Marramendëse, kjo është pasuria e Dua Lipës

Tashmë dihet se Dua Lipa është këngëtare dhe kompozitore me origjinë shqiptare, e cila ka pushtuar botën me muzikën e saj. Ajo u bë e njohur në vitin 2017 me albumin e saj dhe me hitet si “New Rules” dhe “IDGAF”. Që atëherë, ajo ka fituar çmime si Grammy dhe Brits, dhe madje ka zënë një vend në listën e 100 njerëzve më me ndikim të revistës Time, përcjell albinfo.ch.

Lipa filloi të postonte këngë në YouTube si adoleshente. Ajo nënshkroi me Warner Music Group në 2015 dhe publikoi këngën e saj debutuese “New Love”. Më pas publikoi albumin e saj debutues me titull “Dua Lipa” në vitin 2017. Albumi krijoi këngë hit si “Be the One”, “IDGAF” dhe “New Rules”.

“New Rules” u bë një nga këngët më të transmetuara nga një artiste femër në Spotify. Ajo fitoi dy çmime Brit për Artiste Solo Britanike dhe British Breakthrough Act.

Sipas ‘networth‘, pasuria e Duas vlerësohet me rreth 35 milionë dollarë!/albinfo.ch/ KultPlus.com

“E lehtësuar, e nervozuar dhe e emocionuar”, Dua Lipa flet rreth albumit të saj “Radical Optimism”

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, përmes rrjeteve sociale ka treguar rreth albumit të ri “Radical Optimism” të cilin e ka publikuar gjatë ditës së sotme.

Lipa është shprehur se është mirënjohëse për atë që i ka dhuruar ky album gjatë kohës që e ka shkruar, duke shtuar se është e lumtur, e lehtësuar, e emocionuar, e nervozuar dhe duke qarë, duke treguar kështu emocionet e përziera pasi ka arritur të ndajë me publikun këtë projekt

Përmes fotografive dhe videove të ndara në falenderimin e saj, ajo ka treguar se si ka filluar ky projekt.

“Në vitin 2021 një mik më tregoi për termin “Radical Optimism” dhe tha se kjo është ajo që i nevojitet botës. Ky term ka ngecur me mua për këto tri vitet e fundit dhe është bërë gjithnjë e më e rëndësishme. Albumi im i tretë më ka ndihmuar të rritem”, ka shkruar Dua Lipa.

Tutje, përveç bashkëpunëtorëve që ka punuar për këtë album, ajo ka falënderuar babain e saj, Dukagjin Lipa, duke e quajtur dorë të djathtë e shokun më të mirë të jetës, nënën, vëllaun dhe motren.

Poashtu, Dua është shprehur falënderuese edhe ndaj të gjithë fansave të saj, të cilët e përkrahin vathdimisht, në çdo projekt të saj./KultPlus.com

Dua Lipa flet për luftën në Kosovë: “Dëgjova rrëfimet e njerëzve që humbën familjarët e tyre”

Artistja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, ka folur shpeshherë haptazi për Kosovën si dhe prejardhjen e saj në ceremoni botërore, emisione të njohura e po ashtu edhe në revistat globale.

Një artiste që shpreh haptazi pikëpamjet e saj lidhur me çështjet e shumta edhe politike, ka folur së fundmi për ndikimin që ka pasur lufta në Kosovë tek ajo dhe gjithashtu komunikimi me njerëzit që e kanë përjetuar luftën dhe kalimin e tyre drejt një “bote krejtësisht të re”, raporton Malvern Gazette.

Duke folur për rrugëtimin e saj muzikor për Elle US, Dua Lipa foli gjithashtu edhe për luftën në Kosovë.

“Kam dëgjuar përjetime nga miqtë (në Kosovë) që kanë humbur anëtarë të familjes. Shtëpitë e djegura”, deklaroi artistja shqiptare, fituese e tre çmimeve Grammy.

“I pashë ata. Kur ke komunikim të drejtpërdrejt me njerëz që e kanë përjetuar luftën, kjo hap një botë krejtësisht të re dhe kjo ndodhi ngjashëm edhe për mua”.

“Ndihem shumë afër (për ata që vuajnë) ndaj padrejtësive në botë, apo ndaj pabarazive”.

“Qoftë luftë, [apo diçka tjetër], të gjithë kanë eksperienca të ndryshme. Ka të bëjë me mbështetjen dhe të mësuarit së bashku”, theksoi artistja e hitit “New Rules” dhe themeluesja e festivalit në Kosovë, Sunny Hill.

Familja e Dua Lipës u kthye nga Britania në Kosovë kur ajo ishte 11 vjeçe. Ajo u zhvendos përsëri në Londër kur i mbushi 15 vjet, për të ndjekur siç ka potencuar ajo gjithmonë “ëndrrën e saj”./ KultPlus.com

Pas “Time”, Dua Lipa edhe në ballinën e “Elle USA” (FOTO)

Pas kopertinës së të famshmes “Time”, Dua Lipa ka arritur një tjetër sukses, duke e zënë ballinën e prestigjiozes “Elle Usa”.

Në postimin e saj, ajo ka falënderuar revistën “Elle”, duke ndarë disa fotografi të shkrepura nga fotografi Dan Beleiu, ku u cilësua si “Mbretëresha e pistës së vallëzimit”.

Para tre ditësh, Lipa u shpall nga “Time” si një ndër 100 njerëzit me më ndikim në botë.

Gjatë intervistës, ajo ka folur që nga manifestimi i ëndrrave të saj, deri te krenaria për Kosovën. / KultPlus.com

Dua Lipa lanson këngën “Illusion” (VIDEO)

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa ka lansuar sot projektin e ri të titulluar “Illusion”.

Kjo është kënga e tretë me radhë që vjen në kuadër të albumit të saj “Radical Optimism” i cilin pritet të lansohet i plotë më 3 maj.

Këngët paraprake Houdini dhe Training Season patën një sukses të jashtëzakonshëm dhe njejtë pritet të ndodhë edhe me Illusion.

Fituesja e tre çmimeve Grammy, viteve të fundit ka shënuar suksese të mëdha në karrierë dhe po konsiderohet si një ndër artistet me të veçanta në botën e muzikës. / KultPlus.com

Dua Lipa nderohet me statujë prej dylli në Stamboll

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, është nderuar përsëri me një statujë prej dyllit, në qytetin e Stambollit.

Muzeu “Madame Tussaunds Istanbul” e ka zbuluar statujen e këngëtares, në të cilën ka të veshur njërën nga veshjet e tourit të saj “Future Nostalgia”, me të cilën Dua ka promovuar albumin e saj.

“Madame Tussauds Istanbul” është një atraksion turistik që gjendet në Avenue Istiklal në Stamboll. 

Statuja prej dyllit e Dua Lipës gjendet edhe në vende të tjera, duke përfshirë Londrën, Orlandon e Singaporin./KultPlus.com

Dua Lipa gati albumin e tretë, zbulon detaje nga “Radical Optimism”

Dua Lipa ka zbuluar detaje rreth albumit të saj të ri, “Radical Optimism”, i cili do të jetë i disponueshëm nga data 3 maj. Nga “Radical Optimism” tashmë janë publikuar dy këngë solo “Houdini” dhe “Training Season”, të cilat padyshim kanë rezultuar shumë të suksesshme.

Albumi do të përmbajë gjithsej 11 këngë. Është përshkruar nga Rolling Stone si unik dhe krejtësisht në stilin e Dua Lipës; zhanri pop, me tekste të guximshme.

“Disa vite më parë, një mik më prezantoi me termin ‘Radical Optimism’. Është një koncept që u bëra kurioze, ndërsa fillova ta përfshija në jetën time. Më goditi ideja e kalimit të kaosit dhe ndjesia se mund të përballosh çdo stuhi. Në të njëjtën kohë, gjeta veten duke shqyrtuar historinë e muzikës së psikedelisë, trip hop-it dhe Britpop-it. Më ka dhënë gjithmonë një ndjenjë kaq të sigurt optimizmi dhe kjo ndershmëri dhe qëndrim është një ndjenjë që e mora me vete në seancat e mia të regjistrimit muzikor”, shprehet Dua. / KultPlus.com

Dua Lipa në mesin e 50 grave më me ndikim në botë

Për të dytin vit radhazi, The Independent ka përpiluar një listë me 50 gratë më me ndikim të momentit. Ato vinin nga një shumëllojshmëri botësh që përfshinin artet, politikën, biznesin, sportin, televizionin, median dhe aktivizmin.

