Williams e Jay Z, me këngë të re rreth lëvizjes së të drejtave afro-amerikane

Pharrell Williams dhe Jay-Z i kanë bashkuar forcat dhe kanë realizuar këngën e re “Entrepreneur”, e cila lartëson lëvizjen për të drejtat e afro-amerikanëve.

Kënga, e publikuar të premten, është bashkëpunim në kuadër të projektit të veçantë me ‘coverë’ të “Time”-it, “The New American Revolution”, i cili ishte krijuar nga Williamsi dhe përfshin bisedat me Angela Davisin, Naomi Osakan, Tylerin, “Creator” dhe disa të famshëm të tjerë, në ngritje të zërit kundër padrejtësive ndaj qytetarëve me ngjyrë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Projekti i ri muzikor i vë në pah të arriturat e qytetarëve të thjeshtë, të cilët kanë krijuar kompani, brendë, produkte dhe nisma për komunitetin, duke nisur nga zeroja dhe shpesh në varfëri, transmeton KultPlus.

Në videoklipin e projektit paraqiten po ashtu shumë të famshëm të tjerë, të cilët kanë arritur vetë suksesin, përfshirë Issa Raen, Tylerin and Six Sev. Ndërkaq, është përfshirë edhe një pauzë prej një minute heshtjeje në nderim të aktivistit, reperit dhe interpretuesit të vrarë, Nipsey Hussle.

Williams ka thënë për “TIME” se kënga është “rreth asaj se sa e vështirë është të jesh interpretues në vendin tonë në rend të parë”.

“Sidomos si person me ngjyrë. Ka shumë disavantazhe sistematike dhe bllokime të qëllimta”, ka thënë ai. “Si mund ta ndezësh një zjarr apo vetëm shpresën e prushit për të ndezur zjarr, kur fillon me disavantazhet që kanë të bëjnë me kujdesin shëndetësor, edukimin dhe përfaqësimin?”

Jay-Z është artisti me të cilin ka bashkëpunuar Williams në këtë këngë.

“Entrepreneur” është prodhim i Neptunes, i Williamsit dhe bashkëpunëtorit të tij të kamotshëm, Chad Hugo. Jay-Z dhe Williams kanë bashkëpunuar edhe në shumë hite gjatë dy dekadave të kaluara, përfshirë në këtë mes “I Just Wanna Love U (Give It 2 Me)”, “Excuse Me Miss”, “Change Clothes”, “Frontin” dhe “Apes**t”, ndërsa kanë përfshirë në projektet e tyre edhe bashkëshorten e Jay-Z, këngëtaren Beyoncé. / KultPlus.com