Zelensky nënshkruan ligjin: S’ka libra në rusisht

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka nënshkruar një ligj që ndalon importin e librave nga Rusia, duke e konsideruar si një hap tjetër në ndërprerjen e lidhjeve kulturore midis dy vendeve pas pushtimit.

“Unë besoj se ligji është i saktë”, shkroi presidenti ukrainas në aplikacionin Telegram, duke njoftuar se është i ndaluar gjithashtu edhe importi, për qëllime komerciale, të librave të shtypur në Bjellorusi ose në territoret e pushtuara ukrainase.

Të interesuarit tashmë do të duhet të sigurojnë një leje speciale për të importuar libra në gjuhën ruse nga vendet e treta. Zyra e Zelensky tha në Twitter se ligji “do të forcojë mbrojtjen e kulturës dhe hapësirës së informacionit vendas nga propaganda ruse anti-ukrainase”.

Ukraina ka kaluar kohët e fundit një proces “de-rusizimi”, siç e quan ajo, duke argumentuar se është e nevojshme të përmbyset politika shekullore që ajo beson se kishte për qëllim shkatërrimin e identitetit ukrainas. / KultPlus.com

Zelensky kërkon krijimin e një gjykate speciale për krimet e Rusisë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky rinovoi thirrjen e tij për një gjykatë ndërkombëtare për të ndjekur penalisht krimet e luftës dhe agresionin rus kundër vendit të tij, në një fjalim të enjten pas vizitës në Gjykatën Penale Ndërkombëtare (ICC) në Hagë.

”Pa drejtësi, paqja nuk është e mundur”, argumentoi Zelensky në fjalimin e tij.

Ai kujtoi gjyqin e liderëve të rangut të lartë nazistë në Nuremberg pas Luftës së Dytë Botërore, si një model për mënyrën se si të merren me rusët e implikuar në mizoritë në Ukrainë.

“Qëndrueshmëria e paqes lind nga drejtësia e plotë ndaj agresorit”, tha Zelensky.

Zelensky vlerësoi punën e ICC-së, e cila nisi hetimet menjëherë pas pushtimit rus dhe në mars lëshoi një urdhër arresti ndërkombëtar për presidentin rus Vladimir Putin për krime të dyshuara lufte.

Presidenti ukrainas vizitoi ICC më herët të enjten gjatë udhëtimit të tij të paparalajmëruar në Holandë./ atsh / KultPlus.com

Zelensky shpreson për paqe në Pashkët e vitit të ardhshëm

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka shprehur shpresën se do të ketë paqe në Ukrainë deri në Pashkë të vitit të ardhshëm, duke iu drejtuar ukrainasve pasi shumë në vend festuan të dielën e Pashkëve për herë të dytë që nga fillimi i pushtimit rus.

“E diela e Pashkëve të vitit të ardhshëm të kalojë në paqe dhe liri për të gjithë popullin tonë!” tha presidenti ukrainas në video-mesazhin e tij të përditshëm.

“U dëgjofshin lutjet e sinqerta për paqe të gjithë atyre që festojnë sot Pashkët!”, urroi ai.

Ashtu si anëtarët e tjerë të udhëheqjes ukrainase, Zelensky uroi një Pashkë të lumtur për ukrainasit të cilët – si të krishterët në Perëndim – po festonin ringjalljen e Jezusit.

Në Ukrainë, gjithnjë e më shumë të krishterë tani po festojnë festat e tyre sipas ritit perëndimor dhe jo sipas kalendarit më të vjetër Julian të Kishës Ortodokse Ruse, e cila nuk feston Pashkët për një javë tjetër.

Tradicionalisht, të krishterët ortodoksë në Ukrainë festonin festat fetare në të njëjtën mënyrë si në Rusinë fqinje.

Pas pushtimit të plotë rus të Ukrainës më shumë se një vit më parë, diskutimi publik është bërë më i zhurmshëm për t’u dalluar më tej nga Rusia duke ndryshuar kalendarin e kishës. / atsh / KultPlus.com

Zelensky do të nderohet me çmimin ‘Charlemagne’ më 14 maj

Çmimi “Charlemagne” i këtij viti do t’i jepet presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky më 14 maj, megjithëse nuk është e qartë nëse ai do ta pranojë çmimin personalisht.

Çmimi Ndërkombëtar “Charlemagne” i Aachen-it jepet për punën e bërë në shërbim të Bashkimit Evropian.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen do të mbajë një fjalim për nder të tij.

Zelensky ka pranuar çmimin në emër të popullit ukrainas, por ende nuk është e qartë nëse ai do të marrë pjesë personalisht në ceremoni apo përmes një lidhjeje me video.

Sipas drejtuesve të çmimit “Charlemagne”, Zelensky nuk po mbronte vetëm sovranitetin e Ukrainës dhe jetën e qytetarëve të saj, por edhe Evropën dhe vlerat evropiane”.

Fituesit e mëparshëm të çmimit përfshijnë ish-kancelaren gjermane, Angela Merkel, ish-kryeministrin britanik, Tony Blair, presidentin francez, Emmanuel Macron dhe ish-presidentin amerikan, Bill Clinton./KultPlus.com

Çmimet Oscars refuzojnë për herë të dytë ofertën e Zelensky për t’u shfaqur në ceremoni

Për herë të dytë që nga fillimi i luftës në Ukrainë, çmimet Oscar kanë refuzuar ofertën e Presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky për të bërë një paraqitje virtuale në televizion.