The Independent ka marrë një vendim të qëllimshëm për të mos përjashtuar gratë me të cilat lexuesit mund të mos pajtohen ose të mos i miratojnë. Ndikimi nuk do të thotë adhurim dhe disa nga figurat më me ndikim të historisë nuk janë shumë të diskutueshme, për të mos thënë aspak.

Në krye të listës është Esther Ghey, e cila nuk është thyer nga vrasja brutale e vajzës së saj Brianna, por e ka përdorur atë për të bërë fushatë për të mirë dhe për ndryshim.

Asaj i bashkohet titanja sportive Mary Earps, e cila ndihmoi në udhëheqjen e luaneshave në një finale të Kupës së Botës dhe frymëzoi një komb, kancelarja në pritje Rachel Reeves dhe aktorja Hannah Waddingham e cila ka triumfuar në skenë dhe ekran në 12 muajt e fundit.

Por, në këtë listë nuk mungon edhe këngëtarja me origjinë shqiptare Dua Lipa, e cila është në kulmin e suksesit të saj.

“Në moshën 25-vjeçare, mbretëresha e popit të Gen Z, Dua Lipa, është bërë e famshme në një peizazh mjaft të kënaqur me idenë e grave të fuqishme – por sigurisht që nuk është diçka që ajo e ka marrë si të mirëqenë. Jeta e saj, pranoi ajo në fillim të këtij viti, është formësuar nga fakti që prindërit e saj u detyruan të largoheshin nga ish-Jugosllavia gjatë Luftës së Kosovës në vitet 1990. Më parë ajo ka kritikuar politikat e qeverisë për imigracionin dhe ka bërë thirrje për një armëpushim në Gaza, dhe në fillim të këtij viti shprehu zhgënjimin për kufizimet e vendosura për yjet e popit. “Ata nuk duan që ju të jeni politik. Ata nuk duan që ju të jeni të zgjuar”, tha ajo për Rolling Stone. Dua Lipa është e zgjuar po aq sa edhe politike; ajo ka klubin e saj të librit, ku interviston autorë si Hanya Yanagihara dhe Brit Bennet dhe foli në Festivalin Hay të vitit të kaluar. Por të mos harrojmë se ajo bën edhe zhurmë: fenomeni global që ishte “Barbie” nuk do të kishte qenë i njëjtë pa diskotekën e saj të përsosur “Dance the Night”,”, thuhet në përshkrimin që The Independent ja ka bashkuar fotografisë së Dua Lipës. / KultPlus.com

Dua Lipa surprizon nxënësit, rikthehet në shkollën e saj fillore për 8 mars

Dua Lipa u rikthye në shkollën e saj të vjetër fillore për të surprizuar nxënësit e vitit të 6-të dhe për të rikujtuar vendin e vogël ku bënte audicione për shfaqjet e saj kur ka qenë e vogël.

Superylli i muzikës shkoi në klasën e gjashtë për të suprizuar fëmijët së bashku me prezantuesin e emisionit të mëngjesit të BBC Radio 1, Greg James.

Gjatë vizitës, ajo ka ndarë me të rinjtë përvojat e saj kur ishte vetë në ato banka. Përherë e përkushtuar ndaj rrënjëve të saj dhe duke mos harruar nga ka nisur, Dua ka shpjeguar para nxënësve se në shfaqjen e shkollës ajo nuk kishte marrë rolin e saj të dëshiruar.

Mësuesi i saj i vjetër, Rob, më pas tregoi një klip të saj në “pjesën që ajo nuk donte” dhe e ftoi atë në audicion për rolin kryesor.

Nxënësit e klasës së gjashtë kanë filluar t’i tregojnë asaj aftësitë e tyre për aktrim. Si një nga figurat më frymëzuese të skenës muzikore ndërkombëtare, Dua Lipa ka dhënë një mesazh të fuqishëm se me përpjekje dhe pasion, ëndrrat mund të bëhen realitet./KultPlus.com

E shkëlqyer në çdo aspekt, Dua Lipa me performancë magjike në ‘Brit Awards’ (VIDEO)

Dua Lipa shkëlqeu në BRIT Awards 2024.

Këngëtarja 28-vjeçare ndau disa koreografi magjepsëse në ceremoninë e ndarjes së çmimeve të shtunën në O2 Arena të Londrës, teksa bëri performancën e saj të parë që nga viti 2021.

Përpara se të fitonte çmimin e saj të shtatë në eventin për aktin më të mirë pop, Dua hapi çmimet BRIT me këngën e saj hit “Training Season”, me një rutinë të ndryshme nga ajo që dha në “Grammy Awards” muajin e kaluar, shkruan People.

Ajo kërceu dhe këndoi me një xhaketë lëkure të zezë, pantallona të shkurta dhe çizme përpara se kërcimtarët të fillonin të ‘lundronin ‘përreth gjatë vargut të dytë të këngës.

Më pas, dy kërcimtarë, të lëshuar prej lart i kapën krahët dhe e ngritën nga toka, ajo vazhdoi të ngrihej në ajër.

Përpara eventit të së shtunës, Lipa ndau një postim karuseli në Instagram për të informuar fansat në provat e saj për shfaqjen e çmimeve.

“Unë kam qenë duke u marrë me provat e BRITS dhe nuk kam pasur asgjë për të postuar, por këtu janë disa poza nga prapaskenat e xhirimeve”, shkruhej në mbishkrimin e saj krahas fotografive të sesionit. “Shihemi nesër!!!!!!!”

Pas performancës së saj që la pa fjalë në “Grammys”, Dua edhe njëherë e dëshmoi që paraqitja e saj në skenë është spektakolare. /KultPlus.com

“Fotografonte dhomën time me rrëmujë dhe ia dërgonte mamasë”, Dua Lipa tregon se si cimerja e saj në Londër e spiunonte

Këngëtarja shqiptare me renome botërore, Dua Lipa, ka qenë e ftuar së fundmi në emisioni ne famshëm “The Graham Norton Show”.

Ajo është pyetur nga prezantuesi i famshëm britanik për vitet e jetesës në Londër, dhe më pas shpërnguljen në Kosovë dhe rikthimin e saj përsëri në Mbretërinë e Bashkuar.

“Isha 11 vjeçe. Unë jam lindur dhe rritur në Londër dhe jemi zhvendosur në Kosovë kur isha 11 vjeçe. Dhe më pas jetova atje deri në moshën 15 vjeçe, dhe kur u bëra 15, u ktheva në Londër”, tha Dua.

Artistja e hitit “Blow Your Mind” u shpreh se ky vendim i saj kishte të bënte me faktin se ishte e pamundur të depërtonte në tregun e huaj të muzikës, nga Kosova.

“Unë doja të bëja muzikë. Aq shumë sa e doja jetën në Kosovë, ishte një eksperiencë ndryshe. Dua të them, tani është gjithçka ndryshe me dëgjueshmërinë, dhe ti mund të jesh kudo në botë dhe muzika jote të dëgjohet. Nuk e ndjeja këtë në atë kohë, kur po jetoja në Kosovë, kishte shumë artistë që doja t’i shihja. Thjesht ndjeva se duhet të rikthehesha duku ku kishte më shumë mundësi. Kështu që në moshën 15 vjeçare, u ktheva e vetme në Londër”, tha Lipa.

I çuditur, Graham pyeti se si ka mundësi që prindërit e lejuan të vetme një adoleshente 15 vjeçare të shpërngulej në Londër, gjë për të cilën Dua tha se e arriti falë faktit që ata e dërguan në një dhomë dyshe, nën kujdesin e një vajze më të madhe që ata e njihnin.

