Shtatëvjeçarja më e fortë në botë, kampione në peshëngritje në Kampionatin Kombëtarë të Rinisë në Amerikë

Rory van Ulft është një vogëlushe e cila vjen nga Otava që tashmë ka rrëmbyer vëmendjen e medieve botërore. Ulft me vetëm shtatë vjeç mund të kap 32 kilogramë të bëjë ushtrime galiçe me 61 kilogramë dhe të ngrejë 80 kilogramë, transmeton KultPlus.

Ajo u kurorëzua kampione e SHBA-së në peshëngritje në kategorinë për nën 11 dhe nën 13 vjeç në Kampionatin Kombëtar të Rinisë.

Ajo kalon nëntë orë në javë duke praktikuar në palestër dhe rreth katër orë peshëngritje.

Jo vetëm që Rory është shtatëvjeçarja më e fortë në botë bazuar në numrin e saj ekzistues të Sinclair. Ajo është ndoshta edhe vajza apo djali më i fortë shtatë vjeçar që ka ekzistuar ndonjëherë, për të cilët rezultatet e konkursit janë të verifikueshme. / KultPlus.com