4 persona plagosen nga sulmet e delfinëve në plazhin e Japonisë

Katër notarë janë plagosur nga sulmet e delfinëve në një plazh në Japoninë qendrore, thonë zyrtarët, shkruan BBC, transmeton KultPlus.

Një burrë, rreth të 60-tave, pësoi thyerje të brinjëve dhe kafshime në duar pasi një delfin e përplasi atë disa metra larg plazhit Suishohama në qytetin Mihama, prefektura Fukui, herët të dielën.

Një burrë tjetër, rreth të 40-tave, u kafshua nga krahu në një incident të veçantë në plazhin popullor të njëjtën mëngjes.

Dy persona të tjerë u plagosën nga gjitarët më vonë gjatë ditës.

Fukui ka regjistruar tani gjashtë sulme të tilla këtë vit, thotë policia lokale.

Janë vendosur shenja që u thonë notarëve që të shmangin afrimin ose prekjen e gjitarëve.

Ndërsa delfinët zakonisht nuk janë agresivë ndaj njerëzve, armiqësia ndaj notarëve nuk është e padëgjuar.

Shkencëtarët kanë sugjeruar që delfinët e egër me hundë shishe e shohin notin përkrah njerëzve “tepër stresues”, duke gjetur prova që prish rutinat e tyre të sjelljes.

Në Republikën e Irlandës, dy gra u plagosën në harkun kohor të dhjetë ditëve në vitin 2013 nga i njëjti delfin , duke përfshirë njërën që vuante nga një brinjë e thyer.

Një vit më vonë, pesë notarë u shpëtuan në brigjet e Irlandës, kur një delfin i rrethoi në mënyrë agresive .

Përveç armiqësisë ndaj njerëzve – delfinët dihet ndonjëherë se sillen jashtëzakonisht dhunshëm ndaj krijesave të tjera të detit.

Në Cornwall, Anglia jugperëndimore, një delfin me hundë shishe u pa duke rrokullisur një derr në ajër si pjesë e një sulmi agresiv./bbc/KultPlus.com

Japoni, zbulohet një maskë ceremoniale prej druri 1 800-vjeçare

Një maskë ceremoniale prej druri 1.800-vjeçare e bërë me dru kedri u gjet gjatë gërmimit të një hekurudhe në provincën Osaka të Japonisë.

Sipas lajmit të “Heritage Daily”, zyrtarët e Qendrës së Trashëgimisë Kulturore të Osakës njoftuan se një maskë në formën e një fytyre njeriu, e gdhendur nga druri i kedrit dhe e përcaktuar të jetë 1.800 vjeçare, u gjet gjatë gërmimeve të kryera si pjesë e zgjerimit të Monorail Osaka në rajonin e Osaka-s Lindore.

Maska prej druri është rreth 30 centimetra e gjatë dhe 18 centimetra e gjerë. Thuhet se kishte dy sy dhe një vrimë në gojë dhe në njërën anë kishte një vrimë, e cila ndoshta përdorej për të mbajtur maskën në fytyrë.

Studiuesit thanë se maska ​​u përdor në ceremonitë fetare gjatë festave të rëndësishme bujqësore gjatë periudhës Yayoi 1.800 vjet më parë.

Duke vënë në dukje stilet e qeramikës Yayoi midis tipareve dalluese të periudhës Yayoi, studiuesit theksuan se zdrukthtaria dhe arkitektura u zhvilluan gjatë kësaj periudhe dhe bujqësia intensive e orizit filloi në fushat me rërë.

Thuhet se maska ​​e gjetur është mostra e tretë e maskës prej druri nga kjo periudhë dhe ngjanë me një maskë tjetër të zbuluar në rrënojat Makimuku në provincën Nara.

Në gërmim u bë e ditur se krahas maskës u gjet një kovë uji prej druri dhe një objekt druri i karbonizuar në formë spirance.

Maska do të ekspozohet në Muzeun e Kulturës Yayoi në rrethin Izumi të provincës Osaka nga 29 prilli deri më 7 maj./KultPlus.com

Zbulohet një specie e re orkide në Japoni, petalet e saj janë prej ‘qelqi’

Ndonjëherë speciet e reja të luleve fshihen aty ku shkencëtarët më së paku presin t’i shohin ato, në parqe, kopshte dhe madje edhe në ballkone.

Studiuesit në Japoni identifikuan kohët e fundit një specie të re orkideje, me lulet e saj rozë dhe të bardhë aq delikate dhe të brishta sa duken sikur të ishin prej qelqi.

