Vdes në moshën 90 vjeçare Leslie Bricusse, kantautori i Willy Wonka

Leslie Bricusse, njeriu që qëndron pas këngëve si Candyman dhe Pure Imagination nga filmi i suksesshëm Willy Wonka, ka vdekur në moshën 90 vjeçare, transmeton KultPlus.

Lajmi u konfirmua nga shoku i tij Dame Joan Collins, i cili tha se ishte “një nga kompozitorët gjigantë të kohës sonë”.

Bricusse kishte një karrierë të bëshme duke shkruar shumë tekste të njohura, përfshirë Talk to the Animals nga Doctor Dolittle.

Ai gjithashtu shkroi tekstin e këngës Bond Goldfinger – së bashku me Anthony Newley – dhe You Only Live Twice.

Bashkëpunimet e tjera me Newley përfshinin Feeling Good, i bërë i famshëm nga Nina Simone.

Dame Joan tha: “Një nga kompozitorët gjigantë të kohës sonë, shkrimtari i Candyman, Goldfinger në mesin e shumë hiteve të tjera, dhe shoku im i madh Leslie Bricusse fatkeqësisht ka vdekur sot./KultPlus.com

Getty Images