Zelensky është i njohur për paraqitjet e shpeshta virtuale në disa nga shfaqjet dhe festivalet më prestigjioze në të gjithë Evropën dhe SHBA, duke përfshirë Bursën e Nju Jorkut. Ai u shfaq në të dy festivalet e filmit në Kanë dhe Venecia, si dhe në çmimet Grammy.

Udhëheqësi ukrainas u shfaq në çmimet Golden Globes në janar dhe u prezantua nga aktori amerikan Sean Penn. Zelensky u zotua se Ukraina do të fitojë luftën kundër Rusisë, ndërsa përshëndeti “njerëzit e lirë të botës së lire, ata që u bashkuan rreth mbështetjes së popullit të lirë ukrainas”. Dhe vetëm një muaj më parë, ai bëri një paraqitje virtuale në Festivalin prestigjioz të Filmit në Berlin në Gjermani.

Megjithatë, çmimet Oscar kanë refuzuar, për të dytin vit radhazi këtë herë, t’i ofrojnë liderit ukrainas pak kohë për t’u shfaqur në televizion.

Sipas Variety, agjenti i energjisë WME, Mike Simpson, bëri kërkesën për të përfshirë Zelensky në transmetim, por kjo kërkesë u refuzua./abcnews.al/ KultPlus.com

Kurti letër Zelenskit: Rusia e Serbia kanë dëshirë të madhe ta zgjerojnë konfliktin nga rajoni juaj te ne

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, me rastin e shënimit të njëvjetorit të rezistencës së Ukrainës nga invazioni dhe agresioni rus, i ka dërguar një letër presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, duke shprehur përmes saj simpatinë tonë më të thellë dhe empatinë tonë më të sinqertë si popull.

“Në komunikimet e përditshme mes përfaqësuesve të shteteve, janë të shumta letrat e urimit që shënojnë jubile të pavarësisë dhe çlirimeve. Por është e rrallë në histori t’i drejtosh një Presidenti një letër urimi në përvjetorin e rezistencës në vazhdim të vendit të tij”, ka nisur letrën për presidentin Zelenskyy, kryeministri Kurti.

Ne, vazhdon më tej ai, jemi dy popuj që kanë humbur shumë nga qytetarët tanë më të mirë për shkak të planeve imperialiste dhe tokëgrabitëse të shteteve fqinje. Kryeministri shtoi se edhe pse gjeografikisht të largët, me popuj me madhësi shumë të ndryshme, historitë tona përkatëse të shekullit të shkuar dhe të sotmit, kanë një ngjashmëri të dukshme.

Kryeministri kujtoi rezistencën shqiptare të Kosovës para 23 viteve dhe se si 19 shtete demokratike u bënë bashkë për të ndalur gjenocidin e Serbisë kundër popullit tonë. “Tani ju jeni në frontin e një lufte të re që duhet t’i japë fund gjenocidit të Rusisë kundër popullit tuaj, si dhe t’u japë fund përpjekjeve të saj imperialiste për të marrë territorin tuaj. Dhe përsëri demokracitë, shtete anëtare të NATO-s, po ju mbështetin ju, ashtu siç na mbështetën ne”, thuhet në letrën e kryeministrit.

Letra e plotë e kryeministrit Kurti drejtuar presidentin të Ukrainës, Zelenskyy:

I nderuar z. President,

Në komunikimet e përditshmme në mes përfaqësuesve të shteteve, janë të shumta letrat e urimit që shënojnë jubile të pavarësisë dhe çlirimeve. Por është e rrallë në histori t’i drejtosh një Presidenti një letër urimi në përvjetorin e rezistencës në vazhdim të vendit të tij.

Z. President, ju jeni në luftë, një luftë rezistence për Ukrainën, për Evropën dhe për demokracinë. Ju mbani shkallën më të lartë të historisë të së ardhmes dhe sakrificës së popullit. Nuk mund t’ju urojmë më shumë në rrafshin e ndërgjegjes morale dhe politike se ajo që ju po bëni tashmë prej një viti. Ju e keni mishëruar popullin tuaj dhe ndjenjën e tij të lirisë.

Nga zemrat tona ne ju shprehim simpatinë tonë më të thellë dhe empatinë tonë më të sinqertë. Ne jemi dy popuj që kanë humbur shumë nga qytetarët tanë më të mirë për shkak të planeve imperialiste dhe tokëgrabitëse të shteteve fqinje. Edhe pse jemi gjeografikisht të largët, me popuj me madhësi shumë të ndryshme, historitë tona përkatëse të shekullit të shkuar dhe të sotmit, kanë një ngjashmëri të dukshme. Në këtë ngjashmëri historike rrugët tona kryqëzohen.

