Stilistja shqiptare, Nensi Dojaka përzgjedhet nga Megan Fox për premierën e filmit ‘Machine Gun Kelly’s Life In Pink’

Nensi Dojaka është stilistja më e famshme shqiptare në botë. Krijimet e Nensit janë gjithnjë e më shumë në faqet e revistave të modës si: “Harper’s Bazaar”, “Elle”, “Vogue”, “British Vogue”, “Hello Magazine” etj.

Nensi, një vajzë nga Tirana, por e shkolluar në Londër, për design, pasi arriti të shpallej stilistja e vitit nga një konkurs i Fondacionit “Louis Vuitton”, vazhdon të tërheqë vëmendjen e botës së artit dhe luksit.

Së fundi ka bërë bujë veshja që ajo ka stiluar për aktoren amerikane Megan Fox. E veshur e gjitha në rozë, me një fustan minimalist, karakteristikë e krijimeve të Nensit, Megan Fox është parë në premierën e filmit “Machine Gun Kelly’s Life In Pink”. Ajo madje kishte përshtatur dhe flokët me fustanin, duke i lyer rozë.

Të gjitha mediet të cilat kanë pasqyruar premierën e filmit “Machine Gun Kelly’s Life In Pink”, kanë përmendur edhe markën e fustanit që kishte veshur Megan Fox.

Një vit më parë, stilistja shqiptare Dojaka, arriti të mundë 1900 stilistë të tjerë në konkursin LVMH, duke fituar një çmim prej 300 mijë eurosh si dhe një vit trajnim nga ajka e stilistëve botërorë. Kryetari i jurisë tha atëherë, se vota për Nensin kishte qenë në unanimitet të plotë, gjë që nuk ndodhte që nga themelimi i kësaj gare.

Karakteristike e veshjeve të Nensi Dojakës janë format gjeometrike, prerjet asimetrike dhe përdorimi minimalist i pëlhurës, ndërsa një nga adhurueset e saj më të mëdha vazhdon të mbeten Bella Hadid dhe Rihanna. / KultPlus.com

Stilistja shqiptare Nensi Dojaka shpërblehet në Javën e Modës në Milano, çmimin i’a dhuron Rita Ora

Një plejadë yjesh të përmasave të para, shkëlqimi i xhevahireve Bulgari dhe mbi të gjitha një shkak i mirë për të ndezur mbrëmjen, ishte çmimi “Bulgari B.zero1 Avrora”, transmeton KultPlus.

Ky ishte çmimi “Bulgari B.zero1 Avrora Awards”, eventi më magjepsës i javës së modës në Milano që u mbajt të dielen në sallën e madhe të Universitetit ‘Luigi Bocconi’. Me mbërritjen për herë të parë në Evropë – pas disa edicioneve në Kinë dhe Japoni – dhe organizuar në bashkëpunim me “Vogue Italia”, çmimet synuan të vënë në pah një brez të ri talentesh femra që po shkëlqejnë gjithnjë e më shumë në kinema, sport, gazetari, muzikë, aktivizmin dhe modën, duke frymëzuar kështu gratë e tjera për të ndjekur ëndrrat e tyre.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve, e organizuar nga Mia Ceran, u dekorua nga prania jo vetëm e Jean Cristophe Babin, CEO i ‘Bulgari’, Natalia Gamero, Del Castillo, Drejtoreshë Menaxhuese e ‘Condé Nast’ për Evropë, Anna Wintour, Drejtoreshë editoriale globale e ‘Condé Nast’, Edward Enninful (OBE), drejtoresha e ‘Vogue britanike’ dhe drejtoresha evropiane e ‘Vogue’, Francesca Ragazzi, Shefja e Përmbajtjes së ‘Vogue Italia’, por edhe yje si: Sharon Stone, Kylie Minogue, Rita Ora, Veronica Yoko Plebani, të cilat u shfaqën në “Tapetin e Artë” për ritualin e zakonshëm të ‘fotowall’-it.

Së bashku me Edward Enninful (OBE), ata më pas dolën në skenë si rekomandues për të prezantuar Çmimet “Bulgari B.zero1 Aurora” dhe njëkohësisht caktuan donacionet e ofruara nga Bulgari për bamirësi, pasi Mia Ceran theksoi se si paqja – tani më e çmuar se kurrë – kërkon shoqëritë “pa diskriminim, ku të gjithë njerëzit janë të barabartë” dhe ku fuqizimi i gruas është një vlerë e përbashkët.

