Meteori i madh shpërtheu në Japoni, la pas grimca drite

Një meteor i madh u pa teksa shkëlqente në qiell të hapur në Japoni. Ai pos që shkëlqente, zbriti me shpejtësi të madhe në atmosferën e Tokës gjatë së dielës.

Pamja u llogarit e rrallë nga mediumet japoneze ndërsa momenti zgjati disa sekonda. Meteori u cilësua jashtëzakonisht i ndritshëm.

Një bolide është lloj i veçantë meteorësh që shpërthen me dritë të madh. Zakonisht ai lë pas copëza të dukshme në hapësirë, shkruan dailymail.

Ekspertë të astronomisë thanë se copëzat e vogla të meteorit mund të kenë arritur në tokë.

“Qielli u ndriçua për një moment dhe unë u ndjeva çuditshëm sepse nuk ishte rrufe”, tha një përdorues i Twitterit që pa meteorin./ KultPlus.com

https://www.dailymail.co.uk/news/article-9001945/Huge-meteor-streaks-Japan-lighting-night-sky-HUNDREDS-miles.html#v-9158763722113070387