Lulja e përshkruar është e ngjashme me një specieje orkide e cila është e zakonshme në Japoni. Zbulimi është një kujtesë e rëndësishme se speciet e panjohura shpesh jetojnë nën hundët tona, raportuan shkencëtarët të premten në Journal of Plant Research.

“Diversiteti i jashtëzakonshëm i familjes së orkideve, Orchidaceae, është vërtet befasues dhe zbulimet e reja si kjo Spiranthes përforcojnë urgjencën për të studiuar dhe mbrojtur këto xhevahire botanike,” i tha CNN në një email Justin Kondrat, hortikulturist kryesor për Koleksionin e Orkideve Smithsonian Gardens.

Orkide Spiranthes, quhen ndryshe “kacurrelet e zonjave” për ngjashmërinë e tyre me flokët me onde. Spirantet kanë një kërcell qendror, rreth të cilit rriten një spirale ngjitëse me lule të vogla në formë zile, të cilat mund të jenë të bardha, rozë, vjollcë ose të verdhë.

Ka rreth 50 lloje të Spiranthes që gjenden në Euroazi, Australi dhe Amerikë, zakonisht në rajone të buta ose tropikale, dhe këto lule janë të njohura në Japoni për qindra vjet, sipas studimit.

Popullatat me lule u zbuluan në prefekturën e Tokios pranë ishullit Hachijo, duke frymëzuar emrin e species Spiranthes hachijoensis. Para këtij zbulimi, tre lloje të orkideve Spiranthes u gjetën në Japoni: S. australis, S. sinensis dhe S. hongkongensis, dhe vetëm S. australis mendohej se rritej në kontinentin japonez.

Megjithatë, gjatë një sondazhi në Japoninë kontinentale mbi një dekadë më parë, autori kryesor i studimit Kenji Suetsugu, një profesor në Divizionin e Biodiversitetit, Ekologjisë dhe Speciacionit të Universitetit Kobe, gjeti diçka të pazakontë: lulet që supozohet të jenë S. australis, por me kërcell të lëmuar, S. australis zakonisht ka kërcell me gjemba.

Popullatat pa gjemba gjithashtu lulëzuan rreth një muaj më herët se zakonisht S. australis, një tjetër tregues që këto orkide mashtruese mund të mos jenë S. australis, tha Suetsugu për CNN në një email.

“Kjo na bëri të hetojmë më tej,” tha Suetsugu.

Nga viti 2012 deri në vitin 2022, ai dhe kolegët e tij kërkuan për orkide me kërcell të lëmuar dhe analizuan tiparet fizike të bimëve, gjenetikën dhe mjetet e riprodhimit. Për shkak se speciet e Spiranthes shpesh mbivendosen gjeografikisht dhe mund të duken njësoj, “është e rëndësishme të kemi një kuptim gjithëpërfshirës të shpërndarjes dhe ekologjisë së specieve të lidhura për të dalluar tiparet unike të një specie të re,” tha ai.

Ngjyrat e lulëzimit të S. hachijoensis ndryshonin “nga vjollca-rozë në të bardhë”, me petale me gjatësi rreth 3 deri në 4 milimetra, raportuan studiuesit.

S. hachijoensis kishte lule më të vogla me baza më të gjera dhe petale qendrore më të drejta se speciet e tjera Spiranthes; i mungonte gjithashtu një strukturë për vetëpllenim. Morfologjikisht, ishte një afrimitet me S. hongkongensis dhe S. nivea, por dallimet e vogla fizike dhe analizat gjenetike konfirmuan se ishte unike. Përveç popullsisë së Tokios, autorët e studimit gjetën S. hachijoensis në distriktin Kanto dhe në rrethet Kyushu, Shikoku dhe Chubu.

“Ne ishim të emocionuar që kemi identifikuar një specie të re të Spiranthes,” tha Suetsugu. “Spiranthes është orkideja më e njohur në Japoni dhe prej shekujsh të gjithë e duan”, tha ai, duke shtuar se lulja përmendet në antologjinë më të vjetër të poezisë japoneze që daton në vitin 759.

Identifikimi i specieve të reja bimore në Japoni është një ngjarje e pazakontë, me florën e vendit të dokumentuar dhe studiuar gjerësisht. Ky zbulim ka të ngjarë të ngjall interes për lulen, e cila është shumë më e rrallë se S. australis, shtoi ai.

“Ky zbulim i specieve të reja të fshehura në zona të zakonshme nënvizon domosdoshmërinë e eksplorimit të vazhdueshëm, madje edhe në mjedise në dukje të jashtëzakonshme!” tha Suetsugu përmes emailit. Ai gjithashtu thekson nevojën e vazhdueshme për kërkime taksonomike dhe gjenetike për të vlerësuar me saktësi diversitetin e specieve.

