Frederik X, mbreti i ri i Danimarkës

Kryeministrja, Mette Frederiksen, sot ka shpallur Frederikun si Mbretin e ri të Danimarkës në ballkonin e Pallatit Christiansborg.

Mbreti Frederik X ka mbajtur fjalimin e tij në ballkonin e Pallatit Christiansborg, para kësaj ai e ka përshëndetur me dorë turmën derisa të gjithë lëviznin flamujt danezë dhe brohoritnin për të.

Ditë më parë Mbretëresha Margrethe II, monarkja më jetëgjatë e Danimarkës, kishte vendosur t’ia kalonte fronin djalit të saj të parë, Frederik, shkruan BBC.

Kryeministrja daneze habitet me vizatimet e Ramës: Më pëlqejnë

Vizita e kryeministres daneze, Mette Frederiksen në Tiranë, ku është takuar me homologun e saj, Edi Rama, është shoqëruar edhe me momente pikante, ndërsa ajo vizitonte zyrën e punës së kreut të qeverisë shqiptare.

Asaj, jo pak kureshti i kanë ngjallur pikturat në zyrën e Ramës.  Fredriksen, është shprehur se nuk ka parë asnjëherë një zyrë të tillë e dizenjuar me piktura të bëra nga vetë kryeministri.

Dialogu

Kryeministrja daneze: Nuk kam parë kurrë një zyrë të tillë, do të jetë e vetmja në botë!

Edi Rama: Angela më tha të njëjtën gjë.

Kryeministrja daneze: I bën direkt në mur?

Edi Rama: Jo! Hidhen në kompjuter dhe pastaj murosen.

Kryeministrja daneze: Më pëlqejnë vizatimet!

Në Danimarkë, studentët marrin nga 1 mijë dollarë në muaj për të shkuar në fakultet

“Studentët e përjetësisë” është termi për studentët e përjetshëm që përdoret në Danimarkë, dhe pikërisht me këtë lloj studentësh ky vend skandinav ka problem, sepse çdo vit ka gjithnjë e më shumë të tillë për shkak të shkollimit falas.

Mbretëria e Danimarkës është një nga katër vendet evropiane ku studentët gëzojnë këtë përfitim. Një rast i tillë ekziston ende vetëm në Norvegji, Skoci dhe Finlandë.

Çdo student që vijon studimet në këtë vend fiton nga 1 mijë dollarë në muaj. Për shkak të arsimit falas, ky vend është plot me “studentë të përhershëm”, pasi qeveria financon studentët për plot gjashtë vjet, pa asnjë qëllim për të mbaruar fakultetin.

Fatkeqësisht, e gjithë kjo është pasojë e arsimit falas, prandaj fjala është për “studentët e përjetshëm”, d.m.th., “evighedsstuderende”, ra në fokus të publikut vendas.

Daniel Borup Jakobsen, një 24-vjeçar i diplomuar dhe njëkohësisht drejtor në Plecto, tha se fjala daneze “evighedsstuderende” u referohet njerëzve që nuk mbarojnë universitetin, por shpesh ndryshojnë programet e studimit me kalimin e viteve.

“Disa danezë mendojnë se ne i shpenzojmë paratë që marrim në bare dhe klube, por nuk është kështu. Një program si ky është çelësi për të ofruar një edukim të shkëlqyer për të gjithë, pavarësisht nga sa fitojnë prindërit e tyre”, tha studentja daneze Astrid Winther Fischer, që studion në Fakultetin e Inxhinierisë në Kopenhagë.

Për shembull, studentët në Angli diplomohen me një borxh mesatar prej mbi 70 mijë dollarë. /Albinfo.ch / KultPlus.com

Danimarka planifikon të heqë kufizimet në shkurt

Danimarka planifikon të heqë kufizimet e saj lidhur me COVID-19 më 1 shkurt megjithë infeksionet rekorde, pasi shkalla e lartë e saj e vaksinimit konsiderohet e mjaftueshme kundër variantit më të butë Omicron, tha të mërkurën Ministria e Shëndetësisë.