“Epo, unë isha duke jetuar në një dhomë të ndarë me një cimere. Dhe prindërit e mi njihnin prindërit e saj, ajo ishte duke studiuar këtu në Londër. Mendoj se kishim shumë botëkuptime të kundërta për shkak të moshës. Mendoj se vazhduam në pjesën më të madhe deri në momentin që ajo shkoi dhe fotografoi dhomën time rrëmujë, dhe ia dërgoi mamasë time. Ishte e tmerrshme, isha vetëm 15 vjeçe”, përfundoi Dua.

Dua përndryshe pati debutimin ne saj në muzikën britanike në verën e vitit 2015 dhe që atëherë nuk është ndalur së sjelli projekti të reja, dhe duke shijuar suksese të njëpasnjëshme. /KultPlus.com

E vetme në Londër me vetëm 15-të vjet, Dua Lipa: Në Londër kishte më shumë mundësi për muzikë

Ylli shqiptaro-britanik, Dua Lipa ka emocionuar me një rrëfim të bërë së fundmi në emisionin e famshëm britanik “The Graham Norton Show”, ku ka folur për sakrificat e emigracionit që në moshë të vogël me familjen e saj.

E lindur fillimisht në Londër nga prindër shqiptarë që ikën nga konflikti dhe paqëndrueshmëria politike në Ballkan, Dua u largua nga Mbretëria e Bashkuar në vitin 2008 kur familja e saj u zhvendos në Prishtinë për të jetuar, pasi Kosova shpalli pavarësine.

Megjithatë, pas disa vitesh, Dua vendosi të kthehej në Britaninë e Madhe në moshën 15-vjeçare për të ndjekur ëndrrat e saj për t’u bërë një yll i muzikës pop, shkruan DailyMail.

Ajo shpjegoi: “U ktheva në Londër nga Kosova vetëm kur isha 15 vjeçe sepse kishte më shumë mundësi në muzikë në Londër. Ishte një kohë e mirë”.

E pyetur se si ndihej duke bërë një lëvizje kaq të madhe në një moshë kaq të re, interpretuesja e hitit “Levitating” zbuloi se pavarësisht mungesës së tyre fizike ajo ndihej jashtëzakonisht e mbështetur nga familja e saj.

“Jam shumë pranë prindërve të mi, të cilët më besuan shumë, ndaj isha sa më mirë. Familja ime më mbështet në të gjitha çmenduritë”, ka treguar Dua.

Dua u kthye në Britaninë e Madhe në vitin 2014, pasi besonte se duhej të shpërngulej nëse donte të depërtonte në tregun ndërkombëtar të muzikës.

Kjo është shifra marramendëse që Dua Lipa merr për një postim në Instagram

Agjencia e Ndikimit renditi secilin prej yjeve të njohur që luajtën në filmin madhështor të Greta Gerwig, duke i vlerësuar ata sipas numrit të ndjekësve në Instagram dhe duke përdorur mjete marketingu për të llogaritur potencialin e tyre të ardhurash nëse ata do të publikonin një postim të sponsorizuar por kishte dy njoftime të rëndësishme.

Ryan Gosling i cili interpretoi rolin e Kenit por nuk është i pranishëm në mediat sociale, ndërsa Barbie e interpretuar nga Margot Robbie është tërhequr nga platforma.

Artistja me famë botërore Dua Lipa luan “Mermaid Barbie” në filmin e ri.

Dua Lipa ka 90 milion ndjekës në Instagram dhe çdo postim i saj merr mesatarisht dy milion pëlqime.

Sipas kompanisë ndërveprimet që merr një postim i saj, pjesëtim me numrin e ndjekësve është 2.33%.

Pra, artistja mund të fitojë deri në 234,298 dollarë për një postim të vetëm të sponsorizuar në Instagram, thotë kompania. / KultPlus.com

Dua Lipa: Urime pavarësinë Kosovë

Këngëtarja me famë botërore e me origjinë shqiptare Dua Lipa, ka uruar qytetarët e Kosovës për festën e ditës se Pavarësisë.

Lipa ka uruar gjithashtu edhe për arritjen e liberalizimit të vizave.

“Më në fund të lirë, jemi me të vërtetë mirënjohës për të gjithë ata që punuan pa u lodhur për të bërë realitet ëndrrën e udhëtimit pa viza”, thuhet në urim.

Image

Dua Lipa sjell këngën më të re “Training Season” (VIDEO)

Këngëtarja e njohur shqiptare me famë ndërkombëtare Dua Lipa ka lansuar këngën më të re “Training Season”, shkruan KultPlus.

Këtë këngë e ka lansuar edhe nëpërmjet videoklipit, ku shihet një videoklip krejt ndryshe prej formateve më të hershme të këngëtares Lipa.

KultPlus ju bashkëngjit videoklipin e kësaj kënge./ KultPlus.com

Rita Ora dhe Dua Lipa mund të performojnë në hapjen e Lojërave Mesdhetare 2030 në Kosovë

Ceremonia hapëse e Lojërave Mesdhetare të vitit 2030 që do të zhvillohen në Kosovë mund të jetë shumë më spektakolare se sa mund të imagjinohet.

Kjo pasi në këtë ceremoni mund të performojnë dy yjet botërore të muzikës, Rita Ora dhe Dua Lipa.

Këtë e ka bërë të ditur zëdhënësi për media i Komitetit Olimpik të Kosovës në Konferenca ndërkombëtare “Kufijtë e Lirisë së Fjalës”, ku nikoqire është Agjencia e Lajmeve KosovaPress.

Ai tha se në këto lojëra nuk do të ketë vetëm sport, por edhe kulturë dhe art dhe është duke u punuar që të sigurohet performanca e të dy yjeve në atë mbrëmje të madhe.

Tutje, Krasniqi shtoi se Kosova e pati më të lehtë ta fitojë organizimin e kësaj ngjarje të madhe për shkak të rezultateve mbresëlënëse që kanë arritur në arenën ndërkombëtare vajzat e xhudos duke siguruar medalje të arta evropiane e botërore.

Në panelin e dytë, folës është presidenti i Bordit të Prishtina MALL, Fatmir Zymberi, udhëheqësi i Kolegjit UBT Edmond Hajrizi, profesoresha universitare Besa Luzha, Kushtrim Krasniqi nga Komiteti Olimpik i Kosovës dhe Taulant Hodaj nga Federata e Futbollit të Kosovës, të cilët do të paraqesin pikëpamjet rreth mundësisë së krijimit të sinergjive për mbështetje të iniciativave inovative që avancojnë prosperitetin shoqëror. / KultPlus.com

“I ka bo rrush e kumbulla”, me shprehje shqip, Dua Lipa shkakton të qeshura pafund tek Jimmy Kimmel (VIDEO)

Të qeshura pafund ka krijuar këngëtarja kosovare me famë botërore, Dua Lipa, teksa ka qenë mbrëmë e ftuar në emisionin “Jimmy Kimmel Live”.

Gjithë kjo atmosferë e mirë u krijua pasi që gjatë emisionit, moderator i njohur Jimmy Kimmel kishte zgjedhur disa nga shprehjet më të njohura në gjuhën shqipe të cilat i lexoi në shqip në mënyrën e tij, ndërsa Dua kishte për detyrë të ja përkthente kuptimin e tyre në gjuhën angleze.

 “I ka bo rrush e kumbulla”, “E kish një dërrasë mongi”, “Sa për sy e faqe”, “Hyp se t’vrava, zhdryp se t’vrava”, ishin shprehjet që i lexoi moderatori, ndërsa Dua i përkthente në gjuhën angleze, çka edhe shkaktoi shumë të qeshura në studio. / KultPlus.com

Lista e plotë e fituesve të çmimeve “Grammys 2024”

Taylor Swift, Miley Cyrus, SZA dhe Billie Eilish ishin ndër fituesit e çmimeve Grammy 2024, të cilat u shpërndanë të dielën në 94 kategori. Çmimet u dorëzuan në dy ceremoni të veçanta që po zhvillohen në Los Angeles, përcjell KultPlus.

Taylor Swift fitoi çmimin “Albumi i vitit” për Midnights, duke e bërë atë personin e parë që fitoi atë kategori katër herë. Më herët në shfaqje, Swift fitoi albumin më të mirë vokal pop dhe shfrytëzoi rastin për të shpallur albumin e saj të ri në fjalimin e saj kur pranoi çmimin.