Para 23 vitesh ne bëmë rezistencën tonë dhe NATO na ndihmoi për të mbyllur ciklin gjenocidal të Serbisë. 19 shtete demokratike u bënë bashkë për të ndalur gjenocidin e Serbisë kundër popullit tonë. Tani ju jeni në frontin e një lufte të re që duhet t’i japë fund gjenocidit të Rusisë kundër popullit tuaj, si dhe t’u japë fund përpjekjeve të saj imperialiste për të marrë territorin tuaj. Dhe përsëri demokracitë, shtete anëtare të NATOs, po ju mbështetin ju, ashtu siç na mbështetën ne.

Ju po luftoni për të mbrojtur demokracinë, integritetin territorial, të drejtat dhe liritë e njeriut, të drejtën e një populli dhe sovranitetin e një shteti. Këto vlera janë po ashtu në rrezik në rajonin tonë: Aleati kryesor i Rusisë në Ballkan, fqinja jonë veri-verilindore Serbia, mban ende një dëshirë të mbuluar hollë për të minuar sovranitetin tonë dhe për të marrë shtëpitë tona. Prandaj, në një kuptim shumë real, qëllimi juaj është qëllimi ynë; beteja juaj është beteja jonë.

I nderuar z. President, ju keni mbështetjen e plotë të shtetit dhe popullit të Kosovës. Nga gazetarët ukrainas që kemi strehuar në Kosovë, ne jemi informuar edhe më mirë për realitetin e përditshme në vendin tuaj. Historitë e guximit dhe sakrificës së ushtarëve, përkushtimit të tyre ndaj vendit dhe kauzës, të cilat i kanë mposhtur shanset kundër tyre dhe kanë frymëzuar botën — historitë e qëndrueshmërisë dhe këmbënguljes së njerëzve përballë pushtimit brutal — kanë mobilizuar botën e lirë për t’i bërë ballë agresionit të Rusisë.

I nderuar z. Zelenskyy, me respektin më të lartë për ju dhe popullin ukrainas, ne ju urojmë një fitore vendimtare. Ne do të jemi me ju për rindërtimin e qyteteve tuaja, kthimin e njerëzve tuaj, rehabilitimin mendor dhe fizik të shoqërisë suaj dhe anëtarësimin tuaj sa më të shpejtë në NATO dhe në BE.

Lavdi Ukrainës,

Slava Ukraini!/ KultPlus.com

Zelensky: Vit dhimbjeje, pikëllimi, besimi dhe uniteti

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky bëri homazhe për vendin e tij të premten, ndërsa Ukraina shënoi përvjetorin e parë të pushtimit nga Rusia.

”Ishte një vit dhimbjeje, pikëllimi, besimi dhe uniteti”, shkroi ai në anglisht në Twitter.

”Një vit më parë, vendi ynë e kishte bërë një zgjedhje”, tha Zelensky.

“Jo një flamur i bardhë, por ai blu dhe i verdhë. Jo duke ikur, por duke u përballur. Duke rezistuar dhe duke luftuar”, postoi ai.

”Dhe këtë vit ne mbetëm të pathyeshëm. E dimë se viti 2023 do të jetë viti i fitores sonë!”, vijon Zelensky.

Zelensky vazhdoi të mbajë edhe një fjalim në Katedralen e Shën Sofisë në Kiev, ku ndau medalje shërbimi për ushtarët.

Të pranishmit mbajtën një minutë heshtje për viktimat ukrainase të luftës.

Masat e larta të sigurisë ishin vendosur për ngjarjen, e cila u mbajt në temperatura nën zero, me zonën e rrethuar gjerësisht.

Në orët e para të 24 shkurtit 2022, forcat ruse pushtuan territorin ukrainas në fronte të shumta.

Presidenti rus Vladimir Putin tha se donte “çmilitarizimin dhe denazifikimin” e Ukrainës.

Vitin e kaluar, Moska aneksoi katër territore në lindje dhe jug të Ukrainës, në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar.

Rusia aktualisht ka pushtuar rreth 18% të territorit të Ukrainës./ atsh / KultPlus.com

Vizita historike e Biden në Ukrainë, Zelensky: Faleminderit, ju jemi mirënjohës

Në një deklaratë të përbashkët televizive, të shoqëruar nga Biden, Zelensky tha se bota demokratike duhet të fitojë këtë luftë historike.

“Është vizita më e rëndësishme në të gjithë historinë e marrëdhënieve SHBA-Ukrainë,” tha Zelensky, duke shtuar se nënvizon rezultatet që kemi arritur tashmë. “Sot negociatat tona ishin shumë të frytshme,” tha Zelensky.

Ai tha se rezultatet e kësaj vizite me siguri do të shihen dhe do të ketë një ndryshim në fushën e betejës.

Vendimi i SHBA-së për t’i dhënë tanke Abrams Ukrainës në fillim të janarit ka kontribuar tashmë në forcimin e mbrojtjes së Ukrainës, theksoi Zelensky, duke shtuar se ai dhe Biden folën gjithashtu për dërgimin e amrëve me rreze të gjatë.

“Unë e di se do të miratohet një paketë shumë e rëndësishme mbështetjeje për Ukrainën duke shërbyer një sinjal i qartë se agresioni i Rusisë nuk ka asnjë shans,” tha Zelensky.

“Ukraina ju është mirënjohëse, President”, th ai duke iu drejtuar Biden.

Gjatë vizitës së tij, Joe Biden tregoi arsyetimin e tij për të vizituar kryeqytetin ukrainas ndërsa lufta hyn në vitin e dytë.