Nëse një komision parlamentar miraton propozimin e qeverisë më vonë të mërkurën(26 janar), Danimarka do të bëhet vendi i parë i Bashkimit Evropian që heq kufizimet pavarësisht nga vala e infeksioneve me Omicron që përfshiu kontinentin.

“Dëshiroj që COVID-19 të mos kategorizohet më si një sëmundje e rrezikshme për shoqërinë që nga 1 shkurti”, shkroi Ministri i Shëndetësisë Magnus Heunicke në një letër drejtuar ligjvënësve.

Kjo do të çonte në heqjen de fakto të të gjitha kufizimeve të brendshme, duke përfshirë përdorimin e një pasaporte të vaksinimit, mbajtjen e maskave dhe mbylljet e hershme për baret dhe restorantet.

Megjithatë, Danimarka do të mbajë disa masa kufitare për katër javë të tjera, duke përfshirë teste dhe/ose karantinë në varësi të vendit të origjinës së udhëtarëve.

Vendi skandinav hoqi më parë të gjitha kufizimet më 10 shtator, përpara se të rivendoste përdorimin e një pasaporte për COVID-19 në fillim të nëntorit dhe më vonë të vendoste kufizime të reja.

Në Suedinë fqinje, autoritetet njoftuan se kufizimet aktuale do të mbeten në fuqi për të paktën dy javë të tjera.

Sidoqoftë, Ministrja e Shëndetësisë, Lena Hallengren tha në një konferencë për shtyp se “shumica e kufizimeve” mund të hiqen më 9 shkurt nëse “situata është stabilizuar atëherë”.

Përballë një niveli më të ulët të shtrimeve në spital se në valët e mëparshme, disa vende evropiane, si Franca dhe Mbretëria e Bashkuar, kanë njoftuar heqjen ose uljen e konsiderueshme të kufizimeve të tyre ditët e fundit, pavarësisht rasteve rekord apo shumë të larta.

Në Angli, i vetmi kufizim ligjor në fuqi nga e enjtja do të jetë për personat që rezultojnë pozitivë të izolohen.

Në Danimarkë, autoritetet shëndetësore “rekomandojnë” njerëzit që rezultojnë pozitivë të izolohen për katër ditë.

Vendi me 5.8 milionë banorë regjistroi 46,000 raste të reja të martën, një nivel shumë i lartë, “por vlerësimi ynë aktual është se epidemia së shpejti do të arrijë kulmin”, shkroi Heunicke në Twitter.

“Ne kemi kontroll të mirë mbi normat e shtrimit në spital, falë një kombinimi prej 3.5 milionë danezëve të vaksinuar dhe natyrës më pak të rëndë të Omicron”, tha ai.

Më shumë se 60 përqind e danezëve kanë marrë një dozë të tretë, një muaj përpara planit të autoriteteve shëndetësore.

Ndërsa numri i personave të shtruar në spital me COVID-19 vazhdon të rritet dhe tani ka kaluar 900, autoritetet shëndetësore thanë se situata ishte nën kontroll.

Në fillim të janarit, numri i shtrimeve në spital ishte rritur me 16 për qind, megjithëse rastet u rritën me 35 për qind.

Për më tepër, numri i personave në kujdesin intensiv ka rënë, nga 74 në fillim të janarit në 44 të mërkurën.

Autoriteti Shëndetësor danez tha se 35 për qind e atyre që ishin në spital me COVID-19 ishin në të vërtetë në spital për një diagnozë tjetër./ KultPlus.com

Rastet me ‘Omicron’ ndikojnë që Danimarka të ndryshojë masat

Danimarka do të mbyllë shkollat, do të kufizojë jetën e natës dhe do t’i nxisë qytetarët të punojnë nga shtëpia në përpjekje për të frenuar rastet në rritje të koronavirusit, transmeton KultPlus.

Kështu ka bërë të ditur kryeministrja Mette Frederikse, ku edhe ka shtuar se kanë plan që të mos mbyllen gjatë.