Lista e plotë e çmimeve “Grammys 2024”:

Album Of The Year

World Music Radio, Jon Batiste
the record, boygenius
Endless Summer Vacation, Miley Cyrus
Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean Blvd, Lana Del Rey
The Age Of Pleasure, Janelle Monáe
GUTS, Olivia Rodrigo
Midnights, Taylor Swift (WINNER)
SOS, SZA

Record Of The Year

“Worship,” Jon Batiste
“Not Strong Enough,” boygenius
“Flowers,” Miley Cyrus (WINNER)
“What Was I Made For?” [From The Motion Picture Barbie], Billie Eilish
“On My Mama,” Victoria Monét
“Vampire,” Olivia Rodrigo
“Anti-Hero,” Taylor Swift
“Kill Bill,” SZA

Song Of The Year

“A&W,” Jack Antonoff, Lana Del Rey & Sam Dew, songwriters (Lana Del Rey)
“Anti-Hero,” Jack Antonoff & Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift)
“Butterfly,” Jon Batiste & Dan Wilson, songwriters (Jon Batiste)
“Dance The Night” (From Barbie The Album), Caroline Ailin, Dua Lipa, Mark Ronson & Andrew Wyatt, songwriters (Dua Lipa)
“Flowers,” Miley Cyrus, Gregory Aldae Hein & Michael Pollack, songwriters (Miley Cyrus)
“Kill Bill,” Rob Bisel, Carter Lang & Solána Rowe, songwriters (SZA)
“Vampire,” Daniel Nigro & Olivia Rodrigo, songwriters (Olivia Rodrigo)
“What Was I Made For?” [From The Motion Picture Barbie], Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish) (WINNER)

Best New Artist

Gracie Abrams
Fred again..
Ice Spice
Jelly Roll
Coco Jones
Noah Kahan
Victoria Monét (WINNER)
The War And Treaty

Producer Of The Year, Non-Classical

Jack Antonoff (WINNER)
Dernst “D’Mile” Emile II
Hit-Boy
Metro Boomin
Daniel Nigro

Songwriter of the Year, Non-Classical

Edgar Barrera
Jessie Jo Dillon
Shane McAnally
Theron Thomas (WINNER)
Justin Tranter

Best Pop Solo Performance

“Flowers,” Miley Cyrus (WINNER)
“Paint The Town Red,” Doja Cat
“What Was I Made For?” [From The Motion Picture Barbie], Billie Eilish
“Vampire,” Olivia Rodrigo
“Anti-Hero,” Taylor Swift

Best Pop Duo/Group Performance

“Thousand Miles,” Miley Cyrus Featuring Brandi Carlile
“Candy Necklace,” Lana Del Rey Featuring Jon Batiste
“Never Felt So Alone,” Labrinth Featuring Billie Eilish
“Karma,” Taylor Swift Featuring Ice Spice
“Ghost In The Machine,” SZA Featuring Phoebe Bridgers (WINNER)

Best Pop Vocal Album

Chemistry, Kelly Clarkson
Endless Summer Vacation, Miley Cyrus
GUTS, Olivia Rodrigo
– (Subtract), Ed Sheeran
Midnights, Taylor Swift (WINNER)

Best Dance/Electronic Recording

“Blackbox Life Recorder 21F,” Aphex Twin
“Loading,” James Blake
“Higher Than Ever Before,” Disclosure
“Strong,” Romy & Fred again..
“Rumble,” Skrillex, Fred again.. & Flowdan (WINNER)

Best Pop Dance Recording

“Baby Don’t Hurt Me,” David Guetta, Anne-Marie & Coi Leray
“Miracle,” Calvin Harris, Ellie Goulding
“Padam Padam,” Kylie Minogue (WINNER)
“One In A Million,” Bebe Rexha & David Guetta
“Rush,” Troye Sivan

Best Dance/Electronic Music Album

Playing Robots Into Heaven, James Blake
For That Beautiful Feeling, The Chemical Brothers
Actual Life 3 (January 1 – September 9 2022), Fred again.. (WINNER)
Kx5, Kx5
Quest For Fire, Skrillex

Best Rock Performance

“Sculptures Of Anything Goes,” Arctic Monkeys
“More Than A Love Song,” Black Pumas
“Not Strong Enough,” boygenius (WINNER)
“Rescued,” Foo Fighters
“Lux Æterna,” Metallica

Best Metal Performance

“Bad Man,” Disturbed
“Phantom Of The Opera,” Ghost
“72 Seasons,” Metallica (WINNER)
“Hive Mind,” Slipknot
“Jaded,” Spiritbox

Best Rock Song

“Angry,” Mick Jagger, Keith Richards & Andrew Watt, songwriters (The Rolling Stones)
“Ballad Of A Homeschooled Girl,” Daniel Nigro & Olivia Rodrigo, songwriters (Olivia Rodrigo)
“Emotion Sickness,” Dean Fertita, Joshua Homme, Michael Shuman, Jon Theodore & Troy Van Leeuwen, songwriters (Queens Of The Stone Age)
“Not Strong Enough,” Julien Baker, Phoebe Bridgers & Lucy Dacus, songwriters (boygenius) (WINNER)
“Rescued,” Dave Grohl, Rami Jaffee, Nate Mendel, Chris Shiflett & Pat Smear, songwriters (Foo Fighters)

Best Rock Album

But Here We Are, Foo Fighters
Starcatcher, Greta Van Fleet
72 Seasons, Metallica
This Is Why, Paramore (WINNER)
In Times New Roman…, Queens Of The Stone Age

Best Alternative Music Performance

“Belinda Says,” Alvvays
“Body Paint,” Arctic Monkeys
“Cool About It,” boygenius
“A&W,” Lana Del Rey
“This Is Why,” Paramore (WINNER)

Best Alternative Music Album

The Car, Arctic Monkeys
The Record, boygenius (WINNER)
Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean Blvd, Lana Del Rey
Cracker Island, Gorillaz
I Inside The Old Year Dying, PJ Harvey

Best R&B Performance

“Summer Too Hot,” Chris Brown
“Back To Love,” Robert Glasper Featuring SiR & Alex Isley
“ICU,” Coco Jones (WINNER)
“How Does It Make You Feel,” Victoria Monét
“Kill Bill,” SZA

Best Traditional R&B Performance

“Simple,” Babyface Featuring Coco Jones
“Lucky.” Kenyon Dixon
“Hollywood,” Victoria Monét Featuring Earth, Wind & Fire & Hazel Monét
“Good Morning,” PJ Morton Featuring Susan Carol (WINNER)
“Love Language,” SZA

Best R&B Song

“Angel,” Halle Bailey, Theron Feemster & Coleridge Tillman, songwriters (Halle)
“Back To Love,” Darryl Andrew Farris, Riley Glasper, Robert Glasper & Alexandra Isley, songwriters (Robert Glasper Featuring SiR & Alex Isley)
“ICU,” Darhyl Camper Jr., Courtney Jones, Raymond Komba & Roy Keisha Rockette, songwriters (Coco Jones)
“On My Mama,” Dernst Emile II, Jeff Gitelman, Victoria Monét, Kyla Moscovich, Jamil Pierre & Charles Williams, songwriters (Victoria Monét)
“Snooze,” Kenny B. Edmonds, Blair Ferguson, Khris Riddick-Tynes, Solána Rowe & Leon Thomas, songwriters (SZA) (WINNER)

Best Progressive R&B Album

Since I Have A Lover, 6LACK
The Love Album: Off The Grid, Diddy
Nova, Terrace Martin And James Fauntleroy
The Age Of Pleasure, Janelle Monáe
SOS, SZA (WINNER)

Best R&B Album

Girls Night Out, Babyface
What I Didn’t Tell You (Deluxe), Coco Jones
Special Occasion, Emily King
JAGUAR II, Victoria Monét (WINNER)
CLEAR 2: SOFT LIFE EP, Summer Walker