Bukuria e brishtë e “kacurreleve të zonjave” të sapogjetura është një shenjë dalluese e orkideve, por po ashtu është edhe cenueshmëria. Në mbarë botën njihen rreth 28,000 lloje orkidesh. Megjithatë, humbja e habitatit ka rrezikuar shumë specie dhe popullariteti i luleve nuk do t’i shpëtojë ato nëse nuk mbrohen.

“Orkidetë kanë lidhje të ndërthurura ngushtë brenda kaq shumë ekosistemeve, si dhe aspekte të ndryshme të shkencës dhe kulturës,” tha Kondrat. “Njerëzit nuk mund të mos magjepsen nga format dhe ngjyrat e tyre të shumta. Është kjo përgjigje emocionale që shpresojmë që inkurajon dhe frymëzon njerëzit të ndërmarrin veprime për t’i mbrojtur ata.” / Syri.net / KultPlus.com

Sakura, mënyra e veçantë e manifestimit të pranverës në Japoni që mbledhë mijëra turistë

21 Marsi shënon ardhjen e pranverës, stinë e cila për shumë njerëz simbolizon gjallërinë apo fillimin e diçkaje.

Madje në disa vende të ndryshme ardhja e pranverës manifestohet në mënyra të ndryshme, shkruan KultPlus.

Në një mënyrë mjaftë të veçantë ardhjen e pranverës e shijon edhe shteti i Japonisë, ku çelin edhe lulet e qershive të njohura me emrin “Sakura”.

Sakura fillon të lulëzoj në jug të vendit, në fund të Marsit dhe lulëzimin e plotë e arrin në muajin maj.

Sakura është shndërruar në një atraksion turistik dhe shumë turistë nga mbarë bota shkojnë të shijojnë ardhjen e pranverës në Japoni. /KultPlus.com

Japonia zbulon 7000 ishuj që nuk e dinte se i kishte

Japonia ka zbuluar se ka 7,000 ishuj më shumë sesa mendohej më parë. Hartat digjitale nga Autoriteti i Informacionit Gjeohapësinor të Japonisë (GSI) zbuluan së fundmi se kishte 14,125 ishuj në territorin japonez, më shumë se dyfishi i shifrës prej 6,852 që ka qenë në përdorim zyrtar që nga viti 1987 nga Roja Bregdetare e Japonisë.

Shifra e re pasqyronte përparimet në teknologjinë e anketimit dhe detajet e hartave të përdorura për numërimin. Ky zbulim nuk ndryshon sipërfaqen e përgjithshme të tokës në zotërim të Japonisë dhe nuk përfshin asnjë tokë të rikuperuar artificialisht.

Për numërimin e ishujve u përdorën të njëjtat kritere si 35 vjet më parë. Kjo përfshinte numërimin e të gjitha sipërfaqeve natyrore të tokës me një perimetër prej të paktën 100 metrash.

Ishujt përreth Japonisë kanë qenë në qendër të disa mosmarrëveshjeve territoriale. Japonia pretendon për ishujt jugorë Kuril të mbajtur nga Rusia, të cilët Tokio i quan Territoret Veriore, një mosmarrëveshje që daton në fund të Luftës së Dytë Botërore, kur trupat sovjetike i kapën ato nga Japonia.

Japonia thotë gjithashtu se ka një pretendim historik ndaj ishujve të pabanuar Senkaku në Detin e Kinës Lindore, të cilat aktualisht i administron, por Kina e ka kundërshtuar vazhdimisht këtë pretendim.

Ndërkohë, Japonia dhe Koreja e Jugut mbeten të bllokuara në një mosmarrëveshje më shumë se 70-vjeçare mbi sovranitetin e një grupi ishujsh të njohur si Dokdo nga Seuli dhe Takeshima nga Tokio në Detin e Japonisë, të cilin Koreja e quan Deti Lindor. / a2cnn / KultPlus.com

Rama viziton muzeun e paqes në Hiroshima: Asnjë nuk duhet ta imagjinojë të luajë me armët bërthamore

Kryeministri Edi Rama vizitoi ditën e sotme Muzeun Përkujtimor të Paqes në Hiroshima ku pa nga afër dëshmi të një pjese të errët të historisë së Japonisë.

Kryeministri në mbyllje të vizitës në muze nënshkroi librin e të ftuarve të nderit.

