‘Luaneshat e Kodrës’ triumfojnë në ‘Raindance Film Festival’

Filmi ‘Luaneshat e Kodrës’ me regji të Luana Bajramit ka fituar dy çmime në festivalin Raindance Film Festival që mbahet në Londër, përcjell KultPlus.

 Filmi kosovar rrëmbeu çmimet ‘Regjia më e mirë’ dhe ‘Çmimi i zbulimit’.

Ky film është xhiruar në Kosovë dhe flet për tri shoqe të pandashme të cilat janë në pritje të rezultateve për Universitet. Të ulura në një kodër, Qe (Flaka Latifi), Li (Era Balaj) and Jeta (Uratë Shabani) ëndërrojnë të shkojnë në një qytet më të madh për t’u pavarësuar e për t’i lënë prapa thashethemet dhe pengesat e tjera në fshatin e tyre.

‘Luaneshat e Kodrës’ është bashkëprodhim i Kosovës me Francën, me producente Valbona Rrahmanin, dhe bashkëproducent Pascal Judeleëicz.

Filmi është mbështetur nga Qendra Kinematografike e Kosovës dhe prodhuar nga OrëZanë Films (Kosovë), Vents Contraires (Francë), dhe Acajou Productions (Francë). Në rolet kryesore luajnë Flaka Latifi, Uratë Shabani, Era Balaj, Andi Bajgora dhe Luàna Bajrami./KultPlus.com