Shpallen fituesit e edicionit të IV-të të Çmimit Letrar “Vexhi Buharaja”

Janë shpallur sot fituesit e edicionit të IV-të të konkursit të përvitshëm për Çmimin Letrar Vexhi Buharaja 2023, përcjell KultPlus.

Juria profesionale e përbërë nga Ymer Çiraku, Diana Kastrati, Agim Baci, Aleksandër Çipa dhe Yzedin Hima kanë vendosur që çmimet të ndahen si në vijim.

Në përkthim – Granit Zela, Shqipëri, në poezi – Vlora Ademi, Kosovë dhe Rozafa Shpuza, Shqipëri.

Ceremonia e çmimit do të zhvillohet ditën e mërkurë, datë 24 Maj 2023, ora 11:00 në Bibliotekë. / KultPlus.com

Lista e plotë e fituesve të çmimeve Oscar 2023

Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Oscar, filmi “Everything Everywhere All at Once, është shpallur filmi më i mirë i vitit, përderisa Michelle Yeoh dhe Brendan Fraser, janë shpallur  aktorët më të mirë për vitin 2023, përcjell KultPlus.

Ndërsa Daniel Kwan and Daniel Scheinert, janë shpallur fitues në kategorinë e regjisorit më të mirë dhe piktorit më të mirë.

Nata e mbrëmshme ishte eventi i 95-të me radhë i ndarjes së çmimeve kryesore për film të mbajtur në Los Angelos.

Më poshtë po ju sjellim listën e plotë të fituesve të çmimeve Oscar 2023.

Filmi më i mirë

Everything Everywhere All at Once – Fituesi

All Quiet on the Western Front

Avatar: The Way of water

The Banshees of Inisherin

Elvis

The Fabelmans

Tar

Top Gun: Maverick

Triangle of Sadness

Ëomen Talking

Aktori më i mirë

Brendan Fraser, The Whale – Fituesi

Paul Mescal, Aftersun

Bill Nighy, Living

Colin Farrell, The Banshees of Inisherin

Austin Butler, Elvis

Aktorja më e mirë

Michelle Yeoh, Everything Everywhere All at Once – Fituesi

Michelle Williams, The Fabelmans

Andrea Riseborough, To Leslie

Ana de Armas, Blonde

Cate Blanchett, Tar

Aktori më i mirë në një rol dytësor

Ke Huy Quan – Everything Everywhere All at Once – Fituesi

Brendan Gleeson – The Banshees of Inisherin

Brian Tyree Henry – Causeway

Judd Hirsch – The Fabelmans

Barry Keoghan – The Banshees of Inisherin

Aktorja më e mirë në një rol dytësor

Jamie Lee Curtis – Everything Everywhere All at Once – Fituesi

Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever

Hong Chau – The Whale

Kerry Condon – The Banshees of Inisherin

Stephanie Hsu – Everything Everywhere All at Once

Regjisori më i mirë

Daniel Kwan with Daniel Scheinert, Everything Everywhere All at Once – Fituesi

Steven Spielberg, The Fabelmans

Todd Field, Tar

Ruben Ostlund, Triangle of Sadness

Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin

Kolona zanore më e mirë

Naatu Naatu, Kaala Bhairava and Rahul Sipligunj (RRR) – Fituesi

Applause, Sofia Carson and Diane Warren (Tell It Like a Woman)

Lift Me Up, Rihanna (Black Panther: Wakanda Forever)

Hold My Hand, Lady Gaga (Top Gun: Maverick)

This is a Life, Son Lux (Everything Everywhere All at Once)

Makijazi dhe flokët më të mira

The Whale – Fituesi

All Quiet on the Western Front

The Batman

Black Panther: Wakanda Forever

Elvis

Kostumografia më e mirë

Black Panther: Wakanda Forever – Fituesi

Babylon

Elvis

Everything Everywhere All At Once

Mrs Harris Goes To Paris

Kinematografia më e mirë

All Quiet on the Western Front – Fituesi

Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths

Elvis

Empire of Light

Tar

Skenari më i mirë origjinalEverything Everywhere All at Once – Fituesi. / KultPlus.com

Lista e plotë e fituesve në SAG Awards 2023 dhe risia e këtij viti

 

Ndarja e çmimeve SAG Awards 2023 u zhvillua në Los Angeles dje, duke nderuar disa nga shfaqjet më të mira televizive dhe filmike të vitit që u votuan nga vetë aktorët.