Ai u ndal gjithashtu të fliste për të pranishmit, duke e cilësuar këtë vizitë si një përvojë të veçantë humanizmi për gjithë njerëzimin.

“Por përtej çdo gjëje të bukur të vizitës time këtu së bashku me bashkëshorten dhe djalin tonë 8-vjeçar, kjo është pika kulmore e vizitës në Japoni, sepse është një përvojë e veçantë e njerëzimit dhe për njerëzimin. Dhe unë dëshiroj shumë që kjo përvojë të na shërbejë si një mësim. Asnjë nuk duhet as ta imagjinojë të luajë me armët bërthamore, ashtu siç luan me lodrat e fëmijëve. Dhe nuk duhet as të ketë kërcënime ndaj qytetërimit tonë me bomba bërthamore”, tha Rama.

Kryeministri tha se, ndjehet i nderuar që viziton këtë vend që ka vuajtur, ka ndjerë dhembje dhe që ka një histori unike.

“Për mua personalisht, për bashkëshorten dhe djalin tetë vjeçar, do të jetë diçka që do ta kujtojmë dhe do të shërbejë si një mësim për të gjithë dhe përgjithmonë. Faleminderit Hiroshima dhe Zoti e bekoftë popullin e mrekullueshëm japonez!” – tha Rama.

“Mendoj se kjo është e gjitha një përvojë. Natyrisht, duke pasur privilegjin e vënies së luleve aty. Është nder. Ndihem i përulur dhe shumë falënderues që kjo u bë e mundur. Përsëri është e njëjta përvojë unike. Dhe unë nuk mund të falënderoj mjaftueshëm të gjithë ata që e bënë të mundur këtë vizitë. Unë do të dëshiroja që të gjithë njerëzit e kësaj bote të mund të vinin dhe ta vizitonin këtë vend. Kjo sepse është diçka që nuk mund të përshkruhet me fjalë, dhe me siguri ka më shumë se një mijë faqe mësim historie”, tha ai.

Kryeministri theksoi se “kishte shumë njerëz që menduan se pushtimi i Ukrainës do të bëhej brenda një jave”.

“Por, ja ku jemi, pas një viti rezistence heroike të popullit të Ukrainës. Falë edhe mbështetjes së botës demokratike, jo vetëm që Ukraina nuk u pushtua, por është bërë e qartë se Rusia nuk mund ta fitojë këtë luftë”, shtoi ai./ atsh / KultPlus.com

Statujës gjigante në Japoni i vendoset maska (VIDEO)

Një statuje gjigante budiste në Japoni i është vendosur maska e fytyrës kundër COVID-it, njofton BBC, përcjell KultPlus.

Statuja e gjatë 57 metra që i është dedikuar Perëndeshës së Mëshirës, Kannon, gjendet në qendër të Japonisë. Statujës i është vendosur maska.

Menaxherët e tempullit në Aizuwakamatsu kanë thënë se planifikojnë ta lënë maskën në fytyrën e statujës derisa të vihet nën kontroll pandemia COVID-19. / KultPlus.com

Brenda trenit më luksoz në botë, ku për të blerë një biletë duhet të futesh në lotari

Trenat plumb të Japonisë mund të jenë të njohur për shpejtësinë e tyre, por ekziston një tren në këtë vend që ka fituar një reputacion më ekskluziv.

Kërkesa është shpesh aq e lartë për një udhëtim me fjetje në këtë tren luksoz me hapësirë të kufizuar, sa udhëtarët e ardhshëm shpesh duhet të futen në një lotari për bileta.

Me të hipur në trenin “Seven Stars” në stacionin Hakata në qytetin e Fukuoka, udhëtarët shkelin në një botë tjetër me një interior të ngrohtë prej druri dhe elementë klasikë të dizajnit. Treni i udhëtimeve “Seven Stars” ka 14 suita. Projektuesi Eiji Mitooka tha se mobilet dhe dizajni unik janë një kombinim i traditave të Lindjes dhe Perëndimit.

“Gjithçka është unike dhe e bërë me porosi për trenin,” tha projektuesi 70-vjeçar i Seven Stars, Eiji Mitooka. “Nga sediljet, te ndriçimi, te mobilet, ideja jonë ishte të përziheshin elementë si mandala – duke marrë frymëzim nga Lindja dhe Perëndimi – për krijuar diçka që nuk e kemi parë kurrë.”