E prekur thellë, kampionia e sportit dhe ylli i kopertinës së ‘Vogue Italia’ Veronica Yoko Plebani ishte mentorja e parë që doli në skenë dhe i dha çmimin e saj “Giulia Terzi”, një notare që fitoi 4 medalje në Lojërat e fundit Paraolimpike në Tokio.

“Do të doja të theksoja rëndësinë e vlerave që mëson sporti, të njëjtat që ndahen në çdo aspekt të jetës dhe punës së përditshme: domethënë vendosmëria, ndjenja e sakrificës dhe vendosja e zemrës dhe shpirtit për të ndjekur një ëndërr. Këto vlera farkëtojnë karakterin e çdo njeriu”, theksoi Terzi gjatë marrjes së çmimit.

Më pas ishte radha e Rita Orës. Për kategorinë “moda në muzikë” ajo zgjodhi t’ia dorëzojë çmimin bashkatdhetares së saj shqiptare Nensi Dojaka, e lindur në 1994, një stiliste e diplomuar në vitin 2019 nga Central Saint Martins dhe fituese e Çmimit LVMH 2021, për forcën dhe sensualitetin e saj në veshjet e saj si dhe përsosmërinë e saj së shfaqjeve në skenë.

Në kategorinë “Aktivizëm”, u ndje thellësisht mungesa e modeles transgjinore britanike Munroe Bergdorf, e cila është e izoluar për shkak të Covid-it. Si rekomanduese ajo zgjodhi Michelle Francine Ngonmo, themeluese e platformës ‘WAMI’ dhe iniciativës ‘Unseen Profiles’, e cila promovon krijuesit ‘BAME’. Michelle mori çmimin e saj nga duart e Francesca Ragazzi.

Në mes të mbrëmjes Noemi prezantoi një performancë të shkurtër por magjepsëse muzikore. Ajo këndoi tre këngë në piano me zërin e saj të ashpër, duke përfshirë suksesin e saj të fundit në Sanremo, “Ti amo non lo so dire” dhe “Natural Woman” të Aretha Franklin.

Princesha e popit Kylie Minogue, e freskët nga suksesi i shfaqjes së saj të Vitit të Ri në ‘BBC 1’ dhe këngës “A Second to Midnight”, u ngjit në skenë për të shpallur fituesin e çmimit në kategorinë “Performer”. Ajo shkoi për reperin Little Simz – i përshkruar nga Kylie si një “meteor” vezullues në qiellin e muzikës – i cili disa javë më parë mahniti publikun me një performancë të jashtëzakonshme në skenën e ‘Brit Awards’.

Duke cituar David Letterman, Mia Ceran më pas ftoi në skenë një të ftuar që nuk kishte nevojë për prezantim: Sharon Stone. Magnetike dhe e guximshme, gjithmonë në krye të punës bamirëse dhe të drejtave të grave, ikona amerikane nga ana e saj prezantoi fituesen në kategorinë “Kinema”: një Alice Pagani e prekur thellë. Me marrjen e çmimit ajo falënderoi nënën e saj, një grua e divorcuar që kishte punuar shumë për t’i mundësuar asaj të ndiqte ëndrrën e saj.

Duke e përmbyllur ceremoninë, Edward Enninful (OBE), drejtor i ‘British Vogue’ dhe Drejtor Editorial Evropian i ‘Vogue’, kujtoi rëndësinë e dhënies së hapësirës në media si ‘Vogue’ për gratë që ndryshojnë vërtet shoqërinë. Dhe pikërisht për këtë arsye, në kategorinë “Gazetaria”, ai zgjodhi shkrimtaren shumë të re Anna Osei (lindur në vitin 1999), me dy libra në meritë të saj dhe një angazhim për shoqatën “In-Formazione” për të krijuar ura mes botës profesionale dhe diversitetit kulturor. Shkrimtarja, e cila intervistoi Coco Rebecca-n për ‘Vogue Italia’ në shkurt 2022, pati një adoleshencë të vështirë për shkak të racizmit të përjetuar në shkollë, por përmes vendosmërisë dhe talentit ajo kapërceu paragjykimet.

“Udhëtimi i saj është me të vërtetë një frymëzim për të gjithë,” theksoi Enninful. Osei vërtet vuri re se “ne nuk mund të vendosim se si të vijmë në botë, por ne mund të vendosim se si të jetojmë”.

