Moti ekstrem ia dëmton fytin, Eddie Vedder anulon koncertin e “Pearl Jam”

Nxehtësia, pluhuri dhe tymi nga zjarret franceze ia kanë dëmtuar kordat vokale, frontmentit të grupit “Pearl Jam”, Eddie Vedder me ç’rast është anuluar edhe koncerti në Vjenë, përcjell KultPlus.

Vedder ka pësuar dëmtime në fytin e tij dhe ia atribuon atë kushteve ekstreme të motit në Francë këtë javë.

Pearl Jam performoi në festivalin Lollapalooza Paris të dielën, ku temperaturat arritën një maksimum prej mesditës prej 36 gradë Celsius.

Ata anuluan një koncert në Vjenë të mërkurën, duke deklaruar: “Për shkak të rrethanave ekstreme në vendin e fundit në natyrë, jashtë Parisit (nxehtësia, pluhuri dhe tymi nga zjarret) fyti i këngëtarit tonë Ed Vedder u la i dëmtuar. Ai ka vizituar mjekët dhe ka pasur trajtim, por deri më tani, kordat e tij vokale nuk janë rikuperuar. Ky është një lajm brutal dhe një kohë e tmerrshme… për të gjithë të përfshirë.”

Ata shtuan se u vjen shumë keq dhe se fansave do të ofrohen rimbursime.

Zjarret në pyje shpërthyen në rajonin jugperëndimor Gironde të Francës javën e kaluar. Gati 40 mijë njerëz janë evakuuar nga shtëpitë e tyre, me mbi 20 mijë hektarë tokë të djegur.

Data e ardhshme e planifikuar e Pearl Jam është në Pragë, në një turne të përshkruar si “një vizion i ri i ndjeshëm, subversiv për rock klasik”. /KultPlus.com

“Long Way”, kënga e re e Eddie Vedder (VIDEO)

Këngëtari amerikan Eddie Vedder nga grupi i zhanrit rok “Pearl Jam” ka publikuar një këngë solo të re të titulluar “Long Way”, kënga e parë e publikuar nga albumi i tij i ardhshëm “Earthling”.

Eddie Vedder për herë të parë bashkëpunoi me producentin Andrew Wyatt në këtë këngë.

“Ajo ishte gjithçka për të, por fuqisë së saj i nevojitej hapësirë”, thotë një pjesë e tekstit të këngës, gjersa video-klipi është në stilin bardh/zi e një udhëtimi në rrugë.

“Dashuria e saj ishte përndjekëse, ajo iku por s’u largua kurrë, ajo morri rrugën e gjatë, për në liri”, vazhdon teksti.

Vedder gjithashtu kohëve të fundit pati një bashkëpunim edhe me Glen Hansard në këngën për filmin e aktorit/regjisorit Sean Penn në filmin “Flag Day”, ku këndon vajza e tij Olivia Vedder këngën “My Father’s Daughter” dhe “There’s a Girl”.

‘Pearl Jam’ si bend do të performojë në Festivalin “Sea.Her.Now” më 18 shtator, dhe në Festivalin “Ohana” më 26 tetor.

Kënga mund të porositet përmes “Pearl Jam’s Ten Club”. / albanianpost / KultPlus.com