Statujës gjigante në Japoni i vendoset maska (VIDEO)

Një statuje gjigante budiste në Japoni i është vendosur maska e fytyrës kundër COVID-it, njofton BBC, përcjell KultPlus.

Statuja e gjatë 57 metra që i është dedikuar Perëndeshës së Mëshirës, Kannon, gjendet në qendër të Japonisë. Statujës i është vendosur maska.

Menaxherët e tempullit në Aizuwakamatsu kanë thënë se planifikojnë ta lënë maskën në fytyrën e statujës derisa të vihet nën kontroll pandemia COVID-19. / KultPlus.com

Brenda trenit më luksoz në botë, ku për të blerë një biletë duhet të futesh në lotari

Trenat plumb të Japonisë mund të jenë të njohur për shpejtësinë e tyre, por ekziston një tren në këtë vend që ka fituar një reputacion më ekskluziv.

Kërkesa është shpesh aq e lartë për një udhëtim me fjetje në këtë tren luksoz me hapësirë të kufizuar, sa udhëtarët e ardhshëm shpesh duhet të futen në një lotari për bileta.

Me të hipur në trenin “Seven Stars” në stacionin Hakata në qytetin e Fukuoka, udhëtarët shkelin në një botë tjetër me një interior të ngrohtë prej druri dhe elementë klasikë të dizajnit. Treni i udhëtimeve “Seven Stars” ka 14 suita. Projektuesi Eiji Mitooka tha se mobilet dhe dizajni unik janë një kombinim i traditave të Lindjes dhe Perëndimit.

“Gjithçka është unike dhe e bërë me porosi për trenin,” tha projektuesi 70-vjeçar i Seven Stars, Eiji Mitooka. “Nga sediljet, te ndriçimi, te mobilet, ideja jonë ishte të përziheshin elementë si mandala – duke marrë frymëzim nga Lindja dhe Perëndimi – për krijuar diçka që nuk e kemi parë kurrë.”

Nga lavamanët prej porcelani delikat, të punuar me dorë, deri tek pikturat në miniaturë të përshtatura nga vetë Mitooka, të cilat janë varur përgjatë korridoreve, asnjë detaj nuk është anashkaluar. Në sallën e pritjes, një panel me “kumiko” (zdrukthëtari tradicionale japoneze) është ndriçuar për të shfaqur modelet e ndërlikuara të grilës.

Kur Mitooka u ofrua për herë të parë për të hartuar trenin, mori frymëzim nga Orient Express, por donte të krijonte diçka që do të bënte jehonë te udhëtarët më të vjetër japonezë, duke krijuar një ndjenjë nostalgjie.

“Unë mendoj se, për një kohë të gjatë, japonezët besuan se udhëtimi më i bukur do të ishte në Evropë ose Amerikë; të përjetosh kultura të ndryshme, të shikosh gjërat më të mira atje, të haje ushqimin më të mirë atje,” tha ai. “Por për ata në të 50, 60 dhe 70-at, udhëtimi më i rehatshëm dhe relaksues është ai ku flitet japonisht, ku mund të shijojmë ushqimin japonez, të shërbyer në mënyrën japoneze. Ne mund të rizbulojmë Japoninë.”

Videoja e mëposhtme tregon më shumë për eksperiencën në “Seven Stars”.

Artikulli u botua për herë të parë në CNN në vitin 2018./ KultPlus.com

90-vjeçarja nga Japonia bëhet drejtoresha më e moshuar në botë

Shumë njerëz që i afrohen pensionimit, s’mendojnë për asgjë tjetër. Këtu dallon Yasuko Tamaki nga Japonia. Ajo asnjëherë s’ka pasur mendime të tilla.

E lindur më 15 maj 1930, 90-vjeçarja po vazhdon të punojë në “Sunco Industries” – kompani tregtare për vida – që nga viti 1956. Tash është e njohur në gjithë botën si drejtoresha më e moshuar. Ajo ka marrë edhe çmimin “Guinness”.

