“Long Way”, kënga e re e Eddie Vedder (VIDEO)

Këngëtari amerikan Eddie Vedder nga grupi i zhanrit rok “Pearl Jam” ka publikuar një këngë solo të re të titulluar “Long Way”, kënga e parë e publikuar nga albumi i tij i ardhshëm “Earthling”.

Eddie Vedder për herë të parë bashkëpunoi me producentin Andrew Wyatt në këtë këngë.

“Ajo ishte gjithçka për të, por fuqisë së saj i nevojitej hapësirë”, thotë një pjesë e tekstit të këngës, gjersa video-klipi është në stilin bardh/zi e një udhëtimi në rrugë.

“Dashuria e saj ishte përndjekëse, ajo iku por s’u largua kurrë, ajo morri rrugën e gjatë, për në liri”, vazhdon teksti.

Vedder gjithashtu kohëve të fundit pati një bashkëpunim edhe me Glen Hansard në këngën për filmin e aktorit/regjisorit Sean Penn në filmin “Flag Day”, ku këndon vajza e tij Olivia Vedder këngën “My Father’s Daughter” dhe “There’s a Girl”.

‘Pearl Jam’ si bend do të performojë në Festivalin “Sea.Her.Now” më 18 shtator, dhe në Festivalin “Ohana” më 26 tetor.

Kënga mund të porositet përmes “Pearl Jam’s Ten Club”. / albanianpost / KultPlus.com