Nga lavamanët prej porcelani delikat, të punuar me dorë, deri tek pikturat në miniaturë të përshtatura nga vetë Mitooka, të cilat janë varur përgjatë korridoreve, asnjë detaj nuk është anashkaluar. Në sallën e pritjes, një panel me “kumiko” (zdrukthëtari tradicionale japoneze) është ndriçuar për të shfaqur modelet e ndërlikuara të grilës.

Kur Mitooka u ofrua për herë të parë për të hartuar trenin, mori frymëzim nga Orient Express, por donte të krijonte diçka që do të bënte jehonë te udhëtarët më të vjetër japonezë, duke krijuar një ndjenjë nostalgjie.

“Unë mendoj se, për një kohë të gjatë, japonezët besuan se udhëtimi më i bukur do të ishte në Evropë ose Amerikë; të përjetosh kultura të ndryshme, të shikosh gjërat më të mira atje, të haje ushqimin më të mirë atje,” tha ai. “Por për ata në të 50, 60 dhe 70-at, udhëtimi më i rehatshëm dhe relaksues është ai ku flitet japonisht, ku mund të shijojmë ushqimin japonez, të shërbyer në mënyrën japoneze. Ne mund të rizbulojmë Japoninë.”

Videoja e mëposhtme tregon më shumë për eksperiencën në “Seven Stars”.

Artikulli u botua për herë të parë në CNN në vitin 2018./ KultPlus.com

90-vjeçarja nga Japonia bëhet drejtoresha më e moshuar në botë

Shumë njerëz që i afrohen pensionimit, s’mendojnë për asgjë tjetër. Këtu dallon Yasuko Tamaki nga Japonia. Ajo asnjëherë s’ka pasur mendime të tilla.

E lindur më 15 maj 1930, 90-vjeçarja po vazhdon të punojë në “Sunco Industries” – kompani tregtare për vida – që nga viti 1956. Tash është e njohur në gjithë botën si drejtoresha më e moshuar. Ajo ka marrë edhe çmimin “Guinness”.

Në punën e saj, Tamaki merret me kontabilitet. Ajo kalkulon pagat e punëtorëve dhe bonuset si dhe çështjen e taksave. Punon lehtë me aplikacione si “Mirosoft Excel”, ndërsa pa problem përdor edhe rrjetin social Facebook.

Punon për pesë ditë në javë, nga 7 orë e gjysmë, sikur të gjithë punëtorët tjerë.

“Gjithmonë kam menduar se jam lindur që të ndihmoj. Andaj dua të bëj gjëra që i bëjnë shefat e menaxherët dhe stafin të lumtur. Ky mbetet qëllimi im jetësor”, ka thënë ajo pasi mori çmimin.

Në prezantimin e certifikatës para kolegëve, Yasuko ka thënë se të gjithë duhet të jetojnë me idenë se “nëse humbni ditën e sotme, nuk ka të nesërme fare”./ KultPlus.com

Lulëzimi i hershëm i qershisë në Japoni konsiderohet shenjë e krizës globale

Mendoni për Japoninë në pranverë, dhe imazhi që ju vjen në mendje ka të ngjarë tw jenw lulet e famshme të qershisë, të njohura gjithashtu si “sakura” – lule të bardha dhe rozë, që shpërthejnë nëpër qytete dhe male, petale që mbulojnë tokën.

Lule, të cilat përjetojnë një “lulëzim kulmi” që zgjat vetëm disa ditë, janë nderuar në Japoni për më shumë se një mijë vjet. Turmat festojnë me ahengje vrojtimi, duke u dyndur në vendet më të njohura për të bërë foto dhe për të bërë piknikë poshtë degëve.

Por këtë vit, sezoni i lulëzimit të qershisë ka ardhur dhe zhdukur sa hap e mbyll sytë, në një nga lulëzimet më të hershme të regjistruara – dhe shkencëtarët paralajmërojnë se është një simptomë e krizës më të madhe të klimës që kërcënon ekosistemet kudo që ndodhen, shkruan CNN, transmeton KultPlus.

Yasuyuki Aono, një studiues në Universitetin e Prefekturës Osaka, ka mbledhur të dhëna nga Kioto qw datojnw nga vitit 812 pas Krishtit nga dokumentet historike dhe ditarët.

Në qytetin qendror të Kiotos, lulet e qershisë arritën kulmin në 26 mars, më e hershmja në më shumë se 1,200 vjet, tha Aono.

Stinët e këtij viti në veçanti ndikuan në datat e lulëzimit, shtoi ai. Dimri ishte shumë i ftohtë, por pranvera erdhi e shpejtë dhe jashtëzakonisht e ngrohtë, kështu që “sythat janë plotësisht të zgjuar pas pushimit të mjaftueshëm”.

