vvatcher thotë se oferta fillestare kur u hap ankandi ishte 1.8 milionë dollarë e cila në vetvete do të thyejë rekordin botërore për çmimin me të cilin janë shitur ndonjëherë atletet.

Ato janë veshur në ndeshjen e dytë të finaleve të NBA-së të vitit 1998 ku Jordan shënoi 37 pikë. Gjithashtu, konsiderohen të jenë në gjendje të jashtëzakonshme me firma të mëdha argjendi nga vetë Jordan.

Braham thotë se këto atlete kanë dy veçanti. Së pari, sepse janë me ngjyrën e kuqe e të zezë që ishin të ndaluara nga liga e që identifikuan për herë të parë atletet Air Jordan të sportistit. Gjithashtu, ajo është atletja e fundit me firmën e legjendës së basketbollit kur ishte ende një anëtar i Bulls.

Shtëpia e ankandeve po pret gjithashtu një shitje të dytë që përfshin sporte të ndryshme të paharrueshme edhe nga Jordan dhe yje të tjerë të basketbollit. Përveç legjendës së futbollit Pele dhe yjeve të tenisit dhe NFL. Ankandi është i hapur deri më 11 prill. / KultPlus.com

Kostumi ikonik i John Travolta ‘Saturday Night Fever’ del në ankand, kjo është vlera e tij

Fansat e “Ethet e natës së të shtunës” kanë mundësinë të rrëmbejnë një pjesë të historisë së kulturës pop këtë muaj, kur kostumi i bardhë me tre pjesë i veshur në film nga John Travolta të dalë në ankand.

Ansambli monokromatik pritet të arrijë deri në 200,000 dollarë kur të dalë në treg si pjesë e shitjes “Hollywood: Classic & Contemporary” organizuar nga Julien’s Auctions dhe Turner Classic Movies në Kaliforni midis 22 dhe 23 prillit.

Në dramën e kërcimit të vitit 1977, Travolta luan Tony Manero, një i ri italiano-amerikan nga Bruklini, i cili përpiqet t’i shpëtojë realiteteve të jetës së tij duke dominuar në pistën e vallëzimit në diskotekën lokale. Filmi hit ndihmoi në popullarizimin e muzikës disko në mbarë botën dhe Travolta mori një nominim për Oscar për aktorin më të mirë për performancën e tij.

Sipas organizatorëve të ankandit, kostumi poliestër i veshur nga Travolta në skenën e famshme të konkursit të kërcimit të filmit është një nga vetëm dy të përdorura gjatë prodhimit të filmit.

Kostumi cilësohet si “një nga kostumet më ikonike në historinë e kinemasë”.

“Heronjtë nga Sir Lancelot deri te Tom Mix visheshin me të bardha në garat e mëdha për të shprehur pastërtinë dhe përkushtimin e vetëm ndaj detyrës në fjalë”, tha kostumografja e filmit, Patrizia von Brandenstein, për ansamblin thelbësisht të viteve ’70 në një deklaratë./topchanel/KultPlus.com

Vepra e piktorit të njohur shkon në ankand, pasi u rizbulua

Një pikturë e artistit të shekullit të 17-të Pieter Brueghel, do të dalë në ankand muajin e ardhshëm në Francë, pasi është rizbuluar së fundmi.

Piktura përshkruan një skenë teksa fshatarët presin në radhë për shërbimet e një avokati, daton mes viteve 1615 dhe 1617. Ajo u zbulua tetorin e kaluar nga një familje franceze.

Pronarët nuk ishin në dijeni se piktura ishte e artistit të famshëm, pavarësisht se ajo kishte kaluar nëpër familje për një shekull.

Vepra do të shitet gjatë një ankandi Old Masters më 28 mars në selinë e shtëpisë së ankandeve pariziane Hôtel Drouot, ku pritet të shitet nga 600,000 deri në 800,000 euro.

Në shënimet e katalogut për shortin, Ertz shkruan se Brueghel ka bërë vepra të tjera me të njëjtën temë.

Historianët e shohin temën e pikturës si një pamje satirike për Holandën nën kontrollin spanjoll. / KultPlus.com

Firma e Charles Darwin del në ankand për 1 milion £

Një letër e nënshkruar nga Charles Darwin, duke mbrojtur teorinë e tij të evolucionit, del në shitje sot në Nju Jork.