“Ne e dimë se sa e rëndësishme është të qenit në shkollë për mirëqenien e fëmijëve”. Baret dhe restorantet duhet të mbyllen në mesnatë nga e premtja dhe shitja e alkoolit do të ndalohet pas kësaj ore. Zonja Frederiksen rekomandoi që njerëzit të punojnë nga shtëpia. “Unë e di se për shumë do të jetë një kthim i padëshiruar në zyrën e shtëpisë … Por tani për tani, është e nevojshme,” tha ajo.

Danimarka po kalon një periudhë të vështirë me COVID-19, ku së fundmi janë shfaqur gjatë 6,629 raste të reja dhe ajo ka regjisturar 2,986 vdekje nga COVIDi që nga fillimi i pandemisë. /KultPlus.com

Denmark's Covid Vaccination Program Takes the Lead in EU - Bloomberg

Evropia ‘epiqendra’ e lumturisë, top 10 vendet më të lumtura në botë

Çfarë e bën një vend të lumtur? A është aksesi në kujdes shëndetësor cilësor, jetëgjatësi e lartë, stabilitet financiar, liri, lidhje sociale apo një kombinim i gjithçkaje? Dhe si mund të bëni renditjen e një cilësie që është pothuajse e pamundur të përcaktohet në mënyrë sasiore?

Kjo është një sfidë që Raporti Botëror i Lumturisë ka marrë përsipër gjatë nëntë viteve të fundit, duke u mbështetur në një larmi të gjerë të dhënash – veçanërisht në Sondazhin Botëror të Gallup – për të përcaktuar se si renditet çdo vend në mbarë botën kur bëhet fjalë për lumturinë, apo çfarë raporti i quan “vlerësime mesatare të jetës kombëtare”.

Përveç marrjes në konsideratë të të dhënave të zakonshme, ekipi këtë vit rishikoi efektet e COVID-19 në cilësinë e jetës së njerëzve, duke marrë parasysh gjithçka nga shëndeti mendor dhe ndërveprimi social deri te siguria e punës dhe reagimi i qeverisë ndaj pandemisë.

Gjetjet e tyre vënë në pah vendet që jo vetëm u ofrojnë banorëve të tyre një jetë të lumtur dhe me cilësi të lartë, por gjithashtu u kanë ofruar mirëqenie qytetarëve të tyre gjatë gjithë epokës së trazuar COVID-19.

Finlanda, Islanda, Danimarka, Zvicra, Holanda, Suedia, Gjermania, Norvegjia dhe Zelanda e Re konsiderohen të jenë top 10 vendet më të lumtura në botë. /KultPlus.com

The Tor at Waiake beach in Torbay on Auckland's North Shore, with moored boats and dog walker, evening
(PHOTO: Getty Images)

Kopenhaga, qyteti më i sigurt në botë për të jetuar

Siguria ka kohë të gjatë që paraqitet si një prej shqetësimeve kryesore të turistëve, kur bëhet fjalë se cili destinacion të vizitohet.

Mirëpo, për shkak të pandemisë me koronavirus, çështjet që e bëjnë një qytet të sigurt kanë ndryshuar tashmë.

Kjo mund të ndihmojë që të sqarohet ndryshimi që ka ndodhur në rangimin e qyteteve më të sigurta në botë, nga Indeksi i Qyteteve të Sigurta të Njësisë Ekonomiste tw Inteligjencës.

Rangimi këtë vit është bërë duke u bazuar në disa faktorë si: siguria digjitale, siguria shëndetësore, infrastruktura, siguria personale, dhe siguria mjedisore si kategori e re këtë vit.

Derisa shtetet aziatike si Tokio, Singapori dhe Osaka kanë zënë pozitat kryesore vit pas viti, për vitin 2021 numrin një në rangim e mban një kryeqytet evropian.

Bëhet fjalë për Kopenhagën, qytet ky i cili është emëruar për herë të parë “Qyteti më i sigurt në botë”, duke marrë 82,4 pikë nga gjithsej 100 në raportin vjetor.

Kryeqyteti danez ka lëvizur nga pozita e nëntë që ishte në vitin 2019, në krye të listës për vitin 2021, falë paraqitjes së një seksioni të sigurisë mjedisore, aspekt ky në të cilin qyteti është vlerësuar mirë, bashkë më sigurinë personale.

