Nesër marshohet për ditën e të Mbijetuarve të Dhunës Seksuale së Luftës

Nesër më 14 Prill do të organizohet një marsh në mbështetje të të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, pas vendimit të djeshëm që kjo datë të zyrtarizohet si “Ditë e të Mbijetuarve të Dhunës seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovë”.

Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës ka njoftuar se marshi do të fillojë në orën 12:00 nga sheshi Ibrahim Rugova, për të vazhduar deri tek monumenti Heroinat, ku do të prezantohet instalacioni “14 Prilli.”

Vasfije Krasniqi Goodman, si një e mbijetuar e dhunës, ka mirëpritur zyrtarizimin e kësaj date duke shprehur se shënimi i kësaj dite do të jetë moment i rëndësishëm në dokumentimin e  të vërtetës dhe thirrjes së memories kolektive.

“Përmes zyrtarizimit të kësaj dite, dhimbja dhe vuajtjet e të mbijetuarve po njihen si nga institucionet njëashtu edhe nga mbarë shoqëria. Prandaj edhe shënimi i 14 Prillit si Ditë e të mbijetuarve, njëkohësisht shënon edhe njohjen simbolike, e cila është tejet e rëndësishme në integrimin e plotë të të mbijetuarve të dhunës seksuale nga koha e luftës”, ka shkruar ajo në Facebook.

Në anën tjetër, Presidentja Osmani ka përmendur nevojën e solidarizimit me të mbijetuarit e dhunës seksuale, duke e nënvizuar edhe rastin e Vasfije Krasniqit.

“Pikërisht më 14 prill ndryshoi gjithmonë edhe jeta e Vasfije Krasniqit, e cila u rrëmbye me forcë dhe u dhunua nga forcat serbe. Ajo mori guximin që ta ndajë të vërtetën me tërë botën. Përmes rrëfimit të saj, ajo u shndërrua në zërin e të gjithë të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovë”, ka thënë ndër të tjera Osmani në propozimin drejtuar Qeverisës së Republikës së Kosovës.

Gjatë luftës së fundit në Kosovë, rreth 20.000 persona kanë qenë viktima të luftës seksuale. /Express / KultPlus.com

Qindra të ndaluar në një marsh për komunitetin LGBT në Stamboll

Policia në Stamboll ka penguar një marsh në mbështetje të komunitetit LGBT (homoseksualë, lesbike, biseksualë dhe transgjinorë) dhe ka ndaluar qindra protestues më 26 qershor.

Zyra e guvernatorit ka ndaluar marshin rreth Sheshit Taksim, në zemër të Stambollit, mirëpo qindra protestues kanë mbajtur flamuj shumëngjyrësh afër asaj zone, duke sfiduar ndalesën.

“Ne jemi këtu. Ne nuk jemi duke shkuar askund”.

Organizatorët kanë thënë që më shumë se 200 pjesëmarrës dhe aktivistë për komunitetin LGBT, janë ndaluar dhe policia ka refuzuar t’iu mundësojë qasjen te avokatët e tyre.

Disa prej tyre më pas janë liruar.

Një gazetar turk ka thënë se disa persona janë rrahuar nga policia.

Autoritetet, në anën tjetër, nuk kanë bërë të ditur numrin e arrestimeve.

Komisionarja e Këshillit të Evropës për të Drejta të Njeriut, Dunja Mijatoviq, u ka bërë thirrje autoriteteve më 24 qershor që të lejojnë marshin dhe të garantojnë sigurinë e pjesëmarrësve.

Turqia është bërë një prej shteteve të pakta myslimane që ka lejuar Paradën e Krenarisë më 2003.

Megjithatë, marshe të tilla janë ndaluar prej vitit 2015, duke përmendur çështje të sigurisë. /Rel / KultPlus.com

Këshilli i Nxënësve të Kosovës organizon marshin “S’po shkohet n’shkollë”

Këshilli i Nxënësve të Kosovës (KNK) më datë 19 prill organizon marshin e nxënësve “S’PO SHKOHET N’SHKOLLË”, përcjellë KultPlus.com

KNK në këtë ditë synon të fuqizojë zërin e të gjithë nxënësve të shkollave të mesme të Republikës së Kosovës duke e paraqitur realitetin shqetësues me të cilën nxënësit tonë ballafaqohen në baza ditore.

“Cilësia e arsimit, përmbajtjet mësimore, sjelljet e profesorëve, infrastruktura e institucioneve shkollore si dhe fenomenet negative prezente me të cilat përballen nxënësit e shkollave tona janë vetëm disa prej pikave të cilat na kanë shtyrë të marrim një hap të tillë”, thuhet në njoftim.

KNK ju bën thirrje të gjithë nxënësve, prindërve, organizatave dhe çdo individi që solidarizohet me këtë mesazh dhe të bashkëngjiten në këtë marsh.

“Heshtja nuk është zgjidhje! T’i kthehet vëmendja ARSIMIT!”, thuhet tutje.

Linku i eventit: https://www.facebook.com/events/969876663696750?ref=newsfeed / KultPlus.com