“Çikat shqiptare nëse dojnë me shpetu, mos të martohen”

Dhuna ndaj gruas është njëra ndër dukuritë më të pranishme në Kosovë. Rasti i fundit që tronditi vendin tonë, ishte rasti i Qëndresa Baranit, e cila u therr 11 herë me thikë nga bashkëshorti i saj.

Fatmirësisht, Qëndresa është jashtë rrezikur për jetë. Mirëpo, Qëndresa nuk është as e para as e fundit viktimë e dhunës fizike e psiqike. Shumë gra në Kosovë e jo vetëm ballafaqohen çdo ditë me dhunë fizike duke mos pasur mundësi apo mbështetjen e duhur nga institucionet përkatëse, e shpesh herë edhe nga familja.

Lidhur me rastin e Qendresës ka pasur reagime të shumta nga individ të ndryshëm dhe organizata jo qeveritare që merren me të drejtat e grave. Një ndër reagimet e fundit është edhe ai i Zana Avdiut e cila në rrjetin social Facebook ka shkruar se e vemja mënyrë që vajzat shqiptare të shpëtojnë nga dhuna është të mos martohen fare.

KultPlus ju sjell më poshtë statusin e saj të plotë:

Shqiptari nuk vret gra e femije- u pat kane nje parulle ne nje loje futbolli ne Tirane, me nje ekipe te serbise.

Nuk shkon java, nje grua vritet e nje tjeter therret 11 here, nga burrat e tyne ( shqiptare).

Pak para asaj loje, nje tjeter burre ( shqiptar) e vrau gruan e tij, me shufer metalike, ne Gjilan.

Pak ma heret nje tjeter i vrau gruan dhe rene e tij, ne Prishtine. Nje tjeter gruan e tij ne Prizren me 15 plumba. Nje tjeter ne Gjakove, nenen bashke me vajzen. Nje tjeter e vrare ne Peje, edhe e hedhun ne mal.

Edhe shume e shume gra tjera, te vrame ne menyre mizore.

Cdo dite 5 raste ( gra) e lajmerojne dhunen e burrave te tyne, ne polici.

Pervec te eger e te dhunshem, edhe rrenca bre. Pas shume vrasjeve te grave, dalin rrejne veten edhe boten me aso parulla.

Nashti vrases te tjereve nuk jeni, a te grave te juve, po!

E cikat shqiptare nese dojne me shpetu, mos te martohen!/ KultPlus.com