Jay Z vendos rekord historik të çmimeve ‘Grammy’

Jay Z edhe zyrtarisht është artisti me më së shumti nominime në histori të çmimeve “Grammy”, me 83 nominime gjithsej, përcjellë KultPlus.

Reperi ka tejkaluar Quincy Jones – i cili ka 80 të tilla – pasi mori tre nominime për çmimet Grammy 2022 të martën.

Jay-Z fitoi një për albumin e vitit për “Donda” të Kayne West dhe dy në kategorinë e këngës më të mirë Rap, për “Bath Salts” të DMX dhe “Jail” të West.

Ish-anëtari i Beatles, Paul McCartney tani vjen menjëherë pas reperit me 81 nominime, pasi ai kapi edhe dy të tjera për vitin 2022.

Jay-Z ka fituar 23 çmime Grammy në karrierën e tij, duke përfshirë albumin më të mirë bashkëkohor urban për “Everything Is Love” në 2018 dhe katër fitimet e këngës më të mirë Rap, duke përfshirë “Empire”. /KultPlus.com

Jay-Z and collaborator Alicia Keys cozy up after he received the President's Merit Award during Clive Davis' pre-Grammys gala in 2018.

Tina Turner dhe Jay-Z në panteonin amerikan të muzikës

Këngëtarja Tina Turner dhe reperi Jay-Z u zgjodhën në Rock & Roll Hall of Fame, panteoni amerikan i muzikës rock dhe folk në përgjithësi, së bashku me grupin gjerman Kraftwerk, njoftoi sot institucioni, transmeton KultPlus.

Rock and Roll Hall of Fame nuk u rezervua kurrë vetëm për rock dhe u hap, që nga promovimi i tij i parë në 1986, në zhanre të tjera muzikore, soul, blues, R&B, folk, country, pastaj rap.

Këngëtarja 81-vjeçare, Tina Turner tashmë kishte hyrë në panteon në 1991, si anëtare e dyshes Ike & Tina Turner.

Këtë herë ajo u emërua si një artiste solo në mes të viteve 1980 në një regjistër më pop, që i dha asaj sukses në të gjithë botën.

Për sa i përket Jay-Z, reperi dhe producenti i Brooklyn tashmë ka mbledhur 23 Grammy Aëards, çmime për industrinë e muzikës amerikane.

Ai është një nga artistët e paktë që ka kaluar disa epoka të repit dhe ende konsiderohet, në moshën 51-vjeçare, të jetë i rëndësishëm. / KultPlus.com

Vajza e Beyonce bën histori, fiton ‘Grammy’ në moshën 9 vjeçare

Në moshën nëntë vjeçare, Blue Ivy Carter është tashmë një fituese e një çmimi Grammy. Vajza e madhe e Beyonce-s dhe Jay-Z mori në shtëpi çmimin e saj të parë “Grammy” të Dielën, vetëm disa orë para ceremonisë televizive.

Blue Ivy fitoi trofeun e artë për videoklipin më të mirë për këngën “Brown Skin Girl”. Blue është bërë kështu muzikantja e dytë më e re që merr një Grammy, pas Leah Peasall. Videoja muzikore është realizuar për filmin “Black is king” të Beyonces.

Blue Ivy tashmë ka marrë një çmim BET, Soul Train Music Award dhe NAACP Image Award për këtë këngë. Beyoncé gjithashtu mori në shtëpi një GRAMMY për performancën më të mirë rap për bashkëpunimin e saj me Megan Thee Stallion në “Savage”. 39-vjeçarja ka fituar gjithsej 26 çmime Grammy gjatë karrierës së saj muzikore./ KultPlus.com

Williams e Jay Z, me këngë të re rreth lëvizjes së të drejtave afro-amerikane

Pharrell Williams dhe Jay-Z i kanë bashkuar forcat dhe kanë realizuar këngën e re “Entrepreneur”, e cila lartëson lëvizjen për të drejtat e afro-amerikanëve.

Kënga, e publikuar të premten, është bashkëpunim në kuadër të projektit të veçantë me ‘coverë’ të “Time”-it, “The New American Revolution”, i cili ishte krijuar nga Williamsi dhe përfshin bisedat me Angela Davisin, Naomi Osakan, Tylerin, “Creator” dhe disa të famshëm të tjerë, në ngritje të zërit kundër padrejtësive ndaj qytetarëve me ngjyrë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Projekti i ri muzikor i vë në pah të arriturat e qytetarëve të thjeshtë, të cilët kanë krijuar kompani, brendë, produkte dhe nisma për komunitetin, duke nisur nga zeroja dhe shpesh në varfëri, transmeton KultPlus.

