Vdiq në moshën 71-vjeçare aktori fitues i Oskarit, William Hurt

Aktori fitues i Oskarit, William Hurt, ylli i Kiss of the Spider Woman dhe Body Heat, ka vdekur në moshën 71-vjeçare, përcjell KultPlus.

“Me pikëllim të madh familja Hurt po vajton vdekjen e William Hurt, babait të dashur dhe aktorit fitues të Oskarit, më 13 mars 2022, një javë para ditëlindjes së tij të 72-të. Ai vdiq i qetë, në familje, nga shkaqe natyrore.” Variety tha se një mik i familjes e konfirmoi lajmin.

Hurt fitoi Oscarin për aktorin më të mirë në vitin 1986 për Kiss of the Spider Woman, në të cilën ai kishte luajtur një burrë homoseksual që ndan një qeli me një me një të burgosur politik në Brazil. Ai mori nominime të mëtejshme për Oscar për aktorin më të mirë për Children of a Lesser God dhe Broadcast News, dhe për aktorin më të mirë dytësor për A History of Violence.

I lindur në vitin 1950, Hurt studioi teologji në universitet, por iu kthye aktrimit dhe u regjistrua në shkollën Juilliard në vitin 1972. Pas një sërë rolesh skenike, ai fitoi rolin e tij të parë të madh në filmin e tmerrshëm trupor të Ken Russell, Altered States, i cili u ndoq me shpejtësi. nga thrilleri erotik i atëhershëm sensacional Body Heat, në të cilin ai luajti përballë Kathleen Turner. Famëmarrja e Body Heat bëri emrin e tij dhe Hurt u bë një yll i madh i viteve 1980. Ai luajti në një rol të spikatur në dramën komedike të ansamblit The Big Chill, dhe thrillerin spiun Gorky Park, dhe më pas u luajt në Kiss of the Spider Woman nga regjisori Héctor Babenco.

Hurt ishte martuar dy herë, me Mary Beth Hurt nga 1971 deri në 1982 dhe Heidi Henderson nga 1989 në 1992. Ai gjithashtu kishte marrëdhënie të profilit të lartë me Matlin, Sandra Jennings dhe Sandrine Bonnaire. /KultPlus.com

Mediat serbe për ‘Quo Vadis, Aida?’: I nominuar për Oskar ky film propagandues ndaj Serbisë

Revista amerikane “Variety” i ka dhënë një vlerësim të lartë filmit boshnjak “Quo Vadis, Aida?” dhe se i njëjti duhet të fitojë çmimin Oskar. Mediat serbe e kanë quajtur këtë propagandë amerikane kundër Serbisë.

Novosti ka shkruar se filmi është i diskutueshëm pasi një ushtar serb prezantohet në kërkim të një delegacioni të muslimanëve nga Srebrenica, si dhe ai prek një grua përfundi veshjes së saj, teksa sipas tyre në arkivat origjinale shfaqen ushtarët serbë që e lejojnë gruan nga delegacioni që të hyjë brenda.

Mediat serbe kanë reaguar edhe për postimin e ish-sekretares së shtetit Hillary Clinton e cila ka rekomanduar që të shikohet filmi boshnjak që tregon ngjarjen e gjenocidit të Srebrenicës. /gazetaexpress/ KultPlus.com

The Guardian: “Honeyland” nga Maqedonia e Veriut ka shansa të triumfojë në Oscars

“Toka e mjaltit” do të merr çmim Oskar për film më të mirë dokumentar, parasheh gazeta e njohur britanike “Gardian” në parashikimet e fituesve në gjitha kategoritë të ndarjes së sivjetmë të çmimeve të Akademisë amerikane te filmit që do të mbahet nesër mbrëma në teatrin “Dolbi” në Los Anxhelos, përcjell KOHA.

Sipas Piter Bredshout, kritik fimik në “Gardian” në kategorinë dokumentar më të mirë, filmi nga Maqedonia “Toka e mjaltit” do t’i fitojë konkurrenët: bashkë-produksionin britanik- amerikan “Për Samën”, atë siriane- daneze “Shpella, “Në pragun e demokracisë” të Brazilit dhe atë amerikane “Fabrika amerikane”.

Në kategorinë e dytë ku është i nominuar “Toka e mjaltit”- film ndërkombëtar (i huaj-joanglez), Bredshou parasheh se çmim Oskar do të fitojë edhe filmi “Parazit” nga Korea Jugore.

Ne këtë kategori në garë për statujën e artë janë edhe “Korpus Krishti” nga Polonia, “Të mallkuarit” nga Franca dhe ajo spanjolle “Dhimbje dhe lavdi”.

Ceremonia e 92-të e ndarjes së çmimeve Oskar në teatrin “Dolbi” në Holivud fillon nesër mbrëma në orën 2 pas mesnate sipas kohës së këtushme, ndërsa do të transmetohet në më shumë se 220 vende dhe territore të botës.

Ndryshe, kinematografët shqiptarë Samir Luma dhe Fejmi Daut, janë fitues të çmimit për kinematografi më të mirë për filmin dokumentar “Toka e mjaltit”. /KultPlus.com

“Oscar” edhe sivjet pa nikoqir

Ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscar do të jetë pa nikoqir edhe këtë vit.

Akademia e ka bërë publik lajmin në Twitter të mërkurën, ka raportuar “GoodmorningAmerica”.

Kjo ceremoni edhe vitin e kaluar ishte pa nikoqir që ishte edhe hera e parë që nga ceremonia e 61-të, e vitit 1989. Fillimisht ishte caktuar Kevin Hart për ta udhëhequr këtë ngjarje, por ai hoqi dorë si pasojë e disa postimeve të mëhershme kontroverse që u rishfaqën në Twitter, transmeton Koha.net.

Pas ceremonisë së vjetme, producenti i Oscar-it, Glenn Weiss, tha: “Nikoqiri i kësaj ngjarjeje është gjë e madhe, por në gjendjen që jemi tani mendoj se është gjë e mirë sepse organizimi do të mbahet”.

“Do të jetë argëtuese për t’u parë dhe ne do t’i nderojmë të gjithë këta njerëz në 24 kategori”, tha Weiss.

Ngjarja e vjetme e Oscar-it pa nikoqir tërhoqi shikueshmëri edhe më të madhe sesa një vit më parë – 29.6 milionë shikime në krahasim me 26.5 milionë një vit më parë.

Ceremonia do të mbahet më 9 shkurt./KultPlus.com