Në punën e saj, Tamaki merret me kontabilitet. Ajo kalkulon pagat e punëtorëve dhe bonuset si dhe çështjen e taksave. Punon lehtë me aplikacione si “Mirosoft Excel”, ndërsa pa problem përdor edhe rrjetin social Facebook.

Punon për pesë ditë në javë, nga 7 orë e gjysmë, sikur të gjithë punëtorët tjerë.

“Gjithmonë kam menduar se jam lindur që të ndihmoj. Andaj dua të bëj gjëra që i bëjnë shefat e menaxherët dhe stafin të lumtur. Ky mbetet qëllimi im jetësor”, ka thënë ajo pasi mori çmimin.

Në prezantimin e certifikatës para kolegëve, Yasuko ka thënë se të gjithë duhet të jetojnë me idenë se “nëse humbni ditën e sotme, nuk ka të nesërme fare”./ KultPlus.com

Lulëzimi i hershëm i qershisë në Japoni konsiderohet shenjë e krizës globale

Mendoni për Japoninë në pranverë, dhe imazhi që ju vjen në mendje ka të ngjarë tw jenw lulet e famshme të qershisë, të njohura gjithashtu si “sakura” – lule të bardha dhe rozë, që shpërthejnë nëpër qytete dhe male, petale që mbulojnë tokën.

Lule, të cilat përjetojnë një “lulëzim kulmi” që zgjat vetëm disa ditë, janë nderuar në Japoni për më shumë se një mijë vjet. Turmat festojnë me ahengje vrojtimi, duke u dyndur në vendet më të njohura për të bërë foto dhe për të bërë piknikë poshtë degëve.

Por këtë vit, sezoni i lulëzimit të qershisë ka ardhur dhe zhdukur sa hap e mbyll sytë, në një nga lulëzimet më të hershme të regjistruara – dhe shkencëtarët paralajmërojnë se është një simptomë e krizës më të madhe të klimës që kërcënon ekosistemet kudo që ndodhen, shkruan CNN, transmeton KultPlus.

Yasuyuki Aono, një studiues në Universitetin e Prefekturës Osaka, ka mbledhur të dhëna nga Kioto qw datojnw nga vitit 812 pas Krishtit nga dokumentet historike dhe ditarët.

Në qytetin qendror të Kiotos, lulet e qershisë arritën kulmin në 26 mars, më e hershmja në më shumë se 1,200 vjet, tha Aono.

Stinët e këtij viti në veçanti ndikuan në datat e lulëzimit, shtoi ai. Dimri ishte shumë i ftohtë, por pranvera erdhi e shpejtë dhe jashtëzakonisht e ngrohtë, kështu që “sythat janë plotësisht të zgjuar pas pushimit të mjaftueshëm”.

Lulëzimi i tyre i hershëm, megjithatë, është vetëm maja e ajsbergut të një fenomeni mbarë botëror që mund të destabilizojë sistemet natyrore dhe ekonomitë e vendeve, tha Amos Tai, asistent profesor i shkencës së tokës në Universitetin Kinez të Hong Kong.

Ekzistojnë dy burime të nxehtësisë së rritur, e cila është faktori kryesor që i bën lulet të çelin më herët: urbanizimi dhe ndryshimi i klimës. Me rritjen e urbanizimit, qytetet priren të bëhen më të ngrohta se zona rurale përreth, në atë që quhet efekti i ishullit të nxehtësisë.

Por një arsye më e madhe është ndryshimi i klimës, i cili ka shkaktuar rritjen e temperaturave në të gjithë rajonin dhe botën. / KultPlus.com

Edhe pse pandemi, japonezët shijojnë lulen e qershisë

Artistët japonezë i kanë kushtuar mijëra vargje dhe piktura lules së qershisë, (sakura) dhe një numër festivalesh pranverore janë organizuar për nder të saj. Ajo është një nga simbolet e rëndësishme të kulturës japoneze.

Pavarësisht masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit të ri, qytetarët vërshuan parqet për të parë gjethet e luleve të hapura në fund të marsit dhe në fillim të prillit. Rrugët e Tokios tashmë kanë marrë ngjyra të bukura.

