Fjolla Rraci shkruan letër publike për Ministrinë e Arsimit, në librat shkollorë personat me Sindromën Down quhen ‘idiota’

Aktivistja e të drejtave të personave me sindromën Down, Fjolla Rraci, i ka drejtuar sot një letër publike ministrisë së Arsimit, shtëpive botuese dhe redaktorëve, të cilët lejuan që në librat shkollorë personat me sindromën Down të quhen ‘idiotë’.

Kjo është letra e saj e plotë:

“Leter ministris se arsimit, shtepive botuese, redaktorve dhe te gjithe atyre qe shkruajne, botojne e lejojne botimin e librave ku mi etiketojne ne m’nyre ç’njerzore ma t’dashtunit e mi.
Po ju shkruaj se po m’plas zemra e po m’dhemb shpirti.
Me e pa n’dit t’sotit me nji liber shkollor t’shkrume se sindroma Down osht smundje trasheguse tek njeriu osht tmerr!
T’kish qen’ e tille s’kish me pas gati asnji familje pa nji antare me sindromen Down, e une kisha bo çmos e kisha konsumu edhe veten veç me i sheru.
E edhe ma e tmerrshme kur pershkruhen si ‘idiota mongoloid’ a persona me nivelin e idiotve.
Sa idiot mundet me qen’ nji njeri kur e shkrun nji liber t’tille??
E me t’neverit pjesa ku ju caktohet jetgjatsia, 10-16 vjet.
A e keni mendu kur e keni ba ate plan t’arsimit t’pakten nji fjali prej ati teksti kur e keni shkru ?
A e keni mendu qe ai msim mundet me ju kriju mendimin nxansve per personat me sindromen Down?
AMAN permisoni ate shkrim per hater t’Meritonit qe e kemi shembull gjithe familja per urtsi e edukat.
Aman kontrolloni shkrimet perparase t’i botoni per hater t’Donikut qe çdo dite mbas msimit shkon n’pune e asht ba zot i vetes.
Aman mos lejoni te lexohen shkrime tilla prej nxansve, per hater t’Aldit qe çdo dite zgjohet i gzushem me dal n’pune se ka me i sherby komunitetit.
Aman per hater t’Leonit qe asht aq ambicioz e osht tuj msu me lexu e nji dite mundet me e lexu ate liber.
Aman se duhet me ju ardh marre prej Dines qe sot osht n’Franc n’gara t’notit.
Aman heqni ato shkrime se po m’vjen gjynah prej Benit t’vogel qe asht gjithe jete e ka me u bo krenaria jone ma e madhe..
Aman se duken qe jane veç disa fjal’ ama kto jane fjale qe t’vrasin e t’dhamin!”/ KultPlus.com