Rastet me ‘Omicron’ ndikojnë që Danimarka të ndryshojë masat

Danimarka do të mbyllë shkollat, do të kufizojë jetën e natës dhe do t’i nxisë qytetarët të punojnë nga shtëpia në përpjekje për të frenuar rastet në rritje të koronavirusit, transmeton KultPlus.

Kështu ka bërë të ditur kryeministrja Mette Frederikse, ku edhe ka shtuar se kanë plan që të mos mbyllen gjatë.

“Ne e dimë se sa e rëndësishme është të qenit në shkollë për mirëqenien e fëmijëve”. Baret dhe restorantet duhet të mbyllen në mesnatë nga e premtja dhe shitja e alkoolit do të ndalohet pas kësaj ore. Zonja Frederiksen rekomandoi që njerëzit të punojnë nga shtëpia. “Unë e di se për shumë do të jetë një kthim i padëshiruar në zyrën e shtëpisë … Por tani për tani, është e nevojshme,” tha ajo.

Danimarka po kalon një periudhë të vështirë me COVID-19, ku së fundmi janë shfaqur gjatë 6,629 raste të reja dhe ajo ka regjisturar 2,986 vdekje nga COVIDi që nga fillimi i pandemisë. /KultPlus.com

Denmark's Covid Vaccination Program Takes the Lead in EU - Bloomberg