Best Rap Performance

“The Hillbillies,” Baby Keem Featuring Kendrick Lamar
“Love Letter,” Black Thought
“Rich Flex,” Drake & 21 Savage
“SCIENTISTS & ENGINEERS,” Killer Mike Featuring André 3000, Future And Eryn Allen Kane (WINNER)
“Players,” Coi Leray

Best Melodic Rap Performance

“Sittin’ On Top Of The World,” Burna Boy Featuring 21 Savage
“Attention,” Doja Cat
“Spin Bout U,” Drake & 21 Savage
“All My Life,:” Lil Durk Featuring J. Cole (WINNER)
“Low,” SZA

Best Rap Song

“Attention,” Rogét Chahayed, Amala Zandile Dlamini & Ari Starace, songwriters (Doja Cat)
“Barbie World” [From Barbie The Album], Isis Naija Gaston, Ephrem Louis Lopez Jr. & Onika Maraj, songwriters (Nicki Minaj & Ice Spice Featuring Aqua)
“Just Wanna Rock,” Mohamad Camara, Symere Woods & Javier Mercado, songwriters (Lil Uzi Vert)
“Rich Flex,” Brytavious Chambers, Isaac “Zac” De Boni, Aubrey Graham, J. Gwin, Anderson Hernandez, Michael “Finatik” Mule & Shéyaa Bin Abraham-Joseph, songwriters (Drake & 21 Savage)
“SCIENTISTS & ENGINEERS,” Andre Benjamin, Paul Beauregard, James Blake, Michael Render, Tim Moore & Dion Wilson, songwriters (Killer Mike Featuring André 3000, Future And Eryn Allen Kane) (WINNER)

Best Rap Album

Her Loss, Drake & 21 Savage
MICHAEL, Killer Mike (WINNER)
HEROES & VILLIANS, Metro Boomin
King’s Disease III, Nas
UTOPIA, Travis Scott

Best Spoken Word Poetry Album

A-You’re Not Wrong B-They’re Not Either: The Fukc-It Pill Revisited, Queen Sheba
For Your Consideration’24 -The Album, Prentice Powell and Shawn William
Grocery Shopping With My Mother, Kevin Powell
The Light Inside, J. Ivy (WINNER)
When The Poems Do What They Do, Aja Monet

Best Jazz Performance

“Movement 18′ (Heroes),” Jon Batiste
“Basquiat,” Lakecia Benjamin
“Vulnerable (Live),” Adam Blackstone Featuring The Baylor Project & Russell Ferranté
“But Not For Me,” Fred Hersch & Esperanza Spalding
“Tight,” Samara Joy (WINNER)

Best Jazz Vocal Album

For Ella 2, Patti Austin Featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band
Alive At The Village Vanguard,
 Fred Hersch & Esperanza Spalding
Lean In, Gretchen Parlato & Lionel Loueke
Mélusine, Cécile McLorin Salvant
How Love Begins, Nicole Zuraitis (WINNER)

Best Jazz Instrumental Album

The Source, Kenny Barron
Phoenix, Lakecia Benjamin
Legacy: The Instrumental Jawn, Adam Blackstone
The Winds Of Change, Billy Childs (WINNER)
Dream Box, Pat Metheny

Best Large Jazz Ensemble Album

The Chick Corea Symphony Tribute – Ritmo, ADDA Simfònica, Josep Vicent, Emilio Solla
Dynamic Maximum Tension, Darcy James Argue’s Secret Society
Basie Swings The Blues, The Count Basie Orchestra Directed By Scotty Barnhart (WINNER)
Olympians, Vince Mendoza & Metropole Orkest
The Charles Mingus Centennial Sessions, Mingus Big Band

Best Latin Jazz Album

Quietude, Eliane Elias
My Heart Speaks, Ivan Lins With The Tblisi Symphony Orchestra
Vox Humana, Bobby Sanabria Multiverse Big Band
Cometa, Luciana Souza & Trio Corrente
El Arte Del Bolero Vol. 2, Miguel Zenón & Luis Perdomo (WINNER)

Best Alternative Jazz Album

Love In Exile, Arooj Aftab, Vijay Iyer, Shahzad Ismaily
Quality Over Opinion, Louis Cole
SuperBlue: The Iridescent Spree, Kurt Elling, Charlie Hunter, SuperBlue
Live At The Piano, Cory Henry
The Omnichord Real Book, Meshell Ndegeocello (WINNER)

Best Traditional Pop Vocal Album

To Steve With Love: Liz Callaway Celebrates Sondheim, Liz Callaway
Pieces Of Treasure, Rickie Lee Jones
Bewitched, Laufey (WINNER)
Holidays Around The World, Pentatonix
Only The Strong Survive, Bruce Springsteen
Sondheim Unplugged (The NYC Sessions), Vol. 3, (Various Artists)

Best Contemporary Instrumental Album

As We Speak, Béla Fleck, Zakir Hussain, Edgar Meyer, Featuring Rakesh Chaurasia (WINNER)
On Becoming, House Of Waters
Jazz Hands, Bob James
The Layers, Julian Lage
All One, Ben Wendel

Best Musical Theater Album

Kimberly Akimbo
Parade
Shucked
Some Like It Hot (WINNER)
Sweeney Todd: The Demon Barber Of Fleet Street

Best Country Solo Performance

“In Your Love,” Tyler Childers
“Buried,” Brandy Clark
“Fast Car,” Luke Combs
“The Last Thing On My Mind,” Dolly Parton
“White Horse,” Chris Stapleton (WINNER)

Best Country Duo/Group Performance

“High Note,” Dierks Bentley Featuring Billy Strings
“Nobody’s Nobody,” Brothers Osborne
“I Remember Everything,” Zach Bryan Featuring Kacey Musgraves (WINNER)
“Kissing Your Picture (Is So Cold),” Vince Gill & Paul Franklin
“Save Me,” Jelly Roll With Lainey Wilson
“We Don’t Fight Anymore,” Carly Pearce Featuring Chris Stapleton

Best Country Song

“Buried,” Brandy Clark & Jessie Jo Dillon, songwriters (Brandy Clark)
“I Remember Everything,” Zach Bryan & Kacey Musgraves, songwriters (Zach Bryan Featuring Kacey Musgraves)
“In Your Love,” Tyler Childers & Geno Seale, songwriters (Tyler Childers)
“Last Night,” John Byron, Ashley Gorley, Jacob Kasher Hindlin & Ryan Vojtesak, songwriters (Morgan Wallen)
“White Horse,” Chris Stapleton & Dan Wilson, songwriters (Chris Stapleton) (WINNER)

Best Country Album

Rolling Up The Welcome Mat, Kelsea Ballerini
Brothers Osborne, Brothers Osborne}
Zach Bryan, Zach Bryan
Rustin’ In The Rain, Tyler Childers
Bell Bottom Country, Lainey Wilson (WINNER)

Best American Roots Performance

“Butterfly,” Jon Batiste
“Heaven Help Us All,” The Blind Boys Of Alabama
“Inventing The Wheel,” Madison Cunningham
“You Louisiana Man,” Rhiannon Giddens
“Eve Was Black,” Allison Russell (WINNER)

Best Americana Performance

“Friendship,” The Blind Boys Of Alabama
“Help Me Make It Through The Night,” Tyler Childers
“Dear Insecurity,” Brandy Clark Featuring Brandi Carlile (WINNER)
“King Of Oklahoma,” Jason Isbell And The 400 Unit
“The Returner,” Allison Russell

Best American Roots Song

“Blank Page,” Michael Trotter Jr. & Tanya Trotter, songwriters (The War And Treaty)
“California Sober,” Aaron Allen, William Apostol & Jon Weisberger, songwriters (Billy Strings Featuring Willie Nelson)
“Cast Iron Skillet,” Jason Isbell, songwriter (Jason Isbell And The 400 Unit) (WINNER)
“Dear Insecurity,” Brandy Clark & Michael Pollack, songwriters (Brandy Clark Featuring Brandi Carlile)
“The Returner,” Drew Lindsay, JT Nero & Allison Russell, songwriters (Allison Russell)

Best Americana Album

Brandy Clark, Brandy Clark
The Chicago Sessions, Rodney Crowell
You’re The One, Rhiannon Giddens
Weathervanes, Jason Isbell And The 400 Unit (WINNER)
The Returner, Allison Russell

