Presidenti i Kroacisë vizitë dy ditore në Kosovë, nesër pritet me ceremoni shtetërore

Presidenti i Kroacisë, Zoran Milanoviq, do të qëndrojë nesër në Kosovë për një vizitë dy ditore.

Milanoviq do të pritet nesër me ceremoni shtetërore nga homologja kosovare Vjosa Osmani. Milanoviq dhe Osmani do të zhvillojnë takim biletaral e më pas do t’ju adresohen mediave me një konferencë për media.

Në mesditë shefin e shtetit kroat do ta pres kryetari i Kuvendit Glauk Konjufca ndërkaq pas takimit me të, Milanoviq do të pritet edhe nga kryeministri Albin Kurti.

Pasdite, Milanoviq do ta vizitojë Janjevën për tu takuar me komunitetin kroat atje.

Në ditën e dytë të vizitës, presidenti kroat do të qëndrojë në kampin e KFOR-it ku do të pritet nga Komandati Ferenc Kajari.

Milanoviq do të takohet edhe me forcat e armatosura kroate që shërbejnë në kuadër të KFOR-it. / KultPlus.com