Lulëzimi i tyre i hershëm, megjithatë, është vetëm maja e ajsbergut të një fenomeni mbarë botëror që mund të destabilizojë sistemet natyrore dhe ekonomitë e vendeve, tha Amos Tai, asistent profesor i shkencës së tokës në Universitetin Kinez të Hong Kong.

Ekzistojnë dy burime të nxehtësisë së rritur, e cila është faktori kryesor që i bën lulet të çelin më herët: urbanizimi dhe ndryshimi i klimës. Me rritjen e urbanizimit, qytetet priren të bëhen më të ngrohta se zona rurale përreth, në atë që quhet efekti i ishullit të nxehtësisë.

Por një arsye më e madhe është ndryshimi i klimës, i cili ka shkaktuar rritjen e temperaturave në të gjithë rajonin dhe botën. / KultPlus.com

Edhe pse pandemi, japonezët shijojnë lulen e qershisë

Artistët japonezë i kanë kushtuar mijëra vargje dhe piktura lules së qershisë, (sakura) dhe një numër festivalesh pranverore janë organizuar për nder të saj. Ajo është një nga simbolet e rëndësishme të kulturës japoneze.

Pavarësisht masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit të ri, qytetarët vërshuan parqet për të parë gjethet e luleve të hapura në fund të marsit dhe në fillim të prillit. Rrugët e Tokios tashmë kanë marrë ngjyra të bukura.

Të shikosh lulen e qershisë është një zakon japonez që përfshin njerëz të të gjitha brezave. Çdo vit, një numër i madh i turistëve vendas dhe të huaj kalojnë pjesën më të madhe të kohës në parqe duke u përpjekur të bëjnë fotografitë më të bukura të lules së qershisë, e cila është paralajmëruese e pranverës dhe simbol i bukurisë së përsosur në vendin ku lind dielli.

Rituali përfshin këndimin e këngëve të veçanta dhe shijimin e ushqimeve tradicionale.

Këtë vit, megjithatë, situata është disi më ndryshe për shkak të koronavirusit dhe masave që po zbatohen në gjithë botën për të luftuar përhapjen e infeksionit. Në Japoni, regjistrohet një numër më i vogël i njerëzve të infektuar, por ndikimi i COVID-19 ndihet.

Gjendja e jashtëzakonshme, e cila u fut në rajone të ndryshme të vendit në periudhën janar-mars, u hoq plotësisht në fillim të javës.

Duke përfituar nga heqja e gjendjes së jashtëzakonshme, japonezët nuk hoqën dorë nga tradita e tyre dhe shkuan për të parë këto lule./ KultPlus.com

Japonia jetëson parkun e video-lojës së famshme

Universal Studios Japan (USJ) hap të enjten investimin e saj  saj prej 550 milion dollarësh, me temë Mario në një hap të madh nga prodhuesi i lojërave Nintendo Co Ltd përtej botës virtuale.

Duke hyrë përmes një tuneli gjigant, vizitorët e “Super Nintendo World”, një version në botën reale të krijuesit të lojërave Shigeru Miyamoto’s Mushroom Kingdom, ju mund të kujtoni se po hyni në tunelet ku hyn Mario në lojën e tij.

Në atraksion, hapja e të cilit u vonua për shkak të pandemisë COVID-19, vizitorët mund të blejnë një “bandë energjie” prej 30 dollarësh e cila sinkronizohet me aplikacionin e parkut për t’i renditur ndërsa mbledhin monedha dhe mposhtin ‘armikun’, transmeton KultPlus.

“Ju mund të bëheni Mario”, u tha gazetarëve Ayumu Yamamoto, nënkryetar në departamentin e marketingut të USJ. USJ është në pronësi të Comcast Corp.

Lojërat e reja janë: “Mario Kart: Koopa’s Challenge”, një udhëtim duke përdorur kufje të realitetit të shtuar dhe “Yoshi’s Adventure” më e qetë për vizitorët e rinj.

Vizitorët formuan një radhë të gjatë për t’u bashkuar me provën teknike të Super Nintendo World një ditë para hapjes. USJ aktualisht po operon me kapacitet të reduktuar. / KultPlus.com

Pema 144-vjeçare në Japoni e cila duket si një qiell rozë (FOTO)

Japonia është një nga destinacionet më të bukura në botë. Është një ndërthurje e kulturës, natyrës, historisë, monumenteve dhe traditës.

Besojmë se të gjithë mund të gjejnë diçka që ju pëlqen kur janë në Japoni, qoftë ky ushqimi, lulet, tempujt apo arti.