“Mendova se ishte kritike që të mos kishte asnjë dyshim, asnjë lloj dyshimi, për mbështetjen e SHBA për Ukrainën në luftë,” tha presidenti amerikan.

Biden theksoi se kishte mbështetje të gjerë dypartiake në Uashington për kauzën ukrainase, edhe pse disa republikanë refuzojnë të ofrojnë ndihmë të mëtejshme.

“Për të gjitha mosmarrëveshjet që kemi në Kongresin tonë për disa çështje, ka një marrëveshje të rëndësishme për mbështetjen për Ukrainën,” tha ai.

“Nuk ka të bëjë vetëm me lirinë në Ukrainë. Ka të bëjë me lirinë e demokracisë në përgjithësi,” tha ai.

Sipas gazetarëve që udhëtonin me të brenda Ukrainës, Biden mbërriti në Kiev në orën 08:00 me orën lokale.

“Është mirë të jem sërish në Kiev,” tha Biden kur mbërriti. Ai u përshëndet nga ambasadorja e SHBA-së në Ukrainë Bridget Brink.

Autokolona e Biden mbërriti në Pallatin Mariinsky vetëm pas orës 8:30 të mëngjesit. Ai u prit nga Zelensky dhe gruaja e tij, Olena Zelenska.

“Faleminderit që erdhët,” tha Zelensky, duke i shtrënguar dorën Biden. “Më e rëndësishmja, si janë fëmijët? E pyeti Biden, ndërsa shtoi: “Jam i lumtur që po të shoh ty”.

I pyetur për rëndësinë e të qenit në Kiev, Biden vuri në dukje se ishte vizita e tij e tetë në qytet.

“Çdo herë më e rëndësishme,” tha Biden.

Ai shtoi se qëllimi i vizitës së tij ishte t’i përcillte Zelenskit se SHBA është do të vazhdojë të mbështsë gjithmonë Ukrainën.

“Ne nuk do të largohemi,” tha Biden. /abcnews.al / KultPlus.com

Zelensky: Arti të ngrihet kundër së keqes

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u bëri thirrje kineastëve dhe artistëve që të deklarojnë qartë mbështetjen e tyre për Ukrainën në komentet në hapjen e festivalit të filmit, Berlinale.

”A mund të qëndrojë arti jashtë politikës”?, pyeti ai gjatë një fjalimi në galanë hapëse duke thënë se kjo pyetje është bërë sërish jashtëzakonisht e rëndësishme.

”Kinemaja dhe filmi mund të kapërcejnë barrierat, reale dhe ideologjike”, tha Zelensky, një ish-aktor, duke iu referuar filmit të Wim Wenders “Wings of Desire”, i cili parashikoi fundin e ndarjes së Gjermanisë.

”Tani, është Rusia ajo që po ndërton një mur të ri në Ukrainë. Ky është një mur midis lirisë dhe skllavërisë”, tha ai.

”Arti nuk mund të qëndrojë indiferent, sepse në heshtje zëri i së keqes bëhet vetëm më i fortë dhe më bindës”, theksoi Zelensky.

Përpara ceremonisë së hapjes, aktorja amerikane Anne Hathaway vlerësoi Zelenskyn si një hero të ditëve moderne dhe falënderoi organizatorët e festivalit që e ftuan të mbante një fjalim./ KultPlus.com

Ish-basisti i Pink Floyd kritikohet në Këshillin e Sigurimit pas komenteve për Ukrainën

Komentet e bëra nga Roger Waters, bashkëthemelues i grupit legjendar të rokut Pink Floyd, u kritikuan ashpër nga Ukraina, më 8 shkurt, pasi muzikanti britanik i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se agresioni i Rusisë ndaj fqinjit të saj “nuk ishte i paprovokuar”.

Ambasadori i Moskës në OKB e ftoi Waters, 79 vjeç, të fliste në një takim të Këshillit të Sigurimit për të diskutuar dërgimin e armëve në Ukrainë.

Waters ka ngjallur edhe më parë polemika me qëndrimin e tij për luftën, duke thënë se Perëndimi duhet të ndalojë ofrimin e armëve për Kievin.

Ish-basisti i Pink Floyd i tha Këshillit të Sigurimit se pushtimi i Ukrainës ishte i paligjshëm dhe ai e dënon atë “në mënyrën më të fortë të mundshme”. Por ai la të kuptohej se fajin e kishte edhe Kievi.

“Gjithashtu, pushtimi rus i Ukrainës nuk ishte i paprovokuar. Kështu që unë dënoj edhe provokuesit”, tha ai, duke iu drejtuar Këshillit nëpërmjet një video-lidhjeje.

“E vetmja mënyrë e arsyeshme e veprimit sot është thirrja për një armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë”, shtoi Waters.

Ambasadori ukrainas në OKB, Serhiy Kyslytsya, u përgjigj duke iu referuar teksteve të një prej këngëve më të famshme të Pink Floyd, “Another Brick in the Wall” (në shqip: Veç një tjetër tullë në mur) të lansuar në vitin 1979.

“Sa e trishtë për ish-adhuruesit e tij që e shohin atë duke pranuar rolin e veç një tulle në mur, një mur i dezinformimit dhe propagandës ruse”, tha Kyslytsya.

