Pogradeci bashkon artistët në Koloninë e Artit 2020Vendtakim i 30 piktorëve nga vende të ndryshme të Ballkanit dhe Evropës u bë Kolonia e Artit, e zhvilluar në Pogradec të Shqipërisë.

Sot ishte dita e parë e aktivitetit të kësaj Kolonie, e cila u mbajt në Sheshin e Trëndafilave. Si pasojë e gjendjes së krijuar nga Covid 19 është ndarë në tre pjesë organizimi, ndërkaq do të përmbyllet me një ekspozitë në shtator.

 Kolonia është bashkëpunim i Bashkisë së Pogradecit, Qendrës së Kulturës dhe shoqatës Antik.

Përveç të tjerash, sot në Pogradec pati një atmosferë të mirë artistike, përcjellur nga këngët e kënduara nga Mariza Ikonomi:

https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fbashkiapogradec%2Fvideos%2F2708408346145768%2F&show_text=0&width=560

Pogradeci në vitet ’80, publikohet koleksioni i rrallë i fotografive

Bashkia e Pogradecit sjell një koleksion të rrallë fotosh, të viteve  ’80 të qytetit Pogradecit që shtrihet në bregun e liqenit të Ohrit.

Foto i përkasin një periudhe 30 – 40 viteve më parë ku spikat pamja e liqenit dhe bukuritë  natyrore që identifikojnë qytetin e Pogradecit.

Fotot janë të fiksuara nga aparati i mjeshtrit Kristaq Sotiri dhe janë publikuar sot nga bashkia e Pogradecit, si një aset i veçantë nga koleksioni i këtij fotografi. /atsh/ KultPlus.com