Të shikosh lulen e qershisë është një zakon japonez që përfshin njerëz të të gjitha brezave. Çdo vit, një numër i madh i turistëve vendas dhe të huaj kalojnë pjesën më të madhe të kohës në parqe duke u përpjekur të bëjnë fotografitë më të bukura të lules së qershisë, e cila është paralajmëruese e pranverës dhe simbol i bukurisë së përsosur në vendin ku lind dielli.

Rituali përfshin këndimin e këngëve të veçanta dhe shijimin e ushqimeve tradicionale.

Këtë vit, megjithatë, situata është disi më ndryshe për shkak të koronavirusit dhe masave që po zbatohen në gjithë botën për të luftuar përhapjen e infeksionit. Në Japoni, regjistrohet një numër më i vogël i njerëzve të infektuar, por ndikimi i COVID-19 ndihet.

Gjendja e jashtëzakonshme, e cila u fut në rajone të ndryshme të vendit në periudhën janar-mars, u hoq plotësisht në fillim të javës.

Duke përfituar nga heqja e gjendjes së jashtëzakonshme, japonezët nuk hoqën dorë nga tradita e tyre dhe shkuan për të parë këto lule./ KultPlus.com

Japonia jetëson parkun e video-lojës së famshme

Universal Studios Japan (USJ) hap të enjten investimin e saj  saj prej 550 milion dollarësh, me temë Mario në një hap të madh nga prodhuesi i lojërave Nintendo Co Ltd përtej botës virtuale.

Duke hyrë përmes një tuneli gjigant, vizitorët e “Super Nintendo World”, një version në botën reale të krijuesit të lojërave Shigeru Miyamoto’s Mushroom Kingdom, ju mund të kujtoni se po hyni në tunelet ku hyn Mario në lojën e tij.

Në atraksion, hapja e të cilit u vonua për shkak të pandemisë COVID-19, vizitorët mund të blejnë një “bandë energjie” prej 30 dollarësh e cila sinkronizohet me aplikacionin e parkut për t’i renditur ndërsa mbledhin monedha dhe mposhtin ‘armikun’, transmeton KultPlus.

“Ju mund të bëheni Mario”, u tha gazetarëve Ayumu Yamamoto, nënkryetar në departamentin e marketingut të USJ. USJ është në pronësi të Comcast Corp.

Lojërat e reja janë: “Mario Kart: Koopa’s Challenge”, një udhëtim duke përdorur kufje të realitetit të shtuar dhe “Yoshi’s Adventure” më e qetë për vizitorët e rinj.

Vizitorët formuan një radhë të gjatë për t’u bashkuar me provën teknike të Super Nintendo World një ditë para hapjes. USJ aktualisht po operon me kapacitet të reduktuar. / KultPlus.com

Pema 144-vjeçare në Japoni e cila duket si një qiell rozë (FOTO)

Japonia është një nga destinacionet më të bukura në botë. Është një ndërthurje e kulturës, natyrës, historisë, monumenteve dhe traditës.

Besojmë se të gjithë mund të gjejnë diçka që ju pëlqen kur janë në Japoni, qoftë ky ushqimi, lulet, tempujt apo arti.

Megjithatë, a mund ta imagjinoni ndjenjën ndërsa qëndroni nën një pemë të paktën 144-vjeçare? Duke shikuar lart, lulet e kësaj peme duken si shtiza shumëngjyrësh që rrëshqasin nëpër qiell!

Pema në parkun e luleve Ashikaga në Tochigi, Japoni, shpesh quhet “më e bukura në botë”.

Pas rreth 150 vitesh, vazhdon të lulëzojë çdo vit nga mesi i prillit deri në mes të majit, duke e bërë vendin të duket si një copë parajsë.

Lulet magjepsëse rozë dhe vjollcë varen nga pemët e vreshtave të plakura dhe butësisht tunden mbi kokat e turistëve.

Degët e saj janë varur për shkak të moshës dhe numrit të luleve, kështu që i ngjan një ombrellë masive!

