Një histori kosove në universitetin prestigjioz Yale, Gëzim Gashi prezanton librin e tij para studentëve

Jeta Zymberi

Gëzim Gashi është një autor dhe folës i shquar nga Kosova, i cili së fundmi prezantoi librin e tij të fundit “Unlocked: the power of you” para studentëve në universitetin prestigjioz Yale. Ngjarja u organizua nga Shoqata Postdoktorale e universitetit dhe tërhoqi një audiencë të madhe studentësh, pedagogësh dhe anëtarësh të komunitetit më të gjerë, shkruan KultPlus.

Libri i Gashit, i titulluar “Unlocked: the power of you”, është një udhëzues i fuqishëm dhe frymëzues për rritjen personale dhe vetë-përmirësimin. Duke u mbështetur në përvojat e tij si i mbijetuar i luftës dhe përvojës prej refugjati, Gashi ofron këshilla praktike dhe njohuri shpirtërore për t’i ndihmuar lexuesit të kapërcejnë pengesat dhe të arrijnë qëllimet e tyre.

Gjatë prezantimit të tij, Gashi foli me pasion për temat e librit të tij dhe u angazhua me publikun në një diskutim të gjallë dhe interaktiv. Ai ndau shumë përvoja nga jeta e tij, duke përfshirë përvojat e tij si refugjat në Shtetet e Bashkuara dhe inkurajoi studentët të jenë të ndërgjegjshëm dhe elastikë përballë vështirësive.

Prezantimi i Gashit u vlerësua gjerësisht nga të pranishmit, të cilët e cilësuan atë si informues dhe thellësisht emocionues. Shumë studentë shprehën vlerësimin e tyre për këtë mundësi për të dëgjuar rrëfime dhe këshilla nga autori Gëzim Gashi dhe thanë se ishin të frymëzuar për të përfshirë mësimet e tij në jetën e tyre.

Në përgjithësi, vizita e Gëzim Gashit në Universitetin Yale ishte një sukses i jashtëzakonshëm dhe shërben si një dëshmi e fuqisë së qëndrueshme të letërsisë dhe tregimit për të frymëzuar dhe transformuar jetët.

Ndërkohë, Gashi poashtu është shprehur jashtëzakonisht i lumtur për këtë mundësi.

“Ishte një nder të flisja në Universitetin Yale për librin dhe udhëtimin tim nga Kosova dhe Suedia në Shtetet e Bashkuara. Faleminderit Shoqatës Postdoktorale të Yale për organizimin e një ngjarjeje të jashtëzakonshme. Më pëlqeu shumë takimi me secilin prej jush. Ju uroj gjithë të mirat në të ardhmen tuaj”, shprehet Gëzimi.

Që nga themelimi i tij në 1701, Universiteti Yale i është përkushtuar në zgjerimin dhe ndarjen e njohurive, frymëzimit të inovacionit dhe ruajtjes së informacionit kulturor dhe shkencor për brezat e ardhshëm.

Universiteti Yale është një nga universitetet më të vjetra dhe më prestigjioze në botë.

Yale ka një histori dhe tradita të pasura, duke përfshirë shoqërinë e famshme sekrete, Skull and Bones, dhe rivalitetin e tij të gjatë me Universitetin e Harvardit. Universiteti ka prodhuar shumë studentë të shquar, duke përfshirë pesë presidentë të SHBA-së, krerë të shumtë shtetesh të huaja dhe shumë udhëheqës të shquar në biznes, drejtësi dhe arte.

Universiteti ka një komunitet të larmishëm dhe gjithëpërfshirës të studentëve, pedagogëve dhe stafit, dhe ai është i përkushtuar për të promovuar drejtësinë sociale dhe adresimin e çështjeve urgjente globale. Yale është gjithashtu i njohur për kampusin e tij të bukur, i cili përfshin ndërtesa historike dhe muze e biblioteka me famë botërore.

Prezantimi i një autori kosovar në një universitet kaq prestigjioz, është nderë jo vetëm për Gëzimin por për të gjithë shqiptarët. / KultPlus.com

Rrëfim i jashtëzakonshëm – ‘Selfie’ me Angela Merkel ia ndryshoi jetën një refugjati

Anas Montamani, një refugjat nga Siria, u bë i famshëm në vitin 2015, kur bëri një selfie me kancelaren e atëhershme Angela Merkel, në kulmin e krizës së refugjatëve. Por ku është ai sot? Dhe çfarë ka ndryshuar në jetën e tij që atëherë?

Montamani tani jeton në periferinë lindore të Berlinit dhe merr me qira apartamentin e tij. Gjashtë vjet më parë, kur mbërriti në Gjermani, jetonte në një konvikt refugjatësh.

Ai ka arritur shumë që atëherë, ku tregon edhe vetë se tani ka filluar studimet në Ekonomi.

“Unë studioj për Ekonomi dhe Komunikim. Jam ne semestrin e peste. Punoj në të njëjtën kohë dhe jetoj me të dashurën time. “Shpresoj të marr më vonë nënshtetësinë gjermane”, thotë ai në mënyrë karakteristike.

Selfia që bëri rastësisht me Angela Merkelin e bëri papritur të famshëm. Imazhi i tij është shfaqur në të gjitha mediat gjermane – dhe më gjerë. Një familje gjermane e kontaktoi menjëherë, duke i ofruar mikpritje.

Germany to rule on fake news on Syrian refugees – Middle East Monitor

Nga synimi tek suksesi

Ai kujton vazhdimisht: “Selfie me kancelaren do të thotë shumë për mua. Është shumë më tepër se një fotografi. Është një simbol i humanizmit të zonjës Merkel. Ai më ndihmoi, më shpëtoi jetën. Unë do t’i jem mirënjohës asaj për pjesën tjetër të jetës sime. Selfie ishte prova se Angela Merkel ka një zemër të madhe, ajo na mirëpriti në vend dhe na dha mundësinë të qëndrojmë dhe të integrohemi këtu”.

Montamani vazhdoi të punonte dhe nuk u frikësua, gjithnjë ishte në kërkim që të siguronte jetësën në Gjermani.

“Do të më mungoj shumë. Nëse do ta takoja përsëri, do të doja ta falënderoja për gjithçka që bëri për mua. Falë saj, sot jam duke ecur shumë më mirë në jetën time. Unë dua t’i tregoj asaj respektin tim sepse ajo më shpëtoi jetën. Dhe ndoshta do t’i kërkoj përsëri të bëjë një selfie përsëri”, deklaroi ai.

Angela Merkel ka përfunduar mandatin e saj shumëvjeçar në Gjermani dhe është larguar nga posti i kancelares, vitin që lamë pas. /KultPlus.com