Uta në majën Manasolus vendos flamurin e Shqipërisë dhe të Kosovës

Alpinistja shqiptare Uta Ibrahimi dje, në të gdhirë, me orën lokale të Nepalit, është ngjitë në majën e Manasolus, 8160 m e lartë, shkruan KultPlus. Pikërisht kjo ngjitje ia ka siguruar Utës një tjetër sukses i cili do të mbetet në histori.

Kësisoj sot nëpërmjet rrjetit social Facebook, Uta, ka publikuar fotografinë nga maja Manasolus, aty ku edhe ka ngritur flamurin kombëtar dhe atë të Kosovës. Edhe pse, në një lartësi shumë të madhe e me shumë pak oksigjen Uta Ibrahimi ka thënë se, zemra i rrah nga emocionet e forta, pasi që, në xhep ka dy flamujt njërin me të cilin Uta është rrit e tjetri që po mësohet me e dashtë e me mbajt pas vetës.

Po sjellim shkrimin e plotë bashkë me fotografi nga Uta Ibrahimi:

“Urime Kosovë e Shqipëri ngjitja në Manaslu 8163m.
Edhe pse në këtë copë të vogël të akullit e borës e gurëve, 8 mij e 163 metra nalt prej lartësisësë detit, ku sasia e oksigjenit asht dikun 35a% … e të dridhen komt pak pi tute e lodhje … e zemra t’rreh edhe ma fort pi gzimit e emocioneve të forta .. kur në njërin prej 2 xhepave te vetme që i ke leht me ju qas, eh atë të majtin e ruan për 2 flamujt e mi, … me njanin që u rrita e tjetrin që po mësohna me e dasht, do ti mbaj me vete ne secilën Çati të Botës, tash e 7 vitet e ardhshme.
25 Tetor 2017, në ora 05.00 unë u ngjita në njërën prej tyne … pas Everestit me të lartës në botë, vitin 2017 e mshela me Manaslu 8163, si e teta më e larta prej 14 në total dhe si maja më e bukur dhe sfiduese për këtë vit.
Manaslu8163, ti boj hallall 3 kg që ti lash edhe plot njers e lodhje të pafundme …. veq për shkak të bukurisë që ma ki edhe dashnisë që ma ki dhan …
Dashni
Uta
Falemderoj Shoqaten Dajti dhe Pashtriku, anetare krenare e se cilave jam, falemderoj Komunë e Gjilanit, Frutomania, Birra Puka dhe Familja Begeja, Butterfly Outdoor Adventure per perkrahjen financiare në këtë ekspeditë”, ka shkruar Uta./ KultPlus.com