Qeparo, plazhi më i bukur i Shqipërisë

Prestigjiozja britanike, zbulon një listë me 40 vendet më të bukura, për ditët rrëzëllitëse të verës nëpër Evropë – ku renditen denjësisht, Shqipëria dhe Mali i Zi.

Mes vendeve që përzgjedh “The Guardian”, për Shqipërinë – ku plazhi më i bukur, konsiderohet “Porto Palermo”, që ndodhet në fshatin Qeparo, Vlorë, shkruhet si më poshtë

Qeparo, një fshat magjik që ofron kombinime spektakolare ngjyrash: bluja e detit, jeshilja e kodrave dhe e bardha e formacioneve shkëmbore gëlqerore nga shpatet madhështore të maleve përreth.

Ka shumë plazhe të fshehura, por edhe ai kryesor, i quajtur Porto Palermo, është bukur, i pazhvilluar dhe i përsosur për t’u çlodhur në guralecë ose për të eksploruar gadishullin shkëmbor aty pranë, ku në krye do të gjeni një kështjellë 200-vjeçare.

Një shëtitje e shkurtër larg bregdetit, hoteli “Stone Beach” (apartamente nga 70 €) ka dhoma me pamje nga jugu, mbi detin Jon”, – thotë “The Guradian”.Ndërsa plazhin më të bukur në Mal të Zi, e përditshmja britanike e ka vlerësuar atë të “Drobni Pijesak”, që ndodhet në afërsi të Budvës.

“Riviera Budva e Malit të Zi është një nga “honeypots” më të mëdha të vendit dhe mund të jetë e vështirë t’iu shpëtosh turmave.

Por, në Drobni Pijesak, pak më në jug, ka ujëra si smerald, të rrethuar nga male të pyllëzuara, shezllongë me qira dhe dy restorantet e plazhit, që ofrojnë bollshëm ushqime vendase të pjekura në skarë. Hotel Riva (dyfish nga 77 € B&B) në Petrovac, aty pranë, ka pamje nga plazhi i qytetit dhe është një shëtitje e shkurtër, nga plazhi popullor “Lucice”.vlen të përmirësohet në një dhomë me pamje nga deti. Ekziston edhe një shteg që shkon nga Petrovac në plazhin ‘Perazica Do”, – shkruan gazeta.

Po sipas “The Guardian”, 5 plazhet më piktoreske të Evropës, ndodhen në Greqi dhe janë: Fteri, Elafonisi, Sarakiniko, Plaka dhe Karavostasi./ KultPlus.com

Përkujtohet shkrimtari dhe përkthyesi, Andrea Varfi

Si sot më 21 shkurt 1941, u lind në Qeparo shkrimtari, publicisti dhe përkthyesi, Andrea Varfi.

Mësimet fillore do t’i merrte nga mësuesi i së parës shkollë shqipe të fshatit, mentori i tij i përhershëm, i ati Epaminonda Varfi. Prirjen për të shkruarin, e zbuloi në mbarim të shkollës së mesme tregtare të Vlorës, në vitin 1932. Mbaroi degën klasike të gjimnazit në Tiranë, në vitin 1935. Studimet e larta i ndoqi në Universitetin e Peruxhias, në Fakultetin e Shkencave Agrare. Pas përfundimit të angazhimit të tij akademik, në vitin 1941, u kthye në atdhe.

Varfi ka kontribuar në Luftën Nacional-Çlirimtare. Në vitin 1945, u emërua në krye të nënndarjes për çështje kulturore dhe propagandistike, në dikasterin e Bujqësisë. Në vitin 1947, vuajti për dy vjet dënimin e dhënë nën akuzën e bashkëpunimit me agjenturën angleze. Pas shpalljes së pafajësisë, nisi të punonte në shtëpinë botuese “Naim Frashëri” dhe më pas në Lidhjen e Shkrimtarëve.

Krahas krijimtarisë artistike gjatë kohës së luftës, Varfi lëvroi edhe në poezi e prozë satirike, në intervalin e vjetëve 1952-1960. Në letrat shqipe, ka lënë gjurmë edhe përmes përkthimeve dhe studimeve të tij të shumta. Varfi përshtati në gjuhën e sotme veprat kryesore të De Radës, sikurse ishin: “Serafina Topia”, “Rrëfime të Arbërit”, “Këngët e Milosaos” etj.

Ai ndërroi jetë më 18 shtator 1992. Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave publikoi sot kartën postale ku Prof. Mario Marinucat nga Peruxhia, i lutet Varfit t’i dërgojë sa më shpejt dokumentet e tij për pjesëmarrjen në konkursin mes diplomatëve më të mirë. / KultPlus.com