Artikulli ka të ngjarë të arrijë mbi një milion paund – një çmim rekord botëror për një dorëshkrim të Darvinit.

Ai e kishte prodhuar dokumentin që të mund të kopjohej në atë që, në 1865, ishte një revistë e famshme.

Darvini nuk e bëri zakon të arkivonte dokumentet e tij dhe kaq pak materiale origjinale mbijetuan.

Në shumicën e rasteve shkruhej gjithmonë vetëm me shkurtesën “C Darwin” ose “Ch Darwin”.

Është shumë e rrallë që emri i tij, “Charles Darwin”, të shkruhej i plotë nga ai.

Por Prof John van Wyhe, i cili kuron koleksionin shkencor të njohur si Darwin Online, thotë se është tepër i veçantë për shkak të asaj që njeriu i madh kishte zgjedhur të vendoste në faqe së bashku me nënshkrimin e tij.

“Ai përfshin një pasazh që shfaqet në edicionin e tretë të “Për origjinën e specieve”, shpjegoi pedagogu i lartë në Universitetin Kombëtar të Singaporit.

“Është një pasazh me të vërtetë i preferuar, sepse ai po përpiqet të theksojë që njerëzit mund ta shohin teorinë e tij të pabesueshme dhe të çuditshme, por ata thanë të njëjtën gjë për Njutonin dhe gravitetin, dhe askush nuk dyshoi më për ekzistencën e gravitetit.

“E njëjta gjë do të ishte e vërtetë përfundimisht me evolucionin dhe përzgjedhjen natyrore”, tha profesori për BBC News.

Dokumenti është prodhuar për The Autoographic Mirror. / KultPlus.com

Piktura e rrallë e Piet Mondrian shitet për 51 milionë dollarë në ankand

Një pikturë e vitit 1930 nga Piet Mondrian është shitur për 51 milionë dollarë në një ankand në New York.

Një koleksionist i paidentifikuar nga Azia e bleu veprëne rrallë të artit.

Mondrian u zhvendos në Paris në vitin 1912 dhe u frymëzua nga veprat e hershme të Pablo Picasso-s dhe George Braque.

“Veprat e Piet Mondrian rrallë dalin në ankande pasi shumë prej tyre gjenden në koleksionet më prestigjioze të muzeut në mbarë botën”, tha Julian Dawes, kreu i artit impresionist dhe modern në Sotheby’s.

Puna e artistit pati ndikim të madh jo vetëm në botën e artit, por edhe në fushën e dizajnit, arkitekturës e modës./ 21 media / KultPlus.com

Portreti i Princeshës Diana shitet në ankand më shumë se 200 mijë dollarë

Një portret i Princeshës Diana është shitur për më shumë se 200 mijë Dollarë.

Kjo pikturë ishte një studim i fytyrës së Dianës, e cila ishte përdorur për një portret të plotë dhe është vepra e rrallë e Nelson Shanks.

Ndërsa tregon princeshën me një “shprehje të menduar” të përfshirë në portretin e saj të plotë, fustani i i gjelbër më vonë u ndryshua në një bluzë të bardhë për projektin e fundit, më të madh, sipas shtëpisë së ankandeve “Sotheby”.

Diana, Shanks dhe gruaja e tij Leona u bënë miq të ngushtë. Në një letër të vitit 1994 drejtuar çiftit, Diana shkruante: “Më mungoni ti dhe Leona në Londër, pasi ardhja në studio ishte një strehë e sigurt, kaq plot mbështetje dhe dashuri”. Tre vjet pas dërgimit të asaj letre, Diana vdiq në një aksident automobilistik në Paris në moshën 36-vjeçare.

Shanks u ngarkua të krijonte një portret të plotë të Princeshës së ndjerë të Uellsit në fund të viteve ’90, e cila kërkonte disa seanca personalisht ku princesha u ul për më shumë se 35 orë. / KultPlus.com

‘Botto’, roboti që krijon vepra arti, bën milionin e tij të parë

Bota e artit tani ka një artist të ri, ose më saktë një robot të ri me nofkën “Botto”, i cili ka dalë në treg për pesë javë dhe tashmë ka grumbulluar më shumë se 1 milion euro nga katër veprat e para të artit NFT në ankand, transmeton KultPlus.

Artisti me inteligjencë artificiale përdor algoritme për të analizuar miliona vepra arti dhe për të prodhuar të vetat.

