Dizenjatorja Vjollca Llapashtica sjellë koleksionin e ri (FOTO)

Dizenjatorja Vjollca Llapashtica sapo ka publikuar koleksionin e saj më të ri që vjen me një llojllojshmëri ngjyrash, shkruan KultPlus.

Në këtë koleksion ku dominon ngjyra e bardhë, prezentë janë edhe vellot e bukura të punuara me material prej rrjeti me perla prej mëndafshi.

Llapashtica tregoi se një femër e cila mendon të veshë një fustan të veçantë mund ta gjej vetën tek ajo. Në këtë fotosesion, mund t’i shihni vetëm disa kreacione ndërsa të gjitha mund t’i gjeni në atelienë e saj në Lagjen “Arbëria” në Prishtinë./ KultPlus.com


“Statment new generation 2018”, vjen nga disenjatorja Vjollca Llapashtica (FOTO)

Disenjatorja kosovare Vjollca Llapashtica, sjellë koleksionin e saj të ri “Statment new generation 2018”, shkruan KultPlus.

Në këtë koleksion Llapashtica, ka sjellë mbi 50 kreacione-fustane të llojllojshme, elegante dhe kryesisht dominon ngjyra e plotë dhe e fuqishme.
“Përveç që i kam përcjelle trendët e fundit në botë, sidomos ato vende ku më shumë është prezentë eleganca, gjatë këtij koleksioni, kam pas parasysh edhe kërkesat, nevojat dhe shijen e klientëve të mia duke filluar nga Prishtina, Tiranë e deri në SHBA”, deklaroi Vjollca Llapashtica.

Në këtë fotosesion të prezantuar nga modelja Alba Hoti, mund t’i shihni vetëm disa kreacione ndërsa të gjitha mund t’i gjeni në atelienë e saj në lagjen Arbëria në Prishtinë.

Vjollca, ka paralajmëruar së gjatë muajit dhjetor do të sjellë koleksionin tjetër me pallto të shkurtra dhe të gjata, elegante dhe për të gjitha moshat./ KultPlus.com

Rrugët e vogla të Prishtinës, sjellin koleksionin “ready to wear” të Venera Mustafës (FOTO)

Fotografitë: Majlinda Hoxha

Këtë fundjav dizenjatorja e njohur kosovare Venera Mustafa, ka bërë një prezantim privat duke shpalosur kështu koleksionin e saj ‘ready to wear’ vjeshtë/dimër 17-18, shkruan KultPlus.

Ky koleksion është frymëzuar nga rrugët e vogla të Prishtinës, lagjet e zejtarët, bizneset e vogla familjare dhe estetika e tyre. Këto rrugë që dikur ishin sinonim i qytetit sot janë rrugë anësore dhe tepër pak të frekuentuara. Por pikërisht këto rrugë kanë ofruar tablotë në të cilat është realizuar foto-sesioni me i ri i Venera Mustafës, e cila këtë herë për fotografitë e kampanjës ka bashkëpunuar me fotografin e njohur turk Gokay Çatak.

Në dukje të parë, koleksioni të jep ndjesinë e veshjeve të përditshme, pasqyron idenë e së kaluarës së qytetit dhe potencialin e tij estetik. Veshjet vijnë në kolorit, teksturë dhe tone që provojnë ta demonstrojnë këtë potencial.

Veçantia e materialit janë intervenimet ‘pintucks’ dhe qëndisjet industriale, si pjesë themelore e materialeve të përdorura. Si gjithnjë, edhe në këtë koleksion, Venera Mustafa ofron linja te pastërta, intervenime minimale, dhe silueta gati skulpturale.

Koleksioni është prezantuar para publikut në një ngjarje private në studion veneramustafa në Rrugën B në Prishtinë dhe del në shtije nga sot, e hënë 27 nëntor./ KultPlus.com