“Qyteza lundruese” ku lejohet hyrja vetëm për personat mbi 18 vjeç

Një anije gjigante luksoze, më e madhe se sa aeroplanmbajtësen e Marinës Mbretërore, u ankorua të hënën në portin e Portsmuthit, duke mahnitur vendasit me madhështinë e saj. Anija turistike, në pronësi të miliarderit Richard Branson, quhet “Scarlet Lady” – “Zonja e Kuqërremtë”, dhe peshon 110 mijë tonë.

Me një kapacitet prej 2770 pasagjerësh dhe 1160 pjesëtarë të ekuipazhit, anija 27-metra e gjatë është më e madhja që është ankoruar ndonjëherë në portin e Portsmuthit, i cili duket si një port varkash të vogla krahasuar me tragetin luksoz.

Për të kaluar një natë në këtë “qytezë lundruese” duhet të paguash mbi 1500 euro dhe mund të shijosh 20 restorante, pishina, qendra fitnesi dhe spa.

Hyrja është e lejuar vetëm për personat mbi 18 vjeç. Kompania njoftoi se së shpejti do të nisin edhe udhëtimet jashtë Mbretërisë së Bashkuar, që ishin pezulluar deri më tani për shkak të pandemisë. / Gazeta Express / KultPlus.com