Një urdhër dhe një shpresë për të gjitha gratë, pavarësisht nga përkatësia e tyre etnike, të cilat përmes ngjarjeve si këto mund të shpresojnë gjithashtu të fitojnë njohjen e vërtetë. Dhe për të njohur në motrën e tyre shembuj të tjerë për t’u ndjekur. / KultPlus.com

Nensi Dojaka

Revista prestigjioze ‘Vogue’ për stilisten shqiptare Nensi Dojaka: Ajo është një fenomen

Stilistja me prejardhje shqiptare, Nensi Dojaka, ka rrëmbyer vëmendjen e stilistëve nga e gjithë bota, madje ajo po konsiderohet edhe si një fenomen, shkruan KultPlus.

Në një artikull të publikuar nga Vogue, Dojaka përshkruhet si një fenomen, sfilatat e së ciles kanë një senzacion të plotë të modës.

“Pamja e saj rrezatonte magjepsje, sofistikim, erotizëm delikat – një pamje e plotë e vetëbesimit të trupit të femrës, e përmasave tashmë për herë të parë për ta shtrirë atë fuqi tek gratë me kthesa krahas trupave standarde të tipit model”, thuhet në shkrimin e Vogue për sfilatën e fundit të Dojakas.

Dojaka dëshmoi se si estetika e saj e bazuar në të brendshme, me grupin e saj delikat të ndërlikuar të rripave, sytjenave dhe prerjeve, tani mund të përkulet duke përfshirë rrobaqepësi të shkëlqyera, xhaketa dhe trikotazh, si dhe fustane të gjata mbrëmjeje të zhveshura dhe të dëshirueshme.

Njëra prej veçorive që e karakterizon dizajnerën me prejardhje shqiptare është pikërisht modestia, e cila përkundër të arritjeve të panumërta ajo shprehet me shumë modesti.

“Unë thjesht doja të prezantoja pak më shumë një koncept më të gjerë se çfarë mund të jetë kjo grua”, transmeton Vogue. Megjithatë, brenda asaj përulësie, ajo po ofron udhëzime që i bëjnë gratë të duken dhe të ndihen mirë, dhe të sigurta, nga çdo kënd dhe vijë shikimi. 

Dojaka ka fituar edhe çmimin “LVMH”, që ka është i hapur për stilistë nën 40 vjeç, të cilët kanë prodhuar të paktën dy koleksione veshjesh për femra ose meshkuj, ose dy koleksione pa gjini dhe u dedikohet stilistëve nga e gjithë bota. /KultPlus.com

Stilistja shqiptare, Nensi Dojaka përzgjedhet nga aktorja e njohur për premierën e filmit ‘Spider-Man’

Filmi i shumëpritur “Spider-Man: No Way Home” pati premierën botërore në Los Angeles të hënën, më 13 dhjetor.

Dhe Madison Beer ishte në mesin e yjeve që u shfaqën në tapetin e kuq për debutimin e vazhdimit të serive të filmit, me Tom Holland në rolin e Peter Parker / Spider-Man.

Beer, e cila tashmë ka shkruar shumicën e këngëve për albumin e saj të dytë në studio, dukej e mahnitshme në një fustan të kuq.

Për fustanin e yllit u kujdes kreatorja shqiptare e cila tashmë po bëhet një emër kryesor në industrinë e modës në botë, Nensi Dojaka.

Për një dukje më të veçantë, ajo veshi edhe geta të zeza të tejdukshme, së bashku me një palë taka të ngritura.

Duke u kombinuar me getat, Madison shtoi edhe doreza me të njëjtin material. Flokët e saj ishin të drejta, grimi ishte i thjeshtë, ndërsa si aksesorë kishte vath të vegjël.

Format trupore viheshin në pah me prerjet e fustanit që tashmë janë detaji kryesor që e karakterizojnë kreatoren shqiptare.

Kujtojmë se kreacionet e Nensit janë zgjedhur edhe nga Dua Lipa, Bella Hadid, Zendaya e Hailey Bieber. / KultPlus.com

Kryeministri Rama për suksesin e dizajneres shqiptare: Urime nga zemra dhe krenar për ty Nensi

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama është shprehur të jetë krenar me suksesin e disenjatores shqiptare Nensi Dojaka, e cila së fundi është shpërblyer edhe me një çmim prestigjioz, pas atij të Luis Vuitton, shkruan KultPlus.

Nensi Dojaka ka marrë çmimin BFC në British Fashion Aëards, duke e renditur kështu në mesin e stilistëve më të mirë.

KultPlus ju sjell të plotë reagimin e kryeministrit Rama.

