Nxënësi i Mikullovcit: Më kishte premtuar që do të më përqafonte edhe një herë

Botës së artit sot ju shua ikona e teatrit Adem Mikullovci. Trashëgimia që ai la pas vetes është shumë e madhe. Për kolegët, miqtë e kujtdo që pati fatin ta takoj, u shndërrua në frymëzimin më të madh, shkruan KultPlus.

Adem Mikullovci luajti në shumë drama, komedi e filma, e në disa prej tyre ai ishte edhe regjisor, ku ndër ta bënë pjesë edhe serialin “Zogjtë e Luftës”.

Në atë kohë si një fëmijë i vogël, që vijonte klasën e katërt, Flatrim Amrllahu, u bë pjesë e këtij seriali. Kurse sot, pas vdekjes së Mikullovcit, ai ka shkruar se e mbanë mend që gjatë xhirimeve së bashku me fëmijët e tjerë që ishin përzgjedhur të ishin pjesë e këtij seriali ai kishte bërë probleme dhe më pas ishin ndëshkuar me nga një shuplakë nga siç e quan ai baca Adem.

Tutje në postim ai ka shkruar se pothuajse gjashtë muaj më parë ai kishte marrë mundimin t’i shkruante Adem Mikullovcit, duke i treguar të gjithë ngjarjen me qëllim që ta kuptonte se a i kishte harruar apo jo.

“Nuk prita shumë që ma kthen mesazhin se thash që nuk e vëren ose diçka, mirëpo kur e pash që e ka kthyer e në çfarë mënyre më ka emocionuar tepër dhe më ka bërë të ndihem shumë mirë”, ka shkruar ai në Facebook. Krahas shkrimit Amrllahu ka postuar edhe mesazhin e të ndjerit Mikullovci, ku ky i fundit i kishte premtuar që ta përqafonte nëse do ta takonte edhe një herë.

“Pusho n’Xhenet baca Adem, e at përqafim zine që ma ke jep”, ka përfunduar shkrimin e tij Flatrim Amrllahu.

Më poshtë gjeni shkrimin e tij të plotë:

Jom kan fmi dikun n’klas t’4 kur kom mar pjese ne serialin “Zogjtë e Luftës” me regji t’baces Adem. U patem kon fmi kallabllak n’at serial, asi fmi qe skish pas nerva kerkush me punu me neve. Fmi pa asnji pervoj e asnji lidhje qysh me aktru a qka me bo, n’ven se me ndreq diqka e me bo serialin e mire na veq pun kena prish e me minxi i kan qit n’fund ato xhirime tu i kthy ka sdi sa here… Ni dit e patem bo ni problem kogja t’madh nja 2-3 prej neve perderisa jem kan tu xhiru e nafaka jone na pat pa baca Adem e na e pat dhez ka njo kogja t’mire na pat knaq. …kah kom shku jom livdu me at shuplak e thojsha “Avnia” ma ka bo qeshtu qeshtu. Para 5-6 mujve i pata shkrujt e ja pata tregu storien qysh pat ndodh dikun para 14 vjetve, ia tregova si lloj hajgare veq per me pershendet e me kqyr a na ka harru. Nuk prita shume qe ma kthen mesazhin se thash nuk e vren ose diqka, amo kur e pash qe ma ka kthy e n’qfare mnyre ma ka kthy m’ka emocionu teper edhe mka bo mu ndi shume mire. Kam pas nderin qe si fmi me bashkpunu e me qene nxenes i Zotri Adem Mikullovcit. Pusho n’Xhenet baca Adem, e at perqafim zine qe ma ke jep./ KultPlus.com