Megjithatë, a mund ta imagjinoni ndjenjën ndërsa qëndroni nën një pemë të paktën 144-vjeçare? Duke shikuar lart, lulet e kësaj peme duken si shtiza shumëngjyrësh që rrëshqasin nëpër qiell!

Pema në parkun e luleve Ashikaga në Tochigi, Japoni, shpesh quhet “më e bukura në botë”.

Pas rreth 150 vitesh, vazhdon të lulëzojë çdo vit nga mesi i prillit deri në mes të majit, duke e bërë vendin të duket si një copë parajsë.

Lulet magjepsëse rozë dhe vjollcë varen nga pemët e vreshtave të plakura dhe butësisht tunden mbi kokat e turistëve.

Degët e saj janë varur për shkak të moshës dhe numrit të luleve, kështu që i ngjan një ombrellë masive!

Nuk është çudi që ka qenë një vend i pëlqyer nga shumë fotograf të peizazhit! Çdo vit, parku organizon një ngjarje të madhe në mes të prillit për të festuar ardhjen e sezonit të saj, e cila shpesh vizitohet nga miliona turistë. / KultPlus.com

Meteori i madh shpërtheu në Japoni, la pas grimca drite

Një meteor i madh u pa teksa shkëlqente në qiell të hapur në Japoni. Ai pos që shkëlqente, zbriti me shpejtësi të madhe në atmosferën e Tokës gjatë së dielës.

Pamja u llogarit e rrallë nga mediumet japoneze ndërsa momenti zgjati disa sekonda. Meteori u cilësua jashtëzakonisht i ndritshëm.

Një bolide është lloj i veçantë meteorësh që shpërthen me dritë të madh. Zakonisht ai lë pas copëza të dukshme në hapësirë, shkruan dailymail.

Ekspertë të astronomisë thanë se copëzat e vogla të meteorit mund të kenë arritur në tokë.

“Qielli u ndriçua për një moment dhe unë u ndjeva çuditshëm sepse nuk ishte rrufe”, tha një përdorues i Twitterit që pa meteorin./ KultPlus.com

https://www.dailymail.co.uk/news/article-9001945/Huge-meteor-streaks-Japan-lighting-night-sky-HUNDREDS-miles.html#v-9158763722113070387

Ndërtesa më e lartë në Japoni dizajnohet në formën e pishtarit

Një rrokaqiell 390 metra i lartë me formë të pishtarit, do të jetë ndërtesa më e lartë në Japoni kur do të hapet në vitin 2027.

Duke qëndruar mbi një shesh të mbushur me gjelbërim në Tokio, ndërtesa do të ofrojë një vend për vëzhgim përmes së cilit vizitorëve do t’u japë mundësinë të shijojnë pamjen.

Edhe pse ky projekt ishte paralajmëruar në vitin 2016, pronari gjigant Mitsubishi këtë muaj ka publikuar dizajnin e inspiruar nga pishtari, ndërsa ka bërë të ditur edhe emrin e ndërtesës, “Kulla Pishtar”, raporton CNN.

Shumica e hapësirës në ndërtesën prej 63 katesh, do t’i kushtohet zyrave të punës, megjithatë dyqane dhe restorante, ashtu si një sallë madhështore me 2000 vende do të hapen në pjesën e poshtme të saj.

Në pjesën e sipërme të ndërtesës do të ketë hotel me rreth 100 dhoma, ndërkaq që “flaka” e pishtarit është rezervuar të jetë hapësirë për vizitorët që mund të shohin pamjen nga lart. Dizajni është parashikuar të ketë kuptimin e “pishtarit që ndriçon botën”, sipas deklaratave për media./ KultPlus.com

Kopshti i përrallave në Japoni, lulet blu lulëzojnë më të njëjtën kohë (FOTO)

Japonia njihet për lulet rozë të qershive, por kjo nuk është e vetmja gjë e bukur që ka për të ofruar. Pamja e parkut në Ibaraki gjithashtu tërheq shumë vëmendje, sepse duket si një kopsht zanash.

Ka rreth 4.5 milion lule që lulëzojnë në të njëjtën kohë duke sjellë një pamje të mrekullueshme dhe destinacionin e duhur për foto. Lulet blu në fushë të sjellin pamjen e një deti blu në tokë.

