Dita e Forcave Ajrore, Zelensky shpërndan çmime

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky uroi aviatorët ushtarakë dhe shpërndau çmime në Ditën e Forcave Ajrore.

“Çdo avion rus i shkatërruar, rotator dhe raketë, çdo detyrë e përfunduar nga Forcat Ajrore është një jetë e shpëtuar e qytetarëve tanë”, tha Zelenskyy, përpara se të shpërndante çmimet pas vdekjes për gratë e veja.

“Jam i sigurt se do të vijë dita kur mund të themi se Forcat tona Ajrore të Forcave të Armatosura janë bërë jo vetëm një nga më të aftët luftarakë në botë, por edhe një nga më modernet dhe teknologjikisht më të avancuara”, tha udhëheqësi ukrainas.

Ukraine që nga 24 shkurti po i reziston Rusisë e cila po përpiqet ta pushtojë. / KultPlus.com