Si u dashurua gazetarja në Martin Shkrelin derisa raportoi për arrestimin e tij?

Reporterja Christie Smythe e quan Martin Shkrelin partnerin e saj të jetës derisa thekson se lidhja u zhvillua derisa ai po vuan dënimin me burg.

“Shqiptari më i urryer në botë” Martin Shkreli edhe një herë mori vëmendjen e të gjithëve. Kjo pasi duke u përballur me gjyqin nga i cili doli me dënim prej shtatë vjetësh burg, fitoi ‘dashurinë” e një gazetareje e cila braktisi burrin dhe familjen e saj për të qenë pranë tij.

Si u dashurua gazetarja në Martin Shkrelin derisa raportoi për arrestimin e tij?

Reporterja Christie Smythe e quan Martin Shkrelin partnerin e saj të jetës derisa thekson se lidhja u zhvillua derisa ai po vuan dënimin me burg.

“Shqiptari më i urryer në botë” Martin Shkreli edhe një herë mori vëmendjen e të gjithëve. Kjo pasi duke u përballur me gjyqin nga i cili doli me dënim prej shtatë vjetësh burg, fitoi ‘dashurinë” e një gazetareje e cila braktisi burrin dhe familjen e saj për të qenë pranë tij.

Lexo Edhe:

Çfarë po kërkon Lista Serbe nga Qeveria e Kosovës?

Ish-reporterja e Bloomberg News, Christie Smythe për Elle përshkroi dashurinë e saj për Shkrelin e cila nisi në ‘korrikun e vitit 2018”.

Gazetarja kishte raportuar për arrestimin e Shkrelit më 2015, pastaj la punën, u largua nga apartamenti i saj dhe divorcoi burrin.

Shkreli, tani 37 vjeç, ish-shef ekzekutiv i Pharma Pro, u dënua për mashtrim me letrat me vlerë.

Aktualisht ai po vuan dënimin në burg federal në Allenwood, Pennsylvania, dhe pritet të lirohet më 2023.

Smythe aktualisht jeton në një apartament në Harlem derisa puthja e tyre e parë u bë në burg, gjatë një vizite.

‘I thash Martinit se e dua, dhe ai më tha se më donte gjithashtu”, citohet të ketë thënë Christie

“Ajo e kishte pyetur nëse mund ta puthte dhe ai e kishte lejuar”.

“Ata nuk mund të prekeshin ose përqafoheshin sipas rregullave të burgut dhe nuk kanë kryer kurrë marrëdhënie seksuale, por lidhja e tyre vazhdoi përmes vizitave, telefonatave dhe emaileve”.

Ata madje kishin diskutuar edhe për emrat e fëmijëve dhe ajo sot e quan shqiptarin “partnerin e saj të jetës”.

Kwtw vit atij ju mohua aplikimi për tu liruar për shkak të Covid-19 derisa kishte thënë se do të punonte për të gjetur një kurë për sëmundjen.

Ajo kishte tentuar të bënte edhe një libër ose një film për këtë.

Megjithatë gjithçka ndaloi këtu.

Shkreli nuk komunikoi më me Smythe pas publikimit të intervistës së saj në Elle.

Sipërmarrësi i lindur në Brooklyn u bë i njohur te “Pharma Bro” në shtator të vitit 2015, pasi kishte themeluar “Turing Pharmaceuticals”, duke blerë ilaçin antiparazitar “Daraprim” dhe duke ia rritur çmimin me 5.000 për qind, deri në 750 dollarë për kapsulë.

Shkreli u dënua mbi akuzat e mashtrimit me letrat me vlerë në dhjetor të vitit 2015. Por, në seancën dëgjimore, ai la të kuptohej se “kishte mësuar nga gabimet e tij”./ KultPlus.com

Shqiptari më i urryer në botë, pjesë e serisë së re televizive “Dirty Money” (VIDEO)

Një seri dokumentarësh, e realizuar nga kompania televizive amerikane Netflix, me emrin “Dirty Money” (Paratë e pista), ka nisur të transmetohet në këtë platformë.

Ky cikël dokumentarësh ka nisur me një rrëfim shumë interesant për skandalin e VW-së për lirimin e gazrave dhe për “teknologjinë e saj të pastër për motorët dizel”, pastaj për Organizatën Trump dhe karrierën e Donald Trumpit në biznes.

Ndërkaq, në një prej episodeve flitet edhe për skandalin e barnave në SHBA, industri kjo që është keqpërdorur shumë nga kompani të mëdha që kanë blerë kompani prodhuese të vogla farmaceutike nga ku pastaj i kanë rritur çmimet në mënyrë enorme, raporton Koha.net.

Pjesë e këtij episodi është edhe ai që tashmë njihet si “shqiptari më i urryer në botë”, Martin Shkreli, i cili vite më parë bleu po ashtu një kompani farmaceutike që më pas e rriti çmimin e barit që prodhohej nga ajo kompani në disa qindra për qind.

“Tani një emër famëkeq, Martin Shkreli është yll i episodit ‘Drug Short’. Ky episod hulumton lakminë e farmaceutikëve të mëdhenj, veçanërisht kompaninë ‘Valeant’. I fokusuar në të hyrat e saj, kompania mbylli departamentet e saja të hulumtimeve dhe synoi të blinte kompani më të vogla dhe të rriste çmimet e produkteve të tyre”, shkruan mediumi “thetriangle”.

Në këtë episod, për Shkrelin thuhet gjithashtu se nuk është pjesë e peshqve të mëdhenj të kësaj industrie, megjithatë ka ndikuar që emri i tij të urrehet gjithandej SHBA-së.

Thuhet se është lehtë të pushtohesh nga këto tregime rrëqethëse. Secili episod zgjat rreth 1 orë, ndoshta edhe më shumë, dhe ofrojnë detaje shumë interesante./ KultPlus.com

Martin Shkreli e publikon albumin e Wu-Tang Clan në eBay

Shqiptari më i urryer në botë, Martin Shkreli, e ka publikuar kopjen e albumit “Once Upon a Time in Shaolin” nga Wu-Tang Clan, në eBay.

Kopja e vetme e albumit i takon shqiptarit i cili thotë se ajo është për shitje, por ka shanse që ai edhe do ta shkatërrojë atë.

Shqiptari u bë i famshëm pasi rriti çmimin e një medikamenti për HIV, për 55 për qind, në shtator të vitit 2015-të.
Në Paris, oferta më e lartë për ta blerë kopjen ka ardhur në vlerë prej 100 mijë dollarësh. Kjo kopje ruhej në Marok por atë e bleu më pas Shkreli për rreth 2 milionë dollarë.

“Nuk më duhen paratë. Do ta shes albumin për arsye të tjera” tregon Shkreli, shkruan KultPlus.

Wu-Tang Clan është bend amerikan i përbërë nga reperët RZA, GZA, Ol’ Dirty Bastard, Method Man, Raekëon, Ghostface Killah, Inspectah Deck, U-God dhe Masta Killa. / KultPlus.com