Zëvendës ambasadori i SHBA-së në OKB, Richard Mills, pranoi “kredencialet mbresëlënëse të Waters-it si artist”, por tha se kualifikimet e tij për të folur mbi kontrollin e armëve ose çështjet e sigurisë evropiane ishin “jo aq të shquara”.

Ambasadori shqiptar në OKB, Ferit Hoxha, i tha Këshillit se Waters ishte “me fat që ishte në Nju Jork”, ku ai mund të thoshte mendimin e tij, “përfshirë për agresionin rus dhe sa e gabuar është kjo”.

Hoxha tha se nëse do të kishte qenë në Rusi, “me ato që tha, ai mund të përfundonte në paraburgim deri tani”.

Waters shkaktoi reagime në shtator kur shkroi një letër të hapur duke thënë se Perëndimi duhet të ndalojë ofrimin e armëve për Kievin, duke akuzuar presidentin Volodymyr Zelensky për lejimin e “nacionalizmit ekstrem” në Ukrainë dhe duke i kërkuar atij “t’i japë fund kësaj lufte vdekjeprurëse”.

Ai u shpall më pas persona non grata nga qyteti polak i Krakovit dhe koncertet e tij u anuluan atje. /REL/ KultPlus.com

Zelensky në Parlamentin Europian: Na ndihmoni të kthehemi në shtëpi

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka mbajtur sot një fjalim në Parlamentin Europian gjatë së cilit këmbënguli në kërkesën që vendi që ai drejton t’i bashkohet familjes europiane.

“Ne duam të vijmë në shtëpi, në Europë,” tha Zelensky gjatë fjalës së tij.

Lideri i Ukrainës theksoi se Ukraina ndan vlera të përbashkëta me Europën, ndryshe nga Rusia që siç u shpreh ai, po tenton që ta kthejë Ukrainën pas në kohë.

“Unë jam këtu që të mbroj rrugën e popullit tim drejt shtëpisë”, u tha Zelensky ligjvënësve europianë.

Ai shtoi se Rusia po tenton të shkatërrojë mënyrën ukrainase dhe europiane të jetesës.

Më tej, presidenti i Ukrainës falënderoi Unionin për “ndihmën jetësore” që i ka mundësuar deri më tani vendit që ai drejton, duke përfshirë këtu edhe ndihmën në armë, furnizime ushqimore, pajisje energjetike dhe karburant.

Zelensky e nxiti bllokun po ashtu që të vijojë të mbajë të njëjtën linjë të mbështetjes për Ukrainën./A2CNN / KultPlus.com

Zelensky pritet si hero në Britaninë e Madhe, i tërë parlamenti ngritet në këmbë

Presidenti i Ukrainës Zelensky ka mbërritur sot në Britaninë e Madhe në vizitën e tij të parë që nga pushtimi rus i Ukrainës vitin e kaluar. Kjo pason vizitën e tij në SHBA në dhjetor.

Deputetët, kolegët, gazetarët, klerikët dhe personalitetet e ndryshme kanë qenë të gjithë të pranishëm për të dëgjuar fjalimin e Zelenskyt në Westminster Hall. I pranishëm ishte gjithashtu edhe ish-kryeministri britanik Boris Johnson.

Ai e përshkroi fjalimin e parë, nga Presidenti Zelensky në Commons marsin e kaluar, duke e përshkruar atmosferën si “elektrizuese”.

Në nisjen e fjalimit të tij, presidenti ukrainas tha se ndodhet në Mbretërinë e Bashkuar për të përfaqësuar luftëtarët ukrainas./ KultPlus.com

Zelensky: Bota e lirë ka gjithçka që duhet për të ndalur agresionin rus

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, deklaroi se aleatët duhet të vazhdojnë mbështetjen e tyre me armatim për Ukrainën.

“Bota e lirë ka gjithçka që duhet për të ndalur agresionin rus dhe për t‘i shkaktuar një humbje historike shtetit të terrorit”, tha presidenti ukrainas në një video-mesazh.

Zelensky theksoi se ka zhvilluar biseda telefonike me liderë të disa vendeve për të marrë mbështetje në luftën kundër Rusisë.

Zelensky tha se ka zhvilluar bisedë telefonike me Presidentin e Këshillit Evropian (BE), Charles Michel dhe se në bisedën në fjalë kanë diskutuar mbi procesin e integrimit të Ukrainës në BE, çështjet financiare ndaj vendit të tij si dhe mbështetjen me armatim.

Presidenti ukrainas ka mbrojtur idenë se arritja e fitores së Ukrainës kundër Rusisë ka një rëndësi të madhe jo vetëm për vendin e tij, por edhe për demokracinë globale dhe për të gjithë ata që i kushtojnë rëndësi lirisë.

Zelensky rikujtoi se në fund të vitit të kaluar zhvilloi takime në SHBA dhe se pas vizitës në Washington zhvilloi biseda telefonike me liderë të botës.