Në videoklipin e projektit paraqiten po ashtu shumë të famshëm të tjerë, të cilët kanë arritur vetë suksesin, përfshirë Issa Raen, Tylerin and Six Sev. Ndërkaq, është përfshirë edhe një pauzë prej një minute heshtjeje në nderim të aktivistit, reperit dhe interpretuesit të vrarë, Nipsey Hussle.

Williams ka thënë për “TIME” se kënga është “rreth asaj se sa e vështirë është të jesh interpretues në vendin tonë në rend të parë”.

“Sidomos si person me ngjyrë. Ka shumë disavantazhe sistematike dhe bllokime të qëllimta”, ka thënë ai. “Si mund ta ndezësh një zjarr apo vetëm shpresën e prushit për të ndezur zjarr, kur fillon me disavantazhet që kanë të bëjnë me kujdesin shëndetësor, edukimin dhe përfaqësimin?”

Jay-Z është artisti me të cilin ka bashkëpunuar Williams në këtë këngë.

“Entrepreneur” është prodhim i Neptunes, i Williamsit dhe bashkëpunëtorit të tij të kamotshëm, Chad Hugo. Jay-Z dhe Williams kanë bashkëpunuar edhe në shumë hite gjatë dy dekadave të kaluara, përfshirë në këtë mes “I Just Wanna Love U (Give It 2 Me)”, “Excuse Me Miss”, “Change Clothes”, “Frontin” dhe “Apes**t”, ndërsa kanë përfshirë në projektet e tyre edhe bashkëshorten e Jay-Z, këngëtaren Beyoncé. / KultPlus.com

Anulohet festivali Made in America i Jay Z

Legjenda 50 vjeçe e hip-hopit Jay Z, ka vendosur të anulojë festivalin që do të mbahej nga 5 deri 6 shtator në Philadephia të SHBA-së, për shkak të krizës me COVID-19 në këtë shtet.

Këngëtari i hitit “99 problems” në vend të kësaj është duke i inkurajuar të gjithë që të përqendrohen në luftën për barazi racore pas protestave Black Lives Matter, shkruan revista Female First.

Ky festival ekstravagant, i cili vitet e kaluara paraqiti artistë si Nicki Minaj, Kendick Lamar, Rihanna, dhe Beyonce, do të kthehet vitin e ardhshëm.

Në një deklaratë, shtëpia diskografike e Jay Z, Roc Nation tha: “Viti 2020 është si asnjë vit tjetër. Jemi në një periudhë të rëndësishme në historinë tonë. Së bashku, jemi duke i luftuar disa pandemi, COVID-19, racizmin sistematik, dhe dhunën policore. Tani është koha të mbrojmë artistët tonë, fansat, familjet dhe komunitetin, dhe të përqendrohemi në përkrahjen për organizatat dhe individët të cilët po luftojnë për barazi dhe drejtësi në shtetin tonë. Andaj, Festivali Made in America do të anulohet deri në vitin e ardhshëm”, transmeton KOHA.

Ata të cilët tashmë i kanë blerë biletat do të mund t’i përdorin për festivalin e vitit të ardhshëm. / KultPlus.com

AC Milan dhe Jay-Z me koncert bamirësie për luftën kundër COVID19

Një klub historik dhe një legjendë e rap do të bëhen bashkë.

AC Milan njofton në faqen zyrtare se mbrëmjen e sotme së bashku me Jay-Z do të organizojnë një  koncert vitual me qëllim mbledhjen e fondeve për punonjësit e shëndetësisë, të cilët rrezikojnë çdo ditë jetë e tyre, duke luftuar me virusin famëkeq Covid-19.
 
Paratë e mbledhura në këtë faqe në internet do të shkojnë për organizatën “Relief Direct” dhe “Fondazione Milan”.
 
Reperi, por edhe biznesmeni, Jay-Z është në krye të Roc Nation, një kompani që menaxhon karrierën e shumë artistëve, por edhe të futbollistëve si Jerome Boateng (Bayern Munich), Romelu Lukaku (Inter Milan) apo edhe Kevin De Bruyne (Manchester City).