“Njëri prej faktorëve që e bëjnë Kopenhagën një qytet kaq të sigurt është shkalla e ulët e krimit, që siç thuhet në raport, është në nivelin më të ulët në më shumë se një dekadë”, ka deklaruar Lars Weiss, kryetar bashkie në Kopenhagë.

Vendin e dytë në rangim e ka qyteti i Kanadasë, Toronto, me 82,2 pikë, ndërkaq Singapori është radhitur i treti me 80,7 pikë.

Ndërkohë, edhe pse Sidnei është radhitur i katërti me 80,1 pikë, ky qytet australian është vlerësuar më së shumti në kategorinë e sigurisë digjitale.

Kryeqyteti japonez Tokio është renditur i pesti me 80 pikë.

Kryeqyteti i Holandës, Amsterdami është ranguar i gjashti me 79,3 pikë, Wellingtoni i Zelandës së Re i shtati me 79 pikë, Hong Kongi dhe Melbourni janë radhitur të tetat, secila me nga 78.6 pikë, ndërkaq kryeqyteti i Suedisë, Stokholmi ka mbetur në pozitën e 10-të, me 78 pikë.

New Yorku është qyteti më i vlerësuar nga SHBA-ja në këtë rangim, duke u radhitur i 11-ti, ndërkohë që me të njëjta pikë është vlerësuar edhe Barcelona e Spanjës.

Washingtoni ka mbetur në pozitën e 14-të, ndërkaq Londra dhe San Francisko në pozitën e 15-të të dyja, për shkak të pikëve të njëjta në vlerësim. / KultPlus.com

Pas vaksinimit të 83 për qind të popullatës, Danimarka heq masat anti COVID-19

Danimarka nga sot po shfuqizon masat e mbetura të vendosura për të parandaluar përhapjen e coronavirusit, një veprim që shpjegohet me mbulimin e lartë të vaksinimit të popullatës.

Njerëzit nuk do të kenë më nevojë të tregojnë një certifikatë COVID-19 që tregon se ata janë vaksinuar, se ata kanë kaluar coronavirusin ose kanë një test negativ, madje edhe në ngjarje të mëdha, të tilla si ndeshjet e futbollit, ose në klubet e natës, të cilat sapo janë hapur.

E gjithë kjo falë numrit të lartë të të vaksinuarve. Deri më tani, 83 për qind e danezëve mbi moshën 12 vjeçare janë vaksinuar plotësisht, raporton politico.eu.

Danimarka nuk do ta klasifikojë më Covid-19 si një sëmundje “kritike shoqërore”. Gjatë muajve të fundit, qeveria ka hequr gradualisht detyrimin për të mbajtur maska dhe masa të tjera.

Sidoqoftë, për udhëtarët që hyjnë në vend nga jashtë, disa kufizime do të mbeten në fuqi. Nëse kërkohet një test për të hyrë në shteti danez varet nga vendi ose rajoni nga i cili personi hyn në atë vend./KultPlus.com

Ishulli artificial që po e shqetëson Danimarkën

Në datën 4 qershor, Parlamenti i Danimarkës miratoi ndërtimin e ishullit artificial Lynetteholm.

Sipas llogarive, projekti do të finalizohet në vitin 2070 dhe do të kushtojë rreth 3 miliardë euro. Ky ishull do të ndërtohet në zonën e vjetër industriale të Portit të Kopenhagenit dhe do të ketë një sipërfaqe prej 2,8 km katrorë.

Qëllimi i tij kryesor do të jetë mbrojtja e kryeqytetit danez nga përmbytjet e mundshme, duke parë që niveli i detit po pëson rritje.

Ishulli do të ketë rreth 20 000 banesa, ku do të jetojnë rreth 35 000 persona. Punimet mund të nisin që këtë vjeshtë.

Por, ky projekt ka shkaktuar shumë polemika mes qytetarëve të Kopenhagenit dhe nga ambientalistët, të cilët thonë se ishulli do të rrisë tej mase ndotjen në zonë. Për këtë, ata kanë vendosur që ishullin ta dërgojnë si çështje në Gjykatën e së Drejtës Ndërkombëtare në Bashkimin Evropian.

