Pronarja e një restoranti në SHBA mbledh dollarët e ngjitur nëpër mure për të paguar punëtorët

Një pronare e një restoranti në Georgia të SHBA-së ka humbur tre ditë kohë për të larguar dollarët e ngjitur në mure për të paguar punëtorët e vet të papunë.

Klientët në “Sand Bar” në Tybe Island kishin ngjitur nga një kartëmonedhë njëdollarëshe nëpër mure përgjatë gati 15 vjetëve, por tani ky biznes është mbyllur shkaku i izolimit nga koronavirusi. Si pasojë, Jennifer Knox ka hasur në problem të paguajë punëtorët. Andaj ka vendosur të largojë monedhat nga muret për të mos mbetur borxh, shkruan CNN.

Deri tash ajo ka arritur të grumbullojë më shumë se 3700 dollarë dhe klientët po ashtu hynë në aksion për të ndihmuar.

Në fund, Knox ishte në gjendje të paguante nga 600 dollarë banakierët dhe muzikantët. /KultPlus.com

Embedded video

Ish-presidenti Bush viziton restorantin e refugjatit kosovar në Teksas

Jeton Haxhijaj emigroi nga Kosova 18 vjet më parë, gjatë luftës së vitit 1999. Më vonë, ai hapi restorantin “Luigi’s” në Main, McGregor, Teksas, që u shndërrua në një ndalesë të mirë për pica dhe pasta.

Më 19 nëntor, pronari po u shërbente klientëve në një të diele të qetë mbrëma, kur Shërbimi Sekret hyri në lokalin e tij dhe i dha lajmin.

“Thanë se presidenti George W. Bush po vinte në restorantin tuaj”, thotë Haxhijaj për KWTX, transmeton Koha.net.

Ai nisi të pastronte rrugën kah hyrja e pasme ku pritej të hynte Presidenti Bush, të rregullonte hapësirën për ushqim dhe i telefonoi gruas së tij që gjendej në shtëpi. I tha që të merrte një aparat dhe fëmijët dhe të vinin me shpejtësi në restorant.

“Është një rast që vjen një herë në jetë”, thotë ai.

Tridhjetë minuta më vonë, Bushi u ul në restorant bashkë me disa miq, dhe porositën ushqimin që përfshiu kallamari, kërpudha e pasta ‘fettuccine alfredo’.

Jetoni thotë se me ish-presidentin zhvilloi një bisedë të lirë dhe tha se ishte shumë i thjeshtë.

“Më tha se ushqimi ishte shumë i mirë dhe i pëlqeu”.

Ish-presidenti amerikan, George W. Bush, ishte i pari që e njohu Kosovën si shtet të pavarur nga Serbia pas konfliktit të gjatë vdekjeprurës. Ai po ashtu ka merita për ndihmën që i ka dhënë vendit që të mbijetojë dhe të merr njohje nga pjesë tjera të botës, transmeton Koha.net.

Jetoni thotë se nuk e di sigurt se çfarë deshi presidenti në atë kohë në zonën e restorantit të tij, por thotë t’ia ketë bërë me dije se është shumë i lumtur që e ka vizituar.

“Unë dhe familja ime jemi shumë krenarë dhe të nderuar me vizitën e tij në restorantin tonë”, shprehet Haxhijaj.

Gjatë intervistës, Jetoni i drejtohet kamerës dhe thotë “faleminderit” nëse rastësisht presidenti Bush është duke e shikuar, “ për të gjitha që ka bërë dhe për ndihmën që u ka dhënë shqiptarëve në Kosovë”.

Grupi i Bushit mësohet të ketë qëndruar rreth një orë e gjysmë, ku Jetoni shfrytëzoi rastin që me familjen e tij të bënin fotografi me ta, e po ashtu edhe klientët e restorantit.

“Shpresoj që të vijë sërish, në mënyrë që të kem mundësi të flas me të më shumë, të ulem e të ha me të”, qesh Haxhijaj./ KultPlus.com