Kështu, reperi amerikan do të bëjë pjesë këtij koncerti emra shumë të njohur të muzikës, si  DJ Khaled, Alicia Keys dhe Jonas Brothers që do të performojnë live. Koncerti do të transmetohet në faqen AC Milan në rrjetet sociale. Gjithashtu futbollistë si Thierry Henry apo Kaka do të jenë pjesë e koncertit. / KultPlus.com

 

Blue Ivy fiton shpërblimin e parë në moshën 8-vjeçare

Vajza e çiftit Beyoncé dhe Jay-Z, e ka pranuar shpërblimin e saj të parë muzikor në ceremoninë e sivjetme të ndarjes së shpërblimeve “NAACP Image Awards”, e cila u mbajt gjatë fundjavës.

8-vjeçarja Blue Ivy Carter u nderua në kategorinë “Dyshja apo bashkëpunimi më i mirë” për hitin “Brown Skin Girl”, ku ajo ka performuar dhe i ka shkruar disa pjesë të saj. Kënga vjen në bashkëpunim me nënën e saj dhe artistët Saint Jhn dhe Wizkid si dhe është pjesë e albumit të vitit 2019, “The Lion King: The Gift”.

Ky sukses i 8-vjeçares së famshme ndërkombëtarisht vjen pasi në korrik të vitit të kaluar, kënga “Brown Skin Girl” kishte arritur të pozicionohet në vendin e 76-të të toplistës së 100 këngëve më të mira “Billboard”. Atëkohë, Blue Ivy ishte vetëm 7-vjeçare, transmeton Koha.net.

Gjyshja e saj, Tina Laëson, ishte ajo e cila me krenari e kishte ndarë lajmin në Instagramin e saj.

Nëna e këngëtareve, Beyoncé dhe Solange, kishte shkruar: “Artistja më e re që po fiton shpërblim të rëndësishëm muzikor. Gjyshja është shumë krenare me ty. Ti po iu dhuron zë të gjitha vajzave të vogla me ngjyrë ”.

Beyoncé, e cila po ashtu i ka dy binjak me reperin Jay-Z, Rumi dhe Sir, ishte ndër fitueset kryesore të ceremonisë “NAACP Image Awards”, duke i fituar gjashtë shpërblime gjithsej në kategori të rëndësishme si, “Artistja më e mirë femër” dhe “Kolonat zanore dhe kompilimet më të mira” për albumin “The Lion King: The Gift”. /koha.net/ KultPlus.com

Jay-Z, reperi i parë miliarder

Jay-Z është bërë zyrtarisht miliarderi i par në hip-hop, sipas revistës “Forbes”.

Revista amerikane ka thënë se pasuria e reperit tani arrin në një miliard dollarë.

Burri i këngëtares Beyonce ka krijuar pasurinë përmes muzikës, pronave, modës e investimeve në biznes.

Jay-Z, apo Shawn Carter, kishte debutuar më 1996 me albumin “Reasonable Doubt”. Më 2011, albumi i tij “The Blueprint” iu shtua regjistrit të Kongresit për shkak të rëndësisë së tij.

Në mesin e pasurisë së reperit janë:

Aksionet në shampanjën “Armand de Brignac” – mbi 400 milionë dollarë

Aksione në Uber – 70 milionë.

Prona në New York e Los Angeles

Aksione 100 milionë dollarë në shërbimin muzikor Tidal

Koleksion artistik – 50 milionë euro.

Gruaja e tij ka pasuri rreth 335 milionë dollarë, shumicën nga muzika.

“Forbes” ka mohuar spekulimet se reperi Dr Dre tashmë është miliarder.

Beyonce dhe Jay Z pranojnë çmim nga GLAAD Media Awards

Ishte një mbrëmje për t’u festuar nga Beyonce dhe Jay-Z.

Superçifti u nderuan me çmimin prestigjioz për avokimin e të drejtave të komunitetit LGBTQ.

Çifti u ngjitën në skenë për ku bënë një fjalim para të pranishmëve.

“Ne nuk po prisnim ndonjë prej këtyre çmimeve dhe jemi super të nderuar e të entuziazmuar. Unë tashmë kam qarë”, deklaroi Beyonce dhe Jay Z.

