Lumi i Shalës fluks vizitorësh, rreth 12 mijë vetëm në qershor

Lumi i Shalës, në liqenin e Komanit po tërheq çdo vit një numër të lartë turistësh vendas e të huaj, për shkak të bukurisë që natyra i ka falur kësaj zone.

I cilësuar nga mediet e huaja si një “parajsë e vogël”, ky lum është padyshim destinacioni më i preferuar sidomos nga të rinjtë.

Emanuel Pjetri, guidë turistike në Pukë, tha për ATSH-në se ” nga 1 qershori e deri tani mund të ketë pasur afërsisht 12 000 vizitorë. Në ditë ky lum është vizituar nga 400 -500 persona në ditë, ndërsa fundjavat normalisht ka pasur një numër më të lartë”.
Sipas tij, për të vizituar lumin e Shalës udhëtimi me varkë nga Komani zgjat 1 orë e 20 minuta.

“Turistët shijojnë eksplorimin e zonës me varkë, ngjitjen në majat përreth me pamje spektakolare, si dhe zhytjen në ujin e freskët të lumit të Shalës, ushqimet tradicionale që ofrohen në bujtinat e ngritura pranë tij”, theksoi Pjetri.

Pjetri tregon se vizitorët në udhëtimin e tyre vizitojnë kanionin te lumi i Shalës, ujëvarën e Qerretit të Vilës, Shpellën e Kaurrit (murgjëve) etj.

Lumi i Shalës buron rrëzë Alpeve Shqiptare dhe ka një gjatësi prej 37 km prej burimit në majën e Radohinës e deri në Drin. Lumi Shalës dallohet me ujin e tij të veçantë ngjyrë blu e thellë.

Ai është i pasur me një shumëllojshmëri peshqish, por më e përhapura është trofta, që rritet vetëm në ujërat e ëmbla. Ngjyra e kaltër dhe e ftohtë e ujit është karakteristike e këtij lumi, shkëmbinjtë e thepisur që e rrethojnë, duken sikur prekin qiellin./ atsh / KultPlus.com

Lumi i Shalës, destinacioni i rreth tetë mijë turistëve vetëm në qershor

Lumi i Shalës i cilësuar nga vizitorët që e kanë parë nga afër si perla e bukurive të Komanit është kthyer vitet e fundit në një destinacion turistik si për turistët vendas e për ata të huaj.

Natyra e paeksploruar, lumi i kaltër dhe mundësitë e shumta të aventurave bëjnë që ky vend të jetë në listën e vendeve për të vizituar gjatë periudhës qershor-gusht.

Emanuel Pjetri, guidë turistike në Pukë, tha për ATSH-në se “fundjavën e kaluar lumi i Shalës pati afërisht 1 700 vizitorë, ndërsa për muajn qershor mund ta kenq vizituar rreth 8 mijë vizitorë vendas e të huaj”.

“Në muajin korrik pritet të ketë një fluks më të lartë vizitorësh sidomos gjatë fundjavave”, tha Pjetri.

Për të shkuar tek Lumi i Shalës më parë duhet të kalosh tek liqeni i Komanit dhe  padyshim duhet që kjo “rrugë” të bëhet me varkë.

Gjatë udhëtimit turistët shikojnë  maje të larta malesh të mbuluara me bimësi, ndërsa në male ka disa shtëpi, ku ende banon dikush. Në ato male ndodhen edhe “Blinat e Toplanës” Monument Natyre, kategori e III-të sipas IUCN, ku ndodhen forma shkëmbinjsh edhe ndonjë shpellë.

“Udhëtimi me varkë nga Komani për tek lumi i Shalës zgjat 1 orë e 20 minuta, por për ta vizituar atë mund të nisesh edhe nga Puka. Turistët mund të shijojnë eksplorimin e zonës me varkë, ngjitjen në majat përreth me pamje spektakolare, si dhe zhytjen në ujin e freskët të lumit të Shalës”, nënvizon Pjetri.

Sipas tij, lLumi i Shalës është padyshim destinacioni më i preferuar vitet e fundit, kjo për shkak të bukurisë mahnitëse që natyra i ka falur kësaj zone.

Lumi i Shalës buron rrëzë Alpeve Shqiptare dhe ka një gjatësi prej 37 km prej burimit në majën e Radohinës e deri në Drin. Lumi Shalës dallohet me ujin e tij të veçantë ngjyrë blu e thellë.

Ai është i pasur me një shumëllojshmëri peshqish, por më e përhapura është trofta, që rritet vetëm në ujërat e ëmbla. Ngjyra e kaltër dhe e ftohtë e ujit është karakteristike e këtij lumi, shkëmbinjt e thepisur që e rrethojnë, duken sikur prekin qiellin. /ATSH /KultPlus.com

Mediat greke: Pse të shkoni në Karaibe, ato gjenden në Shqipëri te Lumi i Shalës

“Bimësi e dendur, ujëra te kaltër dhe atmosferë si në Karaibe” janë disa nga fjalët me të cilat gazeta greke përshkruan Lumin e Shalës.

“Është 100 km nga Tirana, por pak njerëz e njohin dhe sinqerisht që do të donin të qëndronte kështu”.

Gazeta më tej shkruan se me suksesin që po korr spektakli “Survivor” në Greqi shumica e publikut grek janë njohur me skenat ekzotike të ishullit La Romana, në Republikën Domenikane ku edhe po realizohet reality show.

“Bimësia tropikale, ujërat e kalëter, por të kristaltë, lumenjtë dhe plazhet. E vërteta është se megjithëse shumë do të donin të ishin atje, pak kanë gjasa që hipin në aeroplan dhe do të udhëtojnë në anën tjetër të planetit. Megjithatë, ka shumë opsione si në Greqi ashtu edhe në vendet fqinje, si Shqipëria, të cilat ofrojnë këtë përvojë “karaibesh”. Së fundmi në rrjetet sociale ka nisur të bëhet virale një parajsë e fshehur, e cila ndodhet rreth 100 kilometra larg kryeqytetit të vendit, Tiranës, por pak njerëz e njohin dhe akoma më pak kanë arritur ta vizitojnë” shkruan gazeta.

Lumi i Shalës buron nga Alpet Shqiptare dhe derdhet në liqenin e Komanit. Burimi i tij ndodhet në afërsi të fshatit Theth pranë kufirit me Malin e Zi. Rruga deri atje është mjaft e vështirë, pasi rruga nuk është e mirë, por nëse ia dilni do të shihni para jush një diamant të fshehur mirë, të cilin pakkush e di dhe ndoshta do të donin të qëndronte i tillë. / KultPlus.com