‘Skena e Re’ e së shtunës solli artistë e kompozitorë të rinjë në festivalin ‘ReMusica’

Suada Qorraj

Mbrëmja e së shtunës bëri bashkë instrumente, tinguj artistë e kompozitorë të shumtë. ‘Skena e Re’, në sallën e vjetër të kryeqytetit, frymoj e jetësoj vepra që në histori lanë gjurmë, jehoi tingujt e këngës shqipe. Tradita e kamotshme e ‘ReMusicas’ dhe njëherë hapi dyert artistëve, në rrugëtimin e tyre drejt pushtimit të skenës, e zemrës së publikut, shkruan KultPlus.

Nata e gjashtë e ‘ReMusica’ filloi nën tingujt e kitarës së Tringa Sadikut e sonatës së fugës. Kitara e Sadikut për disa minuta shumë të shkurtër, për një interpretim aq të jashtëzakonshëm, Sallë së Kuqe e publikut që nuk kufizohej brenda një shteti, i dhuroj mundësinë që të udhëtoj në epoka të ndryshme, nga epoka e barokut e deri tek ajo e sotme, bashkëkohore.

Për kitaristen performanca në ‘ReMusica’ ishte e veçantë, ndonëse pa publik, ndjenjën e afërsisë asaj ja dhuruan stafi i ReMusica. Ajo shpreson që tek publiku të përçohet energjia e njëjtë, sikurse do të mund të përçohej në muret e mbushur me publik në sallën e kuqe.

“Për mua ky koncert është shumë i veçante sepse është performanca e parë pas një kohe të gjatë të izolimit që na u krijua. Edhe pse nuk ishte ndjenja e njejtë si kur ke një publik pranë teje, këtë ndjenjë e solli afërsia e stafit të Remusica të cilët i falënderohemi shumë! Shpresoj të përçohet ajo energji që mbizoteronte atë natë në muret e Sallës së Kuqe tek dëgjuesit e sontëm”, ka thënë Sadiku.

Nata që filloi nën tingujt e kitarës, vazhdoi të bëhej edhe më e magjishme atëhere kur me lojën e lehtë të Pianistes Erita Qafleshi, jehoi zëri i Granit Musliut, në tekstin e bukur të këngës  ‘Këngën e parë për ty do ta këndoj’.

Musliu u shpreh tejet i kënaqur që festivali ReMusica gjeti rrugën dhe mundësinë për të vazhduar të shfaq para publikut koncerte të niveleve të mëdha artistike, siç edhe kishte ky edicion. Musliu poashtu theksoi për KultPlus se eksperienca e këtij viti sigurisht se ka qenë më ndryshe se herët e tjera, sipas tij të kënduarit pa publik ka qenë e vështirë pasiqë janë mësuar të ndjejnë kënaqësinë e duartrokitjeve pas çdo performance.

Pianistja Erita Qafleshi tregoi për KultPlus se ndjehet mjaft e kënaqur që edhe këtë vit është pjesëmarrëse e këtij edicioni special, ku ndër të tjera shprehi edhe falënderim të veçantë për drejtoreshën artistike të festivalit, Donika Rudin, duke e cilësuar punën e kësaj të fundit si një realizim të mrekullueshëm.

‘Natyrisht që këtë ftesë e pranova me shumë kënaqësi, ndonëse nuk është pjesëmarrja ime e parë në këtë festival, e dija që këtë vit rrethanat do të ishin më sfiduese po aq edhe interesante duke marrë parasysh faktin e situatës në të cilën gjendemi. Mirëpo, gjithçka ishte në nivelin e duhur, organizimi, artistët pjesëmarrës, fryma artistike si dhe adrenalina që ishte tek secili prej nesh na dhanë një motiv më shumë që pas një kohe të gjatë të dilnim e të interpretonim në kushte me të cilat nuk ishim mësuar’, deklaroi Qafleshi për KultPlus.

Në natën e Skenës së Re, Qafleshi erdhi me një bashkëpunim me tenorin Granit Musliu, me një laramani veprash nga kompozitorët G.Verdi, Mozar, T.Zadeja etj. Ndërkaq, sa i përket interpretimit solo, ajo luajti veprën ‘Temë me Variacione’ që para publikut ishte premierë botërore.

‘E gjithë kjo eksperiencë do të jetë një aventurë që do të qëndrojë gjatë në mendjen e secilit prej nesh që ishte pjesë e këtij edicioni special të Festivalit ReMusica’, potencoi Qafleshi për KultPlus.

Kopozitori Lum Halabaku ka deklaruar së për kompozimin e veprës ‘Temë me Variacione’ i janë dashur tre muaj që ta përfundoj. Ai ka shtuar se motivet e saja bazohen mbi teknikat kompozicionale të muzikës së filmit pasi që Halabaku është i pasionuar pas asaj rryme të muzikës.