Nuk është çudi që ka qenë një vend i pëlqyer nga shumë fotograf të peizazhit! Çdo vit, parku organizon një ngjarje të madhe në mes të prillit për të festuar ardhjen e sezonit të saj, e cila shpesh vizitohet nga miliona turistë. / KultPlus.com

Meteori i madh shpërtheu në Japoni, la pas grimca drite

Një meteor i madh u pa teksa shkëlqente në qiell të hapur në Japoni. Ai pos që shkëlqente, zbriti me shpejtësi të madhe në atmosferën e Tokës gjatë së dielës.

Pamja u llogarit e rrallë nga mediumet japoneze ndërsa momenti zgjati disa sekonda. Meteori u cilësua jashtëzakonisht i ndritshëm.

Një bolide është lloj i veçantë meteorësh që shpërthen me dritë të madh. Zakonisht ai lë pas copëza të dukshme në hapësirë, shkruan dailymail.

Ekspertë të astronomisë thanë se copëzat e vogla të meteorit mund të kenë arritur në tokë.

“Qielli u ndriçua për një moment dhe unë u ndjeva çuditshëm sepse nuk ishte rrufe”, tha një përdorues i Twitterit që pa meteorin./ KultPlus.com

https://www.dailymail.co.uk/news/article-9001945/Huge-meteor-streaks-Japan-lighting-night-sky-HUNDREDS-miles.html#v-9158763722113070387

Ndërtesa më e lartë në Japoni dizajnohet në formën e pishtarit

Një rrokaqiell 390 metra i lartë me formë të pishtarit, do të jetë ndërtesa më e lartë në Japoni kur do të hapet në vitin 2027.

Duke qëndruar mbi një shesh të mbushur me gjelbërim në Tokio, ndërtesa do të ofrojë një vend për vëzhgim përmes së cilit vizitorëve do t’u japë mundësinë të shijojnë pamjen.

Edhe pse ky projekt ishte paralajmëruar në vitin 2016, pronari gjigant Mitsubishi këtë muaj ka publikuar dizajnin e inspiruar nga pishtari, ndërsa ka bërë të ditur edhe emrin e ndërtesës, “Kulla Pishtar”, raporton CNN.

Shumica e hapësirës në ndërtesën prej 63 katesh, do t’i kushtohet zyrave të punës, megjithatë dyqane dhe restorante, ashtu si një sallë madhështore me 2000 vende do të hapen në pjesën e poshtme të saj.

Në pjesën e sipërme të ndërtesës do të ketë hotel me rreth 100 dhoma, ndërkaq që “flaka” e pishtarit është rezervuar të jetë hapësirë për vizitorët që mund të shohin pamjen nga lart. Dizajni është parashikuar të ketë kuptimin e “pishtarit që ndriçon botën”, sipas deklaratave për media./ KultPlus.com

Kopshti i përrallave në Japoni, lulet blu lulëzojnë më të njëjtën kohë (FOTO)

Japonia njihet për lulet rozë të qershive, por kjo nuk është e vetmja gjë e bukur që ka për të ofruar. Pamja e parkut në Ibaraki gjithashtu tërheq shumë vëmendje, sepse duket si një kopsht zanash.

Ka rreth 4.5 milion lule që lulëzojnë në të njëjtën kohë duke sjellë një pamje të mrekullueshme dhe destinacionin e duhur për foto. Lulet blu në fushë të sjellin pamjen e një deti blu në tokë.

Fotografitë e mëposhtme të fusin në një botë përrallore që nuk do të donit të largoheshit. / KultPlus.com

Në Japoni kontrollimi i telefonit gjatë ecjes do të bëhet i paligjshëm

Anëtarët e këshillit të qytetit kanë vendosur të votojnë mbi një propozim për ndalimin e aktivitetit të këtillë, pasi që bazuar në disa hulumtime, një numër i madh i njerëzve po kontrollojnë telefonat përgjatë ecjes, raportojnë mediet e huaja.

Sipas mediumit japonez Sora News 24, hulumtuesit vështruan gjashtë mijë njerëz në dy stacione treni duke ecur. Ata gjetën se 12 për qind e tyre po kontrollonin telefonat.

