Hapet ekspozita “I’m sorry for you Srebrenica”, kthen Sali Musliun pas 12 viteve në Gjilan

Për kthimin e tij në Gjilan, Saliu ka thënë se e ka zgjedhë Gjilanin për faktin se këtë qytet e ka shumë xhan, dhe se qyteti i tij i lindjes ka peshën e vet që ka ndikuar të jetë ai që është sot.

Shtëpi të djegura, duar të zgjatura, pëllumba e këmbë të zbathura janë elementet që kanë ngacmuar piktorin Sali Musliu, i cili krejt këto emocione i ka sjellë nëpërmjet ekspozitës personnale “I’m sorry for you Srebrenica”, e që janë prezantuar në mbrëmjen e së hënës, në Galerinë e Qytetit në Gjilan, shkruan KultPlus.

Kjo ekspozitë është prezantuar në kuadër të ditëve të diasporës, pasi që piktori gjilanas ka tash e disa vite që jeton në Gjermani, dhe gërshetimi i dhimbjes së Srebrenicës me atë të Kosovës ka rezultuar që gjilanasait ti shohin pikturat e Sali Musliut pas plot 12 viteve.
Edhe pse me dymbëdhjetë vite mungesë, nikoqiri i kësaj mbrëmje kishte zgjedhur të mos fliste në ceremoninë hapëse, pasi që, sipas tij, vetë ekspozita flet.

Kurse në emër të Komunës së Gjilanit, Shpresa Hajdari drejtoreshë e Drejtorisë për Kulturë ka shpallur të hapur këtë ekspozitë, e cila e ndërlidhi dhimbjen e Srebrenicës bashkë me atë të Kosovës.
Edhe vetë Sali Musliu në një prononcim për KultPlus bëri këtë ndërlidhje, pasi që, sipas tij, shprehja nëpërmjet pikturave të tij për githë atë gjenocid mbi Srebrenicën, ka qenë më inspiruese, duke pasë parasysh përvojën e tij si qytetar i Kosovës dhe luftën e serbeve që e kanë ushtruar mbi popullin shqiptar.

“Edhe pse kanë kaluar shumë vite nga gjenocidi në Srebrenicë, unë edhe sot mundohem që ta kuptoj atë se cfarë ka ndodhë, për atë ngjarje kaq makabre, dhe po nëpërmjet veprave të mia po mudohem të kem një komunkim mbi këtë ngjarje të dhimbshme”, ka thënë Sali Musliu, i cili ka thënë se me këtë ekspozitë ai është munduar të lë një shenjë të vogël që të kujtohen gjithë ato viktima, por edhe solidarizim me familjet e viktimave.

Kurse për kthimin e tij në Gjilan, Saliu ka thënë se e ka zgjedhë Gjilanin për faktin se këtë qytet e ka shumë xhan, dhe se qyteti i tij i lindjes ka peshën e vet që ka ndikuar të jetë ai që është sot./KultPlus.com

Piktori Sali Musliu vjen me ekspozitë personale

Dizajnuesi i logos së Federatës së Futbollit të Kosovës, piktori Sali Musliu vjen me ekspozitën e tij personale, shkruan kultPlus.

Ekspozita titullohet “I’m sorry for you Srebrenica” dhe do të hapet më datë 27 korrik në orën 19:00 në Galerinë e qytetit të Gjilanit.

Kujtojmë që logoja e Federatës së Futbollit të Kosovës e cila u përzgjedhë nga FFK, nuk është pritur aspak mirë nga publiku, ajo ka ngjallur reagime të mëdha në internet, ku komentuesit nuk e cilësuan si logon më të mirë.
Por dizajnuesi i saj Sali Musliu pati thënë që interpretimet për logon e tij nuk qëndrojnë.

Ai ka mbrojtur dizajnin e tij duke e shpjeguar edhe idenë, ku ndër të tjera ka thënë që me këtë logo ai ka dashur ti ikë patriotizmit

Piktori, Sali Musliu, i lindur në Gjilan, në vitin 1966. Ai ka diplomuar në vitin 2001 në Akademinë e Artit në Dusseldorf, tek artisti me reputacion botëror, prof. Konrad Klapheck. Musliu është aktiv në skenën e artit dhe profesionalisht merret me pikturë në Frankfurt, ku vepron dhe jeton aktualisht – thuhet në një njoftim të FFK-së.

Gjatë vitit 2010 ka qenë profesor i artit në Kolegjin AAB në Prishtinë, derisa më herët ka menaxhuar me galerinë-ateleun e hapur në Prishtinë.

Piktori ka fituar shumë çmime si vendore, ashtu edhe ndërkombëtare, derisa në vitin 1999 nga Akademia e Arteve në Dusseldorf e pranoi titullin ‘Mjeshtër i Artit’.

Veprat e piktorit Sali Musliu gjenden të ekspozuara në institucione të ndryshme, muze të artit dhe shumë koleksione private në të gjithë botën./ KultPlus.com