Gjithashtu, punimet për ishullin do të pengohen nëse Suedia do të ketë ankesa pasi të sqarohen kushtet në të cilat do të zhvillohen ato. Këtë gjë e konfirmoi edhe ministri i Transporteve të Danimarkës, Benny Engelbrecht. / Gazeta Express / KultPlus.com

Vendi i parë evropian që ua heq lejet e banimit sirianëve: Janë të sigurt në atdhe

Danimarka është bërë shteti i i parë evropian që i ka filluar politikat për kthimin në atdhe të imigrantëve sirianë, duke thënë se ata do të jenë të sigurt në vendin e tyre.

Shteti skandinav ua hoqi lejen e banimit 92 refugjatëve sirianë pasi vlerësoi se Damasku dhe zonat përreth tij janë të sigurta, shkruan Daily Mail, transmeton Gazeta Express.

Imigrantët do të dërgohen në kampet e dëbimit, por nuk do të detyrohen që të largohen. Sidoqoftë, grupet për të drejtat e njeriut thonë se qeveria po mundohet që imigrantëve të mos u lërë rrugë tjetër përpos kthimit në Siri.

Mattias Tesfaye, ministër danez për Migracion, muajin e kaluar tha se vendi i tij ka qenë “i hapur dhe i sinqertë që nga fillimi” me refugjatët e ardhur nga Siria.

“Ua kemi bërë të qartë refugjatëve sirianë se leja e tyre e banimit është e përkohshme. Ajo mund të tërhiqet, nëse mbrojtja nuk nevojitet më”, deklaroi ai.

Deklarata e tij erdhi pasi Danimarka i shtoi zonat siriane që i vlerëson si të sigurta për kthimin e njerëzve. Pjesë e kësaj harte u bë edhe rajoni Rif Dimashq.

“Ne duhet t’u ofrojmë mbrojtje njerëzve për aq sa është e nevojshme, por kur kushtet që ata të kthehen të përmirësohen, refugjati duhet të kthehet në atdhe dhe ta rifillojë jetën atje”, shtoi ministri danez. / KultPlus.com

Të rinjtë danezë vuajnë nga lumturia e tepërt

Danimarka është renditur vazhdimisht në krye të klasifikimeve si vendi më i lumtur i botës. Qeveria e qëndrueshme e saj, përfitimet e majme nga sigurimet shoqërore dhe pabarazia relativisht e ulët e të ardhurave janë ato që përvijojnë imazhin e perfeksionit, të bashkëngjitur vendit nordik.

Por së fundi, të rinjtë danezë kanë ndierë një trysni të pazakontë për ta: nevojën për të qenë edhe më të lumtur.

Autori danez, Svend Brinkmann argumenton se gjëja më e mirë që rinia mund të bëjë në këtë rast është të përpiqet t’i rezistojë presionit për të qenë të gëzuar e të kënaqur gjithë kohën dhe të praktikojnë edhe “Jo”-në, sepse u bën mirë.
“Të jesh gjithë kohën i lumtur, – shprehet ai, – në mënyrë paradoksale mund të të bëjë të mjeruar”.

“Jeta nuk është gjithmonë shumë mirë, sepse nuk mund të jetë ashtu pambarishmisht”, vazhdon shkrimtari.
Danimarka është kthyer në simbolin e lumturisë dhe paqes. Por, Brinkmann sjell edhe një tjetër këndvështrim.
“Vazhdimisht nëpër sondazhe rezultojmë kështu, – thotë ai, – por kemi edhe një lloj presioni që ta themi, sepse po të ankohemi ne me gjithë këto të mira, çfarë duhet të thonë të tjerët pastaj?”.

Së bashku me Finlandën, Norvegjinë dhe Islandën, vendi sërish pushtoi renditjen e raportit botëror të lumturisë për vitin 2018, ku Suedia zuri vendin e nëntë.

Por, një raport i Instutit Kërkimor të Kopenhagenit tregoi se, në të pesta vendet nordike, mesatarisht 12.3% e popullsisë është në vështirësi ose përjeton vuajtje, e kjo vihet re më së shumti te të rinjtë.