Vazhdon ndryshimi i emrave të bendeve shkaku i racizmit

Grupi i muzikës country “Dixie Chicks” ka vendosur të ndryshojë emrin për t’i dhënë dritë pabarazisë racore në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. “Dixie” shpesh ishte përdorur si nofkë për shtetet jugore që kanë përbërë Konfederatën e Shteteve të Amerikës gjatë periudhës së Luftës Civile. Treshja nga Teksasi ka konfirmuar se tani e tutje do të quhet “The Chicks”.

Lajmin për ndryshimin e emrit e ka konfirmuar vetë grupi kur ka lansuar këngën protestë të titulluar “March March”. Ata kanë ndjekur hapat e pop-grupit amer ikan “Lady Antebellum” që ndryshoi emrin në fillim të muajit qershor. “Antebellum” kishte kuptim të ngjashëm me periudhën e skllavërisë në SHBA.

Krijuesit e hitit “Not Ready to Make Nice”, që kanë fituar 13 çmime “Grammy”, i janë bashkuar lëvizjes kundër racizmit që ka nisur pas vdekjes së afro-amerikanit George Floyd. Vendimi për ndryshimin e emrit vjen pasi gazetari i revistës “Variety”, Jeremy Helligar, vuri në dyshim pranimin e emrit në vitin 2020. “Dixie Chicks nuk ka nevojë të ndryshojë emrin për të marrë atë lloj të publicitetit”, ka shkruar ai, duke iu referuar raporteve për ndryshimin e emrit në “Lady A”, por heshtja e tyre ka qenë shurdhuese”, transmeton KultPlus.

“Duhet të kemi këso diskutimesh dhe ata duhet të jenë pjesë e tyre”, ka shkruar ai. Termi “Dixie” ose “Dixieland”, që ishte kënduar edhe në “American Trilogy” të Elvisit, vjen nga shtetet rreth vijës MasonDixon në SHBA. Në një deklaratë të përbashkët grupi “The Chicks” ofroi një falënderim të sinqertë për një grup të Zelandës së Re që përdorte të njëjtin emër, por që lejoi edhe amerikanët të quhen njëjtë. “Jemi të nderuar që bashkekzistojmë me motrat e talentuara”, ka shkruar bendi amerikan.

Grupi ka përdorur rrjetet sociale për të shprehur qëndrimet e veta politike. Në vitin 2003 u deklaruan kundër pushtimit amerikan në Irak. Natalie Maines, pjesë e bendit, ka thënë se skuqet kur e mendon se atëherë presidenti George W Bush ka prejardhjen nga Teksasi. / KultPlus.com

Grupi ‘Lady Antebellum’ ndryshon emrin shkaku i racizmit

Pop-grupi i njohur amerikan “Lady Antebellum” ka ndryshuar emrin në “Lady A”, pasi “Antebellum” ka përmbajtje të periudhës së skllavërisë.

Treshja nga Nashville fitoi pesë çmime Grammy dhe dhjetë herë ka prirë në top-listat amerikane. Fjala “antebellum” është përdorur për të treguar periudhën dhe arkitekturën në jugun amerikan, para Luftës Civile.

Ata janë arsyetuar se fjala është përdorur nga stili arkitekturor, por kanë kërkuar falje për dhimbjen që mund ta kenë shkaktuar nga përdorimi i fjalës në emrin e grupit. Në një reagim në Twitter, grupi “Lady A” ka thënë se protestat kundër racizmit ua kanë hapur sytë. “Padrejtësitë, pabarazia, fyerjet ndaj afro-amerikane na hapën sytë”, thuhej në komunikatën e grupit.

“Ishin disa tema që nuk e kemi ditur se ekzistojnë”, thuhej më tej. Fotografia e shkrepur para 14 vjetësh përballë një shtëpie me stil u bë shkas për emrin e grupit, transmeton KultPlus.

“Si muzikantë, na përkujton krejt muzikën që ka lindur në Jug, e që ka pasur ndikim te ne”, ka thënë grupi. Ata kanë shprehur keqardhje që nuk u ka rënë ndërmend më herët për kuptimin që mund të marrë fjala “antebellum” në aspektin racor.

“Na vjen keq për secilin që e kemi lënduar dhe është ndier i shqetësuar shkaku ynë. Shkaktimi i dhimbjes kurrë nuk është qëllimi ynë, por në fakt edhe e kemi bërë”, ka thënë grupi. “Lady A” është njohur më së miri për hitin “Need You Now”, që në vitin 2010 korri sukses të madh në toplistat amerikane dhe britanike. Grupi, vendimin e ka marrë pas reflektimeve personale, diskutimeve dhe bisedave të sinqerta me miqtë afro-amerikanë.

“Nuk na falet që këtë problem e kemi kuptuar shumë vonë. Tani mund të mësojmë dhe të veprojmë në këtë çështje”, ka thënë grupi. Vendimi për ndërrimin e emrit erdhi pasi studioja “One Little Indian”, që ka realizuar këngë për Bjorkun, Sigur Rosin dhe Paul MacCartneyn, ka ndërruar emrin në “One Little Independent”. Themeluesi i studios, Derek Birkett, ka thënë se vendimi u bë kur një fans ia sqaroi se përse emri ishte fyes.

“Javët e kaluara kanë shërbyer për të mësuar. Një fans na ka treguar me saktësi se logoja dhe emri i studios ishin fyes dhe të dhunshëm për historinë e terminologjisë. I jam mirënjohës që më bën të kuptoj se çfarë duhet ndryshuar”, ka thënë Birkett. Ai ka sqaruar se emri i studios së krijuar në fund të viteve ’70 u frymëzua nga filozofitë e njerëzve indogjenë në Amerikë. “Atë kohë isha shumë naiv, por mendoj se logoja dhe emri ishin reflektim i respektit tim dhe mirënjohjes ndaj kulturës së tyre”, ka thënë Birkett.

“Tani e di se kontributi kundër racizmit është dashur të adresohej shumë kohë më parë”, ka sqaruar ai. Riemërimi në industrinë e muzikës po bëhet për të adresuar historinë e komplikuar të racës pak javë pas protestave kundër racizmit që nisën me vdekjen e George Floydit në duart e policisë. Termi “muzikë urbane” është hequr prej përdorimit nga studioja muzikore “Republic Records”, që menaxhon yjet si Drake dhe Ariana Grande.

“Grammy” gjithashtu ka njoftuar se do të ndalojë përdorimin e fjalës “urban” për të përshkruar muzikën me origjinë afro-amerikane në kategoritë e tyre. /koha/ KultPlus.com