Mbrëmjes së ‘ReMusica’ krahas veprës premierës ‘Temë me variacione’ s’kishte si ti mungonin edhe vepra të tjera të kompozitorëve shqiptar. Organiozatorët kishin përzgjedhur që në edicionin e sivjetëm të këtij festivali ta përfshinin edhe kopozitorin Avni Krasniqi dhe veprën e tij të jashtëzakonshme ‘Hapi Sytë’

Kompozitori për KultPlus ka thënë se vepra është përpunim i këngës së njohur shqipe ‘Hapi sytë e zeza’. Aj ka shtuar se kjo vepër fillimisht është përpunuar dhe orkestruar për ansambël tunxhi, por që më pas është përshtatur për formacione të tjera. Sipas tij kujdesi gjatë përdorimit të motiveve të muzikës popullore dhe përpunimit të muzikës tonë të bukur, kërkon kujdes të veçantë.

“Këtë këngë fillimisht e kam përpunuar dhe orkestruar për ansambël tunxhi, me pastaj dhe për formacione të tjera. Nuk është se më ka marr shumë kohë, mirëpo kujdesi gjatë përdorimit të motiveve të muzikës popullore dhe përpunimit të muzikës tonë të bukur, kërkon kujdes të veçantë”, ka thënë Krasniqi.

Vepra e Krasniqit jehoi në muret ‘Sallës së Kuqe’ falë lojës dhe talentit të ansambli të udhëhequr nga violonçelisti Arian Zherka, i përbërë nga violonçelistja Poema Dylhasi, pianisti Bimi Milla dhe flautistja Jeta Gërqari.

Arian Zherka e ka konsideruar pjesëmarrjen në ‘ReMuisica’ pozitive, kjo për faktin se pandemia kishte pamundësuar pjesëmarrjen në koncerte të artistëve. Ai thekson se çdo interpretim i luajtur në ‘Sallën e Kuqe’ të Prishtinës është shijuar deri në maksimum.

‘Për gjithë neve ka qenë një eksperiencë shumë e mirë, duke pasur parasysh faktin që artistëve për shkak të pandemisë iu është pamundësuar mbajtja e koncerteve. Ne të gjithë i kemi shijuar këto interpretime dhe na lumturon shumë fakti që na është dhënë mundësia të promovojmë veten si artist në një festival kaq të madh siç është ReMusica’, ka deklaruar violonçelisti Zherka për KultPlus.

Ndërkaq violonçelist Poema Dylhasi ka thënë se pas një periudhe në izolim si shkak i pandemisë, të jetë pjesë e këtij festivali ka qenë një ndjejnë inspiruese. Dylhasi ka shtuar se koncertet me publik gjithmonë të ngjallin ndenjën e ngrohtësisë, prandaj dhe mungesa e publikut  bëri që kjo ndejnë të mungonte.

Edhe për pianistin Bimi Mila pjesmarrja në edicionin e sivjetëm të ‘ReMusica’ ka qenë e papërshkrueshme. Ndonëse me një mungesë të publikut, interpretimi dhe ndenja që koncerti kishte arritur të ngjallë tek ai ishte në një nivel të lartë.

Segmenit ‘Skena e Re’ e festivalit ‘ReMusica’ ndër vite dhe dikur i njohur si Podium i Hapur, i dedikohet artistëve, kompozitorëve dhe instrumentistëve të rinj vendas. Në të, hapat e parë si krijues i kanë bërë e tërë plejada e re e artistëve të talentuar kosovarë, në radhë të parë kompozitorët e rinj./ KultPlus.com

Sonte në festivalin ‘ReMusica’ mbahet koncerti tematik ‘Skena e Re’, prezantohen artistët e talentuar nga Kosova

Sonte në kuadër të edicionit të 19-të special të festivalit “ReMusica” do të mbahet koncerti tematik ‘Skena e Re’, përmes të cilit prezantohen artistët e talentuar nga Kosova, shkruan KultPlus.

Ky segment i Festivalit, i cili është pjesë e ReMusica-s ndër vite dhe dikur i njohur si Podium i Hapur, i dedikohet artistëve, kompozitorëve dhe instrumentistëve të rinj vendas. Në të, hapat e parë si krijues i kanë bërë e tërë plejada e re e artistëve të talentuar kosovarë, në radhë të parë kompozitorët e rinj.

Kësaj rradhe ReMusica i krijon hapësirë një ansambli të udhëhequr nga violonçelisti Arian Zherka, i përbërë nga violonçelistja Poema Dylhasi, pianisti Bimi Milla dhe flautistja Jeta Gërqari. Përderisa në pjesën tjetër do të paraqiten pianistja Erita Qafleshi, kitaristja Tringa Sadiku, tenori Granit Musliu, të cilët në vitet e fundit kanë tërhjekë vëmendjen me paraqitjet e tyre si solistë.

Programi i Skenës së Re si karakteristikë sivjet ka përfshirjen e veprave të kompozitorëve vendas, ku në mes tjerash në program është vepra premiere, porosi e Festivalit ReMusica, e kompozitorit të ri të ri nga Kosova Lum Halabaku. / KultPlus.com