“Who you make love to, and take that ass to Red Lobster, is your human right.” —Beyoncé #GLAADawards 👑🏳️‍🌈 pic.twitter.com/SgSGiYyHsU— BEYONCÉ LEGION (@BeyLegion) 29 March 2019

Beyonce falënderoi edhe Jay Z për kontributin e tij në komunitetin e hip hopit për eliminimin e paragjykimeve.

Bey dhe Jay gjithmonë ishin të zëshëm për të drejtat e komunitetit të diskriminuar LGBTQ. /Telegrafi/ KultPlus.com

100 mijë dollarë bursë për një 17-vjeçar që ishte i pastrehë, dhuratë nga Beyonce e Jay Z

Khairi Perry është 17-vjeç që jeton në kushte të rënda, por diçka i ndryshoi jetën.

Që kur ishte 5-vjeç, jetonte me nënën e tij, vëllezërit e motrat në motele të vjetra e të përmbytura, madje herë pas here në veturën e tyre të vjetër, transmeton Koha.net.

Beyonce dhe burri i saj Jay Z, kishin dëgjuar për ta. I kishin ftuar në një takim. 17-vjeçarit, më i vogli në familje, i ofruan 100 mijë dollarë, një bursë për një ndër kolegjet më të mira në Amerikë.

Perry kishte deklaruar se ky çmim do t’i ndryshonte jetën. Disa herë, thotë ai, e kishte menduar edhe vetvrasjen nga kushtet e vështira që po kalonte.

Perry, kohët e fundit ishte vullnetar në një organizatë për t’i ndihmuar të varfrit, ndonëse se edhe vet ishte me kushte shumë të rënda.

Tani ai shpreson që në universitetin e Oregonit, të ndjekë fushën e inxhinierisë kimike ose shkenca kompjuterike./KultPlus.com

Beyonce sjellë prapaskenat e turit të saj me Jay-Z (VIDEO)

Njëri ndër çiftet më me nam në skenën muzikore Beyonce dhe Jay-Z janë duke e mbajtur turneun e tyre “On The Run II Tour”.

Beyonce në Instagram ka postuar një video në të cilën shihen ata në prapaskenë përgjatë këtij turneu, transmeton Koha.net.


Dyshja e famshme kishte nisur turneun në qershor në Britani të Madhe, dhe tani kanë vetëm edhe pesë shou të tjerë për t’i dhënë fund këtij turneu, shkruan Billboard.

Çifti ka fituar shumë të madhe parash nga ky turne deri më tani, shifrat që arrijnë mbi 150 milionë dollarë.

“On The Run II Tour” përfundon më 4 tetor në Seattle./KultPlus.com

Jay Z dhe Beyonce dhurojnë bursa për gjimnazistë, marrin “Çelësin e qytetit”

Ata dhuruan bursa 100 mijë dollarëshe për gjimnazistë në dhjetë qytete gjatë turit të tyre “On the Run II”.

Dhe kryebashkiakja e New Orleansit, LaToya Cantrell, befasoi Jay Z dhe Beyoncen me “Çelësin e qytetit”.

Motivi për të dy ishte angazhim i madh humanitar i çiftit, shkruhet në Instagramin e kryebashkiakes.

Beyonce është në fund të turit të përbashkët me të shoqin. Dhe një nga ndalesat ishte dhe vendi i saj i lindjes, Houston, Texas ku postoi një sërë fotosh nga koncerti.

“Dhe 9 koncerte! Houston, jam në shtëpi”./KultPlus.com
https://www.instagram.com/p/Bn177rfAFNM/?taken-by=mayorcantrell

Barack dhe Michelle Obama mahnitin publikun me prezencën në koncertin e Beyonce dhe Jay-Z

Michelle dhe Barack Obama janë xhiruar në një koncert të Beyonce dhe Jay-Z në Landover të Marylandit në SHBA.

Ish-presidenti amerikan dhe Zonja e Parë e kanë shijuar në maksimum muzikën dhe kanë kërcyer gjatë gjithë kohës.

Derisa Beyonce po vallëzonte në skenë nën ritmet e hitit të Jay-Z nga viti 2011, “N**** in Paris”, publiku i kishte drejtuar telefonat e tyre të mençur në zonën VIP ku ndodhej çifti Obama.

“Nuk mund të besoj që kam qenë në të njëjtin vend me presidentin Obama, Michelle Obaman, Beyoncen dhe Jay-Z”, janë disa prej komenteve të publikuara në rrjetet sociale.