🌟Pas çmimit prestigjioz të Luis Vuitton për stilistët e rinj Nensi Dojaka, ylli shqiptar i modës, ka fituar mbrëmë çmimin tjetër prestigjoz, British Fashion Award, duke u shpallur stilistja e vitit në Britaninë e Madhe💥

Urime nga zemra dhe krenar për ty Nensi❤️./ KultPlus.com

Mbahet The Fashion Awards 2021, Dua Lipa merr pjesë, dizajnerja shqiptare merr çmimin BFC

Është mbajtur Tha Fashion Awards 2021, dhe edhe në këtë ngjarje të madhe të modës, nuk ka munguar suksesi shqiptar, përcjellë KultPlus.

Përderisa këngëtarja e famshme ka marr pjesë në këtë ngjarje të rëndësishme të modës, Çmimi BFC (British Fashion Council) ka shkuar për dizajneren shqiptare Nensi Dojaka.

Në Royal Albert Hall të Londrës ishin mbledhur stilistët më të mirë të botës, ku edhe u nderua me një çmim dizajnerja shqiptare, përderisa në këtë mbrëmje u kujtua edhe dizajneri Virgil Abloh, i cili vdiq pak ditë më parë.

Ndërkohë, KultPlus ju sjell të plotë listën e çmimeve që janë dhënë në këtë mbrëmje të modës./ KultPlus.com

“Vogue” rendit Nensi Dojaka ndër stilistët që do të përcaktojnë trendin e 2022

Edicioni australian i revistës “Vogue” e ka cilësuar stilisten shqiptare Nensi Dojaka, si një nga emrat që do të përkufizojnë stilin e veshjeve për vitin 2022.

Në një artikull të gjatë për tendencat e vitit që vjen revista mes emrave të njohur të modës  si Hermès, Dior, Valentino , Tom Ford  rendit edhe stilisten shqiptare.

“Kjo pararojë e re e stilistëve të cilës i përket Nensi Dojaka, krijojnë stilin e një gruaje të fortë dhe të guximshme” shkruan “Vogue”

Nensi Dojaka, në muajin shtator fitoi çmimin prestigjioz të grupit LVMH (Louis Vuitton, Moet, Hennessy) për stilistët e rinj. Gjaë ceremonisë së mbajtur në Fondacionin Louis Vuitton, Dojaka u shpall fituese mes nëntë finalistëve./diaspora shqiptare/KultPlus.com

Dua Lipa shkëlqen në krijimet e stilistes shqiptare Nensi Dojaka

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa, është duke shijuar suksesin e bashkëpunimit të saj më të fundit, “Cold Heart”.

Kënga në bashkëpunim me artistin e madh britanik, Sir Elton John, është pritur tej mase mirë nga publiku.

Dua vendosi që të shtunën të publikojë disa fotografi në llogarinë e saj zyrtare në Instagram, ku shihej duke pozuar krah Elton Johnit, teksa gëzojnë suksesin e projektit të tyre më të fundit.

26-vjeçarja dukej mjaft atraktive e veshur me një kostum, i përbërë nga pantallona të zeza dhe një bluzë transparente në pjesën e sipërme, e përbërë vetëm nga një reçipetë.

Kjo veshje është as më shumë e as më pak se kreacion i një stiliste shqiptare, e cila jeton dhe vepron në Londër dhe është shumë e suksesshme në tregun ndërkombëtar.

Bëhet fjalë për Nensi Dojaka, e cila vetëm pak ditë më parë fitoi Çmimin LVMH të vitit 2021 për talentet e reja.

Dua në një postim të bërë në InstaStory e uroi bashkëkombësen e saj për çmimin e fundit, ndërsa edhe ka bërë me dije se ishte ajo dizajnerja e veshjes së saj në këtë paraqitje.

“Veshur nga një stiliste shqiptare, Nensi Dojaka. Urime Nensi për fitoren e çmimit LVMH”, ka shkruar Dua Lipa në InstaStory.

Ndërkohë që vetëm pak ditë më parë, ishte edhe shqiptarja tjetër e famshme, Rita Ora, ajo e cila e uroi e para stilisten me prejardhje shqiptare për këtë fitore – gjithashtu përmes një postimi në InstaStory. / KultPlus.com

Stilistja shqiptare Nensi Dojaka fiton çmimin prestigjioz të Fondacionit Louis Vuitton

Nensi Dojaka është fituese e çmimit prestigjioz të Fondacionit Louis Vuitton për stilistët e rinj.

Lajmin e bëri të ditur sot Kryeministri Edi Rama, i cili vlerësoi talentin shqiptar.

