Princeshë Diana nderohet me një statujë

Princesha Britanike e Uellsit, Lady Diana, do të nderohet me një statujë e cila do të inagurohet  javën e ardhshme me rastin e ditëlindjes së 60-të të princeshës së ndjerë.”Princesha e Popullit”, siç njihej me dashuri, ishte gruaja e parë e Princit Charles, trashëgimtari i fronit Britanik.

Diana humbi jetën në moshën 36-vjeçare në Paris më 31 Gusht 1997, pasi limuzina që udhëtonin Princesha me të dashurin e saj, Dodi Fayed, u përplas në një tunel ndërsa përpiqeshin t’i shpëtonin paparacëve, të cilët po i ndiqnin me motor, transmeton KultPlus.

Diana ishte vetëm 19-vjeçe kur u fejua me Princin Charles në 1981, por martesa dështoi para divorcit të tyre përfundimtar në 1996. Çifti kishte dy fëmijë, Princi William dhe Princi Harry, ku së fundmi janë vënë shpesh në qendër të vëmendjes. Harry, Duka i Sussex, dhe William, Duka i Kembrixhit, thuhet se do të formojnë një front të bashkuar për të festuar trashëgiminë e nënës së tyre.

Diana ishte e njohur për punën e saj të bamirësisë , veçanërisht në luftën për njerëzit e prekur me AIDS ose viktima të minave. / KultPlus.com

Sipas një fqinje, Princesha Diana e dinte se pse Princi Charles e zgjodhi për tu martuar

Po të ishte mes nesh, Princesha Diana do të festonte sot ditëlindjen e 58-të. Edhe pse ka vdekur 22 vjet më parë, ajo vazhdon të jetë temë e mediave botërore.

Pothuajse nuk ka detaje që nuk është zbuluar rreth jetës së Princeshës së Uellsit, por sot për mediumet angleze ka dhënë një intervistë Danae Brook, ish-fqinje Diane Spencer, e cila i kishte treguar se pse Charlesi e kishte përzgjedhur që të krijojë familje.

Brook dhe Diana jetonin në të njëjtën ndërtesë. Në atë kohë, Princesha ishte vetëm vajza e Count Spencer dhe ka punuar si dado. Danae Brook shpejt dëgjoi spekulime se Princit Charles po i pëlqente Diana dhe nuk mund t’u besonte “veshëve të saj”.

“Diana ishte e pasigurt dhe e turpshme. Çdo herë kur e takonte, fshihej dhe të jepte përshtypje se nuk dëshironte të binte në sy. Asaj i bënin dritë sytë sikurse të ishin të ndonjë veture”, pohon Brook, të cilës i ka treguar se ishte në lidhje me pretendentin për fronin e ardhshëm të mbretit.

Ajo u ankua se e shqetësojnë thashethemet, por gjithashtu pranoi se beson se “më zgjodhi për nusen mbretërore vetëm për shkak se ishte e virgjër.

Ndryshe, Diana pësoi aksident me veturë duke u përplasur në një tunel në shtetin francez dhe ndërroi jetë në vitin 1997. /Telegrafi/ KultPlus.com