“Pas vizitës time në Washington realizova gjithsej rreth 30 biseda telefonike me liderë dhe përfaqësues të shteteve. Me kuptimin e plotë të fjalës ndihet se si po ritet çdo ditë vendosmëria e botës për të tejkaluar agresionin rus”, u shpreh ndër të tjera Zelensky. / atsh / KultPlus.com

Zelensky me mesazh për Krishtlindje: Ne nuk do të presim për një mrekulli, do krijojmë vetë një të tillë

Në një mesazh emocionues për Krishtlindje, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky u ka bërë thirrje njerëzve që vuajnë nga lufta e Rusisë të kenë kurajo të vazhdojnë përpara.

“Kemi duruar sulme, kërcënime, shantazhe bërthamore, terror dhe sulme me raketa. Le ta kalojmë këtë dimër sepse ne e dimë se për çfarë po luftojmë,” tha Zelensky.

“Ne besojmë se lotët do t’i lënë vendin gëzimit, dhe se shpresa do të vijë pas dëshpërimit dhe vdekja do të mposhtet nga jeta”, shtoi ai.

“Miliona njerëz në Ukrainë dhe në mbarë botën po festojnë Krishtlindjet”, tha ai.

“Ne do t’u kthejmë të gjitha grave dhe burrave ukrainas lirinë e tyre”, theksoi Zelensky duke kujtuar ukrainasit që kanë ikur jashtë vendit ose që duhet të kalojnë Krishtlindjet në robërinë ruse.

“Pas sulmeve ruse në infrastrukturën energjetike në vend, rrugët dhe banesat mund të mos shkëlqejnë si zakonisht këtë vit. Por asnjë dron apo raketë rus nuk mund të thyente frymën e Krishtlindjeve”, shtoi ai.

“Edhe në errësirë totale, ne do të gjejmë njëri-tjetrin për t’u përqafuar fort. Dhe nëse nuk ka ngrohje, ne do të ngrohemi me një përqafim të madh. Nuk do të presim të ndodhë një mrekulli, ne do e krijojmë vetë një të tillë”, tha Zelensky.

Në Ukrainë, 25 dhjetori është dita zyrtare e Krishtlindjeve dhe 7 janari, kur të krishterët ortodoksë festojnë./KultPlus.com

Zelensky nderohet me çmimin Charlemagne 2023 për shërbimet në Evropë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky dhe populli ukrainas do të marrin Çmimin Charlemagne 2023 për shërbimet në Evropë, njoftoi sot bordi dhe qyteti gjerman i Aachen.

“Ne e konsiderojmë dhënien e çmimit Charlemagne 2023 si një akt solidariteti me Ukrainën”, tha kryetari i bordit të çmimeve, Jürgen Linden.

“Vendimi ishte unanim, dhe në situatën aktuale evropiane nuk u pa asnjë alternativë”, tha ai.

“Populli ukrainas nën udhëheqjen e Zelensky nuk po mbron vetëm sovranitetin e vendit të tij dhe jetën e qytetarëve të tij, por edhe Evropën dhe vlerat evropiane”, sipas citimit të çmimit.

Çmimi thekson se Ukraina është pjesë e Evropës. Populli dhe përfaqësuesit e qeverisë meritojnë inkurajim për të hyrë me shpejtësi në negociatat e anëtarësimit me Bashkimin Evropian.

Bordi tha se Zelensky është një diplomat, një motivues dhe, gjithashtu një kritik shumë i artikuluar.

Çmimi jepet me një medalje dhe një certifikatë. Nuk ka asnjë shpërblim monetar./KultPlus.co.

Zelensky: Nëse Putini ndalet, Rusia kursehet nga pasoja më të mëdha

Presidenti ukrainas Volodymir Zelensky argumentoi sonte se Rusia mund të shmangë pasojat më të këqija të luftës që ka nisur kundër vendit të tij, por dikush do të duhet të ndalojë të fortën e Kremlinit, Vladimir Putin.

Në mesazhin e tij presidenti ukrainas iu drejtua veçanërisht qytetarëve rusë.

 “Kjo ende mund të ndalet. Por për ta ndaluar këtë, (dikujt) do t’i duhet të ndalojë atë në Rusi që po e vë luftën para jetës. Jeta juaj, qytetarë të Rusisë”, tha Zelensky.

Duke iu referuar planeve të Kremlinit për të aneksuar katër rajone të Ukrainës, Volodymyr Zelensky shprehu besimin se ato nuk do të kenë rezultatet e pritura. /abcnews.al/ KultPlus.com

Zelensky në Këshillin e Sigurimit: Rusia e ka vënë botën në prag të katastrofës bërthamore

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky iu drejtua Këshillit të Sigurimit të OKB-së virtualisht, duke kërkuar që mbikëqyrësi bërthamor i organizatës, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA), të marrë kontrollin e përhershëm të situatës në uzinën e Zaporizhzhia sa më shpejt të jetë e mundur. Ai gjithashtu i bëri thirrje Rusisë që të tërhiqet plotësisht nga uzina.

“Rusia e ka vënë botën në prag të katastrofës së rrezatimit. Është fakt që ushtria ruse e ka kthyer territorin e termocentralit më të madh bërthamor në Evropë, termocentralit bërthamor Zaporizhzhia, në një zonë lufte. Tani Evropa dhe rajonet fqinje përballen me kërcënimin e ndotjes nga rrezatimi”, tha Zelensky.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres tha gjithashtu se është shumë i shqetësuar nga situata në Zaporizhzhia.

