Mohamed Mbougar Sarr fiton çmimin prestigjioz letrar “Goncourt”

Çmimi “Goncourt”, që është vlerësimi më prestigjioz letrar francez, iu dha shkrimtarit senegalez Mohamed Mbougar Sarr për romanin “La plus secrète mémoire des homme”, frymëzuar nga fati i keq i shkrimtarit nga Mali, Yambo Oulologuem.

Mohamed Mbougar Sarr, 31 vjeç, është shkrimtari i parë nga Afrika Subsahariane që merr këtë çmim.

“Ai mori gjashtë vota në raundin e parë”, njoftoi Philippe Claudel, sekretari i përgjithshëm i jurisë së çmimit.

Ndër veprat e tjera në garë ishin edhe “Milwaukee Blues” nga shkrimtari haitian Louis-Philippe Dalembert, “Le Voyage dans l’Est” i Christine Angot dhe “Enfant de salaud” nga Sorj Chalandon. / KultPlus.com