Vdes krijuesi i ‘Scooby-Doo’

Ken Spears, njëri nga ideatorët e filmit të famshëm për fëmijë ‘Scooby-Doo”, ka humbur jetën në moshën 82 vjeçare.

Lajmin e vdekjes ka qenë djali i tij, Kevin ai i cili e ka konfirmuar për Variety dhe The Hollywood Reporter që Spears ka vdekur të premten.

“Ken gjithmonë do të kujtohet për punën e tij, dashurinë dhe besnikërinë ndaj familjesKen nuk . Ai ka bërë gjëra të bukura vetëm për familjen, por ai ka prekur të gjitha si krijues i Scooby Doo. Ishte një model për gjithë jetën dhe ai do të vazhdojë të jetojë në zemrat tona”.-ka thënë Kevin Spears./ KultPlus.com

Vdes Joe Ruby, krijuesi i filmit të famshëm “Scooby Doo”

Ishte një nga ideatorët e filmit të famshëm për fëmijë ‘Scooby-Doo’, Joe Ruby vdiq në moshën 87 vjeçare për shkaqe natyrore në Westlake Village, Kaliforni, sipas Variety.

Seriali origjinal i Ruby, ‘Scooby-Doo, Where are you?’ u krijua në vitin 1969 dhe flet për një qen të madh të quajtur Scooby-Doo dhe shoqëruesit e tij njerëzorë duke zgjidhur misteret që përfshin gjoja krijesa të mbinatyrshme.

Ruby lindi në Los Angeles në vitin 1933.

Sipas nekrologjisë së tij, ‘Pas mbarimit të shkollës së mesme Fairfax, Joe u regjistrua në Marinën e ShBA-së gjatë Luftës Koreane, ku ai shërbeu për një shkatërrues si një operator sonar’.

Në një intervistë për ScoobyAddict.com, dyshja u pyetën nëse ishin të befasuar nga suksesi i ‘Scooby-Doo’.

“Ne ishim të shqetësuar se nuk do të zgjaste më shumë se një sezon, por suksesi na befasoi”, tha Spears.

Përveç klasikëve për fëmijë të dashur, Ruby dhe partneri i tij Ken Spears krijuan edhe shfaqje të tilla si ‘Dynomutt’ dhe ‘Jabberjaw’. / KultPlus.com