“Dritat paralajmëruese po ndizen. Çdo veprim që mund të rrezikojë integritetin fizik ose sigurinë e centralit bërthamor është thjesht i papranueshëm. Çdo përshkallëzim i mëtejshëm i situatës mund të çojë në vetëshkatërrim”, tha Guterres ndërsa fliste në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Sekretariati i OKB-së është në kontakt të ngushtë me IAEA për të mbështetur çdo mision në termocentralin nga Kievi, me kusht që Rusia dhe Ukraina të bien dakord. /abcnews.al/ KultPlus.com

Zelensky i drejtohet perëndimit: Ndalojani hyrjen të gjithë rusëve

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, u ka kërkuar vendeve perëndimore që të ndalojnë hyrjen e të gjithë qytetarëve rusë.

Në një intervistë me Washington Post, Zelensky tha se sanksionet më të rëndësishme kundër Rusisë do të ishin mbyllja e kufijve, “sepse rusët po ia marrin tokën dikujt tjetër”.

 Ai tha se rusët duhet “të jetojnë në botën e tyre derisa të ndryshojnë filozofinë e tyre”.

Zelensky ka përjashtuar çdo bisedë paqeje me Rusinë nëse Rusia vazhdon me referendume në zonat e pushtuara. Ai këtë e tha pasi një pjesë e rajonit Zaporizhzhia, e pushtuar nga Rusia nënshkroi një dekret të hënën që parasheh një referendum për bashkimin me Rusinë./Gazeta Express/KultPlus.com

Zelensky përjashton bisedimet nëse Rusia mban referendume në zonat e pushtuara

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë se nëse Moska mban referendume në zonat e pushtuara të vendit të tij për bashkimin me Rusinë, nuk mund të ketë bisedime me Ukrainën apo aleatët e saj ndërkombëtarë.

Zelensky tha në adresimin e tij të vonë të natës së 7 gushtit se Ukraina po qëndron fort në pozicionin e saj për të mos i dhënë asnjë territor Rusisë.

“Nëse pushtuesit vazhdojnë rrugën e pseudo-referendumeve, ata do të mbyllin çdo shans për bisedime me Ukrainën dhe botën e lirë, të cilat qartë do t’i duhen palës ruse në një moment”, tha ai.

Trupat ruse dhe separatistët e mbështetur nga Moska tani kontrollojnë sipërfaqe të mëdha territori në rajonin Donbas të Ukrainës lindore dhe në zonat jugore.

Zyrtarët e mbështetur nga Rusia në të dyja zonat kanë ngritur mundësinë e mbajtjes së referendumeve për bashkimin me Rusinë.

Zyrtarët rusë dhe ukrainas mbajtën disa seanca bisedimesh në mars, por u arrit pak përparim dhe secila palë fajësoi tjetrën për ndërprerjen e kontakteve. / KultPlus.com

Dita e Forcave Ajrore, Zelensky shpërndan çmime

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky uroi aviatorët ushtarakë dhe shpërndau çmime në Ditën e Forcave Ajrore.

“Çdo avion rus i shkatërruar, rotator dhe raketë, çdo detyrë e përfunduar nga Forcat Ajrore është një jetë e shpëtuar e qytetarëve tanë”, tha Zelenskyy, përpara se të shpërndante çmimet pas vdekjes për gratë e veja.

“Jam i sigurt se do të vijë dita kur mund të themi se Forcat tona Ajrore të Forcave të Armatosura janë bërë jo vetëm një nga më të aftët luftarakë në botë, por edhe një nga më modernet dhe teknologjikisht më të avancuara”, tha udhëheqësi ukrainas.

Ukraine që nga 24 shkurti po i reziston Rusisë e cila po përpiqet ta pushtojë. / KultPlus.com

Zelensky i drejtohet G7: Na duhen armë, lufta duhet të mbarojë para dimrit

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, iu bashkua sot virtualisht mbledhjes së G7 duke kërkuar nga krerët e shteteve që të furnizonin vendin e tij me më shumë armë në mënyrë që lufta tha ai të  mbarojë para dimrit. Ndër  të tjera presidenti ukrainas  kërkoi ndihmë për rindërtimin dhe për eksportet e grurit.

Pasi dëgjuan Zelenskyn, liderët e G7 dolën me një deklaratë të përbashkët duke premtuar mbështetjen e tyre të vazhdueshme për Ukrainën.

“Ne do të vazhdojmë të ofrojmë mbështetje financiare, humanitare, ushtarake dhe diplomatike dhe do të qëndrojmë me Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme”, thuhet në deklaratë.

Liderët  u zotuan se do të punojnë së bashku për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet edhe pasi të përfundojë lufta. prej kohwsh perwndimi dhe shba janë duke tentuar të shpërfaqin një front të bashkuar, pasi kancelari gjerman Olaf Scholz, ka thënë se sulmet e fundit  me raketa  në Kiev tregojnë se “ka qenë vendim i drejtë që të bashkohemi dhe të mbështesim ukrainasit”.