Duke e prezantuar veten si “një algoritëm gjenerues, fati i vetëm i të cilit është krijimi”, Botto i referohet Leonardo da Vinçit si frymëzimin e tij kryesor, duke thënë “Unë nuk mendoj se do të shohim më dikë të tillë”.

Por stili i Botto-s mund të përkufizohet më mirë si i luhatshëm, pasi makina pikturon gjithçka, nga peizazhet shumëngjyrëshe deri te portretet e dekonstruktuara.

Ajo që e dallon Botto-n nga modelet e tjera dhe e bën më të “hapur” është se ai përdor publikun si burim njohurish për të përsosur krijimet e tij. /KultPlus.com

Botto', the robot creating works of art, makes its first million at auction  | Euronews
Botto', the robot creating works of art, makes its first million at auction  | Euronews

Dokumenti i shkruar nga Albert Einstein shitet për 11 milionë euro

Një dorëshkrim me llogaritjet e bëra nga Albert Einstein teksa përpiqej të formulonte teorinë e tij të relativitetit është shitur në ankand për 11 milionë euro, shkruan BBC, përcjellë KultPlus.

Shtëpia e ankandit në Paris “Christie” shënoi një rekord me këtë shitje, pasi theu rekord për shitjen më të mdahe të një dokumenti shkencor me autograf.

Është një nga vetëm dy punimet që tregojnë punën e fizikanit teorik në zbulimin e tij të madh shkencor.

Teoria, e botuar në vitin 1915, transformoi të kuptuarit e njerëzimit për hapësirën, kohën dhe gravitetin.

Dorëshkrimi i llogaritjeve u shkrua midis viteve 1913 dhe 1914 nga Ajnshtajni dhe kolegu i tij zviceran Michele Besso, të cilët e mbajtën dokumentin. /KultPlus.com

243 mijë dollarë për një veshje të Amy Winehouse

Një fustan i veshur nga Amy Winehouse gjatë performancës së saj të fundit në skenë u shit për mbi 243 000 dollarë në ankandin e pasurive të këngëtares së ndjerë.

Shitja mblodhi më shumë se katër milionë dollarë nga mbi 800 artikuj, duke përfshirë veshje, shënime të shkruara me dorë dhe aksesorë që janë bërë elementë kryesorë të imazhit të saj.

Një fustan i shkurtër, i ideuar nga stilistja Naomi Parry dhe i veshur gjatë performancës më të fundit të Winehouse u shit për 243 000 dollarë, 16 herë më shumë se vlerësimi fillestar.

Këngëtarja u shfaq me një fustan me stampa bambuje dhe lulesh në Beograd në qershor të vitit 2011, një muaj para vdekjes së saj në moshën 27-vjeçare.

Ndër shitjet e ankandit ishte edhe çanta e markës ”Moschino” në formë zemre në lëkurë të kuqe që Winehouse solli në Brit Awards 2007, natën që ajo fitoi çmimin ”British Female Artist” u shit për fitoi 204 800 dollarë, 13 herë më shumë se vlerësimi para ankandit.

Po ashtu një fustan ”Dolce & Gabbana” me një flakë të artë kushtoi 150 000 dollarë, 30 herë më shumë se çmimi udhëzues.

Një kostum i zi ”Temperley London” i veshur për performancën e saj në ditëlindjen e 90-të të Nelson Mandelës solli më shumë se 121 000 dollarë, ku vlerësimi fillestar ishte 1 000 dollarë, ndërsa këpucët ”Christian Louboutin”, të veshura gjatë të njëjtës performancë, u shitën për 38 400 dollarë, pra 64 herë më shumë se vlerësimi. / KultPlus.com

Sendet personale të Amy Winehouse në ankand

Familja e Amy Winehouse hap dollapët e divës së këngës, e cila vdiq 10 vjet më parë në shtëpinë e saj nga helmimi nga alkooli.

Mbi 800 sende që i përkasin këngëtares së “Back in black” do të dalin në ankand më 6 dhe 7 nëntor.

Ndër to do të jetë fustani jeshil dhe i zi, i veshur në koncertin e fundit të qershorit 2011 në Beograd.

Fustani i dizajnuar nga mikesha e saj dhe drejtoresha artistike Naomi Parry ka një vlerësim prej 10 deri në 20 mijë dollarë.

Do të ketë edhe sende të tilla si këpucë, CD dhe libra.

