Vdes Jane Powell, mbretëresha e muzikaleve hollivudiane

Jane Powell, ylli i njohur i muzikaleve të shumta të Hollivudit, vdiq dje në moshën 92-vjeçare, në shtëpinë e saj në Wilton, Connecticut.

Powell njihet për rolin e saj në “Shtatë nuse për shtatë vëllezër”, “Kështu janë gratë” dhe “Lartësia e tij martohet” përkrah Fred Astaire.

“Aktorja vdiq për shkaqe natyrore”, tha për “Hollywood Reporter” kritikja e filmave dhe mikesha e saj prej vitesh, Susan Granger.

Me zërin e saj prej sopranoje, ajo gjithashtu ka luajtur në teatër, në prodhime të famshme, si “South Pacific”, “The Sound of Music”, “Oklahoma!”, “My Fair Lady”, “Carousel”, “I Do! I Do!”.

Gjithashtu, në vitet ‘70 dhe ’80, Powell u shfaq edhe në seri televizive, si “Love Boat” dhe “Fantasilandia”. / KultPlus.com