Best Bluegrass Album

Radio John: Songs of John Hartford, Sam Bush
Lovin’ Of The Game, Michael Cleveland
Mighty Poplar, Mighty Poplar
Bluegrass, Willie Nelson
Me/And/Dad, Billy Strings
City Of Gold, Molly Tuttle & Golden Highway (WINNER)

Best Traditional Blues Album

Ridin’, Eric Bibb
The Soul Side Of Sipp, Mr. Sipp
Life Don’t Miss Nobody, Tracy Nelson
Teardrops For Magic Slim Live At Rosa’s Lounge, John Primer
All My Love For You, Bobby Rush (WINNER)

Best Contemporary Blues Album

Death Wish Blues, Samantha Fish And Jesse Dayton
Healing Time, Ruthie Foster}
Live In London, Christone “Kingfish” Ingram
Blood Harmony, Larkin Poe (WINNER)
LaVette!, Bettye LaVette

Best Folk Album

Traveling Wildfire, Dom Flemon
I Only See The Moon, The Milk Carton Kids
Joni Mitchell At Newport [Live], Joni Mitchell (WINNER)
Celebrants, Nickel Creek
Jubilee, Old Crow Medicine Show
Seven Psalms, Paul Simon
Folkocracy, Rufus Wainwright

Best Regional Roots Music Album

New Beginnings, Buckwheat Zydeco Jr. & The Legendary Ils Sont Partis Band (WINNER – TIE)
Live At The 2023 New Orleans Jazz & Heritage Festival, Dwayne Dopsie & The Zydeco Hellraisers
Live: Orpheum Theater Nola, Lost Bayou Ramblers & Louisiana Philharmonic Orchestra (WINNER – TIE)
Made In New Orleans, New Breed Brass Band
Too Much To Hold, New Orleans Nightcrawlers
Live At The Maple Leaf, The Rumble Featuring Chief Joseph Boudreaux Jr.

Best Gospel Performance/Song

“God Is Good,” Stanley Brown Featuring Hezekiah Walker, Kierra Sheard & Karen Clark Sheard; Stanley Brown, Karen V Clark Sheard, Kaylah Jiavanni Harvey, Rodney Jerkins, Elyse Victoria Johnson, J Drew Sheard II, Kierra Valencia Sheard & Hezekiah Walker, songwriters
“Feel Alright (Blessed),” Erica Campbell; Erica Campbell, Warryn Campbell, Juan Winans & Marvin L. Winans, songwriters
“Lord Do It For Me (Live),” Zacardi Cortez; Marcus Calyen, Zacardi Cortez & Kerry Douglas, songwriters
“God Is,” Melvin Crispell III
“All Things,” Kirk Franklin; Kirk Franklin, songwriter (WINNER)

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

“Believe,” Blessing Offor; Hank Bentley & Blessing Offor, songwriters
“Firm Foundation (He Won’t) [Live],” Cody Carnes
“Thank God I Do,” Lauren Daigle; Lauren Daigle & Jason Ingram, songwriters
“Love Me Like I Am,” for KING & COUNTRY Featuring Jordin Sparks
“Your Power,” Lecrae & Tasha Cobbs Leonard; Alexandria Dollar, Jordan Dollar, Antonio Gardener, Micheal Girgenti, Lasanna “Ace” Harris, David Hein, Deandre Hunter, Dylan Hyde, Christian Louisana, Patrick Darius Mix Jr., Lecrae Moore, Justin Pelham, Jeffrey Lawrence Shannon, Allen Swoope, songwriters (WINNER)
“God Problems,” Maverick City Music, Chandler Moore & Naomi Raine; Daniel Bashta, Chris Davenport, Ryan Ellis & Naomi Raine, songwriters

Best Gospel Album

I Love You, Erica Campbell
Hymns (Live), Tasha Cobbs Leonard
The Maverick Way, Maverick City Music
My Truth, Jonathan McReynolds
All Things New: Live In Orlando, Tye Tribbett (WINNER)

Best Contemporary Christian Music Album

My Tribe, Blessing Offor
Emanuel, Da’ T.R.U.T.H.
Lauren Daigle, Lauren Daigle
Church Clothes 4, Lecrae (WINNER)
I Believe, Phil Wickham

Best Roots Gospel Album

Tribute To The King, The Blackwood Brothers Quartet
Echoes Of The South, Blind Boys Of Alabama (WINNER)
Songs That Pulled Me Through The Tough Times, Becky Isaacs Bowman
Meet Me At The Cross, Brian Free & Assurance
Shine: The Darker The Night The Brighter The Light, Gaither Vocal Band

Best Latin Pop Album

La Cuarta Hoja, Pablo Alborán
Beautiful Humans, Vol. 1, AleMor
A Ciegas, Paula Arenas}
La Neta, Pedro Capó
Don Juan, Maluma
X Mí (Vol. 1), Gaby Moreno (WINNER)

Best Música Urbana Album

SATURNO, Rauw Alejandro
MAÑANA SERÁ BONITO, Karol G (WINNER)
DATA, Tainy

Best Latin Rock or Alternative Album

MARTÍNEZ, Cabra
Leche De Tigre, Diamante Eléctrico
Vida Cotidiana, Juanes (WINNER – TIE)
De Todas Las Flores, Natalia Lafourcade (WINNER – TIE)

EADDA9223, Fito Paez

Best Música Mexicana Album (Including Tejano)

Bordado A Mano, Ana Bárbara
La Sánchez, Lila Downs
Motherflower, Flor De Toloache
Amor Como En Las Películas De Antes, Lupita Infante
GÉNESIS, Peso Pluma (WINNER)

Best Tropical Latin Album

Siembra: 45º Aniversario (En Vivo en el Coliseo de Puerto Rico, 14 de Mayo 2022), Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta (WINNER)
Voy A Ti, Luis Figueroa
Niche Sinfónico, Grupo Niche Y Orquesta Sinfónica Nacional de Colombia
VIDA, Omara Portuondo
MIMY & TONY, Tony Succar, Mimy Succar
Escalona Nunca Se Había Grabado Así, Carlos Vives

Best Global Music Performance

Shadow Forces, Arooj Aftab, Vijay Iyer & Shahzad Ismaily
Alone, Burna Boy
FEEL, Davido
Milagro Y Desastre, Silvana Estrada
Abundance In Millets, Falu & Gaurav Shah (Featuring PM Narendra Modi)
Pashto, Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain Featuring Rakesh Chaurasia (WINNER)
Todo Colores, Ibrahim Maalouf Featuring Cimafunk & Tank And The Bangas

Best African Music Performance

“Amapiano,” ASAKE & Olamide
“City Boys,” Burna Boy
“UNAVAILABLE,” Davido Featuring Musa Keys
“Rush,” Ayra Starr
“Water,” Tyla (WINNER)

Best Global Music Album

Epifanías, Susana Baca
History, Bokanté
I Told Them…, Burna Boy
Timeless, Davido}
This Moment, Shakti (WINNER)

Best Reggae Album

Born For Greatness, Buju Banton
Simma, Beenie Man
Cali Roots Riddim 2023, Collie Buddz
No Destroyer, Burning Spear
Colors Of Royal, Julian Marley & Antaeus (WINNER)

Best New Age, Ambient, or Chant Album

Aquamarine, Kirsten Agresta-Copely
Moments Of Beauty, Omar Akram
Some Kind Of Peace (Piano Reworks), Ólafur Arnalds
Ocean Dreaming Ocean, David Darling & Hans Christian
So She Howls, Carla Patullo Featuring Tonality And The Scorchio Quartet (WINNER)

Best Children’s Music Album

Ahhhhh!, Andrew & Polly
Ancestars, Pierce Freelon & Nnenna Freelon
Hip Hope For Kids!, DJ Willy Wow!
Taste The Sky, Uncle Jumbo
We Grow Together Preschool Songs, 123 Andrés (WINNER)

Best Comedy Album

I Wish You Would, Trevor Noah
I’m An Entertainer, Wanda Sykes
Selective Outrage, Chris Rock
Someone You Love, Sarah Silverman
What’s In A Name?, Dave Chappelle (WINNER)

