Bluza më e shëmtuar në botë shitet me çmim marramendës

Louis Vuitton është bërë objekt talljeje pasi ka nxjerrë në shitje, për rreth 6000 euro, një bluzë të mbuluar me kukulla.

Bluza ka të ngjitura 14 kukulla, ku përfshihen një bretkosë e gjelbër, një panda dhe një oktapod gri.

Shumë persona shkruan komente tallëse në faqen e markës së modës.

“Më në fund, një mënyrë për të futur në punë lodrat e vjetra që kam në shtëpi”, “Dhe thonë që e ka fajin Covid-19 për humbjen e shijes…” apo “Kjo është bluza më e shëmtuar në botë”, ishin disa nga komentet. / KultPlus.com

Fotografi Arton Sefa në kështjellën e parfumeve në Francë, realizon fotografi për Louis Vuitton dhe Vogue të Gjermanisë (FOTO)

Les Fontaines Parfumées kishte hapur portat për fotografin shqiptar Arton Sefa, i cili në një ambient si të përrallave së fundi ka realizuar fotosesionin për Louis Vuitton dhe Vogue të Gjermanisë, shkruan KultPlus.

Të hysh në këtë ambient ku prodhohen parfumet më të njohur botëror, të shijosh nga afër lulet e këtij kopshti, ku të njëjtat lule përdoren për krijimin e aromave më të fuqishme botërore, e që shumëkujt do ti kujtojë momente të rëndësishme të jetës, konsiderohet një eksperiencë e paharruar, por që në të njëjtën kohë me fotografi të vuloset suksesi i këtyre kompanive të mëdha botërore, me modelen emblemë të Lois Vuitton, është vetëm një sukses i radhës i fotografit shqiptar Arton Sefa.

Ai ka treguar për KultPlus për këtë fotosesion, dhe përvojën e tij në Les Fontaines Parfumées që gjendet në Grasse të Francës.

Sefa ka shpjeguar se me modelen Emmy Rappe, ai ka fiksuar fotografi nga kopshti i parfumerisë, që ka pas për qëllim që të tregojë edhe këtë vend magjik se prej ku dalin kaq shumë parfume të njohura. Në të njëjtën kohë ai ka treguar se janë fotografuar edhe proceset e krijimit të këtyre parfumeve, që janë të shtrira nëpër kate të ndryshme të  Les Fontaines Parfumées.

““Les Fontaines Parfumées” është një vend që ka një traditë që klientë të shumtë, shkojnë po në këto hapësira të blejnë parfumet e tyre, pikërisht në vendin edhe ku krijohen.

Arton Sefa ka ndarë me lexuesit e KultPlus edhe fotografitë e këtij sesioni që janë realizuar në Grasee të Francës.

Arton Sefa është fotograf i njohur nga Kosova që tashmë e sa vite bashkëpunon me revistat më prestigjioze të botës, dhe përvoja e tij me fotografinë tashmë është shtrirë në shumë vende të botës. / KultPlus.com

Marka luksoze “Louis Vuitton” porosit 40 milion maska nga Kina për Francën

Louis Vuitton, grupi më i madh në botë i mallrave luksoze, po porosis 40 milion maska ​​shëndetësore nga një furnizues kinez për të ndihmuar Francën të përballet me shpërthimin e koronavirusit.

Porosia e parë, me rreth 10 milion maska, do të dorëzohet në ditët në vijim, tha LVMH në një deklaratë. Dërgesa fillestare do t’i jepet shërbimit shëndetësor francez për t’u shpërndarë atyre që kanë nevojë në fillim të javës tjetër.

LVMH, pronar i markave të tilla si Louis Vuitton dhe Christian Dior dhe i kontrolluar nga njeriu më i pasur i Francës Bernard Arnault, tashmë është duke prodhuar dhe shpërndarë sanitizues dore falas për spitalet franceze.

Vende në të gjithë botën po mundohen të merren me krizën më të madhe të shëndetit publik që nga pandemia e gripit të vitit 1918, me pajisje mjekësore dhe mjete mbrojtëse me furnizim të shkurtër.

Shumë profesionistë të shëndetit në Francë kanë kritikuar mungesat ndërsa vendi lufton koronavirusin. (Reuters) /KultPlus.com