Pas Samitit të G7-ës, që këtë herë u mbajt  në Bavari, liderët e NATO-s do të takohen më pas në Spanjë. Sekretari i përgjithshëm i natos në deklaratë në pritje të këtij samiti tha se: “Rusia përbën kërcënimin më të madh dhe të drejtpërdrejtë për sigurinë tonë. Në samitin e nesërm ne do të biem dakord për një paketë të forcuar të ndihmës gjithëpërfshirëse për Ukrainën, duke përfshirë sistemet e sigurta të komunikimit dhe sistemet anti-drone. E gjithë kjo po bën një ndryshim në fushën e betejës çdo ditë”.

Stoltenberg tha gjithashtu se aleatët e NATO-s do të rrisin forcat e tyre të gatishmërisë së lartë nga 40,000 aktuale në “mbi 300,000” ndërsa forcojnë mbrojtjen e tyre në përgjigje të luftës së Rusisë kundër Ukrainës. / KultPlus.com

Zelensky: ‘Glastonbury’, përqendrimi më i madh i lirisë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky e përshkroi “Glastonbury” si përqendrimin më të madh të lirisë teksa iu drejtua festivalit duke i bërë thirrje botës që të përhapë të vërtetën në lidhje me pushtimin rus të Ukrainës.

Glastonbury është një festival pesëditor i arteve bashkëkohore interpretuese që zhvillohet në Pilton, Somerset, në Angli.

“Festivali rifillon këtë vit pas një pauze dyvjeçare, pandemia ka lënë në pritje jetën e miliona njerëzve në mbarë botën”, tha Zelensky përmes një videomesazhi.

“Ne, në Ukrainë do të donim të jetonim jetën si dikur, dhe të shijonim lirinë dhe këtë verë të mrekullueshme, por nuk mund ta bëjmë këtë sepse ka ndodhur më e tmerrshmja, Rusia na ka vjedhur paqen”, tha Zelensky.

“Ukraina nuk do të lejojë që lufta e Rusisë të na mposhtë. Ne dëshirojmë që lufta të ndalet përpara se ajo të shkatërrojë jetët e njerëzve në vendet e tjera të Evropës, Afrikës, Azisë, Amerikës Latine”, shtoi ai.

“Përhapni të vërtetën për luftën e Rusisë, ndihmoni ukrainasit që janë të detyruar të ikin nga shtëpitë e tyre për shkak të luftës”, tha ai.

“Koha është e paçmuar dhe çdo ditë matet me jetë njerëzore. Sa më shumë njerëz të bashkohen me ne për të mbrojtur lirinë dhe të vërtetën, aq më shpejt do të përfundojë lufta e Rusisë kundër Ukrainës. Vërtetoni se liria fiton gjithmonë!”shtoi ai.

Ai e përfundoi mesazhin e tij duke thënë “Slava Ukraini”, që përkthehet “Lavdi Ukrainës”, që u prit me brohoritje dhe duartrokitje të forta nga të gjithë të mbledhurit në skenën në “Worthy Farm”, Somerset./ KultPlus.com

Reagimi i Zelenskyt pasi Ukrainës iu dha statusi i kandidatit për anëtarësim në BE

“Është një moment unik dhe historik”. Kështu ka shkruar presidenti Volodymyr Zelensky në Twitter pasi Këshilli i BE-së i ka dhënë dritën jeshile statusit të kandidatit për anëtarësim vendit të tij.

Ai ka falënderuar “Charles Michel, Ursula von der Leyen dhe liderët e BE-së për mbështetjen e tyre.

“E ardhmja e Ukrainës qëndron brenda BE-së”, shtoi ai.

Ndërsa presidentja e KE-së Von der Leyen deklaroi se vendet kandidate do të duhet të bëjnë detyrat e tyre të shtëpisë, duke kryer reformat e kërkuara nga BE veçanërisht në zbatimin e ligjit.

Pas vendimit të Brukselit ka folur edhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, i cili e konsideroi një hap themelor në rrugën drejt BE.

“Bashkimi Evropian sapo ka vendosur t’i japë Ukrainës dhe Moldavisë statusin e kandidatit për në BE. Një moment historik. Kjo ditë shënon një hap themelor në rrugën tuaj drejt BE. Urime Zelensky dhe Sandu, popullit ukrainas dhe popullit moldav. E ardhmja është bashkë”. Duke folur për Gjeorgjinë, Michel deklaroi se BE “është gati të japë statusin e kandidatit pasi të jenë adresuar prioritetet e pazgjidhura”.

Kujtojmë që Ukraina aplikoi vetëm pak kohë më parë për marrjen e statusit të vendit kandidat për në BE, pas nisjes së pushtimit rus. / KultPlus.com

Zelensky krahason sulmin rus me atë të Hitlerit

Volodymyr Zelenskyy, president i Ukrainës e ka krahasuar sulmin rus ndaj vendit të tij si sulmet e papritura të Hitlerit ndaj Bashkimit Sovjetik në vitin 1941.

Deklarata e tij vjen në një kohë kur po vazhdon beteja për qytetin Severodonetsk dhe Lysychansk.

Forcat ruse pretendojnë se i kanë rrethuar ushtarët e Ukrainës në jug të qytetit.

Perëndimi është zotuar se do ta furnizojë Ukrainën me armë të avancuara.

Lufta në lindje po vazhdon, ku Rusia ka pushtuar 20 për qind të territorit ukrainas. /Express / KultPlus.com