“Nensi Dojaka fituese e çmimit prestigjioz të Fondacionit Louis Vuitton për stilistët e rinj.

Çfarë talenti. Çfarë krenarie”, tha Rama.

Nensi Dojaka është shqiptarja e parë që i është bashkuar shtëpisë prestigjioze të modës Louis Vuitton dhe do të ketë mbështetjen e plotë të LV për të nxjerrë në treg koleksionin.

27 vjeçarja, Nensi Dojaka jeton në Londër. Koleksioni u vlerësua nga ekspertëve më të famshëm të modës dhe për herë të parë u përfshinë edhe votat nga publiku, pasi sfilata u zhvillua online për shkak të rregullave antikovid.

Çmimi i Fondacionit Louis Vuitton për stilistët e rinj ka tërhequr më shumë se 1900 aplikantë nga mbarë bota.

Prej tyre janë përzgjedhur 20 stilistë të rinj nga Kina, Franca, Italia, Japonia, Libani, Nigeria, Afrika e Jugut, Koreja e Jugut, Mbretëri e Bashkuar dhe SHBA./atsh/KultPlus.com

Një shqiptare për herë të parë e nominuar për çmimin e Louis Vuitton

Nensi Dojaka është shqiptarja që për herë të parë i bashkohet shtëpisë prestigjioze të modës Louis Vuitton. Të jesh pjesë e 20 stilistëve më të mirë në mbarë botën dhe sidomos në këtë markë botërore është padyshim një mundësi e rrallë.

27 vjeçarja, Nensi Dojaka jeton në Londër dhe me koleksionin e saj të modës ka arritur të shkojë në gjysmë finalen e ‘LVMH Prize’. Koleksioni do të vlerësohet nga ekspertëve më të famshëm të modës dhe për herë të parë do të përfshihen edhe votat nga publiku, pasi sfilata do të mbahet online për shkak të rregullave anti-COVID.

Çmimi i LVMH për stilistët e rinj ka tërhequr më shumë se 1900 aplikantë nga mbarë bota. Prej tyre janë përzgjedhur 20 stilistë të rinj nga Kina, Franca, Italia, Japonia, Libani, Nigeria, Afrika e Jugut, Koreja e Jugut, Mbretëri e Bashkuar dhe SHBA. Për herë të parë në këtë edicion është përzgjedhur një stilist nga Kolumbia dhe një vajzë nga Shqipëria.

Nga data 6 deri më 11 Prill 2021 për shkak të situatës së krijuar nga pandemia ky edicion do të mbahet online në faqen e dedikuar lvmhprize.com, ku janë publikuar edhe koleksionet e reja.

Koleksioni i shqiptares së talentuar, Nensi Dojaka renditet i 12-ti , ku ju mund të jepni edhe votën tuaj për të mbështetur stilisten shqiptare. / Diaspora Shqiptare / KultPlus.com

“Vogue” shkruan për stilisten shqiptare, Nensi Dojaka që veshi Bella Hadid në tapetin e kuq

Nuk është hera e parë që dizajneret shqiptare kanë marrë vëmendjen e revistës prestigjioze “Vogue”. Këtë herë ka qenë stilistja shqiptare, Nensi Dojaka  që ka zënë faqet e kësaj reviste, pas dizejnimit të veshjes së Bella Hadid në VMA (MTV Video Music Awards), shkruan KultPlus.

Në artikullin e revistës së modës “Vogue” shkruhet se Bella Hadid dukej sikur kishte dalë nga një sfilatë mode e fund vitit të 90-ës.  Sipas tyre kontrasti që krijohej nga kjo veshje nuk ndryshonte nga kontrasti i pantallonave të brendshme për femra që Tom Ford tregoi për Gucci në Pranverën e vitit 1998.

Modelen Bella Hadid, me brendin e stilistes shqiptare e njoftoj stilisti Carlos Nazario, duke e bërë kështu personin e parë që vishet nga stilistja Dojaka në tapetin e kuq, shkruan Vogue.

Dojaka që nuk e ka zakon që të shikoj shfaqje çmimesh këtë herë kishte qëndruar deri vonë në Londër për të parë Hadid në ngjarje. Për Vogue ajo ka deklaruar se ishte e ngazëllyer për këtë ngjarje.

Nensi  Dojaka u vendos në Londër në moshën 16 vjeçare. Gjatë kohës së studimeve në London College of Fashion, ajo hodhi në treg markën e saj të veshjeve që tashmë cilësohet si një nga më luksozet në fushën e modës./ KultPlus.com