Best Audio Book, Narration, and Storytelling Recording

Big Tree, Meryl Streep
Boldly Go: Reflections On A Life Of Awe And Wonder, William Shatner
The Creative Act: A Way Of Being, Rick Rubin
It’s Ok To Be Angry About Capitalism, Senator Bernie Sanders
The Light We Carry: Overcoming In Uncertain Times, Michelle Obama (WINNER)

Best Compilation Soundtrack For Visual Media

AURORA (Daisy Jones & The Six)
Barbie The Album (Various Artists) (WINNER)
Black Panther: Wakanda Forever – Music From And Inspired By (Various Artists)
Guardians of the Galaxy, Vol. 3: Awesome Mix, Vol. 3 (Various Artists)
Weird: The Al Yankovic Story (Weird Al Yankovic)

Best Score Soundtrack For Visual Media (Includes Film And Television)

Barbie, Mark Ronson & Andrew Wyatt
Black Panther: Wakanda Forever, Ludwig Göransso
The Fabelmans, John Williams
Indiana Jones And The Dial Of Destiny, John William
Oppenheimer, Ludwig Göransson (WINNER)

Best Score Soundtrack for Video Games and Other Interactive Media

Call Of Duty: Modern Warfare II, Sarah Schachner
God Of War Ragnarök, Bear McCreary
Hogwarts Legacy, Peter Murray, J Scott Rakozy & Chuck E. Myers “Sea”
Star Wars Jedi: Survivor, Stephen Barton & Gordy Haab, composers (WINNER)
Stray Gods: The Roleplaying Musical, Montaigne, Tripod & Austin Wintory

Best Song Written For Visual Media

“Barbie World” [From Barbie The Album], Naija Gaston, Ephrem Louis Lopez Jr. & Onika Maraj, songwriters (Nicki Minaj & Ice Spice Featuring Aqua)
“Dance The Night” [From Barbie The Album], Caroline Ailin, Dua Lipa, Mark Ronson & Andrew Wyatt, songwriters (Dua Lipa)
“I’m Just Ken” [From Barbie The Album], Mark Ronson & Andrew Wyatt, songwriters (Ryan Gosling)
“Lift Me Up” [From “Black Panther: Wakanda Forever – Music From And Inspired By”], Ryan Coogler, Ludwig Göransson, Robyn Fenty & Temilade Openiyi, songwriters (Rihanna)
“What Was I Made For?” [From Barbie The Album], Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish) (WINNER)

Best Music Video

“I’m Only Sleeping” (The Beatles), Em Cooper, video director; Jonathan Clyde, Sophie Hilton, Sue Loughlin & Laura Thomas, video producers (WINNER)
“In Your Love” (Tyler Childers), Bryan Schlam, video director; Kacie Barton, Silas House, Nicholas
Robespierre, Ian Thornton & Whitney Wolanin, video producers
“What Was I Made For?” (Billie Eilish) Billie Eilish, video director; Michelle An, Chelsea Dodson & David Moore, video producers}
“Count Me Out” (Kendrick Lamar), Dave Free & Kendrick Lamar, video directors; Jason Baum & Jamie Rabineau, video producers
“Rush” (Troye Sivan), Gordon Von Steiner, video director; Kelly McGee, video producer

Best Music Film

Moonage Daydream (David Bowie), Brett Morgen, video director; Brett Morgen, video producer (WINNER)
How I’m Feeling Now (Lewis Capaldi), Joe Pearlman, video director; Sam Bridger, Isabel Davis & Alice Rhodes, video producers
Live From Paris, The Big Steppers Tour (Kendrick Lamar), Mike Carson, Dave Free & Mark Ritchie, video directors; Cornell Brown, Debra Davis, Jared Heinke, Hank Neuberger & Jamie Rabineau, video producers
I Am Everything (Little Richard), Lisa Cortés, video director; Caryn Capotosto, Lisa Cortés, Robert Friedman & Liz Yale Marsh, video producers
Dear Mama (Tupac Shakur), Allen Hughes, video director; Steve Berman, Jody Gerson, Allen Hughes, John Janick, Lasse Jarvi & Charles King, video producers

Best Recording Package

The Art Of Forgetting, Caroline Rose, art director (Caroline Rose)
Cadenza 21′, Hsing-Hui Cheng, art director (Ensemble Cadenza 21′)
Electrophonic Chronic, Perry Shall, art director (The Arcs)
Gravity Falls, Iam8bit, art director (Brad Breeck)
Migration, Chang Yu Chung, Li Jheng Han & Yu Wei, art director (Leaf Yeh)
Stumpwork, Rottingdean Bazaar & Annie Collinge, art directors (Dry Cleaning) (WINNER)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package

The Collected Works Of Neutral Milk Hotel, Jeff Mangum, Daniel Murphy & Mark Ohe, art directors (Neutral Milk Hotel)
For The Birds: The Birdsong Project, Jeri Heiden & John Heiden, art directors (Various Artists) (WINNER)
Gieo, Duy Dao, art director (Ngot)
Inside: Deluxe Box Set, Bo Burnham & Daniel Calderwood, art directors (Bo Burnham)
Words & Music, May 1965 – Deluxe Edition, Masaki Koike, art director (Lou Reed)

Best Album Notes

Evenings At The Village Gate: John Coltrane With Eric Dolphy (Live) (John Coltrane & Eric Dolphy)
I Can Almost See Houston: The Complete Howdy Glenn (Howdy Glenn)
Mogadishu’s Finest: The Al Uruba Sessions (Iftin Band)
Playing For The Man At The Door: Field Recordings From The Collection Of Mack McCormick, 1958–1971 (Various Artists)
Written In Their Soul: The Stax Songwriter Demos (Various Artists) (WINNER)

Best Historical Album

Fragments – Time Out Of Mind Sessions (1996-1997): The Bootleg Series, Vol. 17 (Bob Dylan)
The Moaninest Moan Of Them All: The Jazz Saxophone of Loren McMurray, 1920-1922 Colin Hancock (Various Artists)
Playing For The Man At The Door: Field Recordings From The Collection Of Mack McCormick, 1958–1971 (Various Artists)
Words & Music, May 1965 – Deluxe Edition (Lou Reed)
Written In Their Soul: The Stax Songwriter Demos (Various Artists) (WINNER)

Best Engineered Album, Non-Classical

Desire, I Want To Turn Into You (Caroline Polachek)
History (Bokanté)
JAGUAR II (Victoria Monét) (WINNER)
Multitudes (Feist)
The Record (boygenius)

Best Engineered Album, Classical

The Blue Hour (Shara Nova & A Far Cry)
Contemporary American Composers (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra) (WINNER)
Fandango (Gustavo Dudamel, Anne Akiko Meyers, Gustavo Castillo & Los Angeles Philharmonic)
Sanlikol: A Gentleman Of Istanbul – Symphony For Strings, Percussion, Piano, Oud, Ney & Tenor (Mehmet Ali Sanlikol, George Lernis & A Far Cry)
Tchaikovsky: Symphony No. 5 & Schulhoff: Five Pieces (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)

Producer Of The Year, Classical

David Frost
Morten Lindberg
Dmitriy Lipay
Elaine Martone (WINNER)
Brian Pidgeon

Best Remixed Recording

“Alien Love Call” (Turnstile & BADBADNOTGOOD Featuring Blood Orange)
“New Gold (Dom Dolla Remix)” (Gorillaz Featuring Tame Impala & Bootie Brown)
“Reviver (Totally Enormous Extinct Dinosaurs Remix)” (Lane 8)
“Wagging Tongue (Wet Leg Remix)” (Depeche Mode) (WINNER)
“Workin’ Hard (Terry Hunter Remix)” (Mariah Carey)

Best Immersive Audio Album

Act 3 (Immersive Edition) (Ryan Ulyate)
Blue Clear Sky (George Strait)
The Diary Of Alicia Keys (Alicia Keys) (WINNER)
God Of War Ragnarök (Original Soundtrack) (Bear McCreary)
Silence Between Songs (Madison Beer)