“E pashë edhe Beyoncen edhe çiftin Obama. Tash mund të vdes i lumtur”, ka shkruar një tjetër.

Beyonce konfirmon zyrtarisht turneun “On The Run Tour 2” me Jay Z

Beyonce sapo është siguruar që sërish të gjithë në internet të flasin për të pasi ka konfirmuar edhe zyrtarisht turneun botëror “On The Run Tour II” me Jay Z.

Mbretëresha e pop muzikës ka shfrytëzuar rrjetin social Facebook për të konfirmuar turneun me bashkëshortin e saj.

Ajo e konfirmoi turneun me një klip bardh e zi që shfaqë dashurinë e madhe që mbretëresha ka për reperin.

Duke filluar nga e mërkurja e 6 qershorit, çifti do të ndalet në plot 15 qytete përreth Britanisë së Madhe dhe Evropës, e 21 qytete tjera të Amerikës së Veriut, shkruan Telegrafi.

Në verën e vitit 2014, Beyonce dhe Jay Z performuan gjasht ëjavë dhe arritën që të shesin biletat e të gjitha koncerteve.

Turneu u mbyll me dy koncerte ndërkombëtare në Paris ku u xhirua edhe një video nga rrjeti televiziv HBO që mori edhe nominim Emmy.

Shitja e biletave fillon nga 14 marsi në ora 10:00. /KultPlus.com

Fillimet e Rita Orës në muzikë, paraqitja e parë e saj në videoklipin e Jay-Z (VIDEO)

Ylli botëror, Rita Ora tashmë po prek çdo ditë e më shumë majat e suksesit të saj me hitin “Anywhere” dhe bashkëpunimin e fundit “For You”, shkruan KultPlus.

Depërtimi i Rita Orës në industrinë e muzikës, nuk ka qenë edhe i lehtë. Rita Ora fillimisht performonte në lokalin e babait të saj.

Menaxhmenti i Rita Orës, kishte kontaktuar me grupin amerikan të Jay-Z, “Roc Nation”. Një nga nënshkrimet e para i pati me këtë grup në dhjetor të vitit 2008, për realizimin dhe publikimin e këngëve të saj. Më pas Rita Ora, për herë të parë u paraqit në videoklipin e këngës së njohur të Jay-Z, të titulluar “Forever young”, në vitin 2009, kurse më pas edhe në videoklipin e Drake “Over”, në vitin 2010.

Pas nënshkrimit të marrëveshjes, Rita Ora kishte realizuar një album dhe dëshironte që ta lansonte atë, por grupi i saj u shpreh kundër dhe Rita filloi të punoj në albumin e saj debutues.

Më pas Rita Ora publikoi disa video dhe covers gjatë realizimit të albumit të saj debutues. Këto video tërhoqën vëmendjen e Dj Fresh, që po kërkonte një vokaliste për këngën “Hot Right Now”. Kjo këngë e realizuar në vitin 2011, arriti t’u prij listave të këngëve hite në Angli.

Kënga e parë në albumin e saj debutues ishte “R.I.P” , më Tinnie Tempah që u lansua më prill të vitit 2012. Po ashtu një sukses të madh Rita Ora arriti edhe me këtë këngë./ KultPlus.com

Nominimet e Grammy 2018: Jay-Z kryeson në tetë kategori, pasohet nga Kendrick Lamar dhe Bruno Mars

Jay-Z, Kendrick Lamar dhe Bruno Mars do janë në listën e konkurrenteve për çmimet e mëdha Grammy që do të mbahet janar, sipas një njoftimi nga Recording Academy, përcjellë KultPlus.

JAY-Z kryeson listën me tetë nominime këtë vit, duke përfshirë nominimin për albumin e vitit, këngën e vitit dhe albumin më të mirë rap. Kendrick Lamar është i nominuar në shtatë kategori, ndërsa Bruno Mars është artisti i tretë më i nominuar në gjashtë kategori. SZA është gruaja më e nominuar në vitin 2018 për Grammy me pesë nominime kurse Khalid, Childish Gambino dhe producentja Jo I.D. gjithashtu janë të nominuar në pesë kategori.

“The Grammys 2018” do të transmetohet direkt në CBS nga Madison Square Garden në Neë York City të dielën, më 28 janar. Raundi i fundit i votimit për Grammy do të mbahet nga 7 deri më 21 dhjetor./ KultPlus.com