Shqiptari më i urryer në botë, pjesë e serisë së re televizive “Dirty Money” (VIDEO)

Një seri dokumentarësh, e realizuar nga kompania televizive amerikane Netflix, me emrin “Dirty Money” (Paratë e pista), ka nisur të transmetohet në këtë platformë.

Ky cikël dokumentarësh ka nisur me një rrëfim shumë interesant për skandalin e VW-së për lirimin e gazrave dhe për “teknologjinë e saj të pastër për motorët dizel”, pastaj për Organizatën Trump dhe karrierën e Donald Trumpit në biznes.

Ndërkaq, në një prej episodeve flitet edhe për skandalin e barnave në SHBA, industri kjo që është keqpërdorur shumë nga kompani të mëdha që kanë blerë kompani prodhuese të vogla farmaceutike nga ku pastaj i kanë rritur çmimet në mënyrë enorme, raporton Koha.net.

Pjesë e këtij episodi është edhe ai që tashmë njihet si “shqiptari më i urryer në botë”, Martin Shkreli, i cili vite më parë bleu po ashtu një kompani farmaceutike që më pas e rriti çmimin e barit që prodhohej nga ajo kompani në disa qindra për qind.

“Tani një emër famëkeq, Martin Shkreli është yll i episodit ‘Drug Short’. Ky episod hulumton lakminë e farmaceutikëve të mëdhenj, veçanërisht kompaninë ‘Valeant’. I fokusuar në të hyrat e saj, kompania mbylli departamentet e saja të hulumtimeve dhe synoi të blinte kompani më të vogla dhe të rriste çmimet e produkteve të tyre”, shkruan mediumi “thetriangle”.

Në këtë episod, për Shkrelin thuhet gjithashtu se nuk është pjesë e peshqve të mëdhenj të kësaj industrie, megjithatë ka ndikuar që emri i tij të urrehet gjithandej SHBA-së.

Thuhet se është lehtë të pushtohesh nga këto tregime rrëqethëse. Secili episod zgjat rreth 1 orë, ndoshta edhe më shumë, dhe ofrojnë detaje shumë interesante./ KultPlus.com

Martin Shkreli e publikon albumin e Wu-Tang Clan në eBay

Shqiptari më i urryer në botë, Martin Shkreli, e ka publikuar kopjen e albumit “Once Upon a Time in Shaolin” nga Wu-Tang Clan, në eBay.

Kopja e vetme e albumit i takon shqiptarit i cili thotë se ajo është për shitje, por ka shanse që ai edhe do ta shkatërrojë atë.

Shqiptari u bë i famshëm pasi rriti çmimin e një medikamenti për HIV, për 55 për qind, në shtator të vitit 2015-të.
Në Paris, oferta më e lartë për ta blerë kopjen ka ardhur në vlerë prej 100 mijë dollarësh. Kjo kopje ruhej në Marok por atë e bleu më pas Shkreli për rreth 2 milionë dollarë.

“Nuk më duhen paratë. Do ta shes albumin për arsye të tjera” tregon Shkreli, shkruan KultPlus.

Wu-Tang Clan është bend amerikan i përbërë nga reperët RZA, GZA, Ol’ Dirty Bastard, Method Man, Raekëon, Ghostface Killah, Inspectah Deck, U-God dhe Masta Killa. / KultPlus.com