Best Instrumental Composition

“Amerikkan Skin,: Lakecia Benjamin (Lakecia Benjamin Featuring Angela Davis)
“Can You Hear The Music,” Ludwig Göransson (Ludwig Göransson)
“Cutey And The Dragon,” Gordon Goodwin & Raymond Scott (Quartet San Francisco Featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band)
“Helena’s Theme,” John Williams (John Williams) (WINNER)
“Motion,” Edgar Meyer (Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain Featuring Rakesh Chaurasia)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

“Angels We Have Heard On High” (Just 6)
“Can You Hear The Music” (Ludwig Göransson)
“Folsom Prison Blues” (The String Revolution Featuring Tommy Emmanuel) (WINNER)
“I Remember Mingus” (Hilario Duran And His Latin Jazz Big Band Featuring Paquito D’Rivera)
“Paint It Black” (Wednesday Addams)

Best Arrangement, Instruments and Vocals

“April In Paris” (Patti Austin Featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band)
“Com Que Voz (Live)” (Maria Mendes Featuring John Beasley & Metropole Orkest)
“Fenestra” (Cécile McLorin Salvant)
“In The Wee Small Hours Of The Morning” (säje Featuring Jacob Collier) (WINNER)
“Lush Life” (Samara Joy)

Best Orchestral Performance

“Adès: Dante” (Los Angeles Philharmonic) (WINNER)
“Bartók: Concerto For Orchestra; Four Pieces” (Netherlands Radio Philharmonic Orchestra)
“Price: Symphony No. 4; Dawson: Negro Folk Symphony” (The Philadelphia Orchestra)
“Scriabin: Symphony No. 2; The Poem Of Ecstasy” (Buffalo Philharmonic Orchestra)
“Stravinsky: The Rite Of Spring” (San Francisco Symphony)

Best Opera Recording

“Blanchard: Champion” (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus) (WINNER)
“Corigliano: The Lord Of Cries” (Boston Modern Orchestra Project & Odyssey Opera Chorus)
“Little: Black Lodge” (The Dime Museum; Isaura String Quartet)

Best Choral Performance

“Carols After A Plague” (The Crossing)
“The House Of Belonging” (Miró Quartet; Conspirare)
“Ligeti: Lux Aeterna” (San Francisco Symphony Chorus)
“Rachmaninoff: All-Night Vigil” (The Clarion Choir)
“Saariaho: Reconnaissance” (Uusinta Ensemble; Helsinki Chamber Choir) (WINNER)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

“American Stories,” Anthony McGill & Pacifica Quartet
“Beethoven For Three: Symphony No. 6, ‘Pastorale’ And Op. 1, No. 3,” Yo-Yo Ma, Emanuel Ax & Leonidas Kavakos
“Between Breaths,” Third Coast Percussion
“Rough Magic,” Roomful Of Teeth (WINNER)
“Uncovered, Vol. 3: Coleridge-Taylor Perkinson, William Grant Still & George Walker,” Catalyst Quartet

Best Classical Instrumental Solo

“Adams, John Luther: Darkness And Scattered Light,” Robert Black
“Akiho: Cylinders,” Andy Akiho
“The American Project,” Yuja Wang; Teddy Abrams, conductor (Louisville Orchestra) (WINNER)
“Difficult Grace,” Seth Parker Woods
“Of Love,” Curtis Stewart

Best Classical Solo Vocal Album

Because, Reginald Mobley, soloist; Baptiste Trotignon, pianist
Broken Branches, Karim Sulayman, soloist; Sean Shibe, accompanist
40@40, Laura Strickling, soloist; Daniel Schlosberg, pianist
Rising, Lawrence Brownlee, soloist; Kevin J. Miller, pianist
Walking In The Dark, Julia Bullock, soloist; Christian Reif, conductor (Philharmonia Orchestra) (WINNER)

Best Classical Compendium

Fandango
Julius Eastman, Vol. 3: If You’re So Smart, Why Aren’t You Rich?
Mazzoli: Dark With Excessive Bright
Passion For Bach And Coltrane (WINNER)
Sardinia
Sculptures
Zodiac Suite

Best Contemporary Classical Composition

“Adès: Dante”
“Akiho: In That Space, At That Time”
“Brittelle: Psychedelics”
“Mazzoli: Dark With Excessive Bright”
“Montgomery: Rounds” (WINNER)

Një performancë e paraqitje të jashtëzakonshme pati edhe Lipa në hapjen e çmimeve Grammys 2024. /KultPlus.com

Me një paraqitje briliante, Dua Lipa bëri hapjen e çmimeve “Grammy 2024”

Dua Lipa hapi natë e çmimeve “Grammy 2024” me një këngë të re të titulluar “Training Season” përpara se të performonte këngën e saj të fundit, “Houdini”, shkruan KultPlus.

Në mes të dy këngëve, ajo këndoi edhe një rresht të shpejtë nga kënga e saj në “Barbie” e titulluar “Dance the Night”, e cila u nominua për dy çmime Grammy.

Në monologun e tij, prezantuesi Trevor Noah e quajti Lipën “një nga interpretueset më të mëdhenj të këtij brezi”.

Nominimet e Duas këtë vit janë në këngën e vitit dhe kënga më e mirë e shkruar për mediat vizive për këngën e saj të kolonës zanore “Barbie” “Dance the Night”. Kënga disko pop u nominua gjithashtu për këngën më të mirë origjinale për një film në Golden Globes të këtij viti, megjithëse çmimi përfundimisht shkoi për Billie Eilish dhe Finneas për këngën e tyre në të njëjtin film.

Kënga e saj e re, nga albumi i tretë i saj, pritet të publikohet më 15 Shkurt. /KultPlus.com

Filmi ku ka luajtur Dua Lipa, Argylle ka debutuar në Rotten Tomatoes me një vlerësim prej 34%

Argylle ka debutuar në Rotten Tomatoes me një vlerësim prej 34% me 59 revista, megjithatë, kjo vlerësim mund të ndryshojë me shtimin e më shumë recensioneve. Ky vlerësim shënon pikëvlerën më të keqe në karrierën e regjisorit Matthew Vaughn.

Filmi është një komedi aksioni me ngjarje shpionazhi, ku Henry Cavill luan rolin kryesor. Bryсe Dallas Howard interpreton një autore shpionazhi, e cila gjen veten e përfshirë në një komplot global, i cili ka shumë ngjashmëri me librat e saj.

Me afërditjen e datës së lëshimit në kinema të Argylle, filmi ka debutuar në Rotten Tomatoes me një vlerësim prej 34%, bazuar në 59 recensione. Është e mundur që ky vlerësim të vazhdojë të ndryshojë me shtimin e më shumë recensioneve, por aktualisht ky vlerësim konsiderohet si më i keqi në karrierën e Matthew Vaughn kur shikohet vetëm në përpjekjet e tij si regjisor. Ende nuk është publikuar vlerësimi i publikut, por filmi mund të shpërblehet më shumë nga shikuesit e përgjithshëm të filmit. / KultPlus.com

Dua Lipa pritet të mbajë koncert në Kroaci


Këngëtarja me famë botërore me origjinë nga Kosova, Dua Lipa, do të performojë në Pula Arena më 8 dhe 9 qershor, raportojnë mediat kroate.

Siç raporton Istarski.hr, datat janë konfirmuar nga burimet por ende nuk ka konfirmim zyrtar.

Raportohet se Pula Arena këtë vit do të presë edhe disa emra të tjerë të mëdhenj të muzikës. Gjegjësisht, zyrtarisht është konfirmuar Avril Lavigne, Simple Minds dhe Lenny Kravitz, ndërsa nga burime ende jozyrtare bëhet e ditur se edhe Maneskin do të mbajë koncertin e tij në po këtë skenë.

“Nuk ka nevojë të flitet shumë për madhështinë e ardhjes së këngëtares në Kroaci”, shkruajnë mediat kroate për Duan.

Dua Lipa është autore e hiteve “New Rules”, “Levitating”, “One Kiss” dhe “Dance The Night” e publikuar së fundmi, e cili është kolona zanore e filmit të famshëm “Barbie”. / KultPlus.com