Sipas anëtarëve të këshillit të provincës japoneze, kjo ka çuar në rritjen e numrit të lëndimeve në mesin e banorëve japonez.

Nëse votimi tejkalon në qershor, Yamato do jetë qyteti i parë në Japoni që ndalon kontrollimin e telefonit duke ecur në publik.

Në rast aprovimi, ligji do futet në fuqi më 1 korrik. /KultPlus.com

Zjarri përfshinë kështjellën 600 vjeçare në Japoni

Zemërim dhe tmerr teksa flakët e zjarrit përpijnë kështjellën 600 vjeçare Shuri, në Japoni, e cila ishte pjesë e trashëgimisë botërore.

Zjarri ka shkatërruar ndërtesën në Naha, kryeqendra e prefekturës Okinava në Japoni.

Zjarrfikësit erdhën menjëherë por nuk mundën t’i ndalojnë flakët që duken si një ferr i vërtetë, shkruan Top Channel, transmeton KultPlus.com

Një dasmë shqiptare në Tokyo të Japonisë (FOTO)

Arbër Demo nga Shqipëria dhe Mana Aoki nga Japonia këto ditë kanë kurorëzuar dashurinë e tyre me martesë, në një ceremoni mjaft të veçantë në kryeqytetin e Japonisë, në Tokyo, shkruan KultPlus.com

Në hotelin ku është mbajtur ceremonia e dasmës është vendosur flamuri i Shqipërisë dhe ai i Japonisë dhe me ceremoni tradicionale të të dyja vendeve është zhvilluar atmosfera e dasmës.

Në këtë ceremoni nuk ka munguar as vallja dhe veshjet tradicionale shqiptare të çiftit ndërsa të gjithë dasmorët kanë vallëzuar në valle nën ritmin e këngëve shqipe.

Miku i çiftit, Micky Haxhislami ka shpërndarë disa fotografi mjaft të veçanta të cilat përcjellin atmosferën që ka mbizotëruar gjatë kësaj dasme.

Fotografia më e veçantë e dasmës është kur të gjithë dasmorët që qëndrojnë prapa çiftit bashkojnë duart për të krijuar simbolin shqiptarë, shqiponjën./ KultPlus.com

Artisti Agim Salihu ekspozon në ‘Tokyo International Graphic Triennial 2018’ në Japoni

Tokyo Tama Art Museum, organizon për të gjashtën herë “Trienalen Ndërkombëtare të Grafikes Bashkëkohore”.

Ekspozita mbahet çdo tri vite duke synuar prezantimin e artit të grafikes kontemporane në trendet më bashkëkohore që ndodhin në botë si dhe përmbledhjen e të dhënave artistike, teknologjike për materialet dhe teknikat e grafikes artistike, përcjellë KultPlus.

Në edicionin e gjashtë kanë konkurruar rreth 2000 artistë nga 92 shtete. Juria e përbërë nga tri juri profesionale, ka punuar në tri faza të veçanta, nga muaji shkurt deri në fund të muajit qershor. Për të ekspozuar në këtë Trienale janë përzgjedhur 347 artist, në mesin e të cilëve është edhe artisti nga Kosova, Agim Salihu.

Kryetar i jurisë për 3 fazat e përzgjedhjes së artistëve ishte kritiku i artit, Tatehata Akira – Tama Art University President (i njohur për disa libra të cilat i ka shkruar për artisten me famë Botërore, Yayoi Kusama).

Vepra e Salihut pas ekspozitës do të mbetet në koleksion si thesar i vlerave kulminante në, ”Tokyo Tama Art Museum ”.
Kjo është vepra e dytë e Salihut në këtë Muze, pas koleksionit të vitit 2015.

Agim Salihu, gjithashtu ka hapë ekspozitë të pavarur në Galerinë, Enter Into Art, në Kelln – Gjermani në periudhën mars – maj 2018. Në vitin 2017, artisti Agim Salihu fitoi çmimin e jurisë në ekspozitën, “International Enter Into Art” në Kelln – Gjermani. /KultPlus.com

Artisti Agim Salihu