Lista e plotë e fituesve të çmimeve Oscar 2023

Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Oscar, filmi “Everything Everywhere All at Once, është shpallur filmi më i mirë i vitit, përderisa Michelle Yeoh dhe Brendan Fraser, janë shpallur  aktorët më të mirë për vitin 2023, përcjell KultPlus.

Ndërsa Daniel Kwan and Daniel Scheinert, janë shpallur fitues në kategorinë e regjisorit më të mirë dhe piktorit më të mirë.

Nata e mbrëmshme ishte eventi i 95-të me radhë i ndarjes së çmimeve kryesore për film të mbajtur në Los Angelos.

Më poshtë po ju sjellim listën e plotë të fituesve të çmimeve Oscar 2023.

Filmi më i mirë

Everything Everywhere All at Once – Fituesi

All Quiet on the Western Front

Avatar: The Way of water

The Banshees of Inisherin

Elvis

The Fabelmans

Tar

Top Gun: Maverick

Triangle of Sadness

Ëomen Talking

Aktori më i mirë

Brendan Fraser, The Whale – Fituesi

Paul Mescal, Aftersun

Bill Nighy, Living

Colin Farrell, The Banshees of Inisherin

Austin Butler, Elvis

Aktorja më e mirë

Michelle Yeoh, Everything Everywhere All at Once – Fituesi

Michelle Williams, The Fabelmans

Andrea Riseborough, To Leslie

Ana de Armas, Blonde

Cate Blanchett, Tar

Aktori më i mirë në një rol dytësor

Ke Huy Quan – Everything Everywhere All at Once – Fituesi

Brendan Gleeson – The Banshees of Inisherin

Brian Tyree Henry – Causeway

Judd Hirsch – The Fabelmans

Barry Keoghan – The Banshees of Inisherin

Aktorja më e mirë në një rol dytësor

Jamie Lee Curtis – Everything Everywhere All at Once – Fituesi

Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever

Hong Chau – The Whale

Kerry Condon – The Banshees of Inisherin

Stephanie Hsu – Everything Everywhere All at Once

Regjisori më i mirë

Daniel Kwan with Daniel Scheinert, Everything Everywhere All at Once – Fituesi

Steven Spielberg, The Fabelmans

Todd Field, Tar

Ruben Ostlund, Triangle of Sadness

Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin

Kolona zanore më e mirë

Naatu Naatu, Kaala Bhairava and Rahul Sipligunj (RRR) – Fituesi

Applause, Sofia Carson and Diane Warren (Tell It Like a Woman)

Lift Me Up, Rihanna (Black Panther: Wakanda Forever)

Hold My Hand, Lady Gaga (Top Gun: Maverick)

This is a Life, Son Lux (Everything Everywhere All at Once)

Makijazi dhe flokët më të mira

The Whale – Fituesi

All Quiet on the Western Front

The Batman

Black Panther: Wakanda Forever

Elvis

Kostumografia më e mirë

Black Panther: Wakanda Forever – Fituesi

Babylon

Elvis

Everything Everywhere All At Once

Mrs Harris Goes To Paris

Kinematografia më e mirë

All Quiet on the Western Front – Fituesi

Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths

Elvis

Empire of Light

Tar

Skenari më i mirë origjinalEverything Everywhere All at Once – Fituesi. / KultPlus.com