“Është shumë e vështirë të bësh një ankand për dikë që vdes në moshë të re”, tha drejtori i këtij ankandi, Martin Nolan.

“U desh shumë kohë për të vendosur se çfarë do të nxirrnim në ankand”, shtoi ai.

Ankandi, të ardhurat e të cilit do të shkojnë për bamirësi, nuk është e vetmja nismë e organizuar ditët e fundit për të festuar kujtimin e Winehouse. / KultPlus.com

Gjësendet personale të Amy Winehouse në ankand, 10-të vjet pas vdekjes së këngëtares

Gati 800 sende të këngëtares, Amy Winehouse, përfshirë fustanin e shkurtër që këngëtarja britanike kishte veshur në koncertin e saj të fundit, janë në ankand.

Veshja jeshile dhe e zezë, dhe një çantë Moschino në formë zemre, me të cilën fotografohej shpesh fituesja e Grammy Award, pritet secila të kushtojë nga 15,000 deri në 20,000 dollarë, transmeton KultPlus.

Prindërit e Winehouse kishin vendosur se ishte koha e duhur për të lënë sendet e saj personale dhe profesionale, tha Martin Nolan, drejtor ekzekutiv i Ankandeve të Julien. Këngëtarja vdiq nga helmimi nga alkooli në moshën 27 vjeç në korrik të vitit 2011.

Aksesorët përfshirë vathët, syzet e diellit në formë zemre dhe çanta janë ndër sendet që dalin në ankand.

“Ka qenë një përvojë katartike për ta, por edhe një tren shumë emocional për prindërit që të heqin dorë nga pasuritë e vajzës së tyre,” tha Nolan.

“Por ata e dinë që këto artikuj do të shkonin te fansat dhe koleksionistët, muzetë dhe investitorët në të gjithë botën që do të vazhdojnë t’i vlerësojnë, t’i shijojnë, t’i shfaqin ato”, transmeton tutje KultPlus.

“Familja dëshiron të sigurohet që të gjithë fansat e saj të kenë një shans për të blerë diçka”.

Çanta Moschino me zemër të kuqe që Winehouse mori në Brit Awards 2007 do të dalë në ankand.

Shumica e veshjeve të Winehouse janë me çmim konservativ prej 2,000 deri në 4,000 dollarë. Ofertat për hapjen e rripave, parfumeve, këpucëve, pantoflave të baletit, kitara dhe kuti daulle fillojnë nga 50 deri në 100 dollarë.

Winehouse u bë një artiste e njohur në mbarë botën me pamjen e saj unike, sjelljen e saj tërheqëse të titujve dhe muzikën e mbushur me xhaz. Ajo gjatë karrierës së saj publikoi ​​dy albume në studio, “Frank” dhe “Back to Black”.

Ajo shpesh fliste për luftimin e varësisë nga alkooli dhe droga.

Një pjesë e të ardhurave do të financojë Fondacionin Amy Winehouse i cili synon “të frymëzojë fëmijët dhe të rinjtë për të ndërtuar vetëvlerësimin dhe elasticitetin e tyre, në mënyrë që ata të lulëzojnë”.

Shitja do të zhvillohet në Beverly Hills më 6-7 nëntor dhe gjithashtu edhe online. / KultPlus.com

Stoli të Marie Antoinette dalin në ankand

Dy byzylykë diamanti që i përkisnin mbretëreshës franceze Marie Antoinette do të dalin në ankand në muajin nëntor, në Gjenevë, njoftoi dje shtëpia e ankandeve ‘Christie’s’.

Rrathët, të zbukuruar me 112 diamante, do të shiten së bashku në shifrën 2-4 milionë dollarë.

Ky vlerësim përfshin jo vetëm vlerën e diamanteve, por edhe faktin që blerësi do të mbajë bizhuteri që dikur i përkisnin mbretëreshës së famshme, Marie Antoinette.

Bizhuteritë historike ndërkohë mund të shiten shumë më tepër sesa çmimi i kërkuar.

Në vitin 2018, një varëse perlash dhe diamanti natyror që i përkiste mbretëreshës fatkeqe franceze u vlerësua nga shtëpia e ankandit Sothebye’s në 1-2 milionë dollarë, por u shit për 36 milionë dollarë.

Vlera e diamanteve antike varion nga një deri në katër karat.

Marie Antoinette  u ekzekutua në gijotinë në Paris në tetor 1793, në moshën 37-vjeçare. / KultPlus.com