Fotografitë e mëposhtme të fusin në një botë përrallore që nuk do të donit të largoheshit. / KultPlus.com

Në Japoni kontrollimi i telefonit gjatë ecjes do të bëhet i paligjshëm

Anëtarët e këshillit të qytetit kanë vendosur të votojnë mbi një propozim për ndalimin e aktivitetit të këtillë, pasi që bazuar në disa hulumtime, një numër i madh i njerëzve po kontrollojnë telefonat përgjatë ecjes, raportojnë mediet e huaja.

Sipas mediumit japonez Sora News 24, hulumtuesit vështruan gjashtë mijë njerëz në dy stacione treni duke ecur. Ata gjetën se 12 për qind e tyre po kontrollonin telefonat.

Sipas anëtarëve të këshillit të provincës japoneze, kjo ka çuar në rritjen e numrit të lëndimeve në mesin e banorëve japonez.

Nëse votimi tejkalon në qershor, Yamato do jetë qyteti i parë në Japoni që ndalon kontrollimin e telefonit duke ecur në publik.

Në rast aprovimi, ligji do futet në fuqi më 1 korrik. /KultPlus.com

Zjarri përfshinë kështjellën 600 vjeçare në Japoni

Zemërim dhe tmerr teksa flakët e zjarrit përpijnë kështjellën 600 vjeçare Shuri, në Japoni, e cila ishte pjesë e trashëgimisë botërore.

Zjarri ka shkatërruar ndërtesën në Naha, kryeqendra e prefekturës Okinava në Japoni.

Zjarrfikësit erdhën menjëherë por nuk mundën t’i ndalojnë flakët që duken si një ferr i vërtetë, shkruan Top Channel, transmeton KultPlus.com

Një dasmë shqiptare në Tokyo të Japonisë (FOTO)

Arbër Demo nga Shqipëria dhe Mana Aoki nga Japonia këto ditë kanë kurorëzuar dashurinë e tyre me martesë, në një ceremoni mjaft të veçantë në kryeqytetin e Japonisë, në Tokyo, shkruan KultPlus.com

Në hotelin ku është mbajtur ceremonia e dasmës është vendosur flamuri i Shqipërisë dhe ai i Japonisë dhe me ceremoni tradicionale të të dyja vendeve është zhvilluar atmosfera e dasmës.

Në këtë ceremoni nuk ka munguar as vallja dhe veshjet tradicionale shqiptare të çiftit ndërsa të gjithë dasmorët kanë vallëzuar në valle nën ritmin e këngëve shqipe.

Miku i çiftit, Micky Haxhislami ka shpërndarë disa fotografi mjaft të veçanta të cilat përcjellin atmosferën që ka mbizotëruar gjatë kësaj dasme.

Fotografia më e veçantë e dasmës është kur të gjithë dasmorët që qëndrojnë prapa çiftit bashkojnë duart për të krijuar simbolin shqiptarë, shqiponjën./ KultPlus.com

Artisti Agim Salihu ekspozon në ‘Tokyo International Graphic Triennial 2018’ në Japoni

Tokyo Tama Art Museum, organizon për të gjashtën herë “Trienalen Ndërkombëtare të Grafikes Bashkëkohore”.

Ekspozita mbahet çdo tri vite duke synuar prezantimin e artit të grafikes kontemporane në trendet më bashkëkohore që ndodhin në botë si dhe përmbledhjen e të dhënave artistike, teknologjike për materialet dhe teknikat e grafikes artistike, përcjellë KultPlus.

Në edicionin e gjashtë kanë konkurruar rreth 2000 artistë nga 92 shtete. Juria e përbërë nga tri juri profesionale, ka punuar në tri faza të veçanta, nga muaji shkurt deri në fund të muajit qershor. Për të ekspozuar në këtë Trienale janë përzgjedhur 347 artist, në mesin e të cilëve është edhe artisti nga Kosova, Agim Salihu.

Kryetar i jurisë për 3 fazat e përzgjedhjes së artistëve ishte kritiku i artit, Tatehata Akira – Tama Art University President (i njohur për disa libra të cilat i ka shkruar për artisten me famë Botërore, Yayoi Kusama).

Vepra e Salihut pas ekspozitës do të mbetet në koleksion si thesar i vlerave kulminante në, ”Tokyo Tama Art Museum ”.
Kjo është vepra e dytë e Salihut në këtë Muze, pas koleksionit të vitit 2015.

Agim Salihu, gjithashtu ka hapë ekspozitë të pavarur në Galerinë, Enter Into Art, në Kelln – Gjermani në periudhën mars – maj 2018. Në vitin 2017, artisti Agim Salihu fitoi çmimin e jurisë në ekspozitën, “International Enter Into Art” në Kelln – Gjermani. /KultPlus.com

Artisti Agim Salihu