Filmi hit i vitit të kaluar “Everything Everywhere All at Once”, ishte kryefjala e mbrëmjes me 4 çmime të fituara duke thyer rekordin për më shumë fitore në një film të vetëm. Ceremonia u transmetua drejtpërdrejt në kanalin YouTube të Netflix, duke bërë një transmetim televiziv që nuk kishte reklama. Duke filluar nga viti 2024, shfaqja do të transmetohet globalisht në Netflix.

Lista e plotë e të nominuarve me fituesit:

Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture

Advertisements

Everything Everywhere All at Once – Fitues

Babylon

The Banshees of Inisherin

The Fabelmans

Women Talking

Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role

Brendan Fraser, The Whale – Fitues

Austin Butler, Elvis

Colin Farrell, The Banshees of Inisherin

Bill Nighy, Living

Adam Sandler, The Hustle

Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role

Michelle Yeoh, Everything Everywhere All at Once – Fitues

Cate Blanchett, TÁR

Viola Davis, The Woman King

Ana de Armas, Blonde

Danielle Deadwyler, Till

Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series

The White Lotus – Fitues

Better Call Saul

The Crown

Ozark

Severance

Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series

Jason Bateman, Ozark – Fitues

Jonathan Banks, Better Call Saul

Jeff Bridges, The Old Man

Bob Odenkirk, Better Call Saul

Adam Scott, Severance

Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series

Jennifer Coolidge, The White Lotus -Fitues

Elizabeth Debicki, The Crown

Julia Garner, Ozark

Laura Linney, Ozark

Zendaya, Euphoria

Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role

Ke Huy Quan, Everything Everywhere All at Once – Fitues

Paul Dano, The Fabelmans

Brendan Gleeson, The Banshees of Inisherin

Barry Keoghan, The Banshees of Inisherin

Eddie Redmayne, The Good Nurse

Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role

Jamie-Lee Curtis, Everything Everywhere All at Once – Fitues

Angela Bassett, Black Panther: Wakanda Forever

Hong Chau, The Whale

Kerry Condon, The Banshees of Inisherin

Stephanie Hsu, Everything Everywhere All at Once

Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series

Abbott Elementary – Fitues

Barry

The Bear

Hacks

Only Murders in the Building

Outstanding Performance by a Male Actor in a Comedy Series

Jeremy Allen White, The Bear – Fitues

Anthony Carrigan, Barry

Bill Hader, Barry

Steve Martin, Only Murders in the Building

Martin Short, Only Murders in the Building

Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series

Jean Smart, __Hacks __- Fitues

Christina Applegate, Dead to Me

Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel

Quinta Brunson, Abbott Elementary

Jenna Ortega, Wednesday

Outstanding Performance by a Male Actor in a Television Movie or Limited Series

Sam Elliott, 1883 – Fitues

Steve Carell, The Patient

Taron Edgerton, Blackbird

Paul Walter Houser, Blackbird

Evan Peters, Dahmer—Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Outstanding Performance by a Female Actor in a Television Movie or Limited Series

Jessica Chastain, __George & Tammy __-Fitues

Emily Blunt, The English

Julia Garner, Inventing Anna

Niecy Nash-Betts, Dahmer—Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Amanda Seyfried, The Dropout

Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Motion Picture

Top Gun: Maverick – Fitues

Avatar: The Way of Water

The Batman

Black Panther: Wakanda Forever

The Woman King

Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Television Series

Stranger Things – Fitues

Andor

The Boys

House of the Dragon

Lord of the Rings: The Rings of Power. / Koha.mk / KultPlus.com

“Golden Globes 2023”, lista e plotë e fituesve

“Golden Globes 2023” mbajti edicionin e tij të 80-të në The Beverly Hilton në Beverly Hills, Kaliforni, ku përmes një ceremonie u ndanë edhe çmimet fituese.

Mbrëmja e cila për nikoqir kishte Jerrod Carmichael, u transmetua të martën në NBC.

Më poshtë po ju sjellim listën e plotë me fituesit e “Golden Globes 2023”:

Filmi më i mirë në zhanrin dramë

The Fabelmans – Fitues
Avatari: The Way of Water
Elvis
Tar
Top Gun: Maverick

Filmi më i mirë muzikal apo komedi

Banshees e Inisherin – Fitues
Babylon
Everything Everywhere All at Once
Glass Onion: A Knives Out Mystery
Triangle of Sadness

Drama më e mirë televizive

House of the Dragon (HBO Max) – Fitues
Better Call Saul (AMC+/AMC)
The Crown (Netflix)
Ozark (Netflix)
Severance (Apple TV+)

Seria më e mirë televizive – muzikal apo komedi

Abbott Elementary (ABC) – Fitues
The Bear (FX)
Hacks (HBO Max)
Only Murders in the Building (Hulu)
Wednesday (Netflix)

Seria e limituar më e mirë televizive

The White Lotus (HBO Max) – Fitues
Black Bird (Apple TV+)
Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix)
The Dropout (Hulu)
Pam & Tommy (Hulu)

Performanca më e mirë nga një aktor në një seri televizive – dramë

Kevin Costner, Yellowstone – Fitues
Jeff Bridges, The Old Man
Diego Luna, Andor
Bob Odenkirk, Better Call Saul
Adam Scott, Severance

Performanca më e mirë nga një aktore në një seri televizive – dramë

Zendaya, Euphoria – Fitues
Emma D’Arcy, House of the Dragon
Laura Linney, Ozark
Imelda Staunton, The Crown
Hilary Swank, Alaska Daily

Regjisori më i mirë

Steven Spielberg, The Fabelmans – Fitues
James Cameron, Avatar: The Way of Water
Daniel Kwan, Daniel Scheinert, Everything Everywhere All at Once
Baz Luhrmann, Elvis
Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin

Performanca më e mirë nga një aktore në një film

Cate Blanchett, Tar – Fitues
Olivia Colman, Empire of Light
Viola Davis, The Woman King
Ana de Armas, Blonde
Michelle Williams, The Fabelmans

Performanca më e mirë nga një aktor në një film

Austin Butler, Elvis – Fitues
Brendan Fraser, The Whale
Hugh Jackman, The Son
Bill Nighy, Living
Jeremy Pope, The Inspection

Performanca më e mirë nga një aktor në një rol dytësor

Ke Huy Quan, Everything Everywhere All at Once – Fitues
Brendan Gleeson, The Banshees of Inisherin
Barry Keoghan, The Banshees of Inisherin
Brad Pitt, Babylon
Eddie Redmayne, The Good Nurse

Performanca më e mirë nga një aktore në një rol dytësor

Jennifer Coolidge, The White Lotus – Fitues
Claire Danes, Fleishman is in Trouble
Daisy Edgar-Jones, Under the Banner of Heaven
Niecy Nash, Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story
Aubrey Plaza, The White Lotus

Kënga më e mirë origjinale

“Naatu Naatu,” RRR – Fitues
“Carolina,” Where the Crawdads Sing
“Ciao Papa,” Guillermo del Toro’s Pinocchio
“Hold My Hand,” Top Gun: Maverick
“Lift Me Up,” Black Panther: Wakanda Forever

Çmimi ‘Cecil B.DeMill’

Eddie Murphy – Fitues
Çmimi ‘Carol Burnett’
Ryan Murphy – Fitues. / KultPlus.com

Fituesit e konkursit PRISHTINA N’FESTE

Platforma PRISHTINA.PHOTOS në bashkëpunim me artistë, dizajnerë dhe fotografë të qytetit, kanë hapur garën e fotografisë PRISHTINA N’FESTË, ku përmes fotografisë qytetarët kanë ndarë momentet nga festat e tyre. Përmes shkrepjeve kanë ndarë momente nga festa në  shtëpi, në rrugë, në bare, kafene, punë, familje e natyrë.

Juria profesionale e përbërë nga Nita Deda, Rina Abazi dhe Blerta Basholli, kanë bërë përzgjedhjen e fotografive fituese të garës PRISHTINA N’FESTË.

Vendi i parë i është ndarë fotografisë së Linda Mustafa, e cila përveç se ka një kompozicion dhe dritë shumë të mirë, kap një moment të sinqertë e spontan të një feste që feston lirinë e të qenit vetvetja! 

Vendi i dytë ndahet për fotografinë e Tesa Krasniqi, për kombinim të ngjyrave, të cilat janë plotë jetë e rrezatojnë energji festive, të cilat bashkë të japin emocion të veçantë e festiv.

Ndërsa vendi  tretë ndahet për fotografinë e shkrepur nga Edona Murseli, për çasje të sinqertë, reale e dokumentare të një momenti të bukur të fëmijëve,buzëqeshja e të cilëve të merr me vete për të 
festuar borën bashkë me personazhet.

Kujtojmë se platforma PRISHTINA.PHOTOS ka organizuar gara të ndryshme të fotografisë si Prishtina n’Shpi e cila ka grumbulluar fotografitë e qytetarëve të Prishtinës, duke mbledhur kështu momentet më të bukura të përditshmërisë sonë gjatë karantinimit. Platforma PRISHTINA.PHOTOS mbështetet nga Komuna e Prishtinës dhe ICK dhe do të vazhdojë të sjellë gara të reja të fotografisë./KultPlus.com

Fotoja fituese
Vendi i dytë
Vendi i tretë

Anibar shpall filmat fitues të edicionit të 13-të

Dje është mbajtur ceremonia e mbylljes së edicionit të 13-të të festivalit Ndërkombëtar të Animacionit Anibar. Ceremonia filloi nga ora 20:00 ku publikun zuri vend në hapësirën e Kino Liqeni.

Juria u mblodh edhe njëherë të shpall fituesit e 7- të kategorive garuese.

Më poshtë mund të gjeni emrat e fituesve të këtij edicioni.

Gara ballkanike

Fituesi i garës ballkanike “My Father’s Damn Camera!”. Ky film është realizuar nga Milos Tomic.

Një djalë i pamatur në një mënyrë pothuajse të dëshpëruar dhe për këtë arsye problematike kërkon vazhdimisht vëmendjen e babait të tij – fotograf. Duke u përballur me kaosin artistik të të atit dhe magjepsjen e tij obsesive me jetën fotografike, në rrugën e tij të rritjes, këto elemente përfundimisht bëhen thelbësore për forcimin e lidhjes së tyre baba-bir. Në një tregim që ndërthur animacionin e vizatuar me dorë dhe stop motion në teknikën e kolazhit, autori e çon audiencën e tij në një xhiro nëpër arkivin e fotografit slloven Dragiša Modrinjak, dhe në të njëjtën kohë tërheq nga përvoja personale si regjisor dhe baba.

Juria vendosi për këtë film sepse: “Ne do të donim t’i jepnim çmimin e filmit më të mirë ballkanik një filmi që na çoi në një udhëtim të egër zbulimesh dhe lidhjesh personale familjare. Ky film vizualisht i gjallë ju hipnotizon deri në fund me përdorimin e tij të pasur të teknikave të mediave mikse.”

Juria ndau Mirënjohje të veçantë filmit “Shpija” me regji të Flaka Kokollit.

“Ne do të donim të përmendnim veçanërisht një film që trajton përdorimin e fortë të metaforës vizuale për të përshkruar konceptin e shtëpisë në kuptimin e tij më të gjerë. Stili i tij fluid i animacionit paraqet temat e rrënjëve dhe identitetit kulturor në një mënyrë të ndjeshme dhe tërheqëse”.

Gara studentore

Fituesi i garës së studentëve u shpall filmi “Goodbye Jérôme!”. Ky film u drejtua nga Gabrielle SELNET, Adam SILLARD dhe Chloé FARR.

Sapo ka mbërritur në parajsë, Xheroni niset për të gjetur gruan e tij Merilin. Gjatë kërkimit të tij, ai zhytet në një botë surreale dhe shumëngjyrëshe në të cilën askush nuk duket se mund ta ndihmojë.

Juria vendosi për këtë film sepse: “Na mahniti me përzierjen lozonjare të humorit surreal dhe stilit vizual. Ai shfaqi një drejtim të fortë të animacionit, zërit dhe historisë, një arritje shumë kompetente nga ekipi që ju fton të jeni pjesë e udhëtimit të Jerome përsëri dhe përsëri”.

Juria ndau Mirënjohje të veçantë për “Dhomën e sipërme” të regjisorit Alexander Gratze.

“Dëshirojmë të përmendim një film që na ngrohu zemrat me përshkrimin e tij empatik të lidhjes së dy botëve. Një qasje simpatike artistike, nga e cila mund të rishikoni kujtimet tuaja familjare dhe të mendoni për shkëmbimin e brezave”

Gara e Filmit të Metrazhit të Gjatë

Fitues i Garës së Filmit të metrazhit të Gjatë është “Bye-Bye Elida”. Ky film u drejtua nga Titouan Bordeau.

Bye-Bye Elida zhvillohet në fusha të gjera. Zbulojmë disa grupe personazhesh që kryejnë aktivitetet e tyre përkatëse. Disa përpiqen të ushqehen për të mbijetuar, të tjerë ndërtojnë, udhëtojnë ose kryejnë rituale të pashpjegueshme. Kalimi i kohës na tregon se veprimet e disave, sado pozitive apo mizore, kanë ndikim në jetën e të tjerëve.

Ata vendosën për këtë film sepse: “Krijesat e çuditshme dhe peizazhet surreale në të cilat banojnë marrin jetë në këtë film përmes ritualeve idiosinkratike dhe një stili grafik të interpretuar minimalist. Pemët që rënkojnë dhe çamçakëz flluskash të kristalizuara janë elementë të një dizajni unik të tingullit që plotëson performancat humoristike dhe absurde që u japin jetë këtyre personazheve.

 Juria i jep BYE-BYE ELIDA çmimin e madh për filmin e animuar.

Juria ndau Mirënjohje të veçantë për “BOB SPIT” të drejtuar nga Cesar Cabral.

“Shkrimi i shkëlqyeshëm i skenarit, personazhet unikë, krijimi i shkathët i kostumeve dhe vërtetësia e studiuar mirë në kulturën punk të viteve 1970 e ngritën këtë film në shumë nivele. Shëmtia ishte krijuar bukur dhe kërcimet e shkathëta midis dokumentarit dhe artit komik brazilian që i referohet kombinohen për të krijuar një vepër arti autonome.”

Gara Ndërkombëtare

Fituesi i Garës Ndërkombëtare u shpall “Letter to a Pig” nga Tal KANTOR.

Një kujtim traumatik i një të mbijetuari të Holokaustit dërgon një nxënëse të re në një udhëtim të brendshëm, duke kërkuar për rrugën e saj ndërsa kufiri midis natyrës së kafshëve dhe njeriut mjegullohet.

Juria vendosi për këtë film sepse: “Ky është një film që merr një perspektivë jokonvencionale, personale për një traumë të përbashkët historike që ka kaluar shumë linja brezash. Regjisori përdor me mjeshtëri një përzierje imagjinative të teknikave të animacionit për të rinovuar diskutimet tona për Holokaustin, edhe pse fëmijët tanë përballen me trazira bashkëkohore.”

Juria i ndan një mirënjohje të veçantë edhe filmit “SIERRA”.

“Ne na pëlqyen tingujt e mprehtë dhe stilin e thjeshtuar grafik të kësaj narrative lozonjare dhe të këndshme pasi shërben për një performancë çuditërisht emocionale me lidhje kaotike dhe të paparashikueshme. Komploti i jashtëm budalla flet në mënyrë të fshehtë për pritshmëritë midis prindërve dhe fëmijëve të tyre dhe për atë që duam nga vetja”. Juria i jep me kënaqësi Sierra çmimin për mirënjohje të veçantë për filmin e shkurtër dhe të animuar.

Gara e video-muzikës së animuar

Fituesi për Videon Muzikore më të Mirë të Animuar iu nda filmit “Cimpoiasca”! Drejtuar nga Barbora Halířová, Cimpoiasca është një video muzikore që përdor motive folklorike për të treguar historinë e miqësisë së pastër të një gruaje. Me ndihmën e schnapps dhe kërcimeve të egra, këto gra arrijnë të kapërcejnë një makth të vogël. Filmi përdor simbolikën për të interpretuar ritmin e muzikës folklorike në një qasje kaq tërheqëse. Mënyra se si ky kërcim vizual përshkruan ndjenjën e bashkimit na mori për dore për t’u bashkuar në një rrugë drejt një bote më të gëzueshme. Pra, le të kërcejmë me fituesin, që është Cimpoiasca.

Juria gjithashtu i jep një mirënjohje të veçantë “Los colores del niño dios”, drejtuar nga Santiago Pérez Rodríguez. Një udhëtim i animuar punk përmes skedarëve Excel të foshnjës Jezus, i ngarkuar për të sjellë dhuratat e Krishtlindjeve në Kolumbi. Dhjetori është një festë frenetike kushtuar hiper stimulimit të shqisave. Gëzimi dhe energjia e animacionit shkon në mënyrë të përkryer me muzikën. Ai përcjell me gjallëri anën konsumatore të një feste të rëndësishme duke iu referuar imazheve ikonike të kohës sonë. Për shkak të mënyrës shumë të mprehtë, plot ngjyra dhe punk të realizimit të filmit, ne i japim mirënjohje të veçantë Los colores del niño dios.

Një tjetër mirënjohje e veçantë shkoi tek “SURL – Beside”, me regji nga Yoon-kyeong YANG, kjo video shprehte dashurinë për personin tjetër si karrige dhe e vizualizonte atë teksa karrigia po udhëtonte. Kombinimi i përsosur i imazheve elegante dhe qasjes vizuale na çon në një botë ëndërrimtare që përshkruan dëshirën e dashurisë. Filmi përdor një gjuhë metaforike që përzien bukur abstraktin dhe narrativën me sukses duke përdorur një larmi të gjerë stilesh. Në secilin shikim videoja muzikore zbulohet para nesh, shtresa pas shtrese.

Gara e të drejtave të njeriut

Fituesi i Garës për të Drejtat e Njeriut është “Night” me regji të Ahmad Saleh. Pluhuri i luftës i mban sytë pa gjumë. Nata sjell paqe dhe gjumë për të gjithë njerëzit në qytetin e shkatërruar. Qëndrojnë vetëm sytë e nënës së fëmijës së humbur. Nata duhet ta mashtrojë për të fjetur për të shpëtuar shpirtin e saj. Është jashtëzakonisht e vështirë të përshkruash subjekte kaq të vështira në një mënyrë poetike. Ne u prekëm veçanërisht nga arritjet e këtij filmi. Duhet një rrugë shumë e ndryshme për të portretizuar tragjedinë dhe tmerret e luftës. Ai përdor natën si një pikë të fortë narrative për të na lënë të ndiejmë atmosferën makthi që rrethon humbjen e jetës.

“Lada, motra e Ivanit” mori mirënjohje të veçantë në kategorinë për të Drejtat e Njeriut. Një film me regji të Olesya Shchukina. Është një animacion dokumentar i bazuar në historinë reale të Ladës, një gruaje transgjinore nga Rusia. Ajo i tregon asaj dhe vëllait të saj sekretin e Ivan. Filmi ka një gjuhë vizuale dhe tregim të fortë dhe të gëzueshëm. Ajo vërteton me shumë sukses se mund të trajtoni një temë të fortë në një mënyrë shumë të ngrohtë. Ne ishim të intriguar nga ky film nga cilësitë e tij si dhe mendojmë se është e rëndësishme të kemi filma që përshkruajnë diversitetin, veçanërisht në kontekstin e Rusisë sot ku të drejtat e LGBTQ+ janë nën kërcënim çdo ditë.

Gara e Audiencës së të Rinjëve

 Fituesi i filmit më të mirë në garën për audiencën e të rinjëve është “Old Gramophone’s Ghostly Tones” me regji të Zuzana Čupová, Martina Tomková dhe Kryštof Ulbert. Ky është një film për dy hajdutë që në fakt nuk duan të vjedhin, gjithçka që dëshirojnë është kërcimi! Megjithatë, shefi i tyre i keq nuk e aprovon këtë dhe ata duhet të hyjnë në një pallat të braktisur.

Mirënjohja e parë e veçantë në këtë kategori shkoi për “The Big Tantrum”, nga regjisorët Celia Tisserant, Arnaud Demuynck. Në këtë film personazhi kryesor Robert nuk ka pasur një ditë të mirë. Ai kthehet nga shkolla me humor të keq dhe babai i tij e dërgon në dhomën e tij. Mirënjohja e dytë e veçantë shkon për “Theo the WaterTower”, nga regjisori Jaimeen Desai. “Çdo mëngjes, Theo kulla e ujit qan dhe prish qetësinë e fshatit. Roberti dhe qeni i tij përpiqen ta gëzojnë duke kënduar këngë. Por Theo nuk është në humor për të kënduar dhe përpiqet të arratiset, gjë që e çon atë jashtë fshatit dhe në qytet.” Ndërsa, mirënjohja e veçantë e tretë e kësaj kategorie shkon për filmin “My child” me regji të Hyunjoo KIM. “Megjithëse nëna bën çmos për të rritur fëmijën e saj, fëmija i saj që nuk rritet kurrë aq sa për të mbijetuar do të mbetet vetëm.” / KultPlus.com

Shpallen tre fituesit e fondit për autorët e rinj

Qendra Kombëtare e librit ka prezantuar fituesit e fondit që mbështet autorët e rinj.

Kanë qenë 16-të veprat e propozuara pranë qendrës nga vetë botuesit, ndërsa në juri ishin emra si Stefan Çapaliku dhe Arta Marku, përcjell KultPlus.

Fituese janë Nurie Emrullai në gjininë e poezisë, Dionis Prifti në atë të prozës, dhe Ledian Gjeci në gjininë e dramës.

Fondi vjen për të dytin vit radhazi nga qendra e Librit në rrekje për të mbështetur emra të rinj në letërsinë shqipe. / KultPlus.com

Lista e plotë e fituesve në “Golden Globe 2018”

Ky ishte viti i 75-të i ndarjes së çmimeve Golden Globe, një ndër mbrëmjet më të mëdha ku u vlerësua puna e yjeve në filma e seriale.

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”, ishte filmi që mori çmimin kryesor, e pas tij, seriali i HBO “Big Little Lies”, transmeton Koha.net.

Aktorja Nicole Kidman, mori çmimin e parë për rolin e saj në “Big Little Lies”.

CNN shkruan se gratë këtë vit morën qendrën e vëmendjes duke fituar më shumë çmime se çdo vit tjetër.

Lista e plotë e fituesve
Aktorja më e mirë në seri të kufizuara ose film televiziv
Nicole Kidman, Big Little Lies
Reese Witherspoon, Big Little Lies
Jessica Lange, Feud: Bette and Joan
Susan Sarandon, Feud: Bette and Joan
Jessica Biel, The Sinner

Aktori më i mirë në rol dytësor në film (dramë)
Willem Dafoe, The Florida Project
Armie Hammer, Call Me by Your Name
Richard Jenkins, The Shape of Water
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Plummer, All the Money in the World

Aktorja më e mirë në seri televizive (mjuzikël/komedi)
Pamela Adlon, Better Things
Alison Brie, GLOW
Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel
Issa Rae, Insecure
Frankie Shaw, SMILF

Aktorja më e mirë në seri televizive (dramë)
Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale
Claire Foy, The Crown
Katherine Langford, 13 Reasons Why
Maggie Gyllenhaal, The Deuce
Caitriona Balfe, Outlander

Aktori më i mirë në seri televizive (dramë)
Freddie Highmore, The Good Doctor
Sterling K. Brown, This Is Us
Bob Odenkirk, Better Call Saul
Jason Bateman, Ozark
Liev Schreiber, Ray Donovan

Seriali më i mirë televiziv (dramë)
The Handmaid’s Tale
This Is Us
The Crown
Game of Thrones
Stranger Things

Aktori më i mirë në rol dytësor në serial, seri të kufizuara ose film televiziv
Christian Slater, Mr. Robot
David Harbour, Stranger Things
Alfred Molina, Feud: Bette and Joan
Alexander Skarsgard, Big Little Lies
David Thewlis, Fargo

Muzika më e mirë origjinale
Carter Burwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Alexandre Desplat, The Shape of Water
Jonny Greenwood, Phantom Thread
John Williams, The Post
Hans Zimmer, Dunkirk

Kënga më e mirë origjinale
Home, Ferdinand
Mighty River, Mudboumd
Remember Me, Coco
The Star, The Star
This Is Me, The Greatest Showman

Aktori më i mirë (komedi/mjuzikël)
Steve Carell, Battle of the Sexes
Ansel Elgort, Baby Driver
James Franco, The Disaster Artist
Hugh Jackman, The Greatest Showman
Daniel Kaluuya, Get Out

Aktorja më e mirë në rol dytësor në serial, seri të kufizuara dhe film televiziv
Laura Dern, Big Little Lies
Ann Dowd, The Handmaid’s Tale
Chrissy Metz, This Is Us
Michelle Pfeiffer, The Wizard of Lies
Shailene Woodley, Big Little Lies

Filmi më i mirë i animuar
The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent

Aktorja më e mirë në film (dramë)
Mary J. Blige, Mudbound
Hong Chau, Downsizing
Allison Janney, I, Tonya
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water

Skenari më i mirë
The Shape of Water
Lady Bird
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
The Post
Molly’s Game

Filmi i huaj më i mirë
A Fantastic Woman
First They Killed My Father
In the Fade
Loveless
The Square

Aktori më i mirë në mini-seri ose film televiziv
Robert De Niro, The Wizard of Lies
Kyle MacLachlan, Twin Peaks
Jude Law, The Young Pope
Ewan McGregor, Fargo
Geoffrey Rush, Genius

Seriali më i mirë televiziv (komedi)
Black-ish
The Marvelous Mrs. Maisel
Master of None
SMILF
Will & Grace

Aktori më i mirë në një serial televiziv (mjuzikël/komedi)
Anthony Anderson, Black-ish
Aziz Ansari, Master of None
Kevin Bacon, I Love Dick
William H. Macy, Shameless
Eric McCormack, Will & Grace

Regjisori më i mirë filmik
Guillermo del Toro, The Shape of Water
Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan, Dunkirk
Ridley Scott, All the Money in the World
Steven Spielberg, The Post

Mini-seriali ose filmi televiziv më i mirë
Big Little Lies
Feud: Bette and Joan
Fargo
Top of the Lake: China Girl
The Sinner

Aktorja më e mirë në një film (komedi/mjuzikël)
Judi Dench, Victoria & Abdul
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Emma Stone, Battle of the Sexes
Helen Mirren, The Leisure Seeker

Filmi më i mirë (komedi/mjuzikël)
The Disaster Artist
Get Out
The Greatest Showman
I, Tonya
Lady Bird

Aktori më i mirë (dramë)
Timothee Chalamet, Call Me by Your Name
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.
Tom Hanks, The Post
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Gary Oldman, Darkest Hour

Aktorja më e mirë dramë
Jessica Chastain, Molly’s Game
Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Meryl Streep, The Post
Michelle Williams, All the Money in the World

Filmi më i mirë (dramë)
Dunkirk
The Post
The Shape of Water
Call Me by Your Name
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Kujtojmë se Golden Globes këtë vit trajtoi edhe ngacmimet seksuale dhe pabarazinë gjinore.