Publikohen listat e shkurtra të ‘British LGBT Awards 2022’, Dua Lipa e nominuar në kategorinë “Artisti Muzikor i Vitit”

Çmimet festojnë aktivistët kryesorë, aleatët dhe figurat e famshme që kanë punuar për të avancuar të drejtat e personave LGBT+, shkruan KultPlus.

Udhëheqësit e biznesit, firmat dhe personazhet e famshëm për nderimet kryesore në ‘The British LGBT Awards 2022’ janë emëruar si listat e shkurtra përpara ceremonisë vjetore këtë vit, transmeton KultPlus.

Çmimet, të cilat do të organizohen në Londër të premten, më 24 qershor, në bashkëpunim me sponsorët kryesorë ‘Macquarie’ dhe ‘Tesco’, festojnë aktivistët kryesorë LGBT+, aleatët dhe figurat e famshme që kanë punuar për të avancuar të drejtat e personave LGBT+ gjatë vitit të kaluar.

Përfaqësues nga korporatat globale si: Cadbury, Disney dhe Vodafone janë gjithashtu në garë për vlerësime së bashku me emra të famshëm, duke përfshirë yllin e ‘Formula 1’, Lewis Hamilton, ikonën e Harry Potter, Daniel Radcliffe, këngëtarin e Little Mix, Jade Thirlwall dhe menaxherin e ‘Liverpool FC’, Jurgen Klopp, të cilët janë të gjithë nominuar për ‘Celebrity Ally Award’ – një çmim i fituar më parë nga Princi William në vitin 2017.

Menaxheri i lartë i barazisë, diversitetit dhe përfshirjes i ‘Liverpool FC’, Rishi Jain dhe kreu i talenteve të diplomuar në firmën ligjore ‘Clifford Chance Laura Yeates’, morën nominime për punën e tyre inovative dhe kërkimin novator për të çuar përpara ndryshime pozitive për njerëzit LGBT+ në sektorët përkatës.

Artistja fituese e shumëfishtë Grammy dhe BRIT Award, Dua Lipa, kantautori jo-binar Sam Smith, reperja britanike Lady Leshurr dhe grupi Tradgedy Steps do të luftojnë për gongun e ‘Artistit Muzikor të Vitit’ të sponsorizuar nga MTV.

Sarah Garrett, themeluesja e British LGBT Awards, tha: “Këto çmime ndriçojnë një dritë mbi ata që kanë qëndruar krah për krah me komunitetin LGBT+, gjatë atij që ka qenë një tjetër 12 muaj shumë sfidues për komunitetin. Të nominuarit, të cilët përfshijnë një përzierje emocionuese të fytyrave, aleatëve dhe organizatave të famshme LGBT+ kanë treguar të gjithë një përkushtim për avancimin e të drejtave LGBT+. Çmimet më 24 qershor do të jenë një festë e madhe e kulturës sonë.

Rachel Palmer, shefe operative EMEA shtoi: “Ne jemi krenarë që jemi sponsori kryesor i çmimeve britanike LGBT të këtij viti. Qëllimi ynë është të fuqizojmë njerëzit që të inovojnë dhe investojnë për një e ardhmja më e mirë dhe Çmimet LGBT Britanike festojnë ata që po bëjnë pikërisht këtë. Në Macquarie ne jemi të përqendruar në krijimin e një vendi pune gjithëpërfshirës dhe të barabartë ku të gjithë janë të fuqizuar për të pasur sukses, dhe ne jemi krenarë që mbështesim sponsorin misionin e BLGBTA për ta bërë Britaninë më gjithëpërfshirëse LGBTQ+.

Lista e plotë e çmimeve britanike LGBT 2022:

Macquarie – Udhëheqës frymëzues

Peter Lewin, Levi’s

Mark Timms, HSBC MB

Oliver Gross, KPMG

Matt Scarff, ITV

Sarah Rench, Avanade

Ben Jackson, Wickes

Rishi Madlani, NatWest

Emily Hamilton, Komponentët e RS

Leo Nicholas, Nest Corporation

Damien Shieber, Santander

HSBC MB – Aleat i Biznesit

Allison Whittington, Komuna e Cyrihut

Vicky Rowland, Sage

Tim Riecken, Rrjeti Kombëtar

Rishi Jain, Liverpool FC

Donna Kelly, CGI

Laura Yeates, Clifford Chance

Dayna Donaldson, Disney

Anna Radford, Johnson & Johnson

Max Taylor, Vodafone

Sophie Whiteman, Allianz

Udhëheqësi i së ardhmes

Bruna Gil, Linkedin

Fabio Peyer, Morningstar

Jake Hallas, Rolls-Royce

Kim Warren, Credera

Luke Kolbohm, BDP

Magda Markowska, Nielsen IQ

Oliver Rieche, Reed Smith

Patzy Drozdz, Shell

Sophie Kershaw, PWC

Sophy Merrick, Credit Suisse

Rrjeti hekurudhor – Grupi i rrjetit (ERG)

HAPI, AIG

BP Pride, BP

4 Krenaria, Kanali 4

Proud FT, Financial Times

Hearst Pride UK, Hearst

Rrjeti i Aleatëve Ligjor dhe Gjeneralë LGBTQ+, LGIM

Krenaria në Mace, Mace

Grupi PINCC, NSPCC

Krenar @ Sainsbury’s, Sainsbury’s

LGBT+@Sky, Sky UK

Punëdhënësi ose Kompania gjithëpërfshirëse

Barclays

Google

Thjesht Hani Takeaway.com

Macquarie

Metro Bank

OVO

Publicis Groupe

Tesco Stores Ltd

Uji i Thames

Unilever

LGIM – Hero i Diversitetit

Adam Wilson, Virgin Media O2

Belton Flournoy, Protoviti

Chloe Bolland, UBS

Ed Rogers, Ford

Jerry Daykin, GSK

Jonathan Pascoe, VIACOMCBS

Kevin Humphreys, Jacobs

Luke Ives, ARUP

Pauric Havlin, TCS

Tolu Osinubi, Deloitte

I famshëm (Celebrity)

Ben Whishaw

Billy Porter

Bimini Bon Boulash

Ema Corrin

Indya Moore

Lady Gaga

Michaela Jaé Rodriguez

Olly Alexander

Russell Tovey

T’Nia Miller

MTV – Artisti/Artisja muzikor/e

Arlo Parks

Dodie Clark

Dua Lipa

Kehlani

Zonja Leshurr

Lil Nas X

Lucy Spraggan

Sam Smith

Hapat

Will Young

Aleat i famshëm

Alicia Keys

Dan Reynolds

Daniel Radcliffe

Davina McCall

Ellie Goulding

Jade Thirlwall

Jamie Lee Curtis

Jodie Whittaker

Jürgen Klopp

Lewis Hamilton

Transmetues, gazetar ose drejtues

Alan Carr

Ben Hunte

Dean McCullough

Edward Enninful

Jason Okundaye

Joe Lycett

Owain Wyn Evans

Rav Bansal

Rylan Clark

Shivani Dave

Momenti mediatik

10-vjetori i ‘Born This Way’

Joshua Cavllo Bëhet Futbollisti i Parë Meshkuj aktiv Gay Haptazi

‘Ekipi LGBT’ i Lojërave Olimpike Tokio 2020

John & Johannes On Strictly Come Dancing

RuPaul’s Drag Race UK paraqet Femër të caktuar në Mbretëreshën e Lindjes, Victoria Scone

Singli i Lil Nas X ‘Call Me By Your Name (Montero)’

Përfaqësimi jo-binar i edukimit seksual

Superheroi i Eternal Openly Gay, Phastos

Freddie Mercury i BBC-së: Dokumentari i Aktit Final

Përkrenare Progress Pride F1 Livery

Swinton Insurance – Personaliteti Sportiv

Alana Smith

Beth Mead

Caster Semenya

Colin Jackson

Demi Stokes

Emma Wiggs

Josh Cavallo

Laurel Hubbard

Megan Rapinoe

Tom Daley

Ndikues në internet

Kyle De’Volle

Calle Y Poché

Jamie Raines

Sebb Argo dhe Dion Yorkie

Mawaan Rizwan

Yasmin Benoit

Rudy Jean

DJ Krystal Lake

James Barr dhe Dan Hudson

Charlie Allan

Tesco – Fushata e markës ose marketingut

Fushata e Harry-t “Never Been Prouder” Shave With Pride

Set i LEGO’s Everyone Is Awesome

Fushata e Levi’s All Pronouns All Love

Liverpool FC Red Together

Rrjeti hekurudhor “A ju ofendoj”

Reklama e Shërbimit Postar Norvegjez “Kur Harry takoi Santa”.

Reklama e Marinës Mbretërore ‘Kudo që të jesh’

Koleksioni i Sky’s Pride Month 2021

Lotaria Rainbow

Fushata e Zipcar Have Pride In Your Ride

Johnson & Johnson – Nisma Bamirëse ose Komuniteti

akt

Fondacioni Black Trans

Krenaria Chester

Gajzianët

Inteligjenca gjinore

Hidayah LGBT+

Fondacioni LGBT

LGBTI Afrikane e Jashtëm dhe Krenar (OPAL)

Mur guri

Trans në qytet

Just Eat Takeaway – Kontribut i jashtëzakonshëm në jetën LGBT+

Abbey Kiwanuka

Avi Kay

Deti Gould

Dr Alexander Rhys

Ethan Spibey

Jon Holmes

Juno Dawson

Lex Shu Chan

Oscar Davies

